Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#397
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postdulamaa9, on 04 august 2016 - 12:36, said:

... Exista vreun copex special pentru instalatia trasa prin pardoseala?
Fara a fi considerat reclama (fiindca nu este), FK15 de la Gewiss este foarte bun si pentru inglobare in pardoseli.

#398
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc frumos pentru promptitudine.

#399
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Orice copex de calitate de la gewiss ,Legrand,Courbi.

#400
bb2004

bb2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
Buna ziua,
As dori o estimare de pret pentru un apartament de 4 camere in Bucuresti, manopera si daca se poate si pt materiale.Bineinteles daca cineva este interesat de lucrare astept PM. Daca am calculat eu bine ar fi 26 de prize, 10 locuri pt iluminat, 11 locuri de intrerupatoare, 2 ventilatoare in bai, 5 prize tv si 2 prize internet.
Am atasat si schita apartamentului.

Tablou Electric
Sufragerie 3 prize duble
1 priza ac
1 priza cu 4 module
1 priza cu 4 module
1 priza TV+internet
1 loc lampa
1 intrerupator cap-scara cu variator
Dormitor1 3 prize duble
1 intrerupator cu variator
1 loc lampa
1 priza TV
Dormitor2 3 prize duble
1 intrerupator cu variator
1 loc lampa
1 priza TV
Dormitor3 3 prize duble
1 intrerupator cu variator
1 loc lampa
1 priza TV+internet
Bucatarie 2 prize duble
1 priza cu 4 module
1 loc lampa
1 intrerupator cu variator
1 priza TV
Balcon1 1 priza dubla
1 priza cuptor electric
1 priza hota
1 loc lampa
1 intrerupator
Balcon2 1 loc lampa
1 intrerupator
Baia1 1 loc lampa
1 intrerupator cu variator
1 intrerupator pt ventilator
1 ventilator cu temporizator
1 priza
Baia2 1 loc lampa
1 intrerupator
1 intrerupator ventiltor
1 ventilator cu temporizator
1 priza
Hol Mare 1 loc lampa
1 intrerupator
2 priza dubla
Hol Mic  1 priza masina de spalat
1 priza dubla

#401
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Dupa cate vad e un apartament cu 4 camere.
Ca manopera iti spun eu sa te astepti intre 4000 si 5000 in functie de natura materialului peretilor.
Pentru materiale... e mai greu la cantitatea de tub si conductori pt ca nu se cunoaste nici o cota. Pt asta trebuie sa postezi un releveu al apartamentului cu niste cote si unde anume vrei sa amplasezi aparatajul si corpurile de iluminat.

#402
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostGeorgeTrisina, on 23 august 2016 - 09:55, said:

Dupa cate vad e un apartament cu 4 camere.
Ca manopera iti spun eu sa te astepti intre 4000 si 5000 in functie de natura materialului peretilor.
Pentru materiale... e mai greu la cantitatea de tub si conductori pt ca nu se cunoaste nici o cota. Pt asta trebuie sa postezi un releveu al apartamentului cu niste cote si unde anume vrei sa amplasezi aparatajul si corpurile de iluminat.
cu ceva pagini in urma (sau poate pe alt topic , nu mai retin exact) se spunea de catre profesionisti ca pretul este de aproximativ 50 RON /loc de lampa/priza.
Omul are 32 de astfel de pozitii , pretul; s-a triplat intre timp?
Sau informatia de acolo este eronata?
Sa nu se inteleaga gresit , nu spun ca este mult sau putin ce ai spus mai sus, incercam sa aflu care este de fapt pretul correct din cele 2 variante.

#403
magrad

magrad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2016
Nu iei  in considerare si  cablarea si tabloul electric.
Si nici prizele ( dozele ) nu le-ai numarat corect.

Edited by magrad, 23 August 2016 - 10:18.


#404
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Am inteles, correct, am uitat de tablou. Cablarea ar trebui sa intre in pretul per loc de lampa ca doar nu sapa doar doza si pune prize in perete,nu?
Cel putin la mine cand am facut asa a fost . Pretul a fost per doza dar bineinteles ca a intrat si cablajul pana la locul respectiv. Tabloul a fost separate, corect.

#405
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Pretul difera in functie de fiecare zona a tarii. Pretul corect nu este pe doza sau pe aparat deoarece e o tampenie. Sau cel putin asa cred eu. In pretul unei instalatii intra proiectul, manopera si garantia.

Nu se specifica tipul peretilor si nici daca va fi tavan de rigips sau nu. Mai multe detalii, mai multa precizie.

#406
bb2004

bb2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
Apartamentul este intr-un bloc din anul 1983, deci peretii sunt de beton cred. Tavanul nu cred ca va fi de rigips.

#407
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu nu mai iau dupa tariful asta cu 50 sau cat e pe loc de priza sau de lampa. Apropos nu stii cum se calculeaza manopera? simplu: timpul afectat pentru a realiza o lucrare inmultit cu tariful orar al unui lucrator. Acest timp acordat unei lucrari poate varia in functie de conditiile de santier. ex: daca am pereti din BCA termin mai repede un LP sau LL, daca e din beton armat.... cand crezi ca termin? sau sa spunem altfel: am de sapat un sant pt pozarea unui cablu: una e pe teren moale si alt timp imi ia daca sap in piatra. Asa se calculeaza normal excluzand taxe catre stat si alte TVA-uri cum se face la devize.

#408
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
total de accord cu pretul per lucrare. Mai putin de accord cu timpul de executie. De ce? Pentru ca una e sa vina 1 persoana sa termine in 5 zile sau sa vina 5 persoane si termina intr-o zi.
Eu unul as opta (cum am si optat la vremea respectiva) pentru o firma care mi-a trimis 4 electricieni sa imi faca lucrarea contractata desi aveam oferte si de la alti electricieni(nu echipe) cu pretul asemanator.
Mi-a placut ideea ca desi firma contractata a cerut un pret o idee mai mare , au fost mai rapizi . Electricienii individuali cereau cam cu maxim 10% mai putin decat aceasta firma si nu inteleg totusi logica...
Ma rog, fiecare isi face pretul cum considera ca este normal, nu e de judecat.

#409
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai si nu-i tot aia? scade timpul, dar trebuie toti 5 platiti. Tu la servici la tine nu esti platit la ore lucrate? ia mergi la lucru doar 3 zile pe luna sa vedem iei tot banii care ar fi trebuit sa mergi toata luna?
Ex: sa presupunem ca un om e platit cu 15 lei / ora si ar lucra 3 zile x 8 ore = 15lei x 24ore = 360 lei, iar daca vin 3 oameni si termina intr-o zi vine asa: 3 oameni x 15lei x 8 ore = 360 lei.
??? cum e mai ieftin? (bineinteles fara a trage de timp, ci vorbim la lucru efectiv) ca vrei tu sa termini deranjul mai repede in casa ... asta e alta poveste, dar banii tot la fel sunt.

#410
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
pentru ca...timp :)
Exact din ceea ce ai spus correct mai sus nu vad cum ar avea castig un electrician solo in fata unei echipe??
Bineinteles prin pretul final as zice eu, nu? Ca altfel nu l-ar mai angaja nimeni daca ar face aceeasi lucrare in 5 zile pentru aceeasi bani ,nu?
Sunt personae care intr-adevar vor sa plateasca cat mai putin si atunci nu ii deranjeaza timpul executiei. Dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa munceasca la acelasi pret indifferent de timp.

#411
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cu ce pret vrei sa munceasca fiecare? eu am luat un pret mediu ca la sfarsit cand se impart banii intre ei, e alta poveste. Uite sa luam altfel: unu are 20 le/ora si altul are 10 cam asta e diferenta intre meseriasi calificat si salahor, dar in pretul manoperei se ia un pret mediu.

#412
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
repet, nu judec pretul cerut de nimeni.Fiecare isi apreciaza munca cum vrea, e normal sa fie asa.
Doar am observat ca daca vrei sa ai lucrari si esti singur , nu ai cum sa ceri acelasi(sau apropiat) pret fata de o echipa . Atat doar.
In rest , fiecare e liber sa practice ce tariff vrea , orar sau per lucrare.

#413
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ei... acuma ce sa spun? fiecare cum isi castiga piata asa lucreaza, sau poate ca echipa aia nu stie sa faca ce stie cel care lucreaza singur. Ex: am multe lucrari pentru case inteligente (smarthome) cu comunicatie KNX. Degeaba chemi echipa, daca cei din echipa n-au auzit inca de asa ceva si-l chemi p-ala care stie cu conditia sa-i faca toata instalatia de la zero. Cum sunt spre ex: electrozugravii. "gata nene iti fac zugraveala in toata casa si-ti facem si electrica" pe cand daca chemi numai electricienii, aia nu se baga la zugravit si uite asa.

#414
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@flp
Hai sa-ti spun niste chestii.
Pretul e aproape fara exceptie un indicator foarte bun asupra calitatii serviciilor.Fereste-te cat poti de pretul mic si electrozugravi.
Unul care incropeste din mers si nu ofera plan de executie si deviz e cu mare semn de intrebare.
Cat priveste nu stiu ce echipa de 15 electricieni vs. un electrician si 1-2 salahori e cu dus si intors.
Fiecare electrician cu state prefera sa lucreze singur sau in grup restrans cu 1-2 salahori deoarece nimeni nu doreste sa imparta banii cu altii,iar fiecare electrician calificat are stilul sau,preferintele sale din punct de vedere a materialelor folosite si a viziunii asupra instalatiei.Nu sta nimeni sa se bata cur in cur cu altii;fiecare facand pe sefu si chestii de genu.Un exemplu concret poate eu prefer cositorire si colegul Wago.Eu vreau sa fac priza de pamant separata dupa normativ si colegul poate vrea TNS si-i baga prostii in cap beneficiarului cum ca-s cheltuieli inutile bla bla.
Eu unul nu suport sa impart grosul banilor cu altii si sa ma bat cur in cur cu ei de la orice nimic.
Daca se adopta o solutie nepotrivita cine raspunde? Toti bineinteles.
Plus ca nici asa nu poti tine o echipa constanta pentru ca, care mai de care cauta sa se dea deoparte si sa se afirme peste celalalt.Sansele sa formezi o echipa sudata si longeviva care sa se comporte ca un intreg tind spre 0.
Este foarte greu sa gasesti pana si 1-2 salahori credinciosi care sa nu-ti iasa din cuvant si care sa trateze cu responsabilitate sarcinile.
Cei mai buni salahori ai mei sunt sculele diversificate de calitate inalta care imi usureaza munca.Dacat un salahor in plus mai bine bag banii intr-o platforma motorizata,o masina de taiere umeda in beton cu, colector si chestii de genul care na ajuta sa termin mai repede decat daca l-as pune pe unul sa dea la flex si dalta si sa-l platesc ca sa faca un praf monstru care ar paraliza orice lucrare in paralel.
Eu prefer sa lucrez mecanizat ca cat mai putini salahori.
Am facut destule lucrari mari in 2 insi care au iesit tipla intr-un timp rezonabil dar ajutat de scule pe masura.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate