Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

REMAT Telefoane GERMANOS

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
b_o_d_one

b_o_d_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 20.02.2007
Am fost la germanos sa-mi evaluez si eu rablele caci vine data si trebuie sa-mi fac un abonament si nu strica o reducere.
Cand ajung la Germanos dau peste o fatuca aiurita care dupa ce ca nu stia ce scrie in oferta lor imi spune ca nokia 1100 nu mi-l primeste pt ca nu-l are in aplicatie dar imi primeste nokia 6131. interbarea mea este la ce dracu mai fac atata reclama la serviciul asta dc ei vor doar telefoane generatie mai noua si in perfecta stare de functionare?
Si alta intrebare ce fac astia cu telefoanele astea caci in mod cert asta nu este REMAT din moment ce nu iau decat telefoane mai noi si functionale. Mie tare imi e ca astia le cosmetizeaza si le vand undeva in africa de bune.
Acum spuneti-mi si mi ce intelegeti din catalogul germanos http://imh.ro/german...agID=2&MagNo=30  pagina 20, scrisul mic din subsol, caci eu am inteles ca pt abonamente cosmote acopera diferenta pana la 15 eur /telefon si pt cumparatea celorlalte produse din magazin 10eur/tel , iar fatuca de la germanos a inteles (caci saraca nu citise pliantul decat atunci cand i-am spus eu ca exista o referiere in pliant despre "remat") ca se acorda 15 eur/tel pt telefoanele mai scumpe.... :deadtongue:  .... ce o fi intelegand ea prin telefon scump cand vorbesti de "remat" eu nu inteleg

#2
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 b_o_d_one, on 1st June 2011, 10:08, said:

Si alta intrebare ce fac astia cu telefoanele astea caci in mod cert asta nu este REMAT din moment ce nu iau decat telefoane mai noi si functionale. Mie tare imi e ca astia le cosmetizeaza si le vand undeva in africa de bune.

exact de asta exista aceste programe peste tot in lume. pentru unii aceste telefoane nu mai sunt OK si nu le mai folosesc, pentru altii sunt excelente (India, Africa, etc.) .. => colecteaza aceste telefoane, le fac frumoase si le revand in tari cu nevoi mai reduse ... dar tot la preturi mici pentru ca nu au aia bani de telefoane noi, noi ...

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006
Vezi oferta buyback la Orange...cam aceeasi chestie si acolo.

#4
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
eu am facut un abonament nou si am primit reducere 47 de lei pentru in nokia 1303, sau ceva de genu...

#5
b_o_d_one

b_o_d_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 20.02.2007

 coracao, on 1st June 2011, 12:53, said:

eu am facut un abonament nou si am primit reducere 47 de lei pentru in nokia 1303, sau ceva de genu...
47 ron astia ce insemna la germanos? 10 eur? ca la cum stiu eu cursul euro 47 ron nu insemna nici 10 nici 11 nici 12

#6
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

 b_o_d_one, on 9th June 2011, 17:14, said:

47 ron astia ce insemna la germanos? 10 eur? ca la cum stiu eu cursul euro 47 ron nu insemna nici 10 nici 11 nici 12
primesti minim 10 euro. asa zice. eu am primit putin mai mult, am fost norocos ;))

#7
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Un Nokia 3200 se primeste la germanos sau alte magazine pt eveluare? este perfect functional si fara probleme.

#8
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

 popascu, on 11th June 2011, 17:00, said:

Un Nokia 3200 se primeste la germanos sau alte magazine pt eveluare? este perfect functional si fara probleme.
De ce nu?  :peacefingers:

#9
b_o_d_one

b_o_d_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 20.02.2007
deci cum am banuit, asta e de pe site-ul Internity ca se pare ca au preluat si ei treaba cu buy-back.

Ce se intampla cu telefonul tau?
Telefoanele in stare de functionare sunt reconditionate si trimise spre reutilizare in tari aflate in curs de dezvoltare. Astfel, nu numai ca poti sa iti cumperi un telefon nou la un pret mai mic, dar ajuti oamenii cu posibilitati materiale reduse sa comunice mai usor. Aparatele care nu pot fi reparate sunt dezmembrate. Componentele vor fi refolosite pentru fabricarea de echipamente noi.

#10
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
O lista cu telefoane eligibile?

#11
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 c72_c72, on 13th June 2011, 14:37, said:

O lista cu telefoane eligibile?
Intradevar o lista dinasta ar fi utila. La Orange exista pe site o lista cu ce primesc ei si bineinteles ca Nokia 3200 nu este in lista , probabil fiind prea vechi.

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,742
  • Înscris: 06.07.2005
Concluzia: sa-ti dai telefonul, doar daca vrei sa-i ajuti pe africani / ti-e lene sa stai sa-l vinzi

#13
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Deci ca sa stiti si voi care mai aveti Nokia 3200 acest telefon nu este in baza de date a Germanos si nu se achizitioneaza. Oricum este un telefon bun si fiabil chiar daca e vechi si arata rau. Asa arata si cand  a fost lansat.

#14
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Off topic; Germanos, mai verificati si voi termenul de garantie la acumulatorii AAA si AA pe care ii vindeti, unii sunt cam expirati! "Enelop" sau cam asa ceva se numesc.

Edited by costables, 22 July 2011 - 18:30.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Mă bucur că am citit topicul. Credeam că trimit la distrus și telefoane f. vechi  :uhuhno:

#16
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Am fost si eu sa intreb si este absolut sigur ca nu vor decat telefoane relativ noi si o gama restransa. Probabil asta cer operatorii din tarile respective. Ca idee: Nokia 3510 nu, SE K700i nu, alte SE mai simple nu, deci telefoane de 5 ani vechime si destul de performante nu le mai vrea nimeni nici in lumea a 3-a. Putea sa fie o suma si mai mica, 10 RON de exemplu, dar sa accepte o gama mai larga de aparate. Mult zgomot pentru nimic.

#17
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
si eu sunt foarte dezamagit din acest punct de vedere. speram sa fac un "deal" cu cosmote-ul dar se pare ca n-am cu cine.

oricum sunt niste prosti (in acceptiunea mea). ar fi atras mai multi clienti daca acceptau orice gioarsa de tel. la 10 euro. oricum nu puteai sa reduci mai mult de 30 de euro din pretul telefonului, pret oricum umflat fata de alti comercianti. (vezi emag, cel etc)

Intr-un cuvant sunt dezamagit. mi-as fi facut un ab. smartphone la ei pe doi ani daca dadeau 15 euro pe orice tel. vechi = 45 euro reducere (ca asa dau daca-ti faci ab. smartphone, 15 euro nu 10). Asa mi-am prelungit ab. la orange cu optiune smartphone. cine a pierdut?

Edited by obuzul, 24 July 2011 - 14:11.


#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
Total de acord cu ce a spus @obuzul.

Toate telefoanele vechi contin componente electronice si materiale valoroase care ar putea sa fie reutilizate in procesul de fabricatie al unor echipamente electronice noi, prin urmare ar trebui stimulata reciclarea tuturor acestor telefoane, indiferent cat de vechi sau de defecte ar fi, iar reducerea primita pentru cele care nu se califica pentru buy-back-ul de acum ar putea fi mai mica, fie si doar 3-5 euro in loc de 10.

Spre exemplu telefoane ca LG Chocolate care au fost la moda acum cativa ani de zile si pentru care s-au cheltuit multi bani nu sunt incluse in programul de buy-back de la Cosmote. Eu unul as renunta la un astfel de telefon (este un pic defect, nu se mai incarca, banuiesc ca bateria ar trebui schimbata) si pentru 5 euro reducere la cumpararea unui telefon nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate