Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Abonament Cosmote !

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kasuyama

kasuyama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.11.2010
Salutare !....Am un abonament cosmote (25lei/luna) si nu imi mai convine . As vrea sa renunt la abonament doar ca am contract pe 2 ani (contract care l-am inceput in august 2010) , deci intrebarea mea este daca pot sa renunt la abonament fara sa platesc vreo taxa ? Cei care lucreaza in domeniu sau care se pricep va rog sa-mi spune-ti daca este vreo posibilitate sa renunt la acest abonament ! ..multumesc anticipat :D

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu, nu poti. In contract se specifica sumele de bani aferente intreruperii contractului inainte de termen. De obicei acestea insumeaza plata in avans a contractului pana la incheierea perioadei obligatorii.

Edited by YOUR_GOD, 08 May 2011 - 12:27.


#3
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
numai daca nu ai semnal in casa in care locuiesti si in zona ta de resedinta,altfel il bagi la sertar si platesti pana la final oricum daca reusesti sa il reziliezi fara cost trimite-mi si mie pe PM solutia :naughty: iti dau o bere :coolspeak:  :OK:

#4
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 07.04.2005
Daca nu ai avut parte de ceva oferta speciala (abonament care nu e in oferta) si nu ti-ai cumparat telefon, atunci ai avea ceva sanse sa reziliezi.

Vezi, a postat aici wirespot legat de reziliere (se pricepe la lucruri din astea). Vezi punctul 4.

#5
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

View Postkasuyama, on 8th May 2011, 13:04, said:

Salutare !....Am un abonament cosmote (25lei/luna) si nu imi mai convine . As vrea sa renunt la abonament doar ca am contract pe 2 ani (contract care l-am inceput in august 2010) , deci intrebarea mea este daca pot sa renunt la abonament fara sa platesc vreo taxa ? Cei care lucreaza in domeniu sau care se pricep va rog sa-mi spune-ti daca este vreo posibilitate sa renunt la acest abonament ! ..multumesc anticipat :D
17. COSTURI DE INCETARE INAINTE DE EXPIRAREA PERIOADEI INITIALE
17.1. In cazul in care se dezactiveaza 1 (una) sau mai multe Cartele SIM inainte de expirarea Perioadei Initiale
stabilite pentru fiecare Cartela SIM, din orice motiv mentionat la art. 15.1 (inclusiv in situatia denuntarii
unilaterale a Contractului efectuata de catre Abonat ca urmare a initierii procedurii insolventei, reorganizarii
judiciare sau falimentului Abonatului, etc.) sau 16.1 (exceptand cazul de deces al Abonatului), COSMOTE poate
percepe Abonatului costuri de incetare a Contractului inainte de expirarea Perioadei Initiale, pentru fiecare
Cartela SIM dezactivata, dupa cum urmeaza: (i) daca incetarea Contractului a intervenit la mai putin de 3 luni
fata de sfarsitul Perioadei Initiale, costurile de incetare sunt echivalentul a 100 Lei/Cartela SIM dezactivata; (ii)
daca incetarea Contractului a intervenit la mai mult de 3 luni dar la mai putin de 6 luni fata de sfarsitul Perioadei
Initiale, costurile de incetare sunt echivalentul a 200 Lei/Cartela SIM dezactivata; (iii) daca incetarea
Contractului a intervenit la mai mult de 6 luni dar la mai putin de 12 luni fata de sfarsitul Perioadei Initiale,
costurile de incetare sunt echivalentul a 400 Lei/Cartela SIM dezactivata; (iv) daca incetarea Contractului a
intervenit la mai mult de 12 luni fata de sfarsitul Perioadei Initiale, costurile de incetare sunt echivalentul a 800
Lei/Cartela SIM dezactivata.
17.2. Situatiile enumerate la art. 17.1, paragrafele (i) – (iii), fac referire atat la Contractele incheiate pe o
perioada initiala de 12 luni, cat si de 24 de luni sau mai mult.
17.3. In cazul in care Contractul inceteaza in conformitate cu prevederile art. 15.2 si 16.2., iar Abonatul a
beneficiat la incheierea Contractului de promotii, planuri tarifare speciale, beneficii, etc., COSMOTE poate
percepe costuri de incetare a Contractului inainte de expirarea Perioadei Initiale egale cu valoarea discountului
oferit la semnarea Contractului.
17.4. Ca urmare a solicitarii de incetare a Contractului sau de dezactivare a uneia sau mai multor Cartele SIM,
Abonatul trebuie sa achite toate sumele datorate catre COSMOTE si eventualele costuri de incetare, in termen
de maxim 17 zile de la data emiterii facturii sau de la data notificarii Abonatului de catre COSMOTE in acest
sens, dar nu mai tarziu de data la care incetarea Contractului ar trebui sa intervina.
17.5. In cazul in care COSMOTE denunta prezentul Contract inainte de expirarea Perioadei Initiale, COSMOTE
intelege sa despagubeasca Abonatul care este consumator conform legii 193/2000, cu o suma egala cu cea
13
prevazuta cu titlu de costuri de incetare pentru incetarea Contractului inainte de expirarea Perioadei Initiale,
minus valoarea discountului oferit.
sursa:http://www.cosmote.ro/ro/media/Termeni_generali_ai_contractului_de_abonament_Cosmote_1.02.2011.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate