Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Accidentare Umar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Acum cateva zile, am foratat umpic la piept si cred ca mi-am facut varza umaru. La ultima serie, am simtit o durere mare in umar, am crezut ca imi trece, mi-am terminat repetarile, am luat pauza, tot ma durea, credeam ca e ceva trecator, asa ca am trecut la urmatorul exercitiu, dar ce sa mai ridic, ca numai puteam de durere. Asa ca am renuntat si am plecat acasa.

A doua zi dimineata ma durea si mai rau, nici numai puteam sa ridic mana. Antebratul pot sa il folosesc, dar cand incerc sa ridic cotul este grav. Mi-am luat BENGAY, dar nu face decat sa-mi aline durerea.

Aveti ceva sfaturi pentru recuperare ? N-as vrea sa lipsesc foarte mult de la sala, am citit ca refacerea poate dura si cateva luni.

Ar trebui sa nu-l mai folosesc deloc sau sa incerc sa fac un fel de recuperare cu greutati foarte mici (1, 2 ,3 kg..) ?

Daca a-ti trecut prin asa ceva...m-ar ajuta orice sfat.

#2
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Cred ca ar trebui sa faci o vizita la medic, nu te juca cu astea.

#3
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009

 Chrisforever, on 11th May 2011, 21:29, said:

Cred ca ar trebui sa faci o vizita la medic, nu te juca cu astea.
Mai astept cateva zile sa vad ce zice...daca nu trece, fac o vizita la medicu de familie, daca m-o trimite si ala pe la 15 spitale, ma lipsesc

#4
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Umarul e cea mai complexa articulatie asa ca nu tb sa te joci. Du te la doctor, sa ti faca un ecograf, radioagrafia e pt oase si daca aveai vreo fractura iti dadeai seama. Dar oricum poate fi ruptura fibrilara, intindere pe deltoid, brahial sau altceva

#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Medicii habarnau. O sa te trimita pe la 15 spitale, o sa astepti o luna rezultatele de la nu stiu ce si in timpu ala o sa te vindeci.

#6
FlyBoy22

FlyBoy22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.06.2009
am patit si eu de vreo 2 -3 ori,si tot dupa antrenament la piept.mai mult ca sigur nu erai incalzit bine.fa`ti o frectie cu spirt,nu face miscari bruste si asteapta cateva zile fara sa mergi la sala,vezi ce se intampla.daca inca ai dureri ,fa ce zic baietii de aici,mergi la un doctor sa nu fie ceva mai serios si pe urma o sa trebuiasca sa lipsesti mult mai mult de la sala.

#7
mr_alexino

mr_alexino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 20.09.2009
si eu am patit cand faceam fluturarile din culcat...m-a lasat umaru si am scapat gantera si im tremura toata mana nu puteam sa o opresc din tremurat. mi-a treecut in vreo 3 sapt din care 2 am fost in vacanta de paste si nu am mai fost la sala. acum daca inainte faceam cu 17,5 fluturarile acum nu pot sa bag mai mult de 12.5 ca ma doare. :| trebuie sa ajung la doctor da mi-e o sila. asa ca ai grija ce faci

#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Era bine (util) daca spuneai de cât timp practici culturismul, în felul asta aveam o imagine clara a problemei, daca este ceva mai grav, sau daca este o prima accidentare, sunt multi aceia care renunta dupa cea mai mica accidentare.
Nu ar strica o vizita la doctor, cu ocazia asta îti face si un control general, dar sa nu te astepti sa mearga totul repede, nici sa nu te gândesti sa treci prin U.P.U., te trimit la coada.
Pe viitor:
- Încalzire, încalzire, încalzire.
- Gheata la congelator, asta rezolva orice, pe mine asta m-a salvat.
Dupa cum zicea si mr_alexino, refacerea dureaza, eu sunt accidentat la picior de duminica, am continut, am continuat, aseara am zis STOP, liber, astept sa ma refac, chiar cautam un subiect unde sunt trecute accidentarile.
mr_alexino - Eu am avut probleme pâna am ridicat haltera cu mâinile întoarse, nu puteam sa ridic haltera, pozitia normala mergea perfect, dar invers nu era format.
Culturismul trebuie luat încet, mai ales daca esti: student, angajat, nu prea da nimenea doua parale pe c.m.

Edited by Aether, 12 May 2011 - 08:44.


#9
mr_alexino

mr_alexino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 20.09.2009
La ce doctori avem noi, ori ca mori acasa ori ca mori la spital tot aia e. De aceea nici nu am fost, sa se faca mai frumos afara si ma duc sa fac radiografii sa vad cum sta treaba. Oricum asta nu e motiv sa te lasi de un sport, cel putin la mine a devenit dependenta :)) cand ajung la sala parca ma linisteste si imi da o stare de bine si nu as mai pleca de acolo :))

#10
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
@Aether, sala fac de 4 luni, inca sunt incepator.
Incalzirea desi stiu ca este esentiala, o fac cam in bataie de joc, pac pac, gata, sunt incalzit.

Da, vorba lui mr_alexino, renuntatul la sala nu este o alternativa, chiar nu ma gandesc la asta, n-am mai fost de 3 zile si deja mie dor, a devenit un stil de viata, chit ca fac asta doar de 4 luni. In trecut am mai avut tentative, in 3-4 ani, am cumulat vreo 5 luni de sala. Dar acum chiar vreau sa ma tin.

Luni cred ca o sa trec pe la medicul de familie sa vad ce-mi zice. Probabil o sa ma trimita sa fac vreo ecografie articulara ( asta am inteles ca se face pentru ligamente)

Cat despre sala, o sa ma duc, dar numai fac nici-un exercitiu pt partea de sus (acu mi-am dat seama cat de importanti sunt umerii in antrenament, fara brate nu poti lucra nimic in partea de sus...) pana numai simt nici o durere in umar. O sa fac numai picioare, abdomen, oricum sunt deficitare.

Am atasat o poza cu progresul meu.

L.E. Am sunat acum la o clinica, 160lei pentru ecogrfie articulara.... :)) astia te JEFUIESC

Edited by pixmov, 12 May 2011 - 13:14.


#11
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
O sa îti treaca pofta de pac pac, ai încredere în mine, mie mi-a trecut într-un an, am avut toate accidentarile posibile: umar, spate, la picioare sunt campion, am avut câteva zone cu probleme, am gheata pregatita la frigider.
Nu poti scapa fara sa faci vreo accidentare, sau eu nu cunosc macar o persoana care nu s-a vaietat de nimica, asa ca trebuie sa mergi spre prevenire, dar când nu poti: iti faci un minim necesar: betadina, pansamente sterile, fasa, leucoplast, spirt, pungulita cu gheata, unguent.
Tratamentul/recuperarea costa, daca nu te costa financiar = te frige la progresul pierdut, sau poate sa te friga la amândoua.
Acuma cea ce îti recomand: cauta vreun doctor (cunostinta), chiar doctorul de familie, intereseaza-te de vreo clinica care trateaza sportivul, loc unde se duc echipele de fotbal, atletism, box, înot, sa se ocupe de sportiv.
Eu zic sa faci o ultima încercare: Puterea Ursului, dai bine de tot, bagi umarul la caldura (te ustura), apoi treci la culcare, dimineata o sa te simti mult mai bine, asta sperând ca nu ai vreo complicatie la umar.

#12
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Multumesc tuturor pt sfaturi, am sa le iau in considerare.

@Aether Deja mi-a  trecut pac pac-ul :)) pana sa fiu in situatia asta ma intrebam ce fel de idioti se accidenteaza la sala...

Ce face mai exact Puterea Ursului ? Am intrat pe site la ei dar nu gasesc.

Mi-am luat un Bengay, dar e o prostie pentru mosi, nici nu stiu de ce l-am luat, este doar analgezic si am inteles ca atrage sangele in zona in care este aplicat, singuru lucru bun.
Era bine daca reuseam sa pompez sange calumea in umar, asa se refacea mai repede tesutul. Dar nu pot sa fac cine stie ce miscari, numai prin masaj, dar nu stiu daca se intampla mare lucru.

Ce-am mai gasit pe net, un baiat zicea ca l-a ajutat mult BodyFlex de la PN.

#13
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
pixmov - Accidentările sunt ceva normal, eu mi-am făcut proviziile de mai sus, că ai rană deschisă, că se inflamează ceva, că apare ceva neprevăzut = se găsește ceva acolo să ajute.
Puterea ursului = scade inflamația, înlătura (sau calmează) durerea, crează o senzație plăcută în zona respectivă, arsură despre care îți spuneam.
Am încercat și eu: Ben-Gay, DICLOFENAC GEL, mai multe, unele din RO, altele aduse, eu am rămas la asta, BodyFlex încă nu am încercat, sau nu mai știu, am avut o căruță din străinătate, Dicolofenac Gel = varianta cea mai ieftină.

#14
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009

 Aether, on 13th May 2011, 17:48, said:

pixmov - Accidentările sunt ceva normal, eu mi-am făcut proviziile de mai sus, că ai rană deschisă, că se inflamează ceva, că apare ceva neprevăzut = se găsește ceva acolo să ajute.
Puterea ursului = scade inflamația, înlătura (sau calmează) durerea, crează o senzație plăcută în zona respectivă, arsură despre care îți spuneam.
Am încercat și eu: Ben-Gay, DICLOFENAC GEL, mai multe, unele din RO, altele aduse, eu am rămas la asta, BodyFlex încă nu am încercat, sau nu mai știu, am avut o căruță din străinătate, Dicolofenac Gel = varianta cea mai ieftină.
Mersi pentru sfaturi, vad ca m-a mai lasat. Oricum nu o sa-l fortez macar o luna

#15
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Si eu am avut o accidentare la umar si m-am refacut complet cam in 4 luni. Pentru durere am folosit Arcoxia 120 si BenGay timp de 3 luni insa cand m-am apucat din nou de antrenament, cu greutati mici, durerile au reaparut. Ce m-a refacut complet a fost Animal Flex. Superbun si scump insa meriat toti bani. Un plic / zi in zilele cu antrenament de forta iar intr-o luna am fost gata. La mine a fost buba la articulatie , cam ce cred ca ai si tu. Spune-ne cum a fost cu Bodyflex, daca ai folosit asa ceva !

#16
egyptr

egyptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.09.2013
Nu va suparati ca dezgrop topicul mort. Posted Image

Am trecut si eu recent prin asa ceva, din pacate. De obicei fac cel putin o minima incalzire inainte de antrenament, si in doi ani de zile nu am avut parte de accidentari. Pana acum 3 saptamani cand m-am grabit ca un idiot, fara incalzire si greutate mare dupa o pauza relativ mare. S-a intamplat la piept, banca inclinata, am simtit ca ceva nu e in regula si m-am oprit. Durerea apare intr-o singura pozitie, aceeasi in care a aparut, la umarul stang. Cam asa:

Attached File  ytw.png   786.18K   13 downloads

Durerea nu este mare, dar ma deranjeaza ca dupa 3 saptamani in care nu am mai fortat deloc umarul nu s-a ameliorat aproape deloc si am retineri in a relua antrenamentul de forta, desi am folosit un tub de diclac, puterea ursului, alte balarii.

Ce credeti ca poate fi? Ce pot face pentru a grabi refacerea?

Edited by egyptr, 15 December 2014 - 19:39.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Artrohelp Forte + Celadrin pe termen lung. Oricum sunt uluit cum da lumea buzna in sala fara suplimente, inclusiv pentru articulatii. Performanta se sustine cu un buget pe masura.
Asta nu inseamna ca poti forta in continuare. Umerii si zona lombara sunt zone clasice de accidentare in sala.
Cauta pe net in engleza metode de "shoulder rehabilitation", kinetoterapie.

Edited by overseas, 16 December 2014 - 13:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate