Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Masura 141

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca ai proiect aprobat vai primi primi 3 ani . Ei vor veni in anul 4 in inspetie ca si in anul 1 sa vada daca ai progresat cat ai scris in harti

#128
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Am rugamintea sa imi raspundeti la intrebare, iar daca nu se intelege va rog sa ma intrebati ce anume nu este clar, dar va rog sa raspundeti exact la intrebare (cu exemplu) nu generalitati.
Multumesc si va rog sa ma scuzati daca termenii utilizati de mine par agresivi. In realitate nu sunt ci doar exprima dorinta mea de a sublinia faptul ca am nevoie de un raspuns clar si nu de chestii generale pe care le-am gasit in ghidul solicitantului.

#129
oi_skinh3ad

oi_skinh3ad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2014
Buna ziua , am depus in iunie 2012 proiectul , am primit decizia de finantare in 2013 si in continuarevreau sa depun cererea de finantare pentru transa a doua de bani , ,
insa pentru completarea dosarului am nevoie de  tabelului privind stabilirea dimensiuni economice a fermei din aceasta versiunea , adica cea care incepe cu grau comun si nu cu grau comun si spelt , ma poate ajuta cineva , ???multumesc

#130
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca am depus cerea de finantare anul 2 in data de 25.08.2014 stie cineva cand vor intra bani ?

#131
PatrickSJ

PatrickSJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.04.2013
Buna Ziua,
Ce documente imi sunt necesare pentru a depune cererea de finantare anul 2 la APDPR masura 141 mixt ?
Cerere de finantare pt anul 1 am semnat-o in 10.09.2013

#132
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View PostPatrickSJ, on 17 septembrie 2014 - 08:55, said:

Buna Ziua,
Ce documente imi sunt necesare pentru a depune cererea de finantare anul 2 la APDPR masura 141 mixt ?
Cerere de finantare pt anul 1 am semnat-o in 10.09.2013
  Salut, poti apela la un consultant, eventual la cel care ti-a intocmit proiectul sau poti sa-ti intocmesti tu personal documentatia conform ghidului solicitantului si ramai cu 2-3 sute de lei in buzunar.Ideea este sa te incadrezi in termenul de 30 zile de la data semnarii deciziei pentru depunerea cererii de finantare.Succes, daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui!

#133
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Cel mai bine ar fi sa mergi la Apdrp unde depui proiectul dupa intocmire. Ei iti zic cel mai sigur. Cerere de plata, identificare financiara,adeverinta forma asociativa, raport de executie,tabel privind stabilirea dimensiunii economice a fermei,declaratia pe propria raspundere a solicitantului,decizia de finantare, declaratia de esalonare, certificat de inscriere in registrul fermierilor, pagini carnetul stupinei sunt documentele pe care le.am depus eu. Dar fiind ferma mixta se mai schimba ceva.

#134
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Buna ziua. Am PFA, dar cu un alt cod, cat teren trebuie sa muncesc( am tractor si utilaje) pentru a putea accesa ms 141. Va mulțumesc.

#135
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Cred ca trebuie sa ai cu codul de agricultura..deci nu cred ca merge sa ai un pfa sa zicem in domeniu de transport si sa accesezi masura 141 pe ea.Acum nu stiu daca mai merge sa accesezi masura 141.Ca si teren depinde ce cultivi,te uti in catalogul UDE si vezi ce coeficient are culturile tale si vezi daca te incadrezi in minimul pentru aceasta masura.

#136
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
pentru toate masurile PNDR este obligatoriu sa ai codul CAEN conform cu activitatea pt care soliciti sprijinul.

#137
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
multumesc am sã trec codul pentru agriculturã dar totusi se mai poate accesa 1 4 1

#138
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Se mai poate accesa masura 141? Pe site la ghidul solicitantului nu am gasit si respectiva masura.

#139
zizou-9

zizou-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2012
masura 141 nu se mai poate aplica din anul 2013.

#140
chipciubest

chipciubest

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2015

View Postsulearazvanel, on 19 iulie 2011 - 21:53, said:

Buna ziua tuturor celor de pe softpedia!
Nu intru des, dar de data aceasta ma vad obligat sa intervin deoarece domnul patrick007 realmente abereaza. In cele ce urmeaza am sa insir doar ideile gresite cu care dezinformeaza lumea. Apropo, eu sunt consultant pe proiecte europene iar firma noastra este una dintre acele putine firme care intocmesc dosarele absolut GRATUIT.
Haideti sa exemplificam multele idei eronate pe care domnul patrick007 le prezinta atat de sigur pe el (si cu atat de multe greseli gramaticale):
1. "Am stat de vorba cu mai multe persoane din adprd si am ajuns cu toti la concluzia ca aceasta masura o sa creeze foarte mult datornici catre stat.. de ce?"
Raspuns: in primul rand poate ati vrut sa ziceti APDRP si nu "adrpd", ceea ce din capul locului scoate in evidenta faptul ca dumneavoastra nu stiti in primul rand despre ce vorbiti. Cum adica ati stat de vorba cu cei de la "adrpd" si ati ajuns cu toti la anumite concluzii??? Nu cumva i-ati confundat pe cei de la APDRP cu vreun portar care doar deschide usa sediului lor? Ei sunt primi care incurajeaza intocmirea si implementarea unor astfel de proiecte deoarece ei din asta traiesc(ca sa nu mai zic ca realmente e o masura ce vine in sprijinul fermierului). Un sfat: fiti mai precis ca sa deveniti cat de cat credebil si mare atentie cu numele Agentiei;
2. "Daca ai acel minim de ude si iti faci dosarul la o firma de consultanta platesti in jur de 400 ron pentru tot. "
Raspuns: Fals, domnule patrick007. Anul acesta consultanta este gratuita prin intermediul companiilor RGIC si RomActiv, prima dintre ele activand pe jumatatea de nord a tarii pe cand cealalta pe partea de sud. Retineti va rog, absolut GRATUIT;
3. "Punem sa zicem o medie de cheltuieli cu actele si cu transportul la oficiile judetene 100 ron."
Raspuns: vezi raspunsul de la problema 2, domnule patrick007. Nici macar deplasarea nu o plateste solicitantului fondului pentru masura 141;
4. "..plateste in schimb taxe de impozit la teren.. chiar mai mult primeste subventii pe suprafata de teren pentru APIA. Acum devenind PFA va deveni contribuabil la bugetul de taxe si impozite."
Raspuns: domnule patrick007, dumneavoastra asa stiti ca doar PF platesc impozit pe teren? Sunteti extrem de prost informat. Cu PF neautorizate ce credeti ca se intampla? Sunt in aer oare? Va spun eu ca la orice primarie de sat daca nu ti-ai platit impozitele la stat(atat pentru teren cat si pentru imobile) nu poti scoate nici o adeverinta de nici un fel. Inclusiv pentru scoaterea certificatului de atestare fiscala de care are nevoie agricultorul pentru masura 141 trebuie sa aiba impozitele platite la zi, indiferent ca e PFA sau nu. Dar se pare ca dumneavoastra vorbiti in nestiinta de cauza si nu umblati pe teren sa adunati acte impreuna cu omul de rand si nici nu ma mir deoarece nu aveti timp stand la povesti cu cei de la "adrpd";
5. "La o analiza simpla trebuie sa plateasca 10.5% cas 5.5% cass 0,5%somaj 16%impozit deci daca punem un salariu minim de 600 lei brut, atunci angajatul plăteşte la bugetele de stat suma de 139 lei , iar angajatorul plăteşte la bugetele de stat suma de 173 lei deci practic lunar se vor plati catre stat intre 200-300 ron ( in fcte de cate ore iti pui in contract ) .. practic anual se va plati : 2400 RON ( 12 *200) "
Raspuns: Nici un solicitant nu plateste impozit catre stat daca e angajat in timpul in care acceseaza un fond european. Doar daca nu e angajat el plateste impozit pe profit, insa dumneavoastra uitati ca acest profit se calculeaza prin scaderea cheltuielilor din venituri si acestea in cadrul agriculturii sunt chiar multe dupa cum urmeaza: motorina, ierbicide, pesticide, seminte, ingrasaminte etc.(singura diferenta consta in faptul ca in momentul in acre o persoana devine autorizata, adica PFA, va trebui sa ceara bon stampilat si factura pentru aceste cheltuieli). In consecinta agricultorul nostru poate plati impozit pe profit chiar si numai pentru 100 de lei, adica 16 lei si nu sume aberante cum ati mentionat dumneavoastra;
6. "DAR cine ii va ajuta pe batrani sa isi tina contabilitatea? Cine ii va ajuta sa-si depuna trimestrial foile cu declaratiile?
Aici apare prima problema."
Raspuns: Cu siguranta exista in orice comunitate o persoana care sa intocmeasca acele formalitati banale de altfel ce constau in trecerea in acte a tuturor veniturilor si cheltuielilor aferente gospodariei. Din experienta firmei noastre de consultanta am constatat ca batranii de care vorbiti dumneavoastra plateau suma de 100 de lei pe an si o persoana le rezolva tuturor acest bilant la sfarsit de an, astfel incat aceasta problema chiar nu reprezinta o chestiune grava cum o prezentati dumneavoastra;
7. "In primul rand masura se adreseaza celor sub 65 de ani"
Raspuns: Fals domnule patrick007. Masura se adreseaza tuturor persoanelor cuprinse intre 18 ani impliniti si 62 de ani neimpliniti la data depunerii dosarului;
8. "CAnd am vazut ce persoane stateau cu dosarele in fata la ojpdrp m-am ingrozit.. oare cati dintre ei stiu de aceste lucruri? CAti vor fi in stare sa nu ramana restantieri la bugetul de stat? Cati ca pfa vor respecta regulile.. E o masura care ascunde foarte multe. Eu am semnalat putine dintre multele problemele care pot aparea."
Raspuns: Apreciem cu totii sensibilitatea de care incercati sa dati dovada cu privire la acesti oameni pe care poate fara sa va dati seama ii desconsiderati, insa totusi consider ca i-ati ajuta mult mai mult daca nu i-ati dezinforma intr-un mod atat de cras cum ati facut-o. E evident faptul ca nu cunoasteti notiunea de PFA si ce presupune aceasta.
In final, cu permisiunea dumneavoastra, v-as da un sfat: in viata ar fi mult mai de folos, atat pentru dumneavoastra cat si pentru restul comunitatii, sa incercati sa deschideti gura sau sa accesati forumurile doar atunci cand sunteti realmente documentat pentru ca in societatea din zilele noastre nu se mai gaseste timp pentru cei de teapa dumneavoastra care vorbesc din povesti.
In speranta ca am reusit sa clarific anumite probleme care au luat nastere in urma comentariului domnului patrick007, va multumesc si va astept cu orice fel de intrebari referitoare la masura 141. Va multumesc!

Buna Ziua am masura 141 si sunt anul 3.Va rog sa imi spuneti si mie daca platesc de doua ori CAS-ul daca sunt angajat.Va Multumesc!

#141
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Cand depui declaratia la impozite si taxe sa aduci si o adeverinta pentru anul respectiv de la angajator cum ca esti angajat, asigurat si ti s-a virat CAS pentru perioada respectiva. In felul acesta se schimba baza de calcul a CAS si platesti o suma simbolica, raportata doar la venitul declarat.

Atentie, subventia primita nu este venit. Din banii acestia faci investitii... o motosapa, o fantana, un tarc/staul, platesti lucrari...etc. Iar la fisc declari doar venitul obtinut. Dupa ce tragi linie. Poate fi chiar 0 , 10, 100 de lei...etc.

#142
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Din pacate subventia primita nu este venit doar pentru unii.
Pentru platitorii de impozit pe profit subventia se ia in calcul ...

#143
PatrickSJ

PatrickSJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.04.2013

View PostPekiasan, on 08 aprilie 2015 - 20:47, said:

Atentie, subventia primita nu este venit. Din banii acestia faci investitii... o motosapa, o fantana, un tarc/staul, platesti lucrari...etc. Iar la fisc declari doar venitul obtinut. Dupa ce tragi linie. Poate fi chiar 0 , 10, 100 de lei...etc.

Poti sa imi de ce cei 1500 de euro primiti anual nu se trec la venit cand se depune declaratia 200 la ANAF?

Edited by PatrickSJ, 12 May 2015 - 20:27.


#144
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Sunt venituri neimpozabile . cand inchei situatia economica in registru de incasari si plati treci total venituri, total cheltuieli , venituri impozabile , cheltuieli deductibile profit/pierdere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate