Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

VOCEA ROMÂNIEI - THE VOICE

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
O știre-bombă, care va da dinamica întregii piețe TV din România, în următorii ani: PRO TV a cumpărat un al doilea format puternic de talent show, “The Voice of…”, creat în Olanda de Jan de Mol, cel cu Big Brother. Achiziția PRO TV vine după succesul “Românii au talent” și reacția Intact, care a cumpărat, pentru Antena 1, X Factor. Nu e însă vorba numai de o strategie pe plan local.

În primă analiză, PRO TV “prinde în clește” Antena, cu două talent show-uri puternice, din care “The Voice of…” e un format foarte apropiat de X Factor, cel care încă nu se vede la Antena 1. Însă strategia nu ține doar de România.

CME a achiziționat “The Voice of…” și în țări ca Bulgaria sau Cehia, unde se luptă, cu ajutorul lui, cu televiziunile MTG (Modern Times Group, un jucător important în zonă, fără prezență în România). La Sofia, CME are b TV iar la Praga, e vorba de TV Nova, care rivalizează cu Nova (sic – Sofia) și Prima (Cehia) de la MTG. Interesant că în aceste țări MTG deține X Factor și că în Cehia, la sfârșitul anului trecut, Petr Dvorak, senior vice president CME, și-a prezentat o demisie care a făcut vâlvă și a fost pusă de surse neoficiale pe seama eșecului de a achiziționa Got Talent (“…au talent”), cumpărat de Prima/MTG.

Înapoi în România, X Factor vine de la “X-tra Factor”, factorul extra, acel “quelque-chose” care face diferența în cazul concurenților, în timp ce “Voice of…” e, prin comparație, “back to basics”, la ideea de voce și diferențierea prin voce. Decizia de programming a PRO TV-ului pare ciudată (împreună cu “Got Talent” are două show-uri similare și costisitoare) și îndreptată direct împotriva Antenei.

Contextul internațional arată însă că nu e vorba (numai) de asta. E de văzut dacă cele două formate PRO vor intra în același timp pe post; (mai ales) dacă da, e interesant că PRO-ul creează un fel de autoconcurență, ceea ce poate face de regulă numai jucătorul dominant dintr-o piață. Scopul autoconcurenței (sau autocompetiției) e creșterea pieței, ceea ce înseamnă că și PRO TV, și Antena 1 vor aduce un număr de oameni înapoi în fața ecranelor (sau dacă vreți, vor crește TV total-ul).

Una peste alta, începe o competiție dură, cu formate “state of the art”, iar din asta publicul nu poate decât câștiga. E, oarecum, sfârșitul crizei-letargiei, al emisiunilor cu boschetari și al viermuielii politice din peisajul TV din România. Sau începutul sfârșitului

http://www.comanescu.....Comanescu.ro)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hCALPuxqXHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Chiar nu e suficient Romanii au talent?! Trebuie sa fie mai multe emisiuni de acelasi gen pe acelasi post de televiziune? Eu vreau ceva tip Fear Factor.

#3
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostproIntel, on 23rd May 2011, 19:56, said:

Chiar nu e suficient Romanii au talent?! Trebuie sa fie mai multe emisiuni de acelasi gen pe acelasi post de televiziune? Eu vreau ceva tip Fear Factor.
Fear Factor a fost pe Sport.ro.
Attached File  Capture1.PNG   100.63K   138 downloads

#4
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
nush ce va place voua la pro tv. mie nu-mi place DELOC.
iar emisiunile...sunt penibile.
antena 1 rullz :D

Edited by megafanro, 23 May 2011 - 22:04.


#5
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View Postiuliandeaconu, on 23rd May 2011, 20:01, said:

Fear Factor a fost pe Sport.ro.
Attachment Capture1.PNG



Cred ca se referea la emisiunea Fear Factor versiunea Ro,cu romani.Ce e pe Sport.ro e emisiunea cumparata din State.

#6
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005

View PostAndreyAlejandro, on 23rd May 2011, 20:05, said:

nush ce va place voua la pro tv. mie nu-mi place DELOC.
iar emisiunile...sunt penale.
antena 1 rullz :D


Adevarul ca ai ce vedea la antena 1. Cu duiumuul. De la pitzipoancele lui capatos pana la excrementul ala de emisiune "Acces direct" si sa nu mai zic de obositorul care nu are nicio treaba cu un jurnal tv. Da, este praf pro tv. AA.. stai ca mi-am amintit. Tot tu esti cu gura mare pe aria radio ca pe posturile comerciale se aude numai dance, pitzipoance si copii. Dar noo.. ca antena 1 este un post foarte bun, cu pitzipoancele lui capatos! Superba gandire, Halal tara!

Edited by a_d_y, 23 May 2011 - 20:28.


#7
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
PRO TV a achizitionat THE VOICE...
Cand am vazut titlul am crezut ca a achizitionat THE VOICE TV, renumitul post tv de muzica.

#8
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
asa da, pro tv!  in sfarsit un format pe gustul meu, voci si muzica!  plus x factor la antena 1, merita sa ma uit in toamna asta la cele 2 televiziuni, evident doar pt aceste 2 formate!  in rest cele 2 canale au interzis din telecomanda mea

#9
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Nu cred ca scria undeva dar...

- The voice of Romania - debuteaza din toamna la ProTV. Concurenta directa cu XFactor de la A1. Cum ProTv stie sa faca show-uri, emisiunea va fi mult mai bine realizata decat Xfactor. Problema e ca formatul e foarte curat. Fara balacareli/manele/scandaluri ai alte prostii care prind la rromani, de aceea probabil ca va avea o audienta mai mica decat Romanii au talent (unde in fazele finale cand nu se mai facea lumea de ras a scazut putin in audienta).
Antena1 ca sa prinda la public va schimba emisiunea in ManeloFactor :P

- Romanii au talent - urmatoare editie va fi in primavara 2012
- Dansez pt tine - e tras pe tusa. Probabi ca nu se va mai face. Dar parca am mai auzit asta si anul trecut. :)

Din toamna la ProTV:
- un sitcom romanesc (in loc de Mostenirea)
- un cooking show

Edited by vierme, 23 May 2011 - 23:48.


#10
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View Posta_d_y, on 23rd May 2011, 20:25, said:

Adevarul ca ai ce vedea la antena 1. Cu duiumuul. De la pitzipoancele lui capatos pana la excrementul ala de emisiune "Acces direct" si sa nu mai zic de obositorul care nu are nicio treaba cu un jurnal tv. Da, este praf pro tv. AA.. stai ca mi-am amintit. Tot tu esti cu gura mare pe aria radio ca pe posturile comerciale se aude numai dance, pitzipoance si copii. Dar noo.. ca antena 1 este un post foarte bun, cu pitzipoancele lui capatos! Superba gandire, Halal tara!
a1 scoate emisiuni pe banda rulanta. in puii mei, castigi in 60 de secunde, plasa de stele, etc.
si sa mai spun ca a1 are narcisa salbatica, un serial care face audiente uriase?
protv ce are? a...da...stiu...satra de tigani. halal protv!

si comedii si concursuri si multe altele are a1/
pe cand pro tv...un post prafuit si prin sigla veche parca de 100 de ani si prin tot.
observatorul e de 1000 de ori mai de calitate si mai interesat decat stirile de la ora 5...pardon..crimele de la ora 5 , de acelea de la 7 nu mai zic.

#11
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View PostAndreyAlejandro, on 24th May 2011, 13:33, said:

a1 scoate emisiuni pe banda rulanta. in puii mei, castigi in 60 de secunde, plasa de stele, etc.
si sa mai spun ca a1 are narcisa salbatica, un serial care face audiente uriase?
protv ce are? a...da...stiu...satra de tigani. halal protv!

si comedii si concursuri si multe altele are a1/
pe cand pro tv...un post prafuit si prin sigla veche parca de 100 de ani si prin tot.
observatorul e de 1000 de ori mai de calitate si mai interesat decat stirile de la ora 5...pardon..crimele de la ora 5 , de acelea de la 7 nu mai zic.


din moment ce au aceeasi sigla de la infiintare, inseamna ca merge bine, orice post sau produs bun nu isi schimba sigla, inseamna credibilitate, eficienta, putere, asa ca mai studiaza marketingul inainte sa scri ceva.
la capitolul stiri sunt de acord, cu toate ca televiziunile romanesti abordeaza intr-o maniera amatoriceasca jurnalele sau mai bine zis in Romania nu avem programe de stiri

#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostAndreyAlejandro, on 24th May 2011, 13:33, said:

a1 scoate emisiuni pe banda rulanta. in puii mei, castigi in 60 de secunde, plasa de stele, etc.
si sa mai spun ca a1 are narcisa salbatica, un serial care face audiente uriase?
protv ce are? a...da...stiu...satra de tigani. halal protv!

si comedii si concursuri si multe altele are a1/
pe cand pro tv...un post prafuit si prin sigla veche parca de 100 de ani si prin tot.
observatorul e de 1000 de ori mai de calitate si mai interesat decat stirile de la ora 5...pardon..crimele de la ora 5 , de acelea de la 7 nu mai zic.
Ai uitat de kktos. Niste emisiuni slabute ca sa nu zic de 2 lei, nu e mare minune ca le scot pe banda rulanta. Tot pe banda rulanta si dispar. Stirile nu exceleaza la niciuna din televiziuni dar la Pro TV sunt mai inchegate si nici nu fac propaganda desantata asa cum antenele il scot in fata pe motanul felix si partiduletul lui.

Cu Dansezi pentru tine si Romanii au talent Pro TV a lasat undeva in urma de tot Hantena 1. Sper sa se distanteze si mai mult cu noul show.

Edited by Mr. Incredible, 24 May 2011 - 14:11.


#13
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Hai sa vedem audiente pe saptamana trecuta: ProTV ca medie a avut 2.7, A1 a avut 1.8. 18-49 urban, toata ziua
In 19-24 ProTV a avut 5.8, A1 a avut 4.

Deci da... ProTV este acelasi post prafuit care de 8 ani este lider la audiente. De ce sa schimbe ceva?

#14
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View PostAndreyAlejandro, on 23rd May 2011, 20:05, said:

nush ce va place voua la pro tv. mie nu-mi place DELOC.
iar emisiunile...sunt penibile.
antena 1 rullz :D

Ce e antena 1? pe ce post ruleaza emisiunea?

#15
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcmgeorge, on 24th May 2011, 17:22, said:

Ce e antena 1? pe ce post ruleaza emisiunea?


View Postcmgeorge, on 24th May 2011, 17:22, said:

Ce e antena 1? pe ce post ruleaza emisiunea?
Pe Becali TV a.k.a. GSP TV! :naughty:

#16
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Numai talente au ăștia la Mediapro... Vom entertainmenta toată planeta cu țara noastră.

Edited by ParapantaFlavia, 24 May 2011 - 20:29.


#17
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostParapantaFlavia, on 24th May 2011, 21:29, said:

Numai talente au ăștia la Mediapro... Vom entertainmenta toată planeta cu țara noastră.
Totusi sunt cel mai mare trust din RO. Intact e mic copil pe langa ei.

#18
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
MediaPro are bani si potential foarte mare.E detinuta in procent de 95% de americanii de la Central European Media Enterprises (CME).Intact pe de alta parte are capital integral romanesc,finantat din buzunarul Holdingul-ui GRIVCO,detinut de Felix.E si normal ca MediaPro sa aibe un portofoliu mai calitativ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate