Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Lentilele sunt conform retetei? Cine stie? Poza

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007
Buna la toti,

Am o intrebare pentru cunoscatori. Puteti sa-mi ziceti daca lentilele sint conform retei.

Ma doare capul si vad totul mai aproape. Poate e ceva in neregula?

Multumesc anticipat,

Attached Files



#2
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postssergg, on 27th April 2011, 00:59, said:

Buna la toti,

Am o intrebare pentru cunoscatori. Puteti sa-mi ziceti daca lentilele sint conform retei.

Ma doare capul si vad totul mai aproape. Poate e ceva in neregula?

Multumesc anticipat,

Poate e o intrebare prosteasca, caci nu sint cunoscator.
De ce pe lentile sint indicatorii -3.00 si -4.25, dar pe reteta eset -2.5 si -3.75 si de ce lentilele nu au axa? Are logica intrebarea mea?

Merci inca o data.

#3
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007

View Postssergg, on 27th April 2011, 06:06, said:

Poate e o intrebare prosteasca, caci nu sint cunoscator.
De ce pe lentile sint indicatorii -3.00 si -4.25, dar pe reteta eset -2.5 si -3.75 si de ce lentilele nu au axa? Are logica intrebarea mea?

Merci inca o data.


Cand ai valori mai mari si nu ai mai purtat ochelari nu se dau valori egale de la inceput ca forteaza prea tare, si prea brursc ochii. Eu de exemplu aveam 4.5 la un ochi si un doctor mi-a dat de 2 unul de 2.75 dar sa tinut cont si ca la celalt nu aveam decat f mici si din cate am inteles nici diferenta prea mare intre dioptri la ochelari nu poate fii.

Si da ochelarii se fac conform retetei.

Oricum daca te dor ochii eu zic cai un fel de semn ca nu prea ti-a nimerit doctorul ochelarii, eventual ai putea sa mai ceri o a doua opinie sa vezi ce zice si alt doctor. (uneori opiniile pot sa difere ).

Edited by Geo77, 27 April 2011 - 07:08.


#4
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View PostGeo77, on 27th April 2011, 08:07, said:

Cand ai valori mai mari si nu ai mai purtat ochelari nu se dau valori egale de la inceput ca forteaza prea tare, si prea brursc ochii. Eu de exemplu aveam 4.5 la un ochi si un doctor mi-a dat de 2 unul de 2.75 dar sa tinut cont si ca la celalt nu aveam decat f mici si din cate am inteles nici diferenta prea mare intre dioptri la ochelari nu poate fii.

Si da ochelarii se fac conform retetei.

Oricum daca te dor ochii eu zic cai un fel de semn ca nu prea ti-a nimerit doctorul ochelarii, eventual ai putea sa mai ceri o a doua opinie sa vezi ce zice si alt doctor. (uneori opiniile pot sa difere ).

Multumesc Geo77, dar la mine e invers dioptriile la lentile sint mai mari decat pe reteta.

Totusi am o banuiala. Probabil indicatorii de pe reteta sint pentru aproape/departe. S-ar putea sa sa-mi dea de departe cind eu am nevoie de ochelari pentru aproape.

Astept raspunsuri care pot citi reteta.

#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu sunt de meserie dar port si eu ochelari de vreo 30 de ani...
1. Nu inteleg de ce ai 2 masuratori complet diferite si la distanta asa de mare una de alta (aprox. o dioptrie pt fiecare ochi). Ti-au pus atropina in ochi sau ce se mai pune acum?
2. Lentilele par un mix de toate masuratorile... poate intra cineva de meserie sa ne spuna care e realitatea.
3. Nu e imposibil ca dinafara sa fie vopsit gardul si inauntru.... De exemplu, la penultima pereche am avut -2.75 si 3.00 la masuratori. Am fost de acord sa-mi faca pe ambele la -2.75 (3.00 iesea majoritar, dar mai erau si ceva 2.75 pe acolo, prin cele 5 masuratori); Cand ajung acasa, decopar ca nu vad perfect cu ochiul stang. Ma duc inapoi, imi masoara lentila stanga si incep sa o dea la intors, ca har, ca mar, ca de fapt lentila e un 2.75 spre 2.50... da fapt mi-au pus ceva ce probabil le ramasese pe acolo sau cine stie... dupa inlocuire n-am mai avut probleme.
Acum mi-au masurat 3.25 la ambii ochi, ceea ce zic eu ca e cam mult, vad perfect cu ochelarii, insa nu mai pot sa apropii asa de mult, de foarte aproape trebuie sa-i scot.

#6
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007
Acuma, m-am uitat si eu mai bine la pozele tale  :rolleyes:

PE analize ti-a iesit 3-3.25 si 4-4.25 si doctorul ti-a scris reteta cu  niste dioptrii mai mici(-2.5 si -3.75). Eu zic ca a procedat corect. Dar aia care ti-au facut ochelarii nu s-au uitat bine... sau poate s-au uitat doar pe analize, poate n-au avut lentile potrivite.... cine stie. Si ti-au facut lentilele cum au avut chef nu cum scrie pe reteta :D.

Deci eu zic ca pe cei de la magazin trebe sa-i tragi de maneca prima data. Eventual mai mergi la doctor cu ochelari cu tot si reteta si vezi ce zice si el.

Edited by Geo77, 27 April 2011 - 11:15.


#7
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View PostGeo77, on 27th April 2011, 12:14, said:

Acuma, m-am uitat si eu mai bine la pozele tale  :rolleyes:

PE analize ti-a iesit 3-3.25 si 4-4.25 si doctorul ti-a scris reteta cu  niste dioptrii mai mici(-2.5 si -3.75). Eu zic ca a procedat corect. Dar aia care ti-au facut ochelarii nu s-au uitat bine... sau poate s-au uitat doar pe analize, poate n-au avut lentile potrivite.... cine stie. Si ti-au facut lentilele cum au avut chef nu cum scrie pe reteta :D.

Deci eu zic ca pe cei de la magazin trebe sa-i tragi de maneca prima data. Eventual mai mergi la doctor cu ochelari cu tot si reteta si vezi ce zice si el.

Buna Geo77,

Pe lentile scrie 2 valori, inclusiv cele care mi-a prescirs medicul (-3,-2.5 si -4.25, -3.75) Totusi are o logica, dar nu pot sa inteleg.

Am intrebat de diferenta asta si mi-a zis ca lentilele au alte standarde. Nu am comentat, caci nu stiu. Dar mi-am dat seama mai tarziu ca nu ma simt confortabil cu ochelari

Voi merge la un alt centru sa-mi compare reteta cu indicatorii lentilelor.

Multumesc,

Sergiu

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ai mai purtat ochelari inainte? Vezi ca la schimbarea cu o alta pereche apare un disconfort (vezi lucrurile un pic deformate, mai ales in partea periferica). Asta trebuie sa tina 15 - 30 min maxim. Daca insa dureaza zile (de fiecare data cand ii pui la ochi) sau incep sa te doara ochii sau capul, asta nu e in regula.

Du-te la alt centru si zi-le sa ti-i masoare fara sa le dai nicio hartie initial (ca sa nu se inspire :) )... apoi vezi ce si cum.

#9
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postakeem, on 27th April 2011, 14:23, said:

Ai mai purtat ochelari inainte? Vezi ca la schimbarea cu o alta pereche apare un disconfort (vezi lucrurile un pic deformate, mai ales in partea periferica). Asta trebuie sa tina 15 - 30 min maxim. Daca insa dureaza zile (de fiecare data cand ii pui la ochi) sau incep sa te doara ochii sau capul, asta nu e in regula.

Du-te la alt centru si zi-le sa ti-i masoare fara sa le dai nicio hartie initial (ca sa nu se inspire :) )... apoi vezi ce si cum.

Multumesc Akeem si la toti care au incercat sa scrie ideiile lor

Intradevar parca am inceput sa ma obisnuiesc si acum nu-mi fac griji. Am sunat la centru si mi-au zis ca e o transpozitie de a Zeiss a dioptriilor.

Oricum am invatat o lectie azi. Mai bine sa cheltui in plus 50 ron pentru o consultatie in plus, decat sa pierd 800ron pe lentilele in caz cind reteta nu e buna.

Numai bine.

#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ai lentile Zeiss? Cat te-au costat? Sunt heliomate?

Pe mine m-a mancat undeva sa-mi schimb ochelarii (aia vechi ii aveam de 10 ani) si uite asa am dat vreo 13 mil pe ei... si am fost foarte nemultumit:
1. Rame negre care au inceput sa se cojeasca. pana la urma le-am racait cu unghia si au ramas albe si parca arata mai bine acum :)
2. Se inchid mult mai putin la culoare ca cele vechi si cam am probleme la soare puternic.
3. Cum am zis, mi-au facut masuratori si mi-au marit de la -2.75 la -3.25 si acum nu mai vad de foarte aproape cu ei, trebuie sa-i scot.

#11
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postakeem, on 28th April 2011, 12:30, said:

Ai lentile Zeiss? Cat te-au costat? Sunt heliomate?

Pe mine m-a mancat undeva sa-mi schimb ochelarii (aia vechi ii aveam de 10 ani) si uite asa am dat vreo 13 mil pe ei... si am fost foarte nemultumit:
1. Rame negre care au inceput sa se cojeasca. pana la urma le-am racait cu unghia si au ramas albe si parca arata mai bine acum :)
2. Se inchid mult mai putin la culoare ca cele vechi si cam am probleme la soare puternic.
3. Cum am zis, mi-au facut masuratori si mi-au marit de la -2.75 la -3.25 si acum nu mai vad de foarte aproape cu ei, trebuie sa-i scot.

Salut Akeem,

Nu, ai mei nu au fost heliomate.
Pretul era 1100 ron (antireflex+strat protector pentru calculator) + rama 200 ron.

Pe rama mi-au dat garantie 2ani. Interesant daca se sparg lentilele din cauza ramei ce faci? Probabil ei suporta rama, tu lentilele.

Numai bine.

#12
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Am si eu o nelamurire.
Acum doi ani am fost la un consult la oftalmolog si mi-a fost stabilită dioptria la -50.
Acum cateva zile am fost al acelasi medic si mi-a zis ca dioptria mi s-a modificat la +50. Este posibil ca dioptria sa se schimbe de la - la +?
Pe mine ma deranjeaza ochii doar la calculator(ochii inrositi, durere in spatele globului ocular), la fel daca port ochelarii(lentila antireflex) sau nu îi port.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate