Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Urinez prea des?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
In ultimul timp (luni, ani, nu pot cuantifica exact) parca urinez mai des decat inainte.
Gender: male - sa nu existe confuzii.
Inainte stiu ca ma duceam la toaleta foarte rar, poate doar de cateva ori pe zi.

Acum, in medie, cred ca ma duc odata la 1-2 ore. Nu este vorba doar de senzatia de a urina, de obicei iese o cantitate normala, foarte rar se intampla sa urinez putin.
Noaptea nu ma trezesc, nu am avut probleme de incontinenta, nu ma doare nimic, doar ca parca e prea des (s-ar putea sa fiu eu tampit, asta astept sa-mi spuneti :D).
Singura chestie care pot spune ca este intr-adevar diferita - de obicei, dupa ce fac baie (si stau in cada - doh), cand ma ridic simt nevoia sa urinez (si o fac) - chestie care parca inainte nu se intampla.
Nu cred ca beau mai multe lichide decat inainte, iar intre 2 reprize se intampla sa nu beau decat o cafea, sau chiar nimic.

In concluzie, exista cumva ceva care ar putea determina o urinare mai deasa, dar normala (dpdvd al cantitatii, de miros si culoare nu ma plang)?

Multzam fain!

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Evident, bei mai multa apa. E foarte bine!
Eu fac cam la fel si beau de regula 2 litri pe zi, acum vara cam 4.
Fa-ti si tu niste analize de rutina, nu e ceva costisitor.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Analize oricum o sa fac, cat de curand, dar vroiam sa stiu daca exista ceva care sa ma ingrijoreze, sa stiu daca insist pe anumite analize. Apa nu prea beau (mi-e frica de rugina), in schimb ma impac foarte bine cu Cola :D

#4
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
si eu urinez des...mai ales cand beau mai mult de 2 beri

#5
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostAlice, on 2nd June 2011, 21:22, said:

Analize oricum o sa fac, cat de curand, dar vroiam sa stiu daca exista ceva care sa ma ingrijoreze, sa stiu daca insist pe anumite analize. Apa nu prea beau (mi-e frica de rugina), in schimb ma impac foarte bine cu Cola :D
Sa intelegem ca bei 2 litrii de cola pe zi? sau 4 litrii?Prea mult exces duce la dezechilibre din cauza colorantilor , indulcitorilor si CO2. Nu mai zic ca poate faci pipi negru dupa o vreme.

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Verifica-ti in primul rand glicemia.

#7
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Cafea + Cola = Diureza.

#8
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostAlice, on 2nd June 2011, 21:15, said:


Am avut probleme similare in urma cu cativa ani, urologul m-a diagnosticat cu vezica hiperactiva.
Cu toate ca urinam foarte des, mai mult deranja senzatia constanta de urinare pe care o aveam chiar si dupa ce ieseam de la toaleta.
Mi-a prescris niste chestii si in doua saptamani nu am mai avut nimic, nu mai tin minte ce am luat dar stiu ca era ceva puternic, m-a atentionat sa nu iau sub nici o forma mai mult de 2 saptamani pastilele prescrise.
Nici n-a fost nevoie.

Du-te la urolog, se rezolva mult prea usor, n-are rost sa pierzi timpul.

#9
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011
Hai sa facem un pariu. Dupa ce-ti faci analizele (glicemia, in special) o sa uiti ce gust are cola... Te sinucizi, omule. :death:

Edited by qawHaq, 14 June 2011 - 21:21.


#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Hai sa-l facem. Trimiti un camion de cola daca o sa pierzi?
Intamplator, glicemia mi-am mai verificat-o din cand in cand si e OK.

vp-emanuel: sincer sa fiu, nu ma omor dupa sistemul medical din .ro. Deocamdata intrebarea este daca am sau nu o problema. Din tot ce s-a scris pana acum, tind sa cred ca nu.

#11
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Este gresit sa crezi ca urinezi des  numai cand bei multe lichide. Cand bei prea putine lichide, urina e hiperconcetrata si ti se irita vezica si ai starea aceea incomoda de mictiune din 3 in 3 ore.

Edited by errai, 25 August 2011 - 16:04.


#12
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Alice, care a fost problema pana la urma?
Si eu am probleme cu urinatul des. Dupa ce ma ridic de pe wc, ma asez iar. Mi s-a intamplat sa o fac si de ~8 ori la rand.
Beau si multa apa, deoarece mi-e sete continuu.
Saptamana cealalta vreau sa ma duc la medicul de familie, dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.

#13
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
Poliuria = diureza > de 2000 ml / zi.

        Mecanismele poliuriei:

        1. Absenta secretiei ADH - diabetul insipid

        2. Inhibarea secretiei ADH prin ingestie mare de lichide (  potomanie )

        3. Insensibilitatea tubului renal la ADH - leziuni tubulare cāstigate (I.R.C)  sau congenitale ( diabetul insipid , tubulopatii complexe )

        4. Prin "diureza osmotica" - diabetul zaharat , insuficienta renala cronica,infectii la nivelul aparatului renal

        5. Poliuria tranzitorie : aport mare de lichide, dezobstuctia cailor urinare, medicamente

Masoara cantitatea de lichide ingerata in 24h/cantitatea de urina eliminata in 24h din care scazi 800ml pierdute prin transpiratie in conditii normale de temperatura+200 ml pierdute in scaun in conditii normale  :naughty:

#14
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Cistita poate provoca si dureri de uter, adica de la uter in jos?

#15
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postdrsim, on 25th August 2011, 22:58, said:

Poliuria = diureza > de 2000 ml / zi.

        Mecanismele poliuriei:

        1. Absenta secretiei ADH - diabetul insipid

        2. Inhibarea secretiei ADH prin ingestie mare de lichide (  potomanie )

        3. Insensibilitatea tubului renal la ADH - leziuni tubulare cāstigate (I.R.C)  sau congenitale ( diabetul insipid , tubulopatii complexe )

        4. Prin "diureza osmotica" - diabetul zaharat , insuficienta renala cronica,infectii la nivelul aparatului renal

        5. Poliuria tranzitorie : aport mare de lichide, dezobstuctia cailor urinare, medicamente
stim si noi sa facem copy/paste. ideea e ca oamenii astia nu pricep nimic din ce bolborosesti tu pe acolo.

View PostUlpiatraiana, on 14th September 2011, 11:48, said:

Cistita poate provoca si dureri de uter, adica de la uter in jos?
de la uter in jos e vezica urinara. aia doare la cistita. din pacate citeodata mai doare si in vecinatate, asa ca nu prea poti sa iti dai seama ce te doare, decit cind ajungi la medic si incepe sa te apese in diverse locuri pe burta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate