Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce fel de disc pentru acest circu...

24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 

Mai exista manelisti-rockeri? jos cu discriminarea!

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 black_dizzy, on 30th April 2011, 18:04, said:

Am zis superficial din punct de vedere muzical. Si poti sa fii superficial din punct de vedere muzical si o persoana perfect ok in rest.

Asa e, numai ca n-ai zis asta la inceput, chiar daca acum vrei s-o dregi.

#56
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 black_dizzy, on 24th April 2011, 18:05, said:

daca ai avea niste gusturi muzicale bine definite (adica ai sti ce vrei de la muzica, ai intelege-o si nu ai asculta orice iti trece pe la ureche doar asa sa fie zgomot), nu ai putea sa zici ca iti plac si rockul si manelele.

 black_dizzy, on 24th April 2011, 18:05, said:

Cum poti sa treci de la simplitatea si superficialitatea aia acuta din manele la complexitatea si sensibilitatea unei piese formatii rock cu adevarat bune, chiar n-as putea sa inteleg.

 black_dizzy, on 24th April 2011, 18:05, said:

chiar nu judec oamenii dupa muzica pe care o asculta (prietena mea cea mai buna asculta Rihanna si Tiesto)


 black_dizzy, on 24th April 2011, 18:05, said:

cred ca este imposibil sa fii fan cu adevarat al ambelor genuri. Poti sa le tolerezi pe amandoua, dar sunt atat de diferite, la atat de multe niveluri incat nu ai cum sa iti placa amandoua.

 black_dizzy, on 27th April 2011, 13:43, said:

sunteti de partea superficialitatii si imaturitatii (muzicale)

Da, asa este, am spus in posturile anterioare ca oamenii care asculta si rock si manele sunt niste superficiali si imbecili cumpliti si nu am specificat nicaieri ca vorbesc numai de muzica si gusturi muzicale si nu despre persoana care le poseda. Daca tu imi arati unde am sugerat vreo secunda ca esti superficial ca om pt ca asculti si rock si manele sau ca judec oamenii dupa ce asculta, mananc monitorul. Daca tu nu stii sa citesti si sa intelegi ce scrie omul si iti imaginezi ca a vrut sa spuna tot felul de chestii aiurea si absurde doar pentru ca a exprimat un punct de vedere diferit de al tau si asta inseamna automat ca e un om nashpa si de caca si cu pareri imature si dubioase, e problema ta. Cred ca am fost suficient de clara, de la inceputul pana la sfarsitul interventiei mele in topicul asta, ca nu judec oamenii dupa muzica pe care o asculta si ca tot ce am spus a fost strict din punct de vedere muzical.

#57
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu stiu cum se impaca astea doua genuri intre ele si sincer nici nu ma intereseaza. Stiu ce imi place mie: in momentu' in care am auzit una bucata rock pe sufletelu' meu, din aia cu chitara bas asa cum trebuie, am impresia ca cineva mi-a pus un cub de gheata pe ceafa si i-a dat drumu' in jos. Asta ii momentu' in care mi se ridica tot paru' de pe brate instant si butonu' de volum sare pana la liniuta care reprezinta maximu' de decibeli suportat de timpanu' uman fara sa-mi sara ochii din cap. Nu stiu sigur daca pupila mai reactioneaza in momentu' ala la stimuli luminosi, desi poate nu toata activitatea cerebrala ii ocupata cu procesarea suntelor, un lucru' ii cert: la manele nu experimentez aceleasi senzatii. Va doresc auditie placuta.

#58
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
inteleg ce zice Edy_wheazel.

sadd, depinde ce asculti, vezi tu fiecare gen are multe subgenuri. Nu orice rock seamana cu celalalt, la fel si la manele. Da-ne 2 exemple care iti plac din fiecare gen, sa ne dam seama cam ce abordare ai si cu manelele si cu rock`ul.

#59
Ionutu2010

Ionutu2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.10.2010

 scrisit, on 25th April 2011, 22:21, said:

Poate vrei sa spui ca asta e impresia ta!
Da si are o impresie proasta..adevaru e ca traim intr-o tara cu o infrastructura foaaaarte dezvolatata..suntem foaaaaaarte bogati si nu avem nici o problema ba chiar avem si multe sosele foarte bine facute..si niste conducatori perfecti..
Nu domnule este chiar invers..suntem saraci,infrastructura e de cacat,avem foarte multe probleme..avem sosele cu gropi de 10 metri si niste conducatori vai de capu lor..care stiu numai sa fure.
Ca tot abordam subiectu asta..manelisti-rockeri..
Manelist esti considerat..cand ai telefonu in buzunar si il pui pe salam sau guta sa cante ca esti tu boss de boss..
Manelist esti considerat cand te lauzi cu lantu tau de 25 de carate de haur..cu tricou tau lacoaste..si cu blogi tai harmani..aa sa nu uitam si de chiloti made by catalin butizatu.
Manelist mai esti considerat si cand te duci la nunti/chefuri si arunci cu bani in lautari..ca esti tu mare boss..(aici ma refer la astia..cu ceva bani..nu omu de rand)
Si in general esti considerat manelist..daca esti rom/tigan..asta pentru ca aia in general sunt cu manelele,dar daca esti tigan nu inseamna neaparat ca esti manelist.
Ce discriminare se face mai prietene..poti sa asculti ce muzica vrei..nu asta conteaza..esti considerat manelist daca te porti ca unul..nu daca asculti tu linistit acasa cu castile in urechi,ori in boxe..daca nu deranjezi vecini chiar si la petreceri manele sunt muzica de petrecere..de caterinca..
Pana la urma..daca nu deranjezi cu muzica si cu apucaturile tale..nu conteaza ce asculti.
Pace fratilor.

#60
Costin667

Costin667

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2011
Cum dracu sa fii rocker si manelist in acelasi timp? Manelistii-cocalari is acei pampalai cu camasi roz, freze date cu flegma de la vaca din grajd, marci marci marci... pe haine si chiar tatuaje cu marci, telefoane cu aur si bling-bleah si cu miorlaieli de tigani inculti care n-au ce face decat sa distruga Romania. Rocker sau metalhead poti fi si fara plete, tricouri nerge simple sau cu formatii, geci de piele, tatuaje cu draci s.a.m.d. Cei ce au plete si poarta haine de rocker, au tatuaje cu draci fac asta pentru ca asa se simt bine si pentru ca asa vor ei! Iar muzica rock are mesaj, si din punctul meu de vedere suna mult mai bine decat manelele, care nu sunt altceva decat copii nereusite dupa muzica orientala. Ascult doar rock/metal.

Edited by Costin667, 25 May 2011 - 20:11.


#61
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007

 Costin667, on 25th May 2011, 21:10, said:

Cum dracu sa fii rocker si manelist in acelasi timp? Manelistii-cocalari is acei pampalai cu camasi roz, freze date cu flegma de la vaca din grajd, marci marci marci... pe haine si chiar tatuaje cu marci, telefoane cu aur si bling-bleah si cu miorlaieli de tigani inculti care n-au ce face decat sa distruga Romania. Rocker sau metalhead poti fi si fara plete, tricouri nerge simple sau cu formatii, geci de piele, tatuaje cu draci s.a.m.d. Cei ce au plete si poarta haine de rocker, au tatuaje cu draci fac asta pentru ca asa se simt bine si pentru ca asa vor ei! Iar muzica rock are mesaj, si din punctul meu de vedere suna mult mai bine decat manelele, care nu sunt altceva decat copii nereusite dupa muzica orientala. Ascult doar rock/metal.
"Pampalaii" aia de care fugi tu.

#62
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
Mie mereu mi s-a parut ca Freddie Mercury este un fel de Guta!


Sepultura??? Fratii Peste toata ziua...

#63
Costin667

Costin667

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2011

 scrisit, on 25th May 2011, 21:56, said:

"Pampalaii" aia de care fugi tu.

Vad ca te simti. Si nu fug de ei, nu mi-e frica mie de niste specimene care fac umbra pamantului degeaba, au admiratia tuturor din nu stiu ce motive neintemeiate si ii mai si vezi ca injura de dumnezeu si de biserica toata ziua, iar apoi, pe la 12, trecand pe la magazin, ii vezi venind de la biserica asa smeriti, cu cate o lumanare in mana, asteptand ca norul ala din cer pe care l-au dumnezait toata saptamana sa-i ierte, ca n-au creier in bostanu ala al lor, saracii de ei! Eu macar daca injur, nu imi fac cruci si zic rugaciuni de iertare a pacatelor cand ajung acasa. :P

#64
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 Costin667, on 25th May 2011, 21:10, said:

Cum dracu sa fii rocker si manelist in acelasi timp?

Nu cred ca poti fii, doar daca esti o persoana superficiala. Dupa parerea mea manelele sunt exact opusul rockului. E ca si cand ai fii si democrat si comunist in acelasi timp.

#65
flavius0789

flavius0789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 22.04.2007
Cam ciudat topicul.....si initiatorul...
ROCK ON :punk: :band:

#66
Varglet

Varglet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.03.2011
Romanul nu face discriminari,pur si simplu manelele nu reprezinta muzica[,]ca sa se poata fi discriminare intre rock/metal - manele.
Manelistii canta de bani,dusmani,averi castigate sau pierdute si de valoarea lor [inexistenta,sa fim seriosi :))] pe cand in muzica rock se regasesc idei mult mai complexe.Comparati si voi o piesa de la Pink Floyd sau Led Zeppelin [exemple de moment] cu o piesa de-a unui tigan transpirat si libidinos care stie doar sa scoata "aaaaaa" si "oooooo" si "eeeee" si cate o bancnota de 100 euro din decolteul unei pirande obosite  :)
Sa fim seriosi totusi...

#67
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 Varglet, on 26th May 2011, 18:36, said:

Romanul nu face discriminari,pur si simplu manelele nu reprezinta muzica[,]ca sa se poata fi discriminare intre rock/metal - manele.

Asa e, cele doua nu pot fi comparate, rockul iti transmite o stare, un mesaj, o idee, pe cand manelele majoritatea se refera la tigani burtosi si cu bani si la gagicile lor.

#68
Sir_Obsoletus

Sir_Obsoletus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 924
  • Înscris: 18.04.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5cCt65Xcq_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:eek:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MoHDree7RaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:w00t:

Edited by Sir_Obsoletus, 26 May 2011 - 18:47.


#69
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007
Pletosilor iar ati inceput? Nu vedeti cat sunteti de inapti?! Ati citit de la inceput? Sau nici nu va obositi? Nu mai comentati aiurea.

#70
Varglet

Varglet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.03.2011
@scrisit: e greu sa inspiri si sa expiri fara casti in urechi care sa te anunte ce si cum,nu ?
Eu am raspuns dupa cum am considerat ca e de bun simt si adevarat.Ah si am vorbit frumos.E parerea mea si am dreptul sa mi-o exprim cand si cum vreau.Asa ca ,daca nu te simti bine cu "pletosii" prin preajma,du-te si clateste-ti ochii pe "hai faiv",coca.com sau mai stiu eu ce site-uri de "specialitate" pentru cei ca tine :)

Edited by Varglet, 26 May 2011 - 23:54.


#71
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007

 Varglet, on 27th May 2011, 00:53, said:

@scrisit: e greu sa inspiri si sa expiri fara casti in urechi care sa te anunte ce si cum,nu ?
Eu am raspuns dupa cum am considerat ca e de bun simt si adevarat.Ah si am vorbit frumos.E parerea mea si am dreptul sa mi-o exprim cand si cum vreau.Asa ca ,daca nu te simti bine cu "pletosii" prin preajma,du-te si clateste-ti ochii pe "hai faiv",coca.com sau mai stiu eu ce site-uri de "specialitate" pentru cei ca tine :)

"Parerea ta" a mai fost exprimata de 130 de ori inainte. Dar vad ca lenea e la ea acasa.

#72
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Si daca au mai exprimat-o alti 130 inainte inseamna ca el n-are voie sa o mai exprime? Pazea ca omul care sustine toleranta si non-discriminarea are o problema cu libertatea de exprimare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate