Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Rinita cronica hipertrofica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Salutare tuturor si imi cer scuze daca a mai fost vreun subiect legat de tema asta!
Asadar, de ceva buna vreme am rinita cronica hipertrofica. Am fost la ORL-ist, nasonex, nurofen, aerius... Nu au dat niciun rezultat. Am incercat la sfatul unui domn doctor si niste Colargol + Sinupret, s-a sesizat o imbunatatire de maxim 5%. Uns nasul cu vitamina a uleioasa, ulei de masline , nici asta nu a dat rezultat.
Ma simt lipsit de vlaga, respir foarte greu, urechi infundate toata plaja de simptome.
A incercat cineva ceva care sa dea rezultate?
Va rog frumos sa impartasiti, va multumesc frumos!
Multa sanatate!

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Se rezolva cu o operatie simpla, e gata in 10 minute. Se taie putin din cornetele nazale care sunt umflate acum si dupa 24 de ore vei putea respira mult mai usor. Eu am facut asta acum 10 ani si n-am mai avut probleme de atunci.

#3
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
La fel aici, nimic nu a avut efect. Sper sa o rezolv anul asta.
@JayBird eu vreau sa o fac prin laser, la tine prin ce metoda a fost?

#4
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Pana la operatie incearca o cataplasma. Faci o mamaliguta cu cel putin (!) 3 pumni de sare grunjoasa  (cea pentru muraturi e ok, sarea fina de masa nu este buna) si aplici cat de cald poti sa suporti pe nas si pe frunte, pana cand se raceste. Atentie sa nu te frigi!!! Nu pune direct pe piele la inceput, foloseste o batista sau o carpa de bumbac. Cand nu mai e foarte fierbinte se poate aplica direct pe piele. Sanatate si succes!

Edited by Lucy_lu, 22 May 2011 - 13:33.


#5
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Lucy_lu, on 22nd May 2011, 13:29, said:

Pana la operatie incearca o cataplasma. Faci o mamaliguta cu cel putin (!) 3 pumni de sare grunjoasa  (cea pentru muraturi, sarea fina de masa nu este buna) si aplici cat de cald poti sa suporti pe nas si pe frunte, pana cand se raceste. Atentie sa nu te frigi!!! Nu pune direct pe piele, foloseste o batista sau o carpa de bumbac. Succes!


Da bine, si daca ai infectie la sinusuri este recomandata fierbinteala  ?

#6
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011

 chaosss, on 22nd May 2011, 13:31, said:

Da bine, si daca ai infectie la sinusuri este recomandata fierbinteala  ?

Eu am facut infuzii plus tratamente la Govora si bai de abur si de toate cele pentru sinuzita si rinita. Am mers prin doctori de mica pentru problema asta. Nu a mers nimic. Poti incerca "preliminar" cu miere calda pusa pe frunte si nas si vezi reactia..

#7
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Eu am mai incercat si infuzii cu niste picaturi mentolate in apa fiarta, am pus si zeama de lamaie... Da, zeama de lamaie, cineva imi spusese sa incerc, vazusem si la tv un doctor... Am auzit de ceva operatii cu radiofrecventa, sunt bagati niste electrozi in mucoasa, dar din cate am vazut operatia e scumpa. Or mai exista ceva tratamente homeopate? Si azi la tv am vazut pe cineva care zicea ca rinitele sunt tratate cu succes prin tratamente homeopate, dar pe net n-am gasit nimic.

#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Em am facut operatia traditional cu bisturiul si a mers foarte bine. Daca tu vrei cu laser probabil o sa mearga si mai bine. In orice caz nu incerca leacuri babesti ca nu functioneaza nimic, doar te amagesti singur.

#9
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Vroiam sa modific mesajul dar nu reusesc. Eu am scapat de probleme cu mamaliga asta cu sare !!! Altceva nu a functionat.....

#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Lucy_lu, on 22nd May 2011, 19:04, said:

Vroiam sa modific mesajul dar nu reusesc. Eu am scapat de probleme cu mamaliga asta cu sare !!! Altceva nu a functionat.....


Si dupa cate zile/saptamani a trecut ? De cate ori pe zi aplicai mamaliga?

#11
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011

 chaosss, on 22nd May 2011, 19:17, said:

Si dupa cate zile/saptamani a trecut ?

Nu imi amintesc exact. Era acum vreo 7 ani, dupa aia nu am mai avut probleme. Oricum, o data pe seara si stat in casa apoi, atunci era iarna si foarte frig, eram varza oricum... cred ca stii senzatia...

#12
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Lucy hai ca maine o pun pe mama sa faca asa ceva. Daca scap cu mamaliga, vin sa-ti dau o floare.

#13
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Poti sa faci si tu: amesteci malai cu apa (cand fierbinte) si cu sare. Sarea o poti pune in doua "reprize", o parte sa se topeasca foarte bine si o alta mai putin...Nu trebuie sa o mananci :D. Neaparat cu multa sare! de fapt, sarea e "schepsisu' ".

#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Schepsisu' e cutzitul (sau laserul mai nou). Dar poti sa incerci masca de mamaliga desi mai e ceva pana la Halloween...

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca si eu o sa merg sa mi le decupeze. Esti incapacitat ceva dupa operatie? Poti vorbi normal? Doare?

#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu doare ca-ti injecteaza anestezic inainte de operatie (la fel ca la dentist). Dupa aia stai cu pansament 24 de ore, deci respiri numai pe gura. Asta e partea cea mai nasoala. Dupa asta iti scoate pansamentul si ai scapat. Asta e procedura clasica. Cu laser nu stiu cum e, probabil sa fie si mai simplu de atat.

#17
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 JayBird, on 23rd May 2011, 13:17, said:

Nu doare ca-ti injecteaza anestezic inainte de operatie (la fel ca la dentist). Dupa aia stai cu pansament 24 de ore, deci respiri numai pe gura. Asta e partea cea mai nasoala. Dupa asta iti scoate pansamentul si ai scapat. Asta e procedura clasica. Cu laser nu stiu cum e, probabil sa fie si mai simplu de atat.

Tot asa e si cu laser.

#18
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Dupa taierea cornetelor, simtul mirosului mai este ca inainte?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate