Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Antena FM

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Vreau sa construiesc o antena fm  (88-108 mhz ) pe care sa o montez pe bloc. Nu stiu ce tip de antena  sa aleg, dipol inchis sau deschis, nu stiu cum se calculeaza lungimea ei, bucla de masa etc. Tunerul are intrare de 75 ohmi. Antena as dorii sa o fac din teava de cupru de 15.

Edited by deckard22, 03 May 2011 - 13:55.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ai nevoie de o simpla antena Yagi (http://www.qsl.net/yo5osf/prodip.html)

[ http://www.qsl.net/yo5osf/clasic.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lungimea trebuie sa fie de ~1.5m (cupru) si de ea legi o bucla de adaptare (pe care o faci din cablu coaxial) calculata dupa formula 0.68 x lambda/2

#3
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Multumesc mult, sambata ma apuc de treaba. Mai am si un amplificator de antena, are rost sa ma complic cu el sau il pun de dragul de a fi ?



" Amplificator de banda larga cu splitter pentru 2, 3 sau 4 televizoare conectate la acelasi cablu sau antena TV.Este prevazut cu un reglaj pentru obtinerea unei calitati cat mai bune a imaginii.- Amplifica toate benzile de transmisie terestra FM Radio, VHF, UHF- Amplifica toata banda CATV, 45...1000 MHz (CATV BROADBAND SIGNAL AMPLIFIER )- Se pot conecta la iesire maxim 4 aparate TV- Alimentare din retea 220V 50Hz 3W- LED indicator alimentare- Conectare prin conectori uzuali de tip F, inclusi in pachet- Factor de amplificare 20dB "

Attached Files

  • Attached File  amp.jpeg   14.92K   406 downloads


#4
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Nu-i OK desenul de mai sus. Tresele (ecranul) cablurilor se leaga intre ele si atat. Nu se leaga la mijlocul dipolului.

#5
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Am si eu un amplificator de antena asemanator cu al dv., l-am folosit pentru a "trimite" semnalul de la cablu TV, spre o alta locuinta, are castigul maxim de 20dB (10 ori), insa nu stiu ce zgomot propriu are pentru a fi suficient de folositor pentru aplicatia dv.
Ca antena FM folosesc o antena verticala λ/4 formata din 5 tije - tevi cu lungimea de 72 cm, una verticala legata la firul central al cablului coaxial si celelalte patru dispuse in unghi de 90 grade intre ele si legate impreuna la tresa cablului. Bineinteles tija verticala este izolata de cele orizontale.
Cred ca antena verticala este mai "omnidirectionala" decat dipolul inchis, asta in cazul in care doriti receptia posturilor FM din directii diferite.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cel mai simplu de facut si cu bune rezultate este dipolul deschis lambda/2
Se folosesc 2 bari de cupru /aluminiu de 85 cm fiecare cu o distanta de aprox 3 cm intre ele montate una in prelungirea celeilalte. Se monteaza in plan vertical pentru ca emisiile radio FM.
Prezinta avantajul ca nu mai necesita bucla de adaptare, cablul coaxial conectandu-se simplu cu firul central la un segment si ecranajul la celalalt segment.
Testata si verificata personal !

Edited by atupi, 03 May 2011 - 22:47.


#7
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Multumesc pentru parerile voastre, dar sincer sunt in dilema nu stie pe care sa o realizez am mai citit pe net si parerile sunt impartite, uni recomnda dipol inchis ati deschis. Nu as vrea sa fac experimente aiurea :D o bara de cupru de 3m cu diametru  de 15 costa in jur de 60 lei. Personal nu am pe cine sa intreb si nu am experienta cu antenele.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Indiferent de solutie, rezultatele vor fi egale, tu receptionezi, deci nu emiti, asa ca si adaptarea se poate uneori ignora. Eu in locul tau nu as folosi cupru, (oricum se oxideaza si va functiona mai prost decat o teava de aluminiu) si nici macar nu as utiliza un element simetric, ci doar un simplu ''baston'' de l/4.  Iar pentru teste as folosi un simplu fir de cupru/aluminiu (de minim 2-3 mm diametru) lipit la firul central de la cablul de coborare coaxial.
Daca se gaseste un cablu coaxial bun, nu as mai folosi amplificatorul de banda larga, exista posibilitatea ca  acesta sa creeze interferente suplimentare intre semnalele receptionate.

#9
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Cel mai ieftin si bun e coltarul de rigips, e din tabla de aluminiu subtire, cum spunea si userul din postul de mai sus, doua segmente de 75-80 cm, la una legata tresa, la cealalta firul central al unui cablu coaxial.
[ http://constructiiro.ro/img/cexlamfg_profil_colt_Al.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Am facut rost de doua bare de aluminiu de 90cm lungime, cablu coxial disponibil consider ca este destul de bun. Cum le montez? una in prelungirea celeilalte? pe vertical sau orizontal? mai fac bucla de masa, daca da se calculeaza la fel ca pentru antena dipol inchis sau leg centru la o bara si sufa pe cealalta bara ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   520.45K   626 downloads
  • Attached File  3.jpg   611.04K   619 downloads
  • Attached File  2.jpg   854.7K   591 downloads


#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Citeste aici despre Halfwave dipole antenna
http://highfields-ar...n/5bfeedant.htm

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
lucianf tresa se leaga la masa si in cazul dipolului inchis mijlocul lui are potential nul ,e si locul in care dipolul se sudeaza pe bara longitudinala la anyenele yagi sau unde se prinde dipolul de stalp daca e un simplu dipol

Attached Files


Edited by chilly willy, 07 May 2011 - 17:21.


#13
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
daca nu ar ploua, ti-as face o foto cu antena pe care o folosesc de cativa ani , si cu care receptionez cam toate posturile radio din bucuresti (la distanta de vreo 60-70km de ele) in conditii optime.

ai aici un link din care te poti inspira asupra formelor antenei

asa ca doar o schita iti pun

am folosit o antena telescopica care a oxidat/ruginit, asa ca ideea cu coltarul de aluminiu mi se pare buna.
deasemeena  am incercat si amplificatoare la receptie (luate de pe masinile germane), dar rezultatele le-au scos de pe cablu.

pt mine, un radio(FM) care nu are antena exterioara , nu e radio.

Attached Files


Edited by baldovica, 07 May 2011 - 17:52.


#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
da, dar si tu mai ai de imbunatatit la antena.
1. lipseste un eclator (antena ta e cel mai bun paratrasnet)
2. o mica bobina (pe post de soc, 20 spire in aer cu fir d=1mm,   miez d=5mm ) intre firul central si tresa... B)

#15
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
sper sa nu cobeasca nimeni, dar m-as impusca sa-mi trazneasca tunerul yamaha.

duca-se traznetul in TV! , ca el are antena mai inalta(mult mai inalta)
:)

#16
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Momentan detin o antena auto prinsa in balustrada balconului. Ce nu inteleg la aceasta antena daca nu leg tresa de balustrada am receptie slaba si plina de brum cum leg tresa se imbunatateste receptia.

Attached Files

  • Attached File  ant.JPG   949.27K   622 downloads


#17
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Balustrada balconului tine loc caroseriei de masina si astfel antena ta functioneaza asa cum ar trebui

#18
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Hai sa-ti dau eu niste documentatie serioasa despre cum se face o antena de receptie FM ca la carte! Ti-am atasat 3 poze facute dintr-o carte "antene" autorul fiind Eberhard Spindler(e o editie tradusa din limba germana). Acolo in poze iti arata dimensiunile dintre elementii antenei, cat si dimensiunile elementilor calculate EXACT pentru banda de radio 88-108 Mhz. Personal am facut la mine la tara aceasta antena si in combinatie cu un amplificator de antena(avea 20db amplificare)  puteam sa prind posturile de radio de la 40km departare.Chiar si stereo!Poti folosi cu succes o placuta amplificator dinaceea de la antenele tip "plasa" rusesti( placi care se gasesc in comert de scrie pe ele 9999 sau 5555 etc...) Placuta se leaga direct la dipolul antenei(care apropo e de 300 omi impendanta) fara nici un transformator de impendanta pentru ca placutele alea au deja un transformator "balum" care face adaptare de impendanta  (impendanta de intrare a placutei e de 300 omi, deci se potrivesc perfect)

In caz ca vrei sa schimbi impendanta antenei de la 300 omi la 75 omi atunci iti trebuie sa faci o bucla de adaptare(lungimea buclei este identica cu lungimea dipolului, asa ca grija mare la dimensionari)

Inca un sfat de sfarsit:foloseste  cablu de antena cu firul central gros de 1mm, cu izolatie de polipropilena celulara si care are ecranul exterior din folie de aluminiu! Este cablul cu cele mai mici pierderi de pe piata(sa nu iei alte acareturi cu lita impletita pe post de ecranare sau care are firul central subtire! Crede-ma, sunt foarte proaste!Ti-o spun din proprie experienta!

Cat despre materiale, iti recomand sa folosesti pexal! E ieftin, e usor de prelucrat, e protejat impotriva factorilor atmosferici, si nu trebuie sa il dezizolezi decat la bornele dipolului activ unde trebuie sa prinzi firele.

Iti recomand sa faci o proba mai intai direct antena legata la tunner. S-ar putea sa nu ai nevoie de amplificare in plus! Citez din cartea mentionata mai sus:"o atena buna este cel mai bun amplificator" Incearca sa eviti pe cat posibil amplificatoarele pentru ca ele amplifica si zgomotul, si semnalele parazite! A si sa nu uit:antena ESTE dirctionala cu un raport fata/spate de 16 db.Deci trebuie sa iei in calcul necesitatea orientarii ei spre emitatorul radio cu semnalul cel mai slab.Sa nu crezi ca facand asta nu vei mai receptiona celelalte posturi locale! Acelea au semnal mai puternic si le vei receptiona in bune conditii fara nici un stres! Succes!

Am observat pe ultima suta de metri ca am uitat sa-ti dau un mic detaliu: anume ca (referitor la poza atasata de mine cu bucla de adaptare)dipolul activ preferabil sa fie izolat electric fata de restul antenei.Un alt aspect:am vazut in unele scheme cum ca ecranul fiderului(si implicit al buclei de adaptare) erau legate la mijlocul dipolului.Ei bine chestia asta nu e prea in regula.Nu face asta.In toate cartile de antene pe care le-am citit nu arata nici o legatura intre ecranul fiderului si mijlocul dipolului.Ci inca ceva: am desenat in paint lungimea buclei de adaptare.(defapt jumatate din ea)sa nu uiti ca lungimea buclei se alege ca fiind egala cu lungimea dipolului activ (1/2 din lungimea de unda,adica 1430 mm in cazul tau)adica 2*A=1430mm.

Attached Files


Edited by _dumi_, 08 May 2011 - 07:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate