Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sinuzita netratata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Se da o bucata adolescent cu ceva sinuzita, o bucata doctor (+conferentiar, mare smecher si renumit in toate ale oreleului) si o bucata punctie data prost (mai jos, degeaba etc). Adolescentul capata frica de doctori si nu mai trece pragul vreunui cabinet.
Se poate intampla ceva daca pana la 30+ de ani nu a rezolvat problema, inca se mai trateaza cu diverse picaturi si spray-uri dar fara nici un progres?

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Doamna mea are o sinuzită căpătată de prin căminele facultății, parcă. Deci amu 100 de ani.
Nu a făcut puncție, doar tratament. Dacă la început (câțiva ani) tratamentul a fost medicamentos (ceva picături) și era nevoită să-l facă cam tot sezonul rece, în urmă cu vreo 6-7 ani a întâlnit un biochimist care se ocupă cu tratamente homeopate sau cum naiba le zice.

Astfel i s-a recomandat următorul tratament:
Timp de o lună de zile să tragă pe nas o cană de apă cu sare, încălzită la temperatura corpului. O cană dimineața, una seara.
Se pune în palmă puțină apă cu sare, se blochează o nară și se trage pe cea liberă. Se scoate pe gură. Jumătate de cană pe o nară, jumătate pe cealaltă.

După această lună, în loc de sare se pun în apă 3-4 picături de zeamă de lămâie. Se face tratamentul timp de două săptămâni.

După aceste două săptămâni, se renunța la apă și se trag pe nas doar picături de zeamă de lămâie. Vreo 2-3 picături pe nară. Tot două săptămâni și tot dimineața și seara.

În timpul tratamentului dimineața se ia o jumătate de linguriță de (tinctură de) propolis, pe o bucată de pâine (ca să fie mai ușor acceptată).

Nu pot spune că sinuzita a dispărut, dar starea mândrei mele s-a ameliorat substanțial. De atunci nu a mai niciun tratament, iar la vremea recea durerile sinuzitei nu mai apar decât rar și nesemnificative ca durată și intensitate.


P.S. Pentru curioși, numele biochimistului este Eugen Giurgiu.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Interesant, dar oare care este legatura dintre lamaie si tinctura?
Si oare, lamaia fiind totusi acida, nu ustura atunci cand o trage pe nas?
Banuiesc ca nu se mai sufla nasul sau se mai fac si spalaturi dupa.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Si cand o trage pe nas, nu ajunge in plamani?

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 sfantu.dracu, on 7th June 2011, 12:48, said:

Doamna mea are o sinuzită căpătată de prin căminele facultății, parcă. Deci amu 100 de ani.
Nu a făcut puncție, doar tratament. Dacă la început (câțiva ani) tratamentul a fost medicamentos (ceva picături) și era nevoită să-l facă cam tot sezonul rece, în urmă cu vreo 6-7 ani a întâlnit un biochimist care se ocupă cu tratamente homeopate sau cum naiba le zice.

Astfel i s-a recomandat următorul tratament:
Timp de o lună de zile să tragă pe nas o cană de apă cu sare, încălzită la temperatura corpului. O cană dimineața, una seara.
Se pune în palmă puțină apă cu sare, se blochează o nară și se trage pe cea liberă. Se scoate pe gură. Jumătate de cană pe o nară, jumătate pe cealaltă.

După această lună, în loc de sare se pun în apă 3-4 picături de zeamă de lămâie. Se face tratamentul timp de două săptămâni.

După aceste două săptămâni, se renunța la apă și se trag pe nas doar picături de zeamă de lămâie. Vreo 2-3 picături pe nară. Tot două săptămâni și tot dimineața și seara.

În timpul tratamentului dimineața se ia o jumătate de linguriță de (tinctură de) propolis, pe o bucată de pâine (ca să fie mai ușor acceptată).

Nu pot spune că sinuzita a dispărut, dar starea mândrei mele s-a ameliorat substanțial. De atunci nu a mai niciun tratament, iar la vremea recea durerile sinuzitei nu mai apar decât rar și nesemnificative ca durată și intensitate.


P.S. Pentru curioși, numele biochimistului este Eugen Giurgiu.

Sinuzita este de 2 feluri, de origine dentara si rinogena. Prima nu se capata de nicaeri, decat e o consecinta a extractiilor sau tratamentelor la dintii de sus. Cea rinogena este posibil sa te pricopsesti cu ea, dar tot pe fondul unei alte afectiuni, n-o capeti de nicaieri.
Acum, daca vrea ajutor, initiatorul ar trebui sa ne spuna si ce fel de sinuzita are si ce investigatii a facut...
Pe langa asta, e un ditai topic-ul pe aria medicala!

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 colombo2003, on 7th June 2011, 11:52, said:

Interesant, dar oare care este legatura dintre lamaie si tinctura?
Si oare, lamaia fiind totusi acida, nu ustura atunci cand o trage pe nas?
Banuiesc ca nu se mai sufla nasul sau se mai fac si spalaturi dupa.
Habar n-am.
Ba da. Ustură. Madam a rezistat doar o săptămână din două.
Asta nu mai știu. Dar imediat după nu e cazul să se facă spălături.


 florinel, on 7th June 2011, 12:00, said:

Si cand o trage pe nas, nu ajunge in plamani?
Recitește.

 ripper, on 7th June 2011, 12:10, said:

Cea rinogena este posibil sa te pricopsesti cu ea, dar tot pe fondul unei alte afectiuni, n-o capeti de nicaieri.


Așa o fi, nu te pot contrazice. O simplă răceală poate ajuta apariția?
Adică, spuneam de căminele facultății, în care dușul era la comun, la subsol, iar ca să ajungi în cameră (dacă mai stăteai și la etajele superioare era și mai fain) trebuia să mergi pe coridoarele neîncălzite. O adevărată plăcere în sezonul rece.

#7
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 ripper, on 7th June 2011, 13:10, said:

Sinuzita este de 2 feluri, de origine dentara si rinogena. Prima nu se capata de nicaeri, decat e o consecinta a extractiilor sau tratamentelor la dintii de sus. Cea rinogena este posibil sa te pricopsesti cu ea, dar tot pe fondul unei alte afectiuni, n-o capeti de nicaieri.
Acum, daca vrea ajutor, initiatorul ar trebui sa ne spuna si ce fel de sinuzita are si ce investigatii a facut...
Pe langa asta, e un ditai topic-ul pe aria medicala!

Nu e sinuzita mea, e a consortului. :) Sa zicem ca n-a avut niciodata probleme cu dintii. Deci presupun ca e dobandita din alte cauze (raceli?). I s-a recomandat o punctie dar doctorul a "realizat-o" gresit. Isi sufla in permanenta nasul, picaturi de 2-3 ori/zi in perioadele calme iar la raceli se lasa cu puroi si un sforait mirobolant. :inlove:
Nu am sanse sa-l mai duc la orelist, dar vreau sa stiu daca e in vreun pericol pe termen lung ca sa incerc demersurile pe cale rationala.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 sfantu.dracu, on 7th June 2011, 13:16, said:

Așa o fi, nu te pot contrazice. O simplă răceală poate ajuta apariția?
Adică, spuneam de căminele facultății, în care dușul era la comun, la subsol, iar ca să ajungi în cameră (dacă mai stăteai și la etajele superioare era și mai fain) trebuia să mergi pe coridoarele neîncălzite. O adevărată plăcere în sezonul rece.
Raceli repetate, frig, umezeala, igrasie, perioada indelungata de expunere la asa ceva. Cam astia-s factorii favorizanti. Avusesem impresia cum am citit rapid ca ai zis ca ar fi luat-o asa din camin, adica aer, colegi.

#9
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Nicolla, on 7th June 2011, 13:18, said:

Nu e sinuzita mea, e a consortului. :) Sa zicem ca n-a avut niciodata probleme cu dintii. Deci presupun ca e dobandita din alte cauze (raceli?). I s-a recomandat o punctie dar doctorul a "realizat-o" gresit. Isi sufla in permanenta nasul, picaturi de 2-3 ori/zi in perioadele calme iar la raceli se lasa cu puroi si un sforait mirobolant. :inlove:
Nu am sanse sa-l mai duc la orelist, dar vreau sa stiu daca e in vreun pericol pe termen lung ca sa incerc demersurile pe cale rationala.
El ti-a spus de ce a facut punctie ? Facuse tratament, dar nu a raspuns organismul la el... s-a dus prea tarziu la doctor, etc. Sau pur si simplu nu era nevoie si s-a distrat si domnul doctor un pic ?

#10
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 Cr1spy, on 7th June 2011, 13:33, said:

El ti-a spus de ce a facut punctie ? Facuse tratament, dar nu a raspuns organismul la el... s-a dus prea tarziu la doctor, etc. Sau pur si simplu nu era nevoie si s-a distrat si domnul doctor un pic ?

Mno, detalii n-am si nu cunosc exact procedurile. Ideea era ca trebuia sa ii desfunde .. ceva dar i-a dat punctia mult mai jos decat ceva-ul ala -> nici desfundat + dureri groaznice. Tratament facuse inainte dar crezi ca-mi zice ceva (asta presupunand ca mai stie, la varsta aia il impingea mama lui la doctor)..

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pai cum s-a rezolvat ma intereseaza, ca daca era grav si punctia nu a facut nimic... nu s-a rezolvat de la sine.

Si tu cum vrei sa-ti spuna cineva ce sa faci, fara sa cunoasca nimic... crezi ca exista vreo solutie miraculoasa ? Eu pot sa-ti spun un antibiotic foarte bun pe care l-am folosit eu cu succes. Dar nici eu nu il iau fara consultatie, pentru ca o data desi mi-era rau medicul mi-a zis ca nu e infectie, e raceala sa astept sa treaca. Daca il iei fara sa ai nevoie/prea des, organismul poate dezvolta intoleranta la antibiotice si asta e mai rau decat infectia in sine.

 Nicolla, on 7th June 2011, 13:18, said:

Nu am sanse sa-l mai duc la orelist, dar vreau sa stiu daca e in vreun pericol pe termen lung ca sa incerc demersurile pe cale rationala.
Punctia, ca ultima solutie... de ce crezi ca se aplica ? Decesul ala e pericolul.

Edited by Cr1spy, 07 June 2011 - 12:42.


#12
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 Cr1spy, on 7th June 2011, 13:41, said:

Pai cum s-a rezolvat ma intereseaza, ca daca era grav si punctia nu a facut nimic... nu se rezolva singura.

Si tu cum vrei sa-ti spuna cineva ce sa faci, fara sa cunoasca nimic... crezi ca exista vreo solutie miraculoasa ? Eu pot sa-ti spun un antibiotic foarte bun pe care l-am folosit eu cu succes. Dar nici eu nu il iau fara consultatie, pentru ca o data desi mi-era rau medicul mi-a zis ca nu e infectie, e raceala sa astept sa treaca. Daca il iei fara sa ai nevoie/prea des, organismul poate dezvolta intoleranta la antibiotice si asta e mai rau decat infectia in sine.

Pai nu s-a rezolvat. Tembelul, dupa asa dureri, daca a vazut ca nu-i e mai bine a refuzat complet sa mai mearga la orice fel de medic vreo 15 ani. :nonobad: Abia l-am convins sa mai dea pe la cate un control pe alte arii, dar refuza in continuare sa mai mearga la ORL.
N-am cerut retete (deocamdata). Pot sa mai incerc cu aerosoli pana una-alta, vad ca sunt accesibile aparatele..
Intreb care e cel mai rau lucru posibil in cazul in care continua asa, fara sa mearga la medic. Ma gandesc la vreo septicemie ceva..? In un an - doi il determin eu sa mearga la doctor daca perspectivele sunt sumbre, dar altfel n-am nici o sansa (cu amenintari l-am dus si la ceilalti doctori). Nu ma deranjeaza pufnitul si suflatul, dar ma gandesc daca il paste vreun pericol pe termen lung.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Nicolla, on 7th June 2011, 13:47, said:

Pai nu s-a rezolvat. Tembelul, dupa asa dureri, daca a vazut ca nu-i e mai bine a refuzat complet sa mai mearga la orice fel de medic vreo 15 ani. :nonobad: Abia l-am convins sa mai dea pe la cate un control pe alte arii, dar refuza in continuare sa mai mearga la ORL.
Dureri (de cap) a avut inainte sau din cauza punctiei ? Ca daca avea inainte, zicea merci de punctie... de unde banuiesc ca punctia nu a fost tocmai necesara iar "maretul" i-a dat ceva antibiotic dupa operatie si de la ala i-a trecut.
Da, e rau daca nu merge la medic fiindca sunt unii minunati, n-am cuvinte sa descriu cat de minunati si de o calitate exceptionala sunt... Dar trebuie sa-i cauti si sa nu te iei dupa aparente (adica sa aplici ceva discernamant).
In felul asta o sa-i treaca si fobia si e foarte important pentru alte situatii neprevazute, nu numai pentru ce-l deranjeaza acum.

PS: E important sa-i spui ca poate sa mearga la doctor, fara sa faca nimic din ce-i spune. Eu de ex. ma pot duce la 3 consultatii pana ma hotarasc ce aplic.

#14
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Dureri a avut dupa punctie, inainte de ea tot asa, numai pufnit si activitate nazala crescuta. O sa incerc sa il conving. Pana la urmatoarea raceala cand e posibil sa cedeze in fata nevoii, o sa incerc cu aerosoli si vedem ce o iesi. Multam!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate