Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Parchet peste linoleu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Este o idee buna punere parchetului peste linoleu?!
Locuiesc intr-u apartament construit prin anii 70 (cred), iar pe jos am linoleu. Linoleul nu prezinta denivelari, singura problema fiind faptul ca pe o portiune de la perete pana la jumatatea camerei s-a dezlipit in exterior cam 2-5 cm datorita faptului ca a cam fost impinsa mobila prin casa de-a lungul timpului. In legatura cu aceasta problema ma gandeam sa aplic adeziv peste acea mica portiune care s-a dezlipit si dupa care sa aplic parchetul. In afara de aceasta problema linoleul e in stare destul de buna fara denivelari.
Citeam pe diverse site-uri ca n-ar fi nici o problema sa aplica parchetul peste linoleu. Credeti ca e o idee buna?! Ce ma sfatuiti sa fac?

Edited by igor06, 13 May 2011 - 21:40.


#2
Trump

Trump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 01.05.2011

 igor06, on 13th May 2011, 22:39, said:

Este o idee buna punere parchetului peste linoleu?!
Locuiesc intr-u apartament construit prin anii 70 (cred), iar pe jos am linoleu. Linoleul nu prezinta denivelari, singura problema fiind faptul ca pe o portiune de la perete pana la jumatatea camerei s-a dezlipit in exterior cam 2-5 cm datorita faptului ca a cam fost impinsa mobila prin casa de-a lungul timpului. In legatura cu aceasta problema ma gandeam sa aplic adeziv peste acea mica portiune care s-a dezlipit si dupa care sa aplic parchetul. In afara de aceasta problema linoleul e in stare destul de buna fara denivelari.
Citeam pe diverse site-uri ca n-ar fi nici o problema sa aplica parchetul peste linoleu. Credeti ca e o idee buna?! Ce ma sfatuiti sa fac?

Poti sa pui peste linoleum, dar sa mai pui eventual si un covor dala de burete cu bule de aer inainte sa pui parchetu. Eu am nu am pus peste linoleum, l-am scos, dar nu e nicio problema daca pui peste, ajuta la izolare; mai cald iarna la picioare. :)

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
La naiba cu izolarea pe care o face linoleul. Mai pui inca un rand de "burete" din ala si faci acelasi lucru.
Scoate linoleul. In timp poate incepe sa miroase si te chinui cat nu face.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Daca e lipit bine si esti 1000% sigur ca nu ai diverse ganganii sub el, lasa-l acolo.
Mai izoleaza si ala cat-de-cat, uniformizeaza sapa, etc.
Problema cea mai mare este la dezlipit - risti sa ramai cu bucati din sapa lipita de el, eu am patit-o.

#5
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Si inca o intrebare, camera mea are 9,76 mp iar eu am cumparat 9,9 mp. E posibil sa-mi ramana bucati de parchet inutilizabile astfel incat sa mai am nevoie sa cumpar inca un pachet de parchet?

 dan84, on 14th May 2011, 01:57, said:

La naiba cu izolarea pe care o face linoleul. Mai pui inca un rand de "burete" din ala si faci acelasi lucru.
Scoate linoleul. In timp poate incepe sa miroase si te chinui cat nu face.
Adica inca un rand de folie PEE?
Te referi ca o sa inceapa sa miroasa linoleul sub parchet, sau te referi in general la linoleu ca dupa o anumita perioada miroase?

 Alice, on 14th May 2011, 03:39, said:

Daca e lipit bine si esti 1000% sigur ca nu ai diverse ganganii sub el, lasa-l acolo.
Mai izoleaza si ala cat-de-cat, uniformizeaza sapa, etc.
Problema cea mai mare este la dezlipit - risti sa ramai cu bucati din sapa lipita de el, eu am patit-o.
De asta mi-e si mie frica, ca o data ce o sa scot linoleul suprafata n-o sa mai fie la fel uniforma si pe urma sa nu fiu nevoit sa aplic sapa din nou (iar din cate am citit 2 zile nu ar trebui sa umblu prin camera iar parchetul sa-l aplic abia dupa vreo 5 zile, timp in care nu stiu unde as tine mobila din aceasta camera)

Quote

Poti sa pui peste linoleum, dar sa mai pui eventual si un covor dala de burete cu bule de aer inainte sa pui parchetu. Eu am nu am pus peste linoleum, l-am scos, dar nu e nicio problema daca pui peste, ajuta la izolare; mai cald iarna la picioare.
Adica folie PEE? Inca un strat in plus?!

Edited by igor06, 14 May 2011 - 06:46.


#6
chupachups

chupachups

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.02.2008
"...camera mea are 9,76 mp iar eu am cumparat 9,9 mp. E posibil sa-mi ramana bucati de parchet inutilizabile astfel incat sa mai am nevoie sa cumpar..."
Da! Posibil sa mai ai nevoie de 2-3 placi. Depinde foarte mult si de forma camerei. Vezi ca unele magazine vand si la placa...nu doar la pachet.

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 igor06, on 14th May 2011, 07:41, said:

Adica inca un rand de folie PEE?
Te referi ca o sa inceapa sa miroasa linoleul sub parchet, sau te referi in general la linoleu ca dupa o anumita perioada miroase?
1. Da.
2. Da la ambele.

#8
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Linoleul cred ca il am de mai bine de 20 de ani pe jos si pana acum n-am simtit nici un miros mai aparte.

Edited by igor06, 14 May 2011 - 23:45.


#9
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Si eu am vrut sa pun parchetul peste linoleum, dar am renuntat la idee la recomandarea unui prieten care a avut probleme procedand astfel. Am pus 2 randuri de folie PEE de 3 mm si a iesit foarte bine.

#10
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
L-am  montat pana la urma si am scos si linoleul. Suprafata era destul de ok, nu prezenta denivelari.
Am pus doar un strat de foile PEE. Trebuiau doua straturi?! O sa am vreo problema pe termen lung??

#11
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 46doc, on 26 mai 2011 - 11:26, said:

Si eu am vrut sa pun parchetul peste linoleum, dar am renuntat la idee la recomandarea unui prieten care a avut probleme procedand astfel.
Ne poti spune ce fel de probleme?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate