Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cont de yahoo furat

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
Salut! Am nevoie de cateva sfaturi. Acum vreo o ora mi-a furat cineva contul de yahoo. M-a intrebat pe mess cate matusi am, care este matusa mea favorita (cica pentru un sondaj), la care i-am zis (stupid me), pentru ca eu cunosteam persoana respectiva (a fost cu mine la facultate). Dupa vreo 20 sec mi-a lasat msj ca mi-a schimbat parola si daca vreau sa recuperez contul sa ii dau 20 euro pe cosmote. Super! Asta nu e tot. Intru pe alt id sa vb cu pers respectiva (care era online pe contul meu furat) si imi zice ca o sa ma sune un prieten. La nici 1 min ma suna un nr necunoscut si imi zice sa ma duc sa iau un cod de reincarcare, altfel pa-pa cont. Ii zic ca sunt la munca si apoi imi inchide. Eu am nevoie de contul meu de yahoo...
Ma gandeam sa sun la politie si sa le spun ce s-a intamplat, pentru ca e deja santaj si sa afle nr care m-a apelat.
Anyway, sfaturi ?
Multumesc!

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
plangere la politie. mai ales ca zici ca il cunosti.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
:D Exact ce-au prezentat acu 2 zile la stiri la ProTV... La ora de maxima audienta. Nici macar n-a schimbat repertoriul...
N-ai ce sa faci. Doar sa renunti definitiv la cont si sa-ti faci altul.

P.S. Se muta pe aria de Antivirus si Securitate...

#4
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Giuly, on 17th May 2011, 12:20, said:

eu cunosteam persoana respectiva (a fost cu mine la facultate).

N-o cunoșteai, pentru ca și contul ăla a fost furat.

#5
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
Hmm..nu m-am gandit ca e posibil sa fi fost furat si ala, oricum o sa sun la politie, macar sa afle numarul care m-a sunat.

#6
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

Quote

[/i] name='softpedistul' post='9892633' date='17th May 2011, 12:31']N-o cunoșteai, pentru ca și contul ăla a fost furat.
Corect. Nu era prietena ta. Era cineva care s-a folosit de ID-ul prietenei tale sa te faca sa ii divulgi informatii confidentiale, pentru ca e logic faptul ca in ea ai o oarecare incredere.
Furturile pe baza de social engineering, cum este si cazul tau, iau amploare pe zi ce trece.
Te sfatuiesc sa iei legatura cu cei de la Yahoo! In principiu nu mai ai ce sa faci. Poti dovedi cumva ca esti posesoarea acelui id?
Pe viitor ai grija.

Aici poti contacta Yahoo!
La incalcarea regulamentului alege "Phishing de parole"

Edited by proIntel, 17 May 2011 - 11:37.


#7
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007

 proIntel, on 17th May 2011, 12:33, said:

Corect. Nu era prietena ta. Era cineva care s-a folosit de ID-ul prietenei tale sa te faca sa ii divulgi informatii confidentiale, pentru ca e logic faptul ca in ea ai o oarecare incredere.
Furturile pe baza de social engineering, cum este si cazul tau, iau amploare pe zi ce trece.
Te sfatuiesc sa iei legatura cu cei de la Yahoo! In principiu nu mai ai ce sa faci. Poti dovedi cumva ca esti posesorul acelui id?
Pe viitor ai grija.

Aici poti contacta Yahoo!
La incalcarea regulamentului alege "Phishing de parole"
Multumesc, le-am trimis deja mail, astept sa-mi raspunda. O sa sun la politie sa vad ce-mi zic cei de acolo, intre timp asta tot ma suna sa ii iau cartela mai repede.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Politia nu o sa faca nimic - ala e mobil cu cartela. nu au de unde sa stie cine e persoana.
Mai bine ti-ai alerta prietenii din lista de mail, ptr ca acum respectivul are acces la ea si o sa incerce acelasi lucru si cu ei....

#9
lrak

lrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.04.2010

 Giuly, on 17th May 2011, 12:39, said:

Multumesc, le-am trimis deja mail, astept sa-mi raspunda. O sa sun la politie sa vad ce-mi zic cei de acolo, intre timp asta tot ma suna sa ii iau cartela mai repede.
I-ai cartela si inregistreaza convorbirea - daca-ti va spune sa reincarci tu o sa zica numarul de telefon. In acelasi timp stai pe linie cu relatii clienti cosmote (de pe alt numar) care iti vor da banii inapoi daca reclami ca te-au pacalit/inselat sau vezi daca te pot ajuta ei cu ceva. Intre timp sau dup-aia politie.

Desi nu sunt obligati s-ar putea sa obtii ajutor de la relatii clientii daca le expui problema si sa te ajute sau nu cu un cod sau sa-ti dea banii inapoi.

Edited by lrak, 17 May 2011 - 11:47.


#10
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
doar operatorul mobil si politia impreuna pot face ceva. anunta-ti prietenii sa nu pateasca la fel.

acum pe bune, daca te-ar intreba cineva pentru un sondaj, cam cite ore stai acasa si cam cite esti plecata pe zi, ai spune?

Edited by Centris, 17 May 2011 - 11:47.


#11
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Trimite mail la [email protected]   (in engleza of course)
Povesteste-le ce s-a intamplat si trebuie sa se rezolve.
Sigur se vor uita la IP-urile de pe care te-ai logat pe cont.
O sa primesti raspuns rapid,un preten a scris saptamana trecuta si i-a venit rasp in cateva ore (nu era cu furt).

Mai ai si asta:

http://help.yahoo.co...mail/abuse.html


SPOR !

#12
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
Mailuri am dat, nu e problema, dar sun la politie sa afle cine m-a sunat (se poate afla).

#13
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Daca la contul de yahoo ai o alta adresa de mail unde ti se trimite parola iti va veni mesaj de genul:

To ensure that your account information remains accurate and secure we notify you whenever this information changes.

This change request was made on May 17, 2011 at 12:55pm EEST.

If the changes described above are accurate, no further action is needed. If anything doesn't look right, follow the link below to make changes: ...


si un link.
Daca dai clisk pe link sunt sanse sa poti schimba parola.
Nu este verificat ca se poate, dar poti sa incerci.

Mailul de mai sus este pentru schimbare intrebari, dar probabil ca se trimite si pt schimbat parola.

#14
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Giuly, on 17th May 2011, 12:53, said:

Mailuri am dat, nu e problema, dar sun la politie sa afle cine m-a sunat (se poate afla).


Nu se poate, ca trebuie sa decizia unui judecator. Tre sa mearga procurorul in instanta ... si blah, blah.

Ce e bine sa faci. Daca tot vrei sa faci ceva e... asa.
Iei un martor langa tine, inregistrezi discutia, ii dai ce cere (pastrezi dovezile achizitiei).
Te duci direct la parchet (nu la politie) cu toate astea si ceri o audienta.

Si taa-daa. Il faci rau de tot si-ti iei si parola inapoi.

Simplul mers la politie nu rezolva nimic, pentru ca te vor trimite la plimbare.
Si daca mai astepti, iti trece furia de moment si nu mai rezolvi nimic.

Edited by softpedistul, 17 May 2011 - 12:06.


#15
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
La politie mi-au zis ca ei nu pot afla asta,ca trebuie sa ma duc la Sectia 1 Politie si acu sa depun o plangere si sa vb la Departamentul de Fraude sau ceva de genul. Nu am timp sa ma plimb de colo-colo (sunt la munca).

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Politia nu poate rezolva situatia.

Am explicat faptul ca acea cartela e o cartela pre-pay. Nu e legata de un anumit individ. La noi legea prin care se prevede ca si la cumpararea unei cartele pre-pay sa te prezinti cu buletinul e inca in discutii... deci degeaba ar avea numarul, ptr ca nici macar furnizorul serviciilor nu stie cine e respectivul.
In plus sumele cerute sunt suficient de mici ptr ca politia sa nu declanseze vre-o ancheta.

Ce-ai mai putea face - doar sa suni la operatorul respectiv si sa te plangi de numarul respectiv de telefon. uneori se ma iintampla sa-i inchida numarul definitiv. mai mult nu pot face nici ei.

#17
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 Giuly, on 17th May 2011, 13:08, said:

La politie mi-au zis ca ei nu pot afla asta,ca trebuie sa ma duc la Sectia 1 Politie si acu sa depun o plangere si sa vb la Departamentul de Fraude sau ceva de genul. Nu am timp sa ma plimb de colo-colo (sunt la munca).

Pai deci ala a reusit sa iti intre pe cont cu raspunsurile la intrebarile tale si tu nu poti? Sau le-a si schimbat intre timp? Mail de backup nu aveai? Daca l-a schimbat si pe ala intre timp dar aveai poate mai gasesti mailul de la yahoo de confirmare a contului de backup sau orice mail de modificare a datelor contului, parca puteai sa intri si din ala..

Incearca si din pagina asta: http://help.yahoo.co...curity-131.html

Edited by Nicolla, 17 May 2011 - 12:15.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sau le-a si schimbat intre timp?
Pai tu care crezi ca e primul lucru care il face respectivul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate