Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Informatii Antalya - Turcia - 1 săptămână

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Salut,


Cu ocazia unui proiect organizat de școală ce constă într-un schimb de experiențe, voi pleca în Antalya pentru 6 zile. Totul este rezolvat, dar am o mare problemă... nu știu prețutile anumitor lucruri precum adidași, tricouri, îmbrăcăminte, suveniruri, anumite articole sportive, dulciuri, băuturi etc. Dacă sunt pe aici persoane care s-au întors recent sau dețin anumite informatii legate de interesele mele îi rog să mă ajute! Pe lângă aceste informații poate m-ar interesa și anumite sfaturi (bineînțeles legat de lucrurile mai importante)... adică ce ar fi indicat să faci sau să nu in anumite situații, cum ar trebui să abordezi oamenii  etc.

Mulțumesc!

#2
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011

 lunetistu8, on 16th April 2011, 22:40, said:

Salut,


Cu ocazia unui proiect organizat de școală ce constă într-un schimb de experiențe, voi pleca în Antalya pentru 6 zile. Totul este rezolvat, dar am o mare problemă... nu știu prețutile anumitor lucruri precum adidași, tricouri, îmbrăcăminte, suveniruri, anumite articole sportive, dulciuri, băuturi etc. Dacă sunt pe aici persoane care s-au întors recent sau dețin anumite informatii legate de interesele mele îi rog să mă ajute! Pe lângă aceste informații poate m-ar interesa și anumite sfaturi (bineînțeles legat de lucrurile mai importante)... adică ce ar fi indicat să faci sau să nu in anumite situații, cum ar trebui să abordezi oamenii  etc.

Mulțumesc!

poti da detalii despre proiect? ce fel de proiect este mai exact ?

#3
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Comenius se cheama. Un baiat turc a venit la mine acasa, scoala 1 saptamana. Asta s-a intamplat in noiembrie iar eu peste 3 saptamani ma duc la el acasa si la scoala pentru 1 saptamana :P

#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 lunetistu8, on 16th April 2011, 23:34, said:

Preturile sunt comparabile cu cele din Romania, cu mici diferente.
La imbracaminte/incaltaminte e mai convenabil sa iei de la outlet-urile lor. Calitate buna, pret redus. Am luat o jacheta cu 26 (13 euro) de lire acum 3 ani, inca nu are niciun defect. De obicei scrie 2 preturi pe eticheta, e mai scump daca platesti cu credit card si mai ieftin daca platesti cash.

Mancarea e chiar ieftina, dar in Antalya o sa dai de preturi un pic mai mari. Carnea este de 4 ori mai scumpa in Turcia.

Centrul orasului e amenajat si pitoresc, sa nu ratezi o excursie macar in zona.

Cat despre comportament, oamenii din Antalya sunt europenizati din cauza fluxului de turisti, nu trebuie sa iti faci probleme. Nu trebuie sa te uiti insistent la fete/femei, sa le pozezi fara acordul lor...

Cand te duci in vizita la cineva (in afara de familia unde stai), pentru ca sunt sigur ca te vor duce la vecini/prieteni, va trebui sa duci un cadou mic. In Turcia se gasesc mai de toate, dar ceva adus din Romania e mai apreciat. Daca mananci tot din farfurie e semn ca ti-a placut si nu e nicio rusine daca mai vrei, e chiar indicat. Arati ca ti-a placut mancarea. Nu exista compliment mai bun adus unei familii decat sa arati cat de mult ti-a placut cum se gateste acolo.

In familia turca specifica picioarele nu se tin la vedere, lungite. Adica talpa piciorului sa nu fie expusa.

In Turcia nu se prea poarta pantalonii scurti. Cei pana la genunchi sau 3/4 sunt ok.

Cel mai probabil te vor scoate in oras la cina, de obicei plateste cel care a facut invitatia, pentru ca tu esti strain si musafir si trebuie sa te simti bine.

La bazare se negociaza totul, sa nu mergi la cumparaturi fara sa fii insotit. Sa nu cumperi daca nu vrei sa cumperi. Familia lui va stii unde sa te duca.
Alcoolul e mai scump in Turcia, si din cate am inteles e si prost ( eu nu beau). Dupa cum spuneam, textilele sunt de 2 ori mai ieftine in Turcia, daca stii de unde sa iei, la aceeasi calitate ca in Romania.
Vezi ca de exemplu brand-ul de jeansi Mavi e turcesc, si vand si in SUA si Europa.

Cu ce te vei deplasa acolo ? Sa iti mai scriu...

Edited by Selam, 17 April 2011 - 18:12.


#5
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Pai din Cluj la Budapesta cu autocarul dupa care de la Budapesta in Istanbull cu avionul, iar de la Istanbull la Antalya tot cu avionul.

P.S: Ms de sfaturi.

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
La Istanbul schimbi aeroportul ?

#7
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
da,

as dori sa te mai intreb daca ar fi o problema daca le-as spune ( sunt sigur ca ma vor intreba ) ca nu prea mananc peste ( stiu ca e o specialitate pe acolo ), eventual daca mi-ai recomanda ceva fel de mancare, ce trebe neaparat gustat!

#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 lunetistu8, on 17th April 2011, 21:33, said:

da,

as dori sa te mai intreb daca ar fi o problema daca le-as spune ( sunt sigur ca ma vor intreba ) ca nu prea mananc peste ( stiu ca e o specialitate pe acolo ), eventual daca mi-ai recomanda ceva fel de mancare, ce trebe neaparat gustat!

Sa ai grija, ai minim 4-5 ore intre zboruri ? Numai transferul de la unul la celalalt ar dura cam 2 ore.

Daca nu iti place pestele, spune-le.
Eu zic sa incerci orice fel de mancare ti se pune in fata, turcii au un stil anume de a gati.
Sa nu ratezi chiftelele (kofte), pizza turceasca (lahmagiun), baklavaua, salep-ul ( o bautura dulce din bulbi de orhidee), sis-kebap (un fel de frigarui), inghetata de Marash.
De fapt, plimbandu-te pe acolo, o sa simti si tu aromele si o sa vezi tot felul de lucruri, cand vrei ceva, sa ceri.

#9
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011

 Selam, on 19th April 2011, 02:35, said:

Sa ai grija, ai minim 4-5 ore intre zboruri ? Numai transferul de la unul la celalalt ar dura cam 2 ore.

Daca nu iti place pestele, spune-le.
Eu zic sa incerci orice fel de mancare ti se pune in fata, turcii au un stil anume de a gati.
Sa nu ratezi chiftelele (kofte), pizza turceasca (lahmagiun), baklavaua, salep-ul ( o bautura dulce din bulbi de orhidee), sis-kebap (un fel de frigarui), inghetata de Marash.
De fapt, plimbandu-te pe acolo, o sa simti si tu aromele si o sa vezi tot felul de lucruri, cand vrei ceva, sa ceri.


Ok, ms mult

#10
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

 Selam, on 19th April 2011, 02:35, said:

Sa ai grija, ai minim 4-5 ore intre zboruri ? Numai transferul de la unul la celalalt ar dura cam 2 ore.

Daca nu iti place pestele, spune-le.
Eu zic sa incerci orice fel de mancare ti se pune in fata, turcii au un stil anume de a gati.
Sa nu ratezi chiftelele (kofte), pizza turceasca (lahmagiun), baklavaua, salep-ul ( o bautura dulce din bulbi de orhidee), sis-kebap (un fel de frigarui), inghetata de Marash.
De fapt, plimbandu-te pe acolo, o sa simti si tu aromele si o sa vezi tot felul de lucruri, cand vrei ceva, sa ceri.

Stiind despre ce spui tu acolo, am avut cateva valuri in gura. Cred ca daca mai adaugai ceva, ma lua durerea. Acum ptr cel care a intrebat. Aproape tot ce se vinde pe strada sau in micile restaurante unde mananca localnicii este delicios.

#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 softyty, on 21st April 2011, 15:12, said:

Aproape tot ce se vinde pe strada sau in micile restaurante unde mananca localnicii este delicios.
Exact.
Procentul de turci de la un local e un indicator ca mancarea e convenabila ca pret si autentica la reteta.

#12
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Multumesc de informatii, as dori sa te mai intreb care este moneda turciei pentru turisti ( adica se accepta euro sau dolari la restaurante sau magazinele mai mari ... ) si care sunt cele mai cautate suveniruri, cele mai " cool " .....


P.S: Cam la ce pret sunt acele suveniruri si dupa parerea ta, vorbind in EURO, cam cati ar trebui sa am la mine pentru 1 saptamana, cazarea si masa fiind rezolvate. Si am uitat sa te mai intreb, presupun ca nu esti la scoala dar cum ar trebui sa ma comport acolo sau ce ar fi STRICT INTERZIS, ce ar trebui sa fac sau nu pentru a nu-i supara pe ei sau a nu incalca ceva lege sau orice.

Edited by lunetistu8, 28 April 2011 - 20:19.


#13
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 lunetistu8, on 28th April 2011, 21:09, said:

Multumesc de informatii, as dori sa te mai intreb care este moneda turciei pentru turisti ( adica se accepta euro sau dolari la restaurante sau magazinele mai mari ... ) si care sunt cele mai cautate suveniruri, cele mai " cool " .....

Nu te sfatuiesc sa platesti in moneda straina, chiar daca se poate, pentru ca ei vor schimba la cursul care le convine lor.
Cel mai bine e sa schimbi valuta in lire turcesti si nu te mai doare capul.
Pentru un euro se platesc mai mult de 2,2 lire.

Suveniruri...sa aduci in Romania, nu ?
Foarte apreciate sunt baclavalele. Si covoarele, dar sunt foarte scumpe.
Pentru ca esti tanar, iti recomand sa mergi la magazinele de pielarie si de imbracaminte in general, dar sa fie marci turcesti. Sunt sigur ca ai sa gasesti ceva pe placul tau, la pret rezonabil.

Acolo ai posibilitatea sa gasesti multe carti in limba engleza, in caz ca esti interesat. Eu luasem ultimul volum al Harry Potter din Istanbul, cand aici nu se gasea sau nu aparuse.

Sapunurile traditionale sunt specifice Mediteranei, sunt naturale, si ieftine.

Foarte frumoase si apreciate de femei sunt si articolele de ceramica, fie ca sunt piese de decor, fie ca sunt seturi pentru luat masa. Vezi sa nu aiba prea multe piese, ca sunt greu de carat, in caz ca iei pentru mama/matusa etc.
Cele mai cautate sunt cele alb-albastru, cu motive orientale.

[ http://static.panoramio.com/photos/original/3515378.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.kahvemolasi.net/mkportal/resimler/images/9660iznik_ciniciler.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.sevimlidunya.net/wp-content/uploads/2011/04/GĂŒral-porselen-yemek-takımları1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.gittigidiyor.com/3309/85-PARCA-SEFFAF-BEYAZ-PORSELEN-KARE-YEMEK-TAKIMI__33098928_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pentru baieti/barbati, un cadou apreciat este narghileaua sau luleaua. Sau tutunul natural, tabachera.

Pentru pus in casa, fetele de perna.


 lunetistu8, on 28th April 2011, 21:09, said:

P.S: Cam la ce pret sunt acele suveniruri si dupa parerea ta, vorbind in EURO, cam cati ar trebui sa am la mine pentru 1 saptamana, cazarea si masa fiind rezolvate. Si am uitat sa te mai intreb, presupun ca nu esti la scoala dar cum ar trebui sa ma comport acolo sau ce ar fi STRICT INTERZIS, ce ar trebui sa fac sau nu pentru a nu-i supara pe ei sau a nu incalca ceva lege sau orice.

Pai pentru o saptamana, pentru tine, nu mai mult de maxim 10-15 euro pe zi. Vei fi la scoala, cred ca au cantina si vei manca acolo convenabil. Apoi la el acasa. Daca iesiti in oras, acolo doar sa cheltui pe o masa. Revenind, mi se pare mult 15 euro pe zi. Poate amandoi 15 euro, in conditiile astea :)

Narghilele gasesti si la 20-50 de lire (10-25 euro), ceramica (intre 5 si infinit euro), un pachet de tutun 2-5-7 euro maxim cel mai scump, o fata de perna-> neglijabil, un kilogram de baclava 12-28 lire (6-14 euro)...Fa un calcul in functie de ce ai vrea sa cumperi. Tot ce am zis aici poti cumpara cu vreo 60 euro.
Daca iti iei si o jacheta, o haina, un pantalon, mai pui vreo 40-70 euro.

Ah, ai putea sa iei alune de padure, e relativ ieftin (in jur de 5 lire/kg= 2,5 euro). Si migdalele sunt mai ieftine acolo.

Ca sfaturi, citeste bine despre Turcia, ar da bine sa le arati ca le-ai studiat tara. In rest, esti strain, daca gresesti cu ceva (desi nu cred), crezi ca iti vor taia capul ? :D E de ajuns sa fii politicos.

Eventual...
-fata de batrani trebuie sa fii mai atent, in sensul ca ei sunt foarte respectati in familia turca.
-sa nu incerci sa stai foarte aproape/sa atingi prea des persoanele de sex opus. O distanta modesta e bine vazuta
-Cand dai noroc cu persoane mai in varsta sau cand multumesti, te apleci usor in fata sau dai capul un pic in jos, ca si cand te-ai cocosa jumatate de secunda. Ceva cam ca la japonezi, dar mai subtil.
-sa nu umbli in pantaloni prea scurti in casa (la genunchi e ok).
-Sa ceri sa ti se explice ce se face si ce nu se face in acea familie, ca sa stii de la inceput.
-In multe zone nu se iese in maieu pe balcon, si lenjeria intima nu se intinde la vedere, pe sarma. In Antalya, totusi e mai relaxat.
-Trebuie sa citesti despre Mustafa Kemal Ataturk, portretul lui e peste tot in Turcia, in toate clasele, iar statuia lui in fiecare curte a scolilor, desi el e mort de 70 de ani. Si sloganurile lui sunt peste tot:"Justitia e temelia unui popor" etc.

Daca am omis ceva, adu-mi aminte.

Edited by Selam, 29 April 2011 - 01:31.


#14
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Am aflat tot ce doream, merci mult Selam!

#15
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 Selam, on 19th April 2011, 02:35, said:

, salep-ul ( o bautura dulce din bulbi de orhidee),

nu prea  gasesti SALEP  in  VARA ,   aceasta  este  o  bautura  pentru  IARNA

#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 oztan, on 3rd May 2011, 17:25, said:

nu prea  gasesti SALEP  in  VARA ,   aceasta  este  o  bautura  pentru  IARNA
Corect, eu am baut in februarie ultima oara...

#17
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Ok, ms mult de tot, haide ca fac si eu ultimele pregatiri...

#18
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008

 lunetistu8, on 7th May 2011, 18:37, said:

Ok, ms mult de tot, haide ca fac si eu ultimele pregatiri...
Cand te intorci, poate ne povestesti ce-ai facut pe-acolo :rolleyes: .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate