Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pompa batuta manual

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 dorin_bv, on 25th May 2011, 23:04, said:

Cu scuzele de rigoare , am uitat sa spun ca respectivul zicea de furtunul de aer la o teava batuta in pamant de 1 1/4'' si fara a mai avea alta teava suplimentara.
Sugestia lui Florin mi se pare foarte buna :thumbup:
eu sincer am pus un cap de pompa manuala si am tras apa pana aproape s-a limpezit,apoi am pus o pompa electrica si acesta a tras pana apa a venit ca lacrima....spre mirarea mea , cand am redat la pomapa de mana apa dupa putin timp mi-a revenit murdara...de ce????

#20
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
la casa de la tara am o pompa manuala cu flansa pe care o folosesc  doar pentru irigarea gradinii...nefiind  potabila datorita gustului si  rosetii pe care o lasa...
e confectionata din teava galvanizata de 1/2"  avand sorbul la 10-11m adancime...problema e ca apa contine foarte mult nisip mai ales primavara cand ii remontez partea de sus iar dupa aceea scoate apa curata limpede dar in decurs de 1-2 ore apa devine rosiatica si cu o tenta de grasime la suprafata...
as dori sa adaptez o pompa electrica de suprafata dar nu sunt pe deplin lamurit ce anume imi trebuie...poate scoate prin cuplarea directa pe teava cu ajutorul unui racord T ? pot folosi un filtru cu pahar pentru a evita  uzura pompei din cauza nisipului?
am vazut la unii pompe actionate printr-o curea de un motor separat dar pe teava de 1 -11/2" oare e destul debit/min pentru o pompa de 500w-1kw?

#21
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 muscleman, on 20th June 2011, 00:28, said:

la casa de la tara am o pompa manuala cu flansa pe care o folosesc  doar pentru irigarea gradinii...nefiind  potabila datorita gustului si  rosetii pe care o lasa...
e confectionata din teava galvanizata de 1/2"

  -Daca teava este de o jumatate de tol (1/2) nu o sa ai un debit prea mare pe aspiratie, acum depinde si ce suprafata vrei sa irigi/uzi, odata.

 muscleman, on 20th June 2011, 00:28, said:

avand sorbul la 10-11m adancime...

  Daca sorbul este la 10-11 metri si ai oglinda apei la cel mult 8 metri merge sa tragi cu majoritatea pompelor.

 muscleman, on 20th June 2011, 00:28, said:

as dori sa adaptez o pompa electrica de suprafata dar nu sunt pe deplin lamurit ce anume imi trebuie...poate scoate prin cuplarea directa pe teava cu ajutorul unui racord T ? pot folosi un filtru cu pahar pentru a evita  uzura pompei din cauza nisipului?
am vazut la unii pompe actionate printr-o curea de un motor separat dar pe teava de 1 -11/2" oare e destul debit/min pentru o pompa de 500w-1kw?

-Se poate cupla pompa printr-un teu.
-Este chiar indicat sa-i montezi un filtru.
-Pompa actionata prin curea cu motor separat am eu (motor 1,1kw debit 200l/min, teava neagra 1 1/2, iar inainte de aspiratia pompei mari mai am un teu din care trageam cu un hidrofor de 60l/min. Le foloseam pe rand in functie de ce udam.)

 mirongabriel, on 26th May 2011, 07:37, said:

eu sincer am pus un cap de pompa manuala si am tras apa pana aproape s-a limpezit,apoi am pus o pompa electrica si acesta a tras pana apa a venit ca lacrima....spre mirarea mea , cand am redat la pomapa de mana apa dupa putin timp mi-a revenit murdara...de ce????

-Asa se intampla la inceput, pana se formeaza un vad destul de mare ve-i mai avea surprize de-astea.

  -Cred ca ai reusit in acest timp sa limpezesti apa, ti-am spus mai inainte ca trebuie sa scoti nisipul fin prin pompari smucite (repezite) ale pompei manuale in timp ce merge pompa electrica, acest fel de limpezire si formare a vadului este cel mai rapid.  :peacefingers:

 sandy76, on 14th May 2011, 17:30, said:

-Ca operatiunea de limpezire sa fie cat mai rapida in timp ce motorul trage dai si cateva pompe smucite sa poti rupe malul de nisip( banui ca asa este solul cu piatra si nisip in zona acvifera).
-Acum daca ai citit sau nu, nu stiu.  :peacefingers:

Edited by sandy76, 20 June 2011 - 07:22.


#22
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
as modifica grosimea tevii la 1 1/2 sau 2" dar  nu sunt sigur daca sistemul cu flansa de deasupra mai  are destula putere sa scoata la manua/motor apa la suprafata...
...si de chestia cu apa rosiatica ar fi vre-o solutie sa scap? prin filtru? pentru ca orice  vas rezervor in care sta un pic apa  devine rosu pe peretii sai..sa fie un oxid de fier ceva in stratul acvifer?

#23
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 muscleman, on 20th June 2011, 12:59, said:

as modifica grosimea tevii la 1 1/2 sau 2" dar  nu sunt sigur daca sistemul cu flansa de deasupra mai  are destula putere sa scoata la manua/motor apa la suprafata...
...si de chestia cu apa rosiatica ar fi vre-o solutie sa scap? prin filtru? pentru ca orice  vas rezervor in care sta un pic apa  devine rosu pe peretii sai..sa fie un oxid de fier ceva in stratul acvifer?

  -1 1/2 este destul, 2 toli nu se merita decat daca vrei sa scoti un debit foarte mare cu o pompa pe masura.

  -Eu am sorbul la 10 metri si oglinda apei este la 6 metri, deci am 4 metri coloana de apa.

  -Debitul pompei manuale la cursa plina in jur de 1,5 litri/cursa.

  -Poate fi de la teava sau chiar din acvifer, se poate scapa cu un filtru dedicat (intreaba la sectiunea respectiva )"Grigguti" este mult mai in tema ca mine.    :rolleyes:

-Incearca aici:  http://forum.softped...t...3574&st=540

Edited by sandy76, 20 June 2011 - 14:00.


#24
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
sandy imi poti da o sugestie unde gasesc  niste pompe din astea actionate separat? ca cele care sa gasesc uzual gen "Made in china" http://it.made-in-ch...unsussss_1.html parca nu ma  incanta ideea de a le folosi ...indiferent de ce putere ar avea...

Edited by muscleman, 20 June 2011 - 15:41.


#25
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 muscleman, on 20th June 2011, 16:40, said:

sandy imi poti da o sugestie .


  -Eu am pompa din aluminiu care era atasata motorului (functiona monobloc) am desfacut motorul de ea si cu niste adaptoare este in functie si acum, motorul il am din 1983, mai tai un lemn, mai fac o uruiala, acum este "soldatul universal".

- In legatura cu pompele separate,daca nu gasesti prin magazine cauta prin targuri si oboare.

-Cel mai usor cumperi un monobloc electric la puterea si debitul de care ai nevoie, acum faci cum crezi ca-i mai bine.    :peacefingers:

-Din magazinul chinezesc vad ca vrei ceva puternic 600-1300l/min, acum fiecare hotaraste ce crede ca-i mai bine.

Edited by sandy76, 20 June 2011 - 16:11.


#26
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011
acum imi vine tulbure dor primele 5 sec apoi limpede ca lacrima,nu pot face acea operatiune care spuneai tu caci eu capul de pompa l-am demontat si am introdus in teava de 1 1/2 o teava de 3/4 cu supapa de retinere in capat unde apoi am atasat o electropompa de  0.75kW (0.1HP) . numai ca vad ca nu imi vine asa multa presiune, 1000 litri in 45 de min,de ce oare???

electropompa este asta: Attached File  Hidrofor_Pedrollo_JSW.pdf   130.69K   148 downloads

Edited by scheleton, 24 June 2011 - 19:57.


#27
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
daca as vrea sa-mi  "ingrop " alta teava pentru o noua pompa cu debit mai mare care ar fi cea mai buna varianta? batutul tevii in pamant sau   folosirea unei tevi cu un melc/burghiu in capat?

Edited by muscleman, 25 June 2011 - 21:26.


#28
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 muscleman, on 25th June 2011, 21:25, said:

daca as vrea sa-mi  "ingrop " alta teava pentru o noua pompa cu debit mai mare care ar fi cea mai buna varianta? batutul tevii in pamant sau   folosirea unei tevi cu un melc/burghiu in capat?

eu sincer mi s- parut mai usor cea prin batere ,dat find faptul ca apa era la 6-8 metri dar acum depinde de tine si de fortele tale, eu am facut totul singur si nu a fost greu ...uite aici video ..http://www.youtube.com/watch?v=phvKbbKg7Bs

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
salut mirongabriel,

ai ceva poze cu instalatia de batut teava?  Pe la ce adancime se poate ajunge?

mersi,
cezar

#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Eu am folosit o teava de 1" de 3m cu un capat ascutit si cu gauri de 7mm date cam pe lungimea de 1m.
Teava am batut-o cu barosul de 5kg pana a ramas afara cam jumatate de metru. Am retezat capatul mutilat de la bataie al tevii si am filetat-o. Am racordat pompa la teava printr-un furtun de 1" (din cel verde cu spirala alba, nu mai stiu cum se numeste). Toata operatia, cu tot cu pregatirea tevii, a durat maxim 3 ore.. destul de entuziasmant, nu? :)
Pompa este manuala, cumparata din ddman (151 ron), sunt foarte multumit de ea. Ieri am mai cumparat si o garnitura de rezerva. Garnitura e de tip oala, din piele, si costa 17 ron.
Am tras cu pompa pana a iesit apa. La inceput a venit foarte tulbure, mai mult noroi, dupa care a inceput sa se limpezeasca. Am vizat prima panza freatica deoarece folosesc apa doar pentru irigat si niste eventuale betoane in viitor, nu pentru baut. Scot cam 200-250 litri / sesiune de irigat si nu da semne ca ar saraci. Pare sa se limpezeasca pe masura ce  scot mai multa apa.
Curaj amatorilor si va stau la dispozitie pentru intrebari  :OK:

#31
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Claz, mersi pentru detalii. Inteleg ca ai panza freatica sus, la 2-3m?

#32
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Da, prima panza este la aproximativ 2 - 3 m.
Urmeaza la 6 si la 9. Abia cea de la 9 este buna de baut.
Informatia este de la un vecin care a batut teava acum doua saptamani.

#33
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 muscleman, on 25th June 2011, 22:25, said:

daca as vrea sa-mi  "ingrop " alta teava pentru o noua pompa cu debit mai mare care ar fi cea mai buna varianta? batutul tevii in pamant sau   folosirea unei tevi cu un melc/burghiu in capat?

  -Pentru primi metri de pamant argilos pana la stratul de piatra-burgiul melc se roteste si se scoate cu pamantul intrat intre spire.
  -Urmatori metri prin piatra -batut teava cu rotiri cel putin  o rotire completa de 360 grade.
  -Se poate bate de la inceput, dar in acest caz se pune mai multa sare grunjoasa in teava pentru ca sa nu se infunde sorbul cu noroi.
  -Oricare sistem vei adopta nu poti sa bagi o teava in pamant fara sare grunjoasa pe teava, macar cat tine sorbul (partea de teava gaurita).

Edited by sandy76, 07 July 2011 - 15:35.


#34
mirongabriel

mirongabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2011

 sandy76, on 7th July 2011, 15:29, said:

-Pentru primi metri de pamant argilos pana la stratul de piatra-burgiul melc se roteste si se scoate cu pamantul intrat intre spire.
  -Urmatori metri prin piatra -batut teava cu rotiri cel putin  o rotire completa de 360 grade.
  -Se poate bate de la inceput, dar in acest caz se pune mai multa sare grunjoasa in teava pentru ca sa nu se infunde sorbul cu noroi.
  -Oricare sistem vei adopta nu poti sa bagi o teava in pamant fara sare grunjoasa pe teava, macar cat tine sorbul (partea de teava gaurita).

eu insa nu am bagat sare gronjoasa si m-am dus 8 metri prin batere si nu mi s-a infundat nimic,initial am vrut sa bag si eu sare dar un unchi de al meu mi-a schimbat ideia ca cica lui i s-a intarit in sorb si a trebuit sa scoata teava.Eu din cand in cand bagam un furtun cu apa de la robinetul de casa cu multa presiune si imi iesea afara tote impuritatile patrunse prin gaurile srbului.

 claz, on 7th July 2011, 15:05, said:

Da, prima panza este la aproximativ 2 - 3 m.
Urmeaza la 6 si la 9. Abia cea de la 9 este buna de baut.
Informatia este de la un vecin care a batut teava acum doua saptamani.
esti foarte norocos ca ai apa as aproape,dar in ce zona a tarii locuesti??

#35
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 mirongabriel, on 8th July 2011, 22:21, said:

[...] esti foarte norocos ca ai apa as aproape,dar in ce zona a tarii locuesti??
Terenul unde am batut teava este la Prejmer, aproape de Brasov.

#36
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru MironGabriel--->
Vezi ca ai gatuit acea electropompa - ea este proiectata sa mearga pe 1 tol  si nu pe 3/4 toli
Interesant ar fi sa masori nivelul apei in teava de 1 1/2 toli (pe care ai batut-o ), cand electropompa functioneaza si sa vezi daca mai este destula apa in timpul functionarii, mie imi este teama ca electropompa ta ramane fara apa.

uite aici datele pompei in cazul in care nu le ai Electropompa apa


Mai bine ai monta electropompa direct pe teava mare si sa vezi cum merge.

Bafta.

Edited by grifonul_alb, 10 July 2011 - 16:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate