Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nebunie cu Orange Enjoy

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006
Am un telefon Nokia N73, care nu are blocare automata a tastelor. Ca sa nu mai apelez in buzunar pe primul din lista, am pus acolo "la intamplare" numarul 123456. Dupa o luna, vine factura: 400 RON de plata, in conditiile in care de obicei platesc 60-70 RON. Am cam banuit de unde vine problema. Sun la serviciul clienti, imi zice ca numerele taxabile au 4 cifre, ca nu are cum sa fie 123456. Sun la 123456, un robot imi zice ca o sa fiu taxat cu un 1 euro pe minut. Am cerut totusi si factura detaliata. Pe factura detaliata imi apar mai multe apeluri la 1234 taxate cu 1 euro/min. Adica, sa inteleg ca sun la 123456 si ei ma directioneaza la 1234? Eu nu am sunat (nici in buzunar) la 1234!
Bomboana de pe coliva: Pe factura detaliata, fiecare sesiune de apeluri apare de doua ori si e taxat ca atare. Ca si cum s-ar fi apelat de doua ori in acelasi timp la acelasi numar. Apare asa, in data de 5.03.2011:

Ora  --- Nr. apelat -- Tip apel --- Durata -- Cost
-----------------------------------------------------------------
10:17 ---   1234 ---  Enjoy apeluri --- 0:10:36 ---- 10,60
10:18 ---   1234 ---  Enjoy apeluri --- 0:10:39 ---- 10,65

(o sa pun si o scanare)
Ce sa ma fac eu cu astia? Odata apelez un numar si ma taxeaza altul, apoi ma taxeaza si dublu. Am abonament de 6 ani la ei si asta n-am mai patit. Dar probabil ca 6 ani sunt suficienti....

Edited by Piniuli, 18 April 2011 - 15:22.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
protectia consumatorilor, DACA e asa cum zici. n-o sa fie prea greu de demonstrat

oricum, io nu inteleg ce cacat de telefon e ala sau ce-o fi in capu tau de nu-ti blochezi "neautomat" telefonul inainte de a-l pune in buzunar

in orice caz, vorba aia, enjoy!

#3
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006

 Mosotti, on 18th April 2011, 15:24, said:

protectia consumatorilor, DACA e asa cum zici. n-o sa fie prea greu de demonstrat

oricum, io nu inteleg ce cacat de telefon e ala sau ce-o fi in capu tau de nu-ti blochezi "neautomat" telefonul inainte de a-l pune in buzunar

in orice caz, vorba aia, enjoy!


Este EXACT asa cum zic. Imi asumam greseala si plata facturii daca apelam la 1234 si daca apelurile nu apareau dublu. Cu blocatul telefonului e vorba de graba, si mai uit. Am incercat, dar nu-mi iese... Am avut o perioada un program care bloca tastele. Telefonul e de rahat in privinta asta. Nu stiu ce a fost in capul lor...

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, atunci da-i bataie si fa plingere. ai dreptate, si de la mine 123456 ajunge la o tirfa cu voce obosita care imi zice ca ma rupe la scor.

#5
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Eficienta Romaneasca .
Stiu pe cineva care face economie cumparand cele mai ieftine anvelope dar nu va spun cate accidente a avut si cat da pe reparatii.
Decat sa-ti cumperi un Telefon care sa contracareze greselile tale , mai bine plateste convorbiri aiurea.

#6
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Piniuli, on 18th April 2011, 16:28, said:

Este EXACT asa cum zic. Imi asumam greseala si plata facturii daca apelam la 1234 si daca apelurile nu apareau dublu. Cu blocatul telefonului e vorba de graba, si mai uit. Am incercat, dar nu-mi iese... Am avut o perioada un program care bloca tastele. Telefonul e de rahat in privinta asta. Nu stiu ce a fost in capul lor...
Pune-te primu' in agenda, sa iti dea ocupat.


La restu' nu stiu, s-ar putea sa ajungi bun de plata....

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
l taxarea dubla poate sa fie de la aplicatia reapelare, daca nu raspunde

#8
skplayer

skplayer

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 537
  • Înscris: 07.12.2010

 Piniuli, on 18th April 2011, 16:21, said:

Am un telefon Nokia N73, care nu are blocare automata a tastelor. Ca sa nu mai apelez in buzunar pe primul din lista, am pus acolo "la intamplare" numarul 123456. Dupa o luna, vine factura: 400 RON de plata, in conditiile in care de obicei platesc 60-70 RON. Am cam banuit de unde vine problema. Sun la serviciul clienti, imi zice ca numerele taxabile au 4 cifre, ca nu are cum sa fie 123456. Sun la 123456, un robot imi zice ca o sa fiu taxat cu un 1 euro pe minut. Am cerut totusi si factura detaliata. Pe factura detaliata imi apar mai multe apeluri la 1234 taxate cu 1 euro/min. Adica, sa inteleg ca sun la 123456 si ei ma directioneaza la 1234? Eu nu am sunat (nici in buzunar) la 1234!
Bomboana de pe coliva: Pe factura detaliata, fiecare sesiune de apeluri apare de doua ori si e taxat ca atare. Ca si cum s-ar fi apelat de doua ori in acelasi timp la acelasi numar. Apare asa, in data de 5.03.2011:

Ora  --- Nr. apelat -- Tip apel --- Durata -- Cost
-----------------------------------------------------------------
10:17 ---   1234 ---  Enjoy apeluri --- 0:10:36 ---- 10,60
10:18 ---   1234 ---  Enjoy apeluri --- 0:10:39 ---- 10,65

(o sa pun si o scanare)
Ce sa ma fac eu cu astia? Odata apelez un numar si ma taxeaza altul, apoi ma taxeaza si dublu. Am abonament de 6 ani la ei si asta n-am mai patit. Dar probabil ca 6 ani sunt suficienti....

nu inteleg; zici ca platesti maxim 70 de lei pe luna
acum ai de plata 21 de euro pentru apelurile astea..
pai pana la 4 milioane....nenica e diferenta mare (asta dupa aritmetica mea); poate ne explici...
pe de alta parte, crede-ma: (prostie mai mare ca a ta... rar mi-a fost dat sa vad...)
va furati singuri caciula si pe urma urlati pe forumuri ca ati fost talhariti de catre orange

Edited by skplayer, 18 April 2011 - 16:31.


#9
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

 Piniuli, on 18th April 2011, 16:28, said:

Este EXACT asa cum zic. Imi asumam greseala si plata facturii daca apelam la 1234 si daca apelurile nu apareau dublu. Cu blocatul telefonului e vorba de graba, si mai uit. Am incercat, dar nu-mi iese... Am avut o perioada un program care bloca tastele. Telefonul e de rahat in privinta asta. Nu stiu ce a fost in capul lor...

pe viitor, salveaza numarul tau sa fie primul - aPiniuli - si o sa te suni singur.
daca nu ai mesagerie, in cel mai rau caz o sa sune ocupat pana se plictisesc aia de asculta si or sa faca ceva...

#10
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006

 skplayer, on 18th April 2011, 16:31, said:

nu inteleg; zici ca platesti maxim 70 de lei pe luna
acum ai de plata 21 de euro pentru apelurile astea..
pai pana la 4 milioane....nenica e diferenta mare (asta dupa aritmetica mea); poate ne explici...
pe de alta parte, crede-ma: (prostie mai mare ca a ta... rar mi-a fost dat sa vad...)
va furati singuri caciula si pe urma urlati pe forumuri ca ati fost talhariti de catre orange

Era un exemplu cu unul dinte apeluri. Trebuia sa scriu toata factura detaliata ca sa intelegi si tu? Cu toata prostia mea, 123456 nu trebuia sa fie numar cu suprataxa, lucru confirmat de Serviciul Clienti. Mi-am furat singur o "caciula", nu doua. Nu vad de ce ar aparea fiecare apel taxat dublu (indiferent ca a durat un minut sau 10). Chiar presupunandu-se ca am vrut sa apelez Enjoy, "vocea aia" imi spune ca sunt taxat cu 1 euro/minut.
Ai putea sa te abtii de la comentarii jignitoare, totusi.

@sorell
Acum mi-am pus *100#. In cazul in care mai uit sa blochez tastele, aud si SMS-ul primit inapoi. :)

Edited by Piniuli, 18 April 2011 - 18:53.


#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu e neaparat o problema de la Orange faptul ca apelurile par duble, daca butonul de apel s-a ,,autoapasat" inca odata dupa ce s-a raspuns la primul apel, chiar au existat doua apeluri simultane in asteptare. Mai demult am patit la fel si am gasit telefonul cu 2 apeluri active simultan la accelasi numar.

#12
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

 Piniuli, on 18th April 2011, 19:51, said:

Era un exemplu cu unul dinte apeluri. Trebuia sa scriu toata factura detaliata ca sa intelegi si tu? Cu toata prostia mea

nu era nimic jignitor...pai daca aveai 10 apeluri de cate 10 euro, iaca si factura detaliata

Edited by sorrell, 18 April 2011 - 19:30.


#13
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

 Piniuli, on 18th April 2011, 19:51, said:

Acum mi-am pus *100#. In cazul in care mai uit sa blochez tastele, aud si SMS-ul primit inapoi. :)
daca n-ai auzit vocea, mare lucru sa auzi beepul :))

#14
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006

 kaytar, on 18th April 2011, 19:34, said:

daca n-ai auzit vocea, mare lucru sa auzi beepul :))

La N73 suna ca si cum as primi un SMS. Cred ca se aude "un pic" mai tare decat vocea la telefon...

#15
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
N73 are symbian, pt symbian exista un programel gratuit numit MrLock pe care eu personal l-am setat sa blocheze tastatura telefonului doar in "home screen" dupa 5 secunde. Cred ca ti-ar fi util si tie. Cauta-l pe google, il vei gasi.
In privinta facturii marite, ar fi destul de usor de demonstrat daca intradevar esti redirectionat de la 123456 catre 1234.

#16
alin-stere

alin-stere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.11.2012
Confirm si eu ciudatenia si confirm frauda (teoretic)
...  (deoarece eu nu recunosc a fi initiat aceste apeluri frauduloase si nu merita sa banuiesc ca alti membri din familie/prieteni ar face asta deoarece proba declaratiei mele seamana inuitiv a frauda, deci nu va certati cu cei apropiati ca nu cred ca sunt vinovati).

Deocamdata nu are cine sa-mi faca dreptaete, deoarece nu stiu sa existe solutii! ... dar ...Cum spune tata ”totul pana la proba  contrarie”, poate cineva va citi mai cu atentie si cu interes acest mesaj. Multumesc Softpedia si celor care au scris pana acum!

Langa cele doua 1234 Enjoy apeluri care sunt initiate la interval de maxim 1 minut , in cateva secunde este apelat un cosmote, deci apare si un al III-lea numar de cosmote adica 0766121234 care  dureaza cam 3 minute si ceva dar pentru care nu am fost taxat deoarece am ceva minute in alta retea. deci taxa a suportato ORANGE
Ce este si mai ciudat ca am o cartela asociata abonamentului care desi avea doar 1 euro credit (incarcata la circa 3 zile dupa cei doi euro luati de abonament de ”baietii veseli”), era bombardata cu mesaje de la serviciul 342, sau 770 de tonuri de asteptare activate, pastrare , expirare,  reactivate. ( la expeditor era lipsa nume) si asta imediat dupa ce am facut o reincarcare cu acel euro pe cartela pre-pay de pe abonamentul meu.

Concluzia mea este ca Orange are mari probleme cu ”baietii veseli” deoarece atunci cand faci vre-o plata de factura sau un transfer de credit ”baietii veseli” au acces neconditionat in serverele orange! ... si te poti astepta la orice surpriza, deoarece frauda se face in eter cu aparatura de emisie receptie, codare si decodare la care accesul este de superprofesionalism.
... ”baietii veseli” pot fi firmele copartenere ORANGE, firmele concurente sau ”terte piraterii”, sau vre-o cartita chiar din interiorul Orange.

Edited by alin-stere, 13 November 2012 - 09:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate