Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Overclock sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut!
Am un Motorola Defy ce-l overclockez uneori la 1.2GHz (de la 800MHz).

Am o nelamurire legata de baterie, oare pentru o utilizare light (un player audio, browsering sau Yahoo! Messenger) oare consuma mai multa baterie, sau mai putina?

Posibilitatile sunt urmatoare:

- e posibil sa consume mai mult din baterie deoarece procesorul are plaja pana la 1.2GHz....
- e posibil sa consume mai putin din baterie deoarece este mai putin solicitat (de exemplu am marit eu puterea cu 50% in loc sa lucreze intr-o utilizare normala la 30% poate lucra la 20%)

Pana la cum sta treaba?

#2
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Prin overclocking practic cresti voltajul procesorului, adica consumul de curent. Implicit bateria o sa se consume mai repede. Plus ca o se si incinga mai tare ceea ce nu cred ca e foarte placut.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
am priceput. :)

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Dar ii poti face oc, si dupa sa-l setezi ca profil power folosit - On demand :)
Isi face scalare, si ai si performanta si consum ok.

Experimenteaza, si dupa spune-ti parerea :)

#5
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Masoara-l, e o chestie ciudata.

E ca la masini, diferenta dintre una cu un motor de 1.2 una cu motor de 1.8. Ala mic se chinuie sa traga si (poate) ajunge sa consume mai mult ca 1.8.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postscrisit, on 6th May 2011, 00:55, said:

Masoara-l, e o chestie ciudata.

E ca la masini, diferenta dintre una cu un motor de 1.2 una cu motor de 1.8. Ala mic se chinuie sa traga si (poate) ajunge sa consume mai mult ca 1.8.
Fix la asta ma gandeam si eu.
Daca ai mai multa putere, practic lucreaza mai lejer.

#7
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Eu nu cred ca e bine sa faci OC la telefon. Deci telefonul e ca un laptop mai mic si la laptop sigur nu e bine sa faci OC fiindca scade durata de viata a bateriei. De aceea in multe BIOS-uri de la laptop-uri nu se poate face OC (nu apare aceasta facilitate).

#8
gheste

gheste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.05.2011
e posibil sa scada durata de viata a bateriei dar trebuie testat. ideea e ca telefonul se va incalzi cu siguranta mai mult si asta va afecta viata bateriei pe termen lung nu numai consumul.

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAndyM, on 29th April 2011, 19:55, said:

Salut!
Am un Motorola Defy ce-l overclockez uneori la 1.2GHz (de la 800MHz).
de ce ?
la ce anume ai simtit diferenta?
thx

#10
aud_culori

aud_culori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.08.2008
Overclocku merita , eu am un Lg 01 si acu l-am pus de 729 mhz ( default 600) si pot sa spun ca se simte diferenta . La bateria nu am observat mari schimbari ca am schimbat stock rom-ul cu unul mai eficient .

#11
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Problema nu e ca scade durata de viata a bateriei ci faptul ca scade durata de viata a procesorului :P hehe

#12
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Stie cineva cum rootez un Android 2.2(.1) ?

Pe 2.1 stiu, dar am facut upgradeul mai demult.




Mersi

#13
ciprianmhai

ciprianmhai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Din documentarea pe care am facut-o eu reies urmatorele lucruri:


- frecventa procesurului de pe Smartphone este data de optimizarile Kernel si Radio.
- In acest moment kernel-urile nu sunt sufiecient de dezvoltate incat sa poata scoate maxim dintr-un procesor
- de aceea din cate am citit se paote realiza un OC al procesorului fara o suplimentare de voltaj si doar printr-o optimizare kernel (vezi XDA developers forum)
- daca nu ai crestere de voltaj nu ai crestere a temperaturii si nici consum suplimentare, practic ai doar plus de performanta!

Eu personal inca nu am incercat vre-o metoda de acest gen, sunt inca la stadiul de documentat.

Sper ca am fost de folos.

#14
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Comparatia de mai sus cu motoarele de 1.2 si 1.8 mi se pare amuzanta, pentru ca la masini nu iei un motor de 1.2 si ii faci "overclock"(maresti cilindrea) la 1.8. Sunt doua motoare diferite daca ma intelegeti.

@ciprianmihai: Daca nu maresti voltajul procesorul de unde o sa aiba putere sa duca mai mult? Adica oveclockul acela fara sa maresti voltajul il cam faci degeaba.

Overclokingul la smartphone-uri este foarte delicat.

Edited by old_jhon, 30 August 2011 - 17:52.


#15
ciprianmhai

ciprianmhai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

View Postold_jhon, on 30th August 2011, 18:50, said:

Comparatia de mai sus cu motoarele de 1.2 si 1.8 mi se pare amuzanta, pentru ca la masini nu iei un motor de 1.2 si ii faci "overclock"(maresti cilindrea) la 1.8. Sunt doua motoare diferite daca ma intelegeti.

@ciprianmihai: Daca nu maresti voltajul procesorul de unde o sa aiba putere sa duca mai mult? Adica oveclockul acela fara sa maresti voltajul il cam faci degeaba.

Overclokingul la smartphone-uri este foarte delicat.

Ma mai documentez...stiu ca overclock-ul la PC se face prin cresterea de voltaj, dar ma gandeam ca treaba e un pic altfel pe smartphone-uri.....am vazut multe discutii pe tema asta..dar nimic detaliat concret :)

Gand gasesc ceva postez aici :)

#16
danyshor

danyshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.08.2011
Ai de ales intre durata de viata a bateriei si performanta (a procesorului) .
Nu le poti avea pe amandoua .

#17
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Intai e bine sa vezi cum arata arhitectura unui procesor rudimentar gen i8080 apoi vezi ce e nou. Dupa iti dai seama ca nu acei mhz sunt hotaratori in performantele unui procesor. Overclocking-ul se face prin mai multe metode, crestere de fsb, crestere de voltaj, cresterea multiplicatorului. Nu am elucidat ce fac acele aplicatii dar cred ca ele doar seteaza parametrii procesorului ceea ce nu este foarte avansat. Problema mare este ca se incing si risti sa il strici cu asta, eu unu as prefera sa mearga mai greu dar sa fie mai rece.
Oricum neajunsul acestui procesor,cortex, este multithreading-ul, aici e deficitar ca asa executa un numar mic de fire de executie destuld e rapid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate