Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 

Lectie usoara la biologie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Lucian_M, on 12th May 2011, 20:51, said:

Eu n-am avut pana acum bafta asta. Astept sa vad tupeul asta murdar la vreunul, chiar sunt curios...


Fii mai clar, tupeul de a fi amenintat cu Inspectoratul sau de a primi cate o nota mica ora de ora?

Edited by Thomas-, 12 May 2011 - 20:16.


#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ambele. Bine, eu nus elevii corigenti, ca ar fi si culmea sa fie unii atat de loaze la educatie fizica, dar nu tolerez marlanii de genul celor de mai sus, cu amenintari si alte alea.

#21
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
De ce ar tolera cineva profesorii marlani care ameninta cu notele (cu altceva n-au cu ce) ? E mare lucru, ca profesor, sa nu-ti consideri materia ta vreuna importanta. In fond e important ce ti se pare tie important, ca elev, si ce crezi ca te va ajuta in viata.

#22
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
Trebuie sa deschizi usa profesorului ca VanDamme. Adica cu capu'! Membrele iti vor fi ocupate cu sacose, cutii etc.

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 Loox, on 13th May 2011, 07:44, said:

De ce ar tolera cineva profesorii marlani care ameninta cu notele (cu altceva n-au cu ce) ? E mare lucru, ca profesor, sa nu-ti consideri materia ta vreuna importanta. In fond e important ce ti se pare tie important, ca elev, si ce crezi ca te va ajuta in viata.
Atata timp cat tupeul elevilor a ajuns la cote greu de imaginat acum vreo 10-15 ani, profesorul nu mai are cu ce sa-i constranga inafara de nota. Sunt profesor, am ceva experienta la catedra, insa foarte multi elevi sunt scapati rau de tot din mana. Pai sa vina parintele la scoala si sa spuna: "Domn' diriginte, nu am ce sa ii mai fac". Pai daca parintele nu are ce sa-i mai faca, de ce m-as zdrobi eu ca sa-l ajut pe copil? Il ard si gata, ori pune mana sa invete, ori pe vara. Si daca nici atunci nu da dovada de straduinta, reptila, taica. Am lasat destui reptiloizi pana acum, din pacate la materiile pe care le predau acum (educatie fizica titular si educatie plastica plata cu ora- dar cu experienta din liceu pedagogic si 6 ani in invatamant primar) nu am cum sa ii las si nici nu ar fi frumos, sa ii vad ca se straduiesc si tot le pun macar un 7. Leprele iau 2 cand vad ca saptamani la rand NU imi prezinta desenele. Profesorul ala de biologie are dreptate sa ii puna note mici leprei care nici macar o lectie usoara nu vrea sa o invete, vaneaza nota sau e total dezinteresat, ca pe primul semestru are 7. Magaria elevilor e la cote inalte, nu are cum sa ma contrazica nimeni.

#24
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Corect, elevii trebuie sa respecte profesorii si nu la modul de a sta drepti ci sa isi vada in general de treaba, sa fie de buna credinta. Fiecare elev evident e pasionat de o materie sau alta, insa atat timp cat vii la ore, nu faci galagie, iti dai silinta si inveti macar chestiile de baza nu cred ca e nici un profesor nebun sa nu te treaca.

Nu cred ca un profesor normal la cap doreste sa faca rau elevilor, uneori o nota mica e un foarte mare bine ( eu si acum ii sunt recunoscator profesorului de analiza functionala ca m-a lasat in restante ca am mai invatat si eu una alta ). Elevii nu stiu ca ulterior in viata orice informatie corecta pe care o au le poate salva viata la propriu, fie ea de matematica, fizica ( distanta de franare creste patratic fata de viteza ), chimie ( soda caustica reactioneaza cu apa si daca respiri asa mai intens dai coltu ), educatie fizica ( nu iti faci incalzirea ti se rupe tendonul si trebuie sa stai 3 luni in casa, daca nu ai prieteni/familie chestia poate fi fatala ), biologie ( ai pus mana pe broasca aia mai colorata si ai dat coltu din nou )... de fapt absolut toate materiile.

Probabil mai exista si profesorii care nu sunt in regula insa eu pana acum nu am dat nici macar de unul care sa ma faca sa cred ca vrea ca eu sa ajung boschetar ( evident unii au fost mai buni pedagogi ca altii insa toti consider ca au fost de buna credinta ).

Edited by trident, 13 May 2011 - 20:41.


#25
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Te va trece.Dar îți va da o lecție.Pe care o meriți din plin.Dacă ai tupeul să-ți pui viitorul în joc pentru un amărât de orgoliu,atunci o să ai probleme la liceu,acolo unde profesorii sunt mult mai răi ca în gimnaziu.

Edited by mihay93, 13 May 2011 - 20:54.


#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Padure fara uscaturi nu se poate, deci sunt si profesori care mai sar calul. Si iti dau dreptate la tot ce spui acolo.

Azi am avut concurs in Tg. Neamt cu inca vreo 20 si ceva de echipaje in cadrul concursului "Prietenii Pompierilor", elevii s-au prezentat binisor, au luat locurile II si la ambele sectiuni (B si F), merg la faza judeteana. Puteam sa luam locul I daca erau mai harnici (si o sa ii iau la "urecheat" zilele urmatoare), insa fiecare va primi un 10 (la educatie fizica sau la optional baschet- la alegere), pe 23 e celalalt concurs, vom incerca sa punem la punct probeleme. Mi-e drag de ei ca se straduiesc, nu ar fi etic sa-mi bat joc de ei si sa ii ard ca unul a predat aiurea stafeta, o fata a scapat-o pe jos, la cuplat racordurile s-a pierdut mult timp etc. I-am vazut ca erau suparati din cauza greselilor, am filmat toata evolutia lor si vom face o analiza mai detaliata cu ajutorul proiectorului, pentru a vedea fiecare ce are de remediat. Sunt copii simpli, fara fite, marea majoritate au ceva bun simt, sunt muncitori, insa uneori emotiile pun stapanire pe ei. Domnul primar a facut cinste cu ceva de mancare si cu o inghetata si un suc, domnul director si-a facut simtita prezenta pe stadion, a stat de vorba cu echipajul nostru. Toti vor sa castige competitiile, iar acest lucru nu se poate realiza cu "ho si teo", cu cu vorba buna si incurajari (note maxime la disciplina profesorului responsabil de cerc).
Toti profesorii vor ca elevii sa aiba rezultate cat mai bune la disciplinele pe care le predau. Si nu cred ca ar exista un coleg de-al meu care sa aiba elevi buni, harnici, educati- insa pe care sa-si doreasca sa-i vada boschetari. Daca sunt unii care au asemenea ganduri, mi-e rusine ca au drept sa stea la catedra. Din partea mea, mi-as dori ca toti elevii mei sa se realizeze si sa spuna mai tarziu: "domn' profesor, ati avut dreptate cand ne frecati de ne dureau toate cele la sport, acum sunt in echipa liceului/facultatii/orasului, antrenorul e multumit de mine". Ma intalnesc cu unii colegi care imi spun: "bai, am cativa elevi buni de la scoala ta, sunt de viitor". Bine, daca ar fi dupa unii elevi de-ai mei, toata ora ar trebui sa-i las sa bata mingiile si sa se spanzure la aparate, insa lectia are anumite verigi si trebuie respectate, ca n-am chef sa ii vad pe la dispensar.

Hai ca e tarziu, sunt rupt de obosit (si bronzat aiurea pe mecla), ma bag la somnic. Noapte buna!

#27
nickey0217

nickey0217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.05.2009

 Lucian_M, on 12th May 2011, 18:54, said:

Las topicul deschis, mi se pare o maaaaaare chestie sa ceri ajutor pe net pentru situatia in care te afli. E bine ca te-ai trezit acum, si nu in ultima saptamana. uite ce face chiulul si indiferenta din viitorii cetateni ai patriei noastre frumoase, dar din nefericire- locuita.
Nu e chiar chiul;) intradevar am multe absente dar marea majoritate sunt motivate (nu doar pentruca am rugato pe diriga sa le motiveze). Am cerut ajutor fiindca chiar vreau sa'i demonstrez ca pot invata o lectie fara sa ma incuie. Daca reusesc o sa ii amintesc de asta o data pe saptamana in urmatorii 3, daca nu... nici nu vreau sa ma gandesc:)) o sa trebuiasca sa imi cer scuze... sa imi torn cenusa in cap... ca na, asa e politicos.

 Lucian_M, on 13th May 2011, 21:01, said:

Atata timp cat tupeul elevilor a ajuns la cote greu de imaginat acum vreo 10-15 ani, profesorul nu mai are cu ce sa-i constranga inafara de nota. Sunt profesor, am ceva experienta la catedra, insa foarte multi elevi sunt scapati rau de tot din mana. Pai sa vina parintele la scoala si sa spuna: "Domn' diriginte, nu am ce sa ii mai fac". Pai daca parintele nu are ce sa-i mai faca, de ce m-as zdrobi eu ca sa-l ajut pe copil? Il ard si gata, ori pune mana sa invete, ori pe vara. Si daca nici atunci nu da dovada de straduinta, reptila, taica. Am lasat destui reptiloizi pana acum, din pacate la materiile pe care le predau acum (educatie fizica titular si educatie plastica plata cu ora- dar cu experienta din liceu pedagogic si 6 ani in invatamant primar) nu am cum sa ii las si nici nu ar fi frumos, sa ii vad ca se straduiesc si tot le pun macar un 7. Leprele iau 2 cand vad ca saptamani la rand NU imi prezinta desenele. Profesorul ala de biologie are dreptate sa ii puna note mici leprei care nici macar o lectie usoara nu vrea sa o invete, vaneaza nota sau e total dezinteresat, ca pe primul semestru are 7. Magaria elevilor e la cote inalte, nu are cum sa ma contrazica nimeni.
Intradevar nu  mi-am invatat niciodata mai mult de o lectie pe semestru la biologie. Mergeam la test, si daca imi pica lectia care o invatasem bine, daca nu, ma ajuta colega/colegul de banca (urat din partea mea :rolleyes: ). Anul asta am luat 7 fiindca nici macar acea lectie nu am invatat...adica ce e de invatat la ECOLOGIE:|. Acum problema e ca directorul a pus gand rau eleviolor care nu aduc rezultate scolii/liceului si vrea sa dea foarte multi elevi afara din scoala. Domnul profesor de biologie insa nu vrea sa inteleaga ca vizati sunt cei care nu aduc rezultate, nu cei care nu merg la ore fiindca au concursuri sau se duc sa studieze (la instrument). Profesorul de biologie s-a luat de mine ca ce facem noi la muzica este toceala (ca repetam o piesa pana ne sar capacele si ca nu exista nimic logic in ceea ce facem). Cum sunt eu mai tupeist am fost singurul care iam spus ca biologie este o materie la care se toceste, in niciun caz nu muzica. Pe langa asta s-a mai laudat ca pana si el poate invata un Bach daca vrea in cateva luni. Mi-am zis sa nu fiu nesimtit si sa il pun sa invete...dar saptamana viitoare ma bate gandu sa mai fac un pariu cu el :naughty:

 mihay93, on 13th May 2011, 21:54, said:

Te va trece.Dar îți va da o lecție.Pe care o meriți din plin.Dacă ai tupeul să-ți pui viitorul în joc pentru un amărât de orgoliu,atunci o să ai probleme la liceu,acolo unde profesorii sunt mult mai răi ca în gimnaziu.
Pana acum orgoliul ma ajutat... Cand am pus "pariul" cu el eram deja nervos si n-am mai stat sa ma gandesc. In plus nu o sa uit niciodata cum toata clasa s-a intors cu capul spre mine cand am spus ca accept pariul(eu stateam in ultimul rand), apoi cum toti veneau si ma faceau nebun:))

#28
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006

 Thomas-, on 12th May 2011, 20:47, said:

In momentul in care m-ar ameninta un elev, ar fi sfarsitul. Crezi ca e asa de greu sa-ti puna cate un 1 in fiecare ora de-acum inainte?

In cazul lui poate sa ia 1 la fiecare ora de acum inainte, ca tot ii iese media potrivita pana la sfarsitul semestrului.

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, poata sa ia nota aia, dar tine si de obrazul elevului: bei, profesore, ma doare undeva de materia ta, poti sa-mi pui 1 pana la sfarsitul anului, tot imi iese media! Sic! No problem, dar daca la anul are acelasi profesor?

#30
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Problema lui nu este dacă îi pune 1 ci dacă nu îi pune deloc.Cu 1 notă nu se poate încheia media,iar el nu poate intra la teze

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Dupa fapta si rasplata.

#32
Shut_Me_Up

Shut_Me_Up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2009
Si pana la urma,ce ai facut :D ?

#33
nickey0217

nickey0217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.05.2009

 Shut_Me_Up, on 25th May 2011, 00:17, said:

Si pana la urma,ce ai facut :D ?
am luat 9 cred... n-am indraznit sa'l intreb pe profesor. A vorbit sora mea cu el si mi-a spus el ce lectie sa invat. Mai trebuie sa iau o nota maine...

#34
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 Thomas-, on 12th May 2011, 20:47, said:

In momentul in care m-ar ameninta un elev, ar fi sfarsitul.
Te-ai sinucide?

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tu asa ai proceda?

#36
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Ce bune sunt surorile... mai ales alea de 18+  :wub: .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate