Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Linux Mint 11: Katya

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#19
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Am pus noua versiune pe un stick si merge excelent pe un laptop Asus K50I.
Am instalat si Chrome... totul este ok.

Dan

#20
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Cam multe "Known problems" si "Upstream issues" pe link-ul dedicat...  <_<
Eu nu ii inteleg pe unii de ce se grabesc cu release-urile si nu rezolva mai intai toate problemele, pana sa faca publica versiunea finala.

Edited by SebyD, 29 May 2011 - 17:27.


#21
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Update:
Am incercat si eu Linux Mint ieri si mi-a lasat un gust amar in loc de unul mentolat, pentru ca e plin de bug-uri mai ales in aplicatii cheie cum ar fi App Manager. De Compiz nu mai spun. O data cu activarea lui se duce totul de rapa.
Inca o data o spun... eu nu inteleg de ce se grabesc unii sa scoata un OS plin de bug-uri, in loc sa le rezolve inainte, nu din mers.

Edited by SebyD, 31 May 2011 - 08:15.


#22
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Incearca Debian.
Poate de la asta ramai cu gust ranced.  :)

#23
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Eu o ard cu Ubuntu de multi ani incoace si ma declar multumit. Am vrut sa testez Linux Mint, mai mult din curiozitate, pentru ca am auzit lume care il lauda. Din pacate, il lauda degeaba, cel putin ultima versiune lansata acum cateva zile.

Edited by SebyD, 31 May 2011 - 08:38.


#24
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Lasa ca si Ubuntu are destule bube, mai ales vers. 11.04.
Dar au si ei versiuni de clasa, adica cele LTS.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ma mir ca aud asemenea probleme....la mine merge bine mint katya. dar dezactivex efectele fiindca nu prea le vad utilitatea.
intr-adevar, versiunile LTS parca sunt mai stabile. desi, Ubuntu 10.04 mi-a facut figuri, dar mint 9 merge perfect.
cred ca avea dreptate fratello cand spunea ca versiunile non lts sunt un fel de beta. cred ca sunt folosite pentru a face versiuni LTS cat mai stabile.

#26
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View Postrich1974, on 31st May 2011, 10:11, said:

ma mir ca aud asemenea probleme....la mine merge bine mint katya. dar dezactivex efectele fiindca nu prea le vad utilitatea.
intr-adevar, versiunile LTS parca sunt mai stabile. desi, Ubuntu 10.04 mi-a facut figuri, dar mint 9 merge perfect.
cred ca avea dreptate fratello cand spunea ca versiunile non lts sunt un fel de beta. cred ca sunt folosite pentru a face versiuni LTS cat mai stabile.
Nici eu nu folosesc efecte. Am activat compiz din pura curiozitate. Este adevarat ca si Ubuntu 11.04 are destule bug-uri, dar in cele mai multe cazuri nu prea le simti, spre deosebire de Linux Mint. Dupa cum spuneam si mai devreme... apar si pe site multe Known Problems si Upstream Issues la informatiile despre release. Concluzia? Dezvoltatori grabiti sa scoata ceva si o dau cu bata-n balta.
Si Canonical a facut la fel, dar sunt mult mai rapizi cand vine vorba de update-uri, fata de echipa Linux Mint.

Edited by SebyD, 31 May 2011 - 09:41.


#27
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
echipa de la Linux Mint nu este una gen Canonical!!! nu confundați entuziaștii amatori(care de altfel, fac treabă bună) cu dezvoltatorii profesioniști (cărăra de bine ce le este, se lasă pe lene! și fac tâmpenii).

#28
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Nu se lasa pe lene de bine ce le este, ci lucreaza din greu la Unity, ceea ce nu e un lucru neaparat rau, dar ar trebui sa se concentreze mai mult pe bug-urile din sistemul de operare.

#29
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Sunt concentrati destul de tare, dar efectul o sa il vedeti prin versiunea 12.04 LTS.

Quote

echipa de la Linux Mint nu este una gen Canonical!!! nu confundați entuziaștii amatori(care de altfel, fac treabă bună) cu dezvoltatorii profesioniști (cărăra de bine ce le este, se lasă pe lene! și fac tâmpenii).
Eu zic ca directia lor de mers e cea corecta.
Nu pot spune ca Unity e matur, dar oricum e mai matur decat Gnome 3, momentan.
Enervant e ca Unity foloseste compiz, iar compiz nu prea e stabil si mai are goange.

Sunt concentrati destul de tare, dar efectul o sa il vedeti prin versiunea 12.04 LTS.

Quote

echipa de la linux mint nu este una gen Canonical!!! nu confundați entuziaștii amatori(care de altfel, fac treabă bună) cu dezvoltatorii profesioniști (cărăra de bine ce le este, se lasă pe lene! și fac tâmpenii).
Eu zic ca directia lor de mers e cea corecta.
Nu pot spune ca Unity e matur, dar oricum e mai matur decat Gnome 3, momentan.
Enervant e ca Unity foloseste compiz, iar compiz nu prea e stabil si mai are goange.

#30
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
aș dori să încerc mint 11 fără a formata partiția /home. ce trebuie șters din /home pentru a nu avea conflicte, folosind acum mint 9? sau, ar fi mai bine să aștept 1/ 2 luni până la soluționarea mai multor bug-uri existente?

#31
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Parerea mea este sa mai astepti pana rezolva toate bug-urile. Release-ul asta are destul de multe.

#32
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Parerea mea e sa il incerci, doar asa vei observa daca iti place si daca are bug-uri multe.
Instalarea o faci fara sa specifici sa formateze partitia cu /home.
Ca sa nu se suprascrie setarile din /home de la vechiul Linux Mint, sau sa foloseasca noul mint vechile setari e bine sa ii crezi un user separat.

#33
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
eu prefer Ubuntu care mi se pare cel mai potrivit mie.
am incercat mint 11 pentru ca am citit pe aici ca ar fi o varianta de ubuntu imbunatatita, dar personal, m-a dezamagit...inca nu am scapat de mint 11, inca mai fac teste pe el...tot ce se poate ca parerea mea despre mint sa fie datorita "prostiei" mele intr-ale linux  :D
asta este...invatam...cand avem timp...

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai ai putea sa ne spui si noua ce te-a dezamagit la mint? ca asa.....

#35
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
rich, n-ai somn? dcrst, ai încercat și mint 10, mint 9? eu la mint 9 am rămas (pe netbook acer și desktop). e ok.

#36
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
scuze...rectific:
"am incercat mint 10........"

asa trebuia sa incep. mint 11 chiar imi place.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate