Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Istanbul via Sabiha Gokcen

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am cerut un loc langa hublou si mi-a fost satisfacuta rugamintea fara nici o alta taxa. Mai mult nu stiu................

#20
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Salut,

Am revenit de la Istanbul-zbor cu Pegasus pana pe Sabiha Gocken ( super ok -am decolat la timp-si la dus la intors-super multumit de ei ). Ajuns acolo am luat havas ( 12 lire turcesti de persoana-24 de ron ) ne-a lasat la Taksim de acolo funicularul pana la kabatas si de acolo tramvaiul T1 pana pe centru. Super simplu si toate puse bine la punct. Am stat la preffered hotel-camere super mici ( toata camera +baie-hol nu avea -8 m patrati ). Noi doar am dormit in ea...fizic te sufocai stand in ea. Aveau terasa misto in rest. Cam toata camerele sunt mici in centru. recomand sa stati mai departe de centru-daca puteti chiar pe partea asiatica unde totul e mai lejer si cand vreti sa vizitati luati feribotul pe partea europeana ( costa 1,75 lire o calatorie-faci cam 15 minute si esti in centru ). Plaja nu se poate face mai deloc...nici macar pe insulele alea ale lor- deci litoralul nostru e lux pe langa insulele alea-pietre in apa-nisip deloc. Daca vreti plaja evitati Istanbulul. Mancarea la restaurant buna -costam ca 50-60 de lire-doua persoane..dar mananci super bine si la donerurile lor. In rest..intrarile pe la muzee costa cam 10 euro. Altceva nu mai stiu.

mai intrebati.

numai bine!

#21
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Plaja poti face la 40 km. vest de Istanbul, la Kumburgaz, Selimpasa sau alte sate de vacanta, la Marea Marmara. Plaja din nisip.

Sau o poti lua spre nord, spre Sile, la Marea Neagra.

#22
alinatoma

alinatoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2010
Buna!

Eu plec pe 16 sept, tot cu Pegasus.

Am si eu niste intrebari:
1. Cum ati facut cu banii?
Ati schimbat lire in Romania? Daca da, unde?
Ati scos de la bancomate din Istanbul? E comision mare?
Ati folosit dolari? Din cate stiu, nu e foarte avantajos.

2. Cat dureaza drumul de la aeroport pana in Sultanahmet cu mijloacele de transport in comun (autobuz, funicular, tramvai)?

Multumesc mult!

#23
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006

View Postalinatoma, on 2nd September 2011, 17:27, said:

Buna!

Eu plec pe 16 sept, tot cu Pegasus.

Am si eu niste intrebari:
1. Cum ati facut cu banii?
Ati schimbat lire in Romania? Daca da, unde?
Ati scos de la bancomate din Istanbul? E comision mare?
Ati folosit dolari? Din cate stiu, nu e foarte avantajos.

2. Cat dureaza drumul de la aeroport pana in Sultanahmet cu mijloacele de transport in comun (autobuz, funicular, tramvai)?

Multumesc mult!

1. In Romania nu cred sa gasesti sa cumperi lire. Comisionul e undeva in jur de 10RON/retragere. Am folosit si euro si dolar. La sume de ordinul 1000 diferenta nu e semnificativa.

2. Din cate imi aduc aminte, in jur de 2h.

#24
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postalinatoma, on 2nd September 2011, 17:27, said:

Buna!

Eu plec pe 16 sept, tot cu Pegasus.

Am si eu niste intrebari:
1. Cum ati facut cu banii?
Ati schimbat lire in Romania? Daca da, unde?
Ati scos de la bancomate din Istanbul? E comision mare?
Ati folosit dolari? Din cate stiu, nu e foarte avantajos.

2. Cat dureaza drumul de la aeroport pana in Sultanahmet cu mijloacele de transport in comun (autobuz, funicular, tramvai)?

Multumesc mult!

Noi ne-am intors de curand de la Istanbul....referitor la bani, am platit cu cardul acolo unde s-a putut (deci pui lei pe card si platesti acolo cu el), am avut si eur si am schimbat la bancomatele lor de pe strazi, noi aveam unul chiar langa hotel si am mai schimbat undeva pe langa Cisterna, insa gasesti peste tot.
Referitor la transport, la dus am facut cu Havas in jur de 1 ora si jumatate,de acolo am luat funicularul o singura statie (atentie pentru funicular trebuie sa cobori la metrou si vezi indicatorul ) apoi tramvaiul pana unde ai nevoie.La intoarcere am facut fix 50 min pana la aeroport cu Havas, nu stiu de ce, ori a folosit alt traseu sau a fost mai liber drumul.

#25
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postulitia, on 11th September 2011, 10:37, said:

.....La intoarcere am facut fix 50 min pana la aeroport cu Havas, nu stiu de ce, ori a folosit alt traseu sau a fost mai liber drumul.

Acelasi  drum ,  dar  traficul  a  fost  sens  invers ....

View Postalinatoma, on 2nd September 2011, 17:27, said:

Buna!

Eu plec pe 16 sept, tot cu Pegasus.

Am si eu niste intrebari:
1. Cum ati facut cu banii?
Ati schimbat lire in Romania? Daca da, unde?
Ati scos de la bancomate din Istanbul? E comision mare?
Ati folosit dolari? Din cate stiu, nu e foarte avantajos.

2. Cat dureaza drumul de la aeroport pana in Sultanahmet cu mijloacele de transport in comun (autobuz, funicular, tramvai)?

Multumesc mult!

1- Cel mai usor  casa  da  schimb,  ( Nu  la  airport ! )  cand  ajungeti in oras  cu HAVAS ,
Comision  pentru  bancomate depinde de  banca  unde  ai  cont .   dar  poti  sa  folosesti in  Turcia % 90 cumparator
Acuma  $   este  valoros ! ! !

2-  depinde de  trafic  si   ora ,   dar  medie  min  1.5 ora  

Enjoy the Turkey ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate