Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Troieni shi alte chestii pt linux!!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Pick_One

Pick_One

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2002
Salut!! am shi io nevoie de ceva! de exemplu datzi-mi shi mie nishte programe care sa detecteze troienii, rootkit-uri sau alte chestii de genul asta pe linux!! imi tre neaparat sa shtiu daca sistemul meu este plin de ceva! sigur ma intzelegetzi! hai pa pa la totzi shi sper ca acest Thread nu este interzis! adica sper sa nu vad vreun moderator cara imi scoate ochii cu acest Thread! okey by by now!  ;)

#2
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
1) pe langa raspunsurile "ofensate" ale celor de pe aci care iti vor zice ca "ce? troieni si virusi sub linux? nu exista domne! ce..asta e jafu de windows?" POATE ti se va spune ca exista antivirusi petnru Linux si ca acei oameni mentionati de mine mai devreme nitel sunt putin naivi sau pe dinafara..... eu personal facusem de mutl rost de AVX 2000 PE pt Linux...nu mai stiu de unde..dar exista si mergea bine..al naibii de bine..spre surprinderea ema...... icnearca..vezi si bit defender..antivirusi free de pe net ai incercat?

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
eu am avut Rav-ul  :) .. de fapt inca il mai am ...si intr-adevar mergea foarte bine ! of course nu mi-a detectat nimic deci nu pot sa-ti spun daca intr-adevat este si .. bun pt ce vrei tu..

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
www.freshmeat.net -> cauta rootkit... sunt ceva "Rootkit detectors" pe acolo ;)

#5
Stalker

Stalker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 30.11.2001
cauta chkrootkit

#6
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
Mda, antivirusii ar fi o solutie, dar cred ca mai mult pierzi vremea cu ei (updateaza listele cu definitzii, samd).

Solutia:
- politica stricta de instalare a pachetelor (de ex, instalare minimala plus pachetele de care ai nevoie)
- un manager de pachete care sa stie MD5 (gen RPM de la RedHat&co. Poti gasi toate fisierele care au suferit schimbari de la instalare.
- tripwire

Asta daca ai un server. Daca e ceva just for fun , atunci mai bine bagi CDul in unitate si reinstalezi totul cand ai banuieli :drac:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate