Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Stoarsa de energie si de rabdare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
Fetita mea in varsta de un an este atat de energica si de doua luni de cand merge ma termina fizic dar mai ales psihic.Nu are stare,nu sta locului o clipa,isi face cate un cucui in fiecare zi....simt ca nu mai suport.......

#2
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Cat zahar i dai?Sau alimente care contin mult zahar?Modifica putin alimentatia
P.S.Toti copiii sunt asa,sa te ingrijorezi cand se va plictisi de viata,atunci sa vezi

Edited by nikeone, 22 April 2011 - 16:00.


#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttmeda, on 22nd April 2011, 16:52, said:

Fetita mea in varsta de un an este atat de energica si de doua luni de cand merge ma termina fizic dar mai ales psihic.Nu are stare,nu sta locului o clipa,isi face cate un cucui in fiecare zi....simt ca nu mai suport.......
daca la fiecare miscare a ei, esti in spatele ei.. nu stiu de cine sa-mi fie mila, de tine sau de ea ? lasa copila in pace sa alerge singurica, cum poate, cade, se ridica SINGURA. Nu trebuie sa stai tu mereu sa-i sufli-n ceafa.

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Informeaza-te despre ADHD si asigura-te ca fetita nu sufera de aceasta tulburare. De acord cu alimentatia ce contine mult zahar. Glucidele care se asimileaza rapid, zaharuri, ciocolata cu lapte, dulciuri in general, trebuie inlocuite cu glucide care se elimina treptat in organism.

Edited by AdiTwism, 22 April 2011 - 16:03.


#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
daaa, dati-le bietilor copii iarba si frunze de patrunjel sa manance, ca au prea multa energie. a mea e fetita, dar la comportament/ energie e cam cat 10 feciori la un loc.
lasati bre copiii sa manance tot ce le place

#6
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Da,lasatii sa manance tot ce vor,ca doar suntem printre primele tari cu cei mai multi obezi.
Nu-i fain? <_<

#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postnikeone, on 22nd April 2011, 17:07, said:

Da,lasatii sa manance tot ce vor,ca doar suntem printre primele tari cu cei mai multi obezi.
Nu-i fain? <_<
te-ai gandit putin ca poate tocmai de-asta suntem pe pozitia pe care suntem, din cauza faptului ca pana nu demult, nu aveam ce cumpara ? acum, ca avem nevoie, ca nu..cumparam.
daca unui copil cat timp e mic ii interzici diverse, ai impresia ca dupa ce realizeaza ce si cum n-o sa-si doreasca sa manance ? hai sa fim seriosi. atat timp cat stie ca are in sertarelul ei dulciuri si ca-si poate lua de acolo cand doreste, sigur n-o sa sara ca un leu pe prada cand vede/ primeste ceva bun. Treaba cu sertarul de bunatati eu o practic cu fiica-mea de cand avea 2 ani. stia ca de acolo isi poate lua ce doreste si stiind ca are mereu chestii acolo, nu era disperata ca acum am, tre sa mananc tot, ca dup-aia cine stie cand mai primesc. am pus poze cu asta mica a mea si se poate vedea cat de "grasa" e

Edited by red-rose, 22 April 2011 - 16:12.


#8
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postred-rose, on 22nd April 2011, 17:12, said:

te-ai gandit putin ca poate tocmai de-asta suntem pe pozitia pe care suntem, din cauza faptului ca pana nu demult, nu aveam ce cumpara ? acum, ca avem nevoie, ca nu..cumparam.
daca unui copil cat timp e mic ii interzici diverse, ai impresia ca dupa ce realizeaza ce si cum n-o sa-si doreasca sa manance ? hai sa fim seriosi. atat timp cat stie ca are in sertarelul ei dulciuri si ca-si poate lua de acolo cand doreste, sigur n-o sa sara ca un leu pe prada cand vede/ primeste ceva bun. Treaba cu sertarul de bunatati eu o practic cu fiica-mea de cand avea 2 ani. stia ca de acolo isi poate lua ce doreste si stiind ca are mereu chestii acolo, nu era disperata ca acum am, tre sa mananc tot, ca dup-aia cine stie cand mai primesc. am pus poze cu asta mica a mea si se poate vedea cat de "grasa" e


Lol, asa e, eu nu primeam deloc dulciuri, si acuma inca am un reflex, cum se aduce ceva dulce in casa, imi vine sa-l iau si sa ma ascund undeva sa-l mananc singura :lol: .  Am incercat sa-mi fac stocuri ca sa ma obisnuiesc si sa nu mai "binge-eat" dulciurile, da' nu merge. Aveam 5 ciocolate si le-am mancat in 3 zile  :confuzzled: .

#9
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Nu exagerati cu ADHDu' asta...

#10
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
Nu ii dau zahar decat putin in grisul cu lapte si atat.Dulciuri nu mananca pentru ca are de abia un an.Ciocolata nu a mancat niciodata si nimic ce contine cacao pentru ca fiind asa energica mai cacao ar mai lipsi....Si nici nu stau la fiecare pas in spatele ei ci o supraveghez din camera.Se ridica singura f repede cand cade dar se intampla sa se si loveasca.....la un an nu ne putem gandi la ADHD pentru ca aceasta se manifesta cu deficit de atentie si hiperkinetism ori la un copil de un an asta e regula.Poate toti copiii sunt asa si am eu un grad de suportabilitate mai mic sau sunt mai anxioasa.Cert e ca sunt terminata...Bine ca acuma doarme!

#11
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostOscilatrix, on 22nd April 2011, 17:21, said:

Lol, asa e, eu nu primeam deloc dulciuri, si acuma inca am un reflex, cum se aduce ceva dulce in casa, imi vine sa-l iau si sa ma ascund undeva sa-l mananc singura :lol: .  Am incercat sa-mi fac stocuri ca sa ma obisnuiesc si sa nu mai "binge-eat" dulciurile, da' nu merge. Aveam 5 ciocolate si le-am mancat in 3 zile  :confuzzled: .
aaa, slabut. 5 ciocolate se pot manca si-ntr-o zi.  :naughty:  pe langa alte dulciuri. nu vorbim de cum m-am simtit dupa.  :lol:



View Posttmeda, on 22nd April 2011, 17:28, said:

Nu ii dau zahar decat putin in grisul cu lapte si atat.1. Dulciuri nu mananca pentru ca are de abia un an. 2.Ciocolata nu a mancat niciodata si nimic ce contine cacao pentru ca fiind asa energica mai cacao ar mai lipsi....Si nici nu stau la fiecare pas in spatele ei ci o supraveghez din camera.Se ridica singura f repede cand cade dar se intampla sa se si loveasca.....la un an nu ne putem gandi la ADHD pentru ca aceasta se manifesta cu deficit de atentie si hiperkinetism ori la un copil de un an asta e regula.Poate toti copiii sunt asa si am eu un grad de suportabilitate mai mic sau sunt mai anxioasa.Cert e ca sunt terminata...Bine ca acuma doarme!
1. nici iaurt cu fructe nu-i dai?
2.  sunteti nebuni. nici io nu-s in toate mintile, dar cum sa-i interzici copilului bucuriile vietii? de fapt, in copilarie esti disperat dupa dulciuri nu la 180 de ani. pe cuvant de va inteleg...dupa ce va faceti copii? sa faceti experimente pe ei?

Ps: incearca sa te educi pe tine, sa incerci din rasputeri sa nu te mai agiti din orice, sa te faci uneori ca nu vezi diverse prostioare pe care le face...roaga una dintre bunici sa stea cu ea si du-te cateva ore pe saptamana si relaxeaza-te. nu-i musai sa mergi la masaj, spa si alte de-astea, poti iesi in vizita la o prietena, sa te plimbi pur si simplu singura, sunt o multime de posibilitati

Edited by red-rose, 22 April 2011 - 16:37.


#12
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
Nu ii dau iaurt cu fructe.Acest iaurt este cel mai daunator.Denumirea suna bine,continutul e problema,ca nu e iaurt cu fructe ci o combinatie de aditivi,coloranti si conservanti! Iar daca citim cartile de pediatrie este bine sa dam copiilor ca si desert prajitura fara crema facuta in casa si nu din comert.Asa ca daca stiinta e evoluat si a permis cercetarea alimentelor eu tin cont de aceste lucruri si da nu ii dau copilului meu dulciuri din comert pana la 2 ani.

#13
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttmeda, on 22nd April 2011, 17:39, said:

Nu ii dau iaurt cu fructe.Acest iaurt este cel mai daunator.Denumirea suna bine,continutul e problema,ca nu e iaurt cu fructe ci o combinatie de aditivi,coloranti si conservanti! Iar daca citim cartile de pediatrie este bine sa dam copiilor ca si desert prajitura fara crema facuta in casa si nu din comert.Asa ca daca stiinta e evoluat si a permis cercetarea alimentelor eu tin cont de aceste lucruri si da nu ii dau copilului meu dulciuri din comert pana la 2 ani.
bine. tu creste-ti copilul din carti. sa nu fi surprinsa atunci cand te vei simti depasita de o anume situatie si n-o sa stii ce ai de facut , ca ai fost prea "prinsa" sa citesti ce-a mai descoperit tehnica in legatura cu cine stie ce E-uri, in loc sa te bucuri alaturi de copilul tau
bafta.

#14
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postred-rose, on 22nd April 2011, 17:33, said:

aaa, slabut. 5 ciocolate se pot manca si-ntr-o zi.  :naughty:  pe langa alte dulciuri. nu vorbim de cum m-am simtit dupa.  :lol:
Aoleu, cum m-am simtit io dupa. Deja ma vedeam diabetica cu seringile cu insulina dupa mine  :confuzzled: .

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Hmm, faptul ca acum ne permitem sa cumparam toate prostiile nu inseamna ca trebuie sa o si facem. Poate ca nu se ingrasa pe moment (nu ca grasimea ar fi singura problema cauzata de alimentatia proasta) pentru ca metabolismul lor inca lupta pe baricade, dar dupa 5-6 ani se vor observa mai bine efectele "benefice". Mi se pare un motiv stupid sa le dai liber la toate pentru ca "noi n-am avut". Pana la 2-3 ani poti controla foarte bine alimentatia pentru ca de la tine mananca (da, stiu, copiii mai merg si la cresa dar pot primi pachet de acasa si acolo) iar dupa 4-5 ani ii poti explica ca x, y, z nu e tocmai sanatos si trebuie evitat si atata timp cat nu exista in casa sansele sa manance prostii sunt mai mici (da, poate va mai manca la petrecerea unor prieteni, nu poti si nu trebuie sa controlezi chiar tot dar copiii sunt mai destepti decat cred majoritatea si pot face singuri alegeri inteligente daca li se explica).

In alimentatia unui copil nu au ce cauta alimentele procesate, zaharul, prajiturile etc. Baza trebuie sa o constituie vegetalele (de preferat nu doar cartofi, si nici grane, ci ierburi verzi si legume de toate culorile), portii mici de carne, lactate si fructe. Restul sunt balast!

Pe de alta parte sunt de acord ca un copil nu trebuie tinut de mana tot timpul, mi se pare exagerata grija asta "fortata" din ultimii ani. Cade o data, a doua oara tine minte. Asta nu exclude supravegherea atenta si amenajarea casei "baby-proof"

Copilul n-are nimic, adhd-ul e mult prea usor diagnosticat in ultimii ani. Si-a dat seama ca poate merge si pleaca in "expeditii". Scoate-o afara la aer si toata ziua daca nu lucrezi (sau daca are cine), aerul o va obosi suficient incat sa doarma neintoarsa cand o aduci acasa :). Mie mi se pare absolut normal ca are multa energie!

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttmeda, on 22nd April 2011, 16:52, said:

...Nu are stare,nu sta locului o clipa,isi face cate un cucui in fiecare zi...
Spune-mi ceva nou !

Io' știu un bebe puțintel mai mărișor decît al tău, care termină o pereche de părinți, doua perechi de bunici, plus un cățel care clachează tolanit în iarbă și gâfâind...
Și apoi o ia de la capăt.
Da' dacă-mi amintesc bine din poveștile celor de m-au crescut, nici tac'su n-a fost mai breaz :P

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Pasul 1: securizeaza casa si locul in care isi petrece timpul. Sa nu aiba sertare in care sa se urce, rafturi pe care sa le traga, scaune pe care sa le rastoarne. Sunt misto mobilele si accesoriile, dar o casa in care se invarte un copil trebuie sa fie intai sigura. Nu are voie sa aiba cucuie, nu din casa. Aici e vina parintilor si nu a copilului.

Pasul 2: gaseste-i o bona si intoarce-te la munca. Ai program de 6 ore, copilul se va adapta cu noua persoana, tu te vei mai detasa.

Pasul 3: gandeste-te sa il bagi in colectivitate. Il va solicita, il va obosi, il va invata ca nu este singur pe lume, va socializa, va invata ce-s alea reguli si cat de important este sa fie respectate.

Succes.

Copiii cuminti sunt ori bolnavi ori prosti. Bucura-te :)

#18
simply_me

simply_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 09.02.2011

View Posttmeda, on 22nd April 2011, 17:39, said:

Nu ii dau iaurt cu fructe.Acest iaurt este cel mai daunator.Denumirea suna bine,continutul e problema,ca nu e iaurt cu fructe ci o combinatie de aditivi,coloranti si conservanti! Iar daca citim cartile de pediatrie este bine sa dam copiilor ca si desert prajitura fara crema facuta in casa si nu din comert.Asa ca daca stiinta e evoluat si a permis cercetarea alimentelor eu tin cont de aceste lucruri si da nu ii dau copilului meu dulciuri din comert pana la 2 ani.
Foarte bine faci.Chiar daca avem impresia ca " lasa ca e slab, pot sa-i dau orice sa manance", nu e chiar asa, rezultatele se vor vedea mai tarziu si odata avand deprinderile astea nu se va abtine nici pe viitor, concluzia: atata timp cat nu stie gustul nici nu va pofti, asa ca educa-ti copilul de acum sa manance cat mai sanatos, o sa-ti multumeasca mai tarziu :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate