Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#253
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postggelu, on 13 iunie 2015 - 08:00, said:

As face un pariu ca stiu unde e !

Ai castigat, nu ca as fi paritat diferit.

#254
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Stiu niste baieti de la elcomex (firma care realizează cablajele si la laserul de la magurele) care in timpul liber se ocupa in particular de astfel de operatii. Prerul nu stiu eu sa spun cat va fi pt ca depinde de ce anume ai tu acolo. Daca te interesează caut un buna de telefon si ti-l trimit

#255
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
...cost estimativ : 3000-4000 lei .

#256
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Lucrarea se taxează în funcţie de nr. de circuite care tb. schimbate, de asemenea e important dacă  instalaţia e îngropată cu totul, cum a fost la multe blocuri comuniste, sau e cu tuburi îngropate, pt că e mare diferenţă la manoperă.

#257
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
...mai conteaza si numarul de camere , daca este vorba de pereti de caramida sau beton (desi daca e vorba de apartament e destul de clara treaba), si multe  altele . Fara aceste detalii nimeni nu poate spune exact cat ar costa ; doar la fata locului se poate determina corect un pret .

#258
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
un electrician serios care sa cableze un duplex la rosu in zona de nord a Bucurestiului poate sa recomande cineva? Multumesc

#259
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza aici in detaliu ceea ce vrei sa-ti faca.si sunt convins ca se vor gasi doritori sa ti faca oferte,si in acelasi timp vezi si la ce sa te astepti.

#260
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
salutare!
casa noua, D+P+E, aproximativ 300mp, beton armat si pereti interior din caramida de 25cm la demisol, iar restul peretilor de la parter si etaj din caramida de 25cm, mi s-a cerut in jur de 2500 lei pe etaj! doar manopera. fara extravagante gen alarme, sisteme hi-fi, etc.
bransament trifazic, ne-existent inca.
sincer sa fiu mi se pare cam mare, dar nu as comenta prea mult, in lipsa unui proect detaliat, care este in lucru! avem proiectul facut, cel de baza, necesar obtinerii autorizatiei de constructie, care, dupa ce m-am consultat cu baietii de la instalatiile sanitare (fiind amici buni!), mi-ar fi zis ca este destul de ok, pentru aceasta faza!
as vrea sa stiu daca vi se pare ok pretul cerut pentru manopera, date fiind conditiile de mai sus!
multumesc si o seara buna.

Edited by fsoare03, 13 September 2015 - 00:54.


#261
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Nu stiu cine ar putea sa-ti spuna daca pretul este mare sau ok,in lipsa unui proiect sau o descriere a ceea ce ai dori sa ai in fiecare incapere.Daca baietii aia stiu ce fac,aleg trasee corespunzatoare dimensioneaza bine circuitele adica disjunctoare,conductoare,configureaza bine nivelurile de protectie din tablou,inclusiv la supratensiuni de comutatie si atmosferice,iti dau sugestii pt realizarea unor lucruri mai deosebite ca de exemplu realizarea unei alimentari de rezerva pt consumatori ca centrala de alarma,centrala termica ,hidrofor,iluminat pompa,etc,pretul este ok,chiar mic.Posted Image

Edited by anaki, 13 September 2015 - 11:04.


#262
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
anaki,

din cate am inteles, vom avea tablou pe fiecare nivel in parte, plus ca vor fi cabluri trase separat pentru cel putin consumatorii mare (centrala, alarma, etc.)!
la fel si iluminatul interior / exterior, vor fi separate, nu doar prelungire cablu de la un consumator la altul (sau cam asa ceva...), deci vor avea ceva de munca!
in sfarsit, vom vedea!
multumesc pentru informatii! m-am mai linistit acum!
seara buna!

Edited by ggelu, 14 September 2015 - 08:35.
citarea inutila a postului precedent


#263
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Pune-i sa scrie pe hartie cate circuite vei avea ,ce alimenteaza,etc,acest lucru te va scuti de eventualele erori.

#264
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mie acei 2500 lei pe etaj mi se par a fi un pret mai mult decat decent, judecand dupa descrierea ulterioara a ceea ce urmeaza sa faca.

#265
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postanaki, on 14 septembrie 2015 - 09:07, said:

Pune-i sa scrie pe hartie cate circuite vei avea ,ce alimenteaza,etc,acest lucru te va scuti de eventualele erori.

am inteles, asa voi face! ce e pe hartie, ramane scris, nu vor mai exista discutii ulterioare, gen "pai nu am zis asa...."
multumesc anaki.

View Postflomelomanul, on 14 septembrie 2015 - 16:33, said:

Mie acei 2500 lei pe etaj mi se par a fi un pret mai mult decat decent, judecand dupa descrierea ulterioara a ceea ce urmeaza sa faca.

probabil ca da, pretul va fi ok! va fi o gramada de treaba de facut, in privinta asta! sper sa iasa si treaba buna, la final! pana acum constructorul imi zise ca omul face treaba, asa ca am speranta ca va fi ok!
multumesc.

#266
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Sa postezi cum au de gand sa procedeze,asta inainte de a mse apuca de treaba.

#267
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Buna seara,
Pana una alta, m-am gandit sa atasez aici schema monofilara data de arhitect, in varianta cea mai simpla posibila! Cea de care aveam nevoie pentru obtinerea Autorizatiei de Constructie!
La care, sau pe baza caruia lucram acum... Dupa numaratoarea mea ar fi in jur de 70 prize/intrerupatoare/becuri/lampi, sau cum le numiti voi, electricienii, ca-mi scapa denumirea respectiva!
La suma ceruta, circa 7500 lei, fara curenti slabi, insa "la cheie", si fara materiale, cred ca la un pret de 20 lei/corp, ar trebui sa avem in jur de 370 de prize/intrerupatoare etc.!
Mie tot mi  se pare mult!
Joi urmeaza sa mai stam de vorba, plus ca a cerut omul iar niste bani, dar sunt tentat sa renunt la serviciile lui! Nu tu factura, nu tu ...nimic! Nu stiu...
Am cerut sa-mi faca o schema, cam ce a gandit el, dar nimic pana acum, din lipsa de timp!
Voi ce spuneti?
Seara buna!

Attached Files



#268
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postfsoare03, on 06 octombrie 2015 - 21:16, said:

... la un pret de 20 lei/corp...
20 lei pe corp?Posted Image . Cred ca nici cel mai prapadit electrozugrav n-ar accepta sa lucreze pentru banii astia. Daca vorbim de un electrician "adevarat", cred ca sunteti in lumea viselor daca va inchipuiti ca exista astfel de tarife.
Dupa cum v-am spus si intr-un mesaj anterior, daca instalatia este executata de personal autorizat, pretul de 7500 lei mi se pare mai mult decat corect.

#269
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Referitor la schema electrica atabloului  : e destul de bine facuta .
Doar o observatie fac necunoscand arhitectura casei.  La iluminat s-a mers pe solutia clasica : intrerupator + lampa . Daca exista  incaperi mari sau holuri , scari ( cu mai multe puncte de unde se poate aprinde / stinge lumina ) n-ar fi rau sa vorbesti cu electricianul sa gasiti o solutie pentru asta . Dar in primul rand fa-ti un scenariu pentru fiecare incapere  despre cum poti face operatiunea asta ( aprinderea / stingerea luminii ).  Probabil ca va fi nevoie de montarea de intrerupatoare cap scara ( la scari si holuri ) si de  relee pas cu pas ( numite si teleruptoare ) .

#270
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
@fsoare03 ,schema tabloului este inadecvata pt o casa moderna utilata cu diverse aparate,etc,de aceea este necesar sa ai un proiect adecvat sau cel care executa sa-ti descrie modul in care a gandit impartirea circuitelor,configurarea tablourilor electrice,alegerea traseelor,iar daca are pretentia sa incaseze 7500 roni si nu are timp sa-ti scrie pe hartie modul lui de abordare al instalatiei electrice,trimite-l la plimbare.
Sunt sigur ca in zona ta mai sunt si alte firme sau echipe care sa se ocupe de instalatia ta.Inca un sfat,cine iti realizeaza inst. sa o faca si pe cea de curenti slabi,inclusiv sa trada rubulatura pt sistemul de alarma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate