Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Check in la intrare in US

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
radik87

radik87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2010
salutare,
zbor in pensacola prin washington DC, care e procedura?
si unde imi iau bagajele in DC sau la destinatia finala?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la destinatia finala (banuiesc ca ai facut booking complet, adica la washington e doar escala)

recomandare: nu pune lacat la geanta, au prostul obicei sa controleze in bagaje (us security check...) si o afinitate pentru cele inchise..

Edited by aeon, 26 May 2011 - 22:27.


#3
radik87

radik87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2010

View Postaeon, on 26th May 2011, 22:27, said:

la destinatia finala (banuiesc ca ai facut booking complet, adica la washington e doar escala)

recomandare: nu pune lacat la geanta, au prostul obicei sa controleze in bagaje (us security check...) si o afinitate pentru cele inchise..

da, asa am facut?
ce intrebari pot primi la ofiterul de la imigration?

#4
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.08.2006
Pe site la KLM de ex scrie ca bagajele transcontinentale NU au voie sa fie inchise, pentru ca se deschid oricum.
Inrebarile au fost de gneul unde ma duc, de ce ma duc, cand am zis ca la nunta lui varu-miu, m-a intrebat daca am invitatie la nunta, i-am aratat-o, dupa care mi-a facut poza, mi-a scanat amprentele si mi-a dat sedere 6 luni.

#5
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Eu nu inteleg o chestie si anume: cand ajungi in USA se presupune ca ai o viza luata de la ambasada de aici pe x perioada (sa zicem 10 ani sau 5 ani). Cand ajungi la destinatie mai treci de inca un filtru, un nou interviu cu un ofiter de acolo si ala iti da si el o anumita perioada de sedere in functie de ce raspunsuri dai ? E posibil ca ala sa refuze intrarea ta in USA daca i se pare lui suspect ceva ? Toata lumea care intra pe teriotoriul lor trece prin acest "calvar" din nou ? De ce mai ai nevoie de viza luata de aici daca acolo trebuie sa treci din nou proba interviului ?!

merci pt eventualele lamuriri.

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostDelphinash, on 27th May 2011, 12:29, said:

E posibil ca ala sa refuze intrarea ta in USA daca i se pare lui suspect ceva ?

Politistul de frontiera este dumnezeu. Daca nu ii place de moaca ta are dreptul sa iti refuze intrarea fara sa iti dea nicio explicatie.

Orice politist de frontiera din orice tara din lume este dumnezeu la frontiera lui, dar astia americani sunt de doua ori mai dumnezei. Ai grija sa zambesti frumos si sa nu fii recalcitrant.

#7
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Vezi ca daca ai escala in SUA bagajele se iau la escala pentru control . Da si este adevarat ca ofiterul de acolo poate sa iti interzica accesul sau sa iti dea acces pe o perioada mai mica decat viza primita in Romania

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postaeon, on 26th May 2011, 23:27, said:

la destinatia finala (banuiesc ca ai facut booking complet, adica la washington e doar escala)

recomandare: nu pune lacat la geanta, au prostul obicei sa controleze in bagaje (us security check...) si o afinitate pentru cele inchise..
Daca are escala la Washington, atunci acolo face si procedura de imigrare. Asta inseamna ca-si salta bagajele, trece pe la Home Security, primeste stampila de intrare in tara, apoi trece prin vama unde lasa declaratia vamala completata. Dupa aia incepe sa se agite sa prinda zborul de legatura. Trebuie sa te asiguri ca ai timp suficient sa schimbi avioanele. Dulles de exemplu nu e cine stie ce ca marime, s-ar putea sa mearga mai repede cu imigrarea. La Houston sau JFK/LAX 3-4 ore ne-au ajuns doar "la mustata", sunt cozi mari, dureaza pana pui degetele, ochiul, etc...

#9
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
bagajele pot fi incuiate atat timp cat au o incuietoare agreeata de Home Land Security sau lacat agreeat de ei, in general Samsonite, Tumi, etc au de cativa ani buni toate incuietoarele agreeate, indiferent daca sunt cu cifru sau cu lacat. asa ca atunci cand te duci si cumperi un lacatel poti s aintrebi sau scrie pe cutie. Nu lasati bagajele neincuiate si mai ales lasati datele de identificare pe el, nume,adresa,mail, telefon in caz ca l ratacesc pe undeva.

ceea ce fac americanii la vama mie mi se pare absolut normal,  si regulile astea nu sunt neaparat pentru  romani, sau europeni in general, dar daca stai la vama si vezi cati asiatici, arabi sunt la coada si at de dubiosi sunt unii dintre ei..atunci le dai dreptate americanilor ca trebuie sa fie niste reguli severe, pentru toata lumea pentru ca nu ai cum sa faci diferenta. Aceeasi procedura o au si englezii,francezii, nemtii chiar daca au visa waiver, adica aplica on line ptr viza si nu se duc propriu zis la interviu, completeaza un formular on line si platesc o taxa, dar si ei sunt chestionati la fel de exigent la intrare in state, din ce am inteles problema lor cea mai mare e munca la negru, nu vor imigranti neoficiali ca nu poate colecta taxele, de americani nu si fac probleme ca aia toti isi fac contract, isi platesc taxele si isi cer drepturile.

mi as dori ca vamesi romani sa fie la fel ca cei americani mai ales cand vin avioanele din midle east sau autocarele care intra pe la sud, pline cu irakieni, iordanieni,sirieni,etc.

pe mine nu m a deranjat niciodata exigenta la americani in vama , desi de fiecare data am fost ales ptr "random checking".

drum bun si vacanta placuta

#10
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Ok si eu sunt de acord cu un checking sever la vama la cate nenorociri se intampla in lumea asta mai ales catre americani. Dar ma gandesc ca e destul de nasol sa mergi pana acolo si sa dai de un ofiter care sa te refuze sau care sa iti dea o sedere mai mica decat aveai tu nevoie. ma gandesc ca unii isi iau niste hoteluri, rezerva pe cine stie unde cate ceva pe ceva bani si s anu mai poti ajunge...Adica ce certitudine ai ca o data ajuns acolo (si nu-i putin drum) o sa il poti convinge ca nu vrei sa ramai acolo, ca scopul tau e doar vizita, bla, bla, toate motivele pt care ai primit viza aici ? E destul de ciudat, ar trebui schimbata cumva procedura mai ales pt cei care trec aici printr-un interviu serios. Nu stiu, zic, parerea mea. Biletul costa f mult pana acolo si sa te intorci cand inca nici nu ai ajuns....asta ar fi o mare pb.

#11
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai iti refuza intrare sau iti da mai putin termen daca i se pare ca ceva nu este in regula si te ia la verificat . De ex tu spui ca vrei sa stai 2 luni sa vizitezi si cand te intreaba cati bani ai tu ii arati 1000$ .Pai normal ca iti modificat statutul primit in romania

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate