Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Programe TV gratuite in format digital prin antena terestra

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
"Tranzitia la televiziunea digitala terestra este un proces demarat la nivelul UE in urma caruia receptia prin antena terestra in format analogic a programelor TV va inceta. Intreg acest proces va duce la aparitia unei noi platforme majore de transmisie a programelor TV in format digital, in afara de platformele de cablu si satelit, dar si la eliberarea unei portiuni de spectru (asa numitul "dividend digital") care ar urma sa fie folosita pentru servicii de internet in banda larga si pentru noi tehnologii (4G), conform recomandarii Comisiei Europene.

Prin aceasta noua platforma, utilizatorii ar putea receptiona gratuit prin antena terestra, in baza unui echipament de receptie, mai multe programe TV in format digital."
Imi explica si mie cineva la ce se refera aceasta ultima fraza, ce tehnologie, costuri, ce echipamente sunt necesare( inclusiv televizorul) si cand este posibil sa existe asa ceva precum si ce gen de televiziuni ar accepta asta?

Edited by costables, 10 May 2011 - 11:09.


#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
e vorba de DVB-T ;)

daca ai un LCD din 2009 ai DVB-T MPEG 4 pe el, adica nu mai ai nevoie de set-top-box (receiver) !

in momentul de fata in Bucuresti se receptioneaza 12 canale in digital terestru, din astea 12, 3 sunt in format HD !

pe viitor poate ajungem la 40-50 de canale, pentru cele ce vor fi criptate vei avea nevoie de stb cu smartcard (cartela) sau de un cam box, pentru posturile transmise la liber iti este de ajuns si tunnerul DVB-T inclus in tv !

in momentul de fata daca nu ai tv cu dvb-t poti sa-ti iei un receptor DVB-T, de exemplu http://www.e-boda.ro...ption-1000.html

asta il pui la televizor si cu ajutorul unei antene receptionezi posturile.

pe viitor citeste topicul despre DVB-T in Romania :)

Edited by catalinman, 10 May 2011 - 11:36.


#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postcatalinman, on 10th May 2011, 12:36, said:

e vorba de DVB-T ;)

daca ai un LCD din 2009 ai DVB-T MPEG 4 pe el, adica nu mai ai nevoie de set-top-box (receiver) !


pe viitor citeste topicul despre DVB-T in Romania :)
Eu sunt la RDS pe analogic si sunt multumit 100%, SD e perfect pt mine,  ideea e ca vreau sa-mi cumpar tv si nu mai vreau sa am prin casa altceva decat tv-ul si telecomanda lui, si nu stiu ce sa-mi cumpar si cand sa-mi cumpar. ba ca 2012... ba ca 2013.... citisem undeva ca 2015.... Adica nu vreau sa mai am nu stiu ce decodoare, boxuri si alte cutiute. E suficient un TV cu DVB-T, sau va trebui sa-mi iau unul cu DVB-C? Asta in perspectiva nedorita de mine de trecere fortata la HD, mai devreme sau mai tarziu. Nu vreau sa-mi mai schimb  noul tv mai devreme de 10 ani decat daca se strica. Multumesc. Venus E......Sirius,.......Primul color,.........al doilea color............ Primul HD..........al doilea?............si apoi la cimitir!

Edited by costables, 10 May 2011 - 12:02.


#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
2020...poate

#5
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostDIVX2006, on 10th May 2011, 12:59, said:

2020...poate
Eu intreb serios ca daca ar fi 2020 acum ma duc si-mi iau un TV CRT nou, sau ma rog scap de vechitura pe cineva care vrea sa-si ia "pleasma". Mi s-a stricat unul din CRT-uri si nu mai merita sa-l repar ca oricum avea banda scurta si nu prindea tot. Plus ca am vazut un mesaj de la RDS in locul HBO in care ziceau nu stiu ce despre nu stiu ce decodor.

Edited by costables, 10 May 2011 - 12:08.


#6
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View Postcostables, on 10th May 2011, 12:57, said:

Eu sunt la RDS pe analogic si sunt multumit 100%, SD e perfect pt mine,  ideea e ca vreau sa-mi cumpar tv si nu mai vreau sa am prin casa altceva decat tv-ul si telecomanda lui, si nu stiu ce sa-mi cumpar si cand sa-mi cumpar. ba ca 2012... ba ca 2013.... citisem undeva ca 2015.... Adica nu vreau sa mai am nu stiu ce decodoare, boxuri si alte cutiute. E suficient un TV cu DVB-T, sau va trebui sa-mi iau unul cu DVB-C? Asta in perspectiva nedorita de mine de trecere fortata la HD, mai devreme sau mai tarziu. Nu vreau sa-mi mai schimb  noul tv mai devreme de 10 ani decat daca se strica. Multumesc. Venus E......Sirius,.......Primul color,.........al doilea color............ Primul HD..........al doilea?............si apoi la cimitir!
aici te-ai cam fript.... venus e si sirius si primul color puteau sa tina 30 de ani.... astea noi insa cam cat ai garantie... 2-3 ani... BUGETEAZA-L DEJA PE URMATORUL..... oricum e trendy si cool sa cheltuio multe zeci de milioane te televizoare ca mereu apare altceva....

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu stiu ce se complica lumea cu plasme, lcd, led de zeci de milioane. Daca ai un tv alb negru cu lampi e perfect, astea si acum merg nu ca jafurile actuale. Cu ce ma incalzeste rezolutiile de mii de pixeli , HD , 3d daca se strica repede?

#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postreludd, on 10th May 2011, 13:31, said:

aici te-ai cam fript.... venus e si sirius si primul color puteau sa tina 30 de ani.... astea noi insa cam cat ai garantie... 2-3 ani... BUGETEAZA-L DEJA PE URMATORUL..... oricum e trendy si cool sa cheltuio multe zeci de milioane te televizoare ca mereu apare altceva....
Mai eu unul pot sa inteleg chestia cu eliberarea frecventelor pt 4G. Venus si Sirius se scricau toata ziua, mereu le carpeam totusi le-am pensionat relativ functionale. Voi vreti inapoi la cal si caruta? Protestati impotriva motoruluicu abur?! Eu nu, doar vreau sa stiu ce cumpar si trebuie sa recunosc ca daca eram mare cinefil sau fan al sportului "rege" musai imi trageam si eu un tv de macar 81 cm si televiziune HD, deja.  Nu, eu sunt deschis noilor tehnologii, si e logic ca in spatele lor sa fie interese comerciale legitime, iar durata de viata a produselor sa fie mai mica.

View Postgerbil, on 10th May 2011, 13:42, said:

Nu stiu ce se complica lumea cu plasme, lcd, led de zeci de milioane. Daca ai un tv alb negru cu lampi e perfect, astea si acum merg nu ca jafurile actuale. Cu ce ma incalzeste rezolutiile de mii de pixeli , HD , 3d daca se strica repede?
Hai sa fim seriosi. Si daca s-ar putea sa-l inviem si pe Ghita Dej ca sa ne uitam la te;evizor "cu pian" Ala a ajuns cusca la caine. Rubin parca.
Ce vi s-a facut dor de PL500 care se ardea si nu o gaseai si pumni dati in carcasa de lemn a clocitorilor de pe vremuri? Televizoarele romanesti erau foarte proaste, foarte, era imposibil sa nu se arda cate ceva prin ele din cand in cand. Se strica selectorul se ducea tubul repede, fel si fel. Acu ai garantie 2 ani, atunci nu cred ca aveai 2 ani.

Edited by costables, 10 May 2011 - 13:13.


#9
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Sa inteleg ca pana la urma ca sa beneficiez intrutotul de "minunile tehnicii" ce va veni imi trebuie un Tv FULL HD cu tuner DVB-C mpeg4, nu?! Reamintesc ca sunt abonat RDS si numai vreau sa am in afata tv-ului alt aparat.
Ceva in agenul asta Televizor LCD LG, 81cm, FullHD, 32LD465 ?

Edited by costables, 10 May 2011 - 14:26.


#10
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
La Fagaras au adus multi din Italia o gramada de televizoare  digitale pentru a receptiona programele digitale emise de la Sibiu.
Semnal digital este girla,dar nu toate tv-urile il si vad,Sibiul are o transmisie originala si nu toate aparatele il pot receptiona si decoda.Tv-urile digitale din generatia mai veche pot receptiona fara probleme transmisia deoarece au o plaja mai larga de reglaj manual si astfel pot ?vedea? transmisia pe cind cele de ultima generatie achizitionate din Italia anul trecut de Craciun de exemplu au esuat in a receptiona ceva de la Sibiu.
Initial m-am chinuit cu un tv de ultima generatie la receptie folosind chiar antena cu 30 de elementi pentru analogic si tot nu am luat nimica.De Paste am incercat cu alt tv mai vechi cu facilitatea tunerului de a baga si manual frecventele si am luat pachetul digital cu o antena turcesca fara pretentii,ulterior am receptionat semnalul digital chiar si cu o antena de camera.
Televizoarele nu sint ale mele,sint aduse de cei care stau si lucreaza in Italia pentru babacii de acasa,dar trecindu-mi atitea tv-uri prin mina pot spune ca digitalul are si multe parti negative,cel putin in tara asta unde va mai dura ceva pina sa atingem standardul digital de transmisie necesar televiziunii digitale si astfel sa putem folosii un tv cu pretntii in orice catun din Ro.
Pe analogic mi se pare receptia mai facila pentru zonele in care zgomotul si purecii pe imagine sint ceva obisnuit,in digital in aceste zone va fi bezna.Aici lucrurile sint mult mai simple,ori ai semnal beton corespunzator standardelor digitale ori nu ai nimica.Alegerea nu este greu de facut.Digital in pureci nu exista.

Attached Files


Edited by mouse3, 13 May 2011 - 23:50.


#11
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006

View Postcostables, on 10th May 2011, 15:06, said:

Sa inteleg ca pana la urma ca sa beneficiez intrutotul de "minunile tehnicii" ce va veni imi trebuie un Tv FULL HD cu tuner DVB-C mpeg4, nu?! Reamintesc ca sunt abonat RDS si numai vreau sa am in afata tv-ului alt aparat.
Ceva in agenul asta Televizor LCD LG, 81cm, FullHD, 32LD465 ?
Tunerul DVB-C  te va ajuta sa receptionezi programele de pe cablu fara acel decodor suplimentar.

Asta deocamdata este valabil doar la Digi doar pe canalele necodate si inca nu se stie exact cat timp va mai tine. Intr-un final va trebui probabil sa-ti iei si decodor se pare ca nu se poate fara...


Pentru receptia terestra in eter ai nevoie de tuner DVB-T pe TV-ul tau.

#12
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostZygoth, on 14th May 2011, 15:48, said:

Tunerul DVB-C  te va ajuta sa receptionezi programele de pe cablu fara acel decodor suplimentar.
Asta deocamdata este valabil doar la Digi doar pe canalele necodate si inca nu se stie exact cat timp va mai tine. Intr-un final va trebui probabil sa-ti iei si decodor se pare ca nu se poate fara...
Pentru receptia terestra in eter ai nevoie de tuner DVB-T pe TV-ul tau.
E bine de stiut, dar din cate vad din ce in ce mai multe tv-uri din magazine au DVB-C, daca o tin tot asa intr-un an doi cred ca toate vor veni echipate asa.

#13
lulubardici

lulubardici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2012
poate sa-mi spuna si mie cineva daca pot sa receptionez si eu toate canalele hd cu setarile alea de finlanda,dar cu abonament la dolcetv,prin satelit?si ce setari tre sa fac asta in cazul in care am un LG37LE5300

#14
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da poti... chiar si "cu setarile alea de finlanda" si cu orice alte setari. Atata timp cat ai "abonament la dolcetv,prin satelit", nu iti vor folosi la nimic setarile daca nu ai un receiver HD. Acesta se conecteaza la TV prin HDMI, deci setarile de Finlanda sunt egale cu zero, pt ca dolcetv (prin satelit) nu are treaba cu tunerul tv-ului.
SPOR!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate