Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Game of Thrones (2011 - 2019)

* * * * - 20 votes
  • Please log in to reply
5450 replies to this topic

#3367
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 worldwide, on 20 septembrie 2017 - 13:30, said:

HBO se lauda c-o sa filmeze mai multe finaluri, pentru a baga lumea in ceata.
Sa faca bine sa la difuzeze pe toate!
Ne alegem noi finalul care ne convine! Posted Image

#3368
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Sigur o sa ceara bani pe ele, daca se tin de cuvant pana la urma (desi eu ma indoiesc); o sa apara pe editiile blu-ray. Posted Image Sa apara tot felul de "scripturi", precum ala pentru sezonul 8 cand inca nu se terminase sezonul 7, asta da, mai cred, sunt in stare sa dea drumul la tot felul de aiureli. Dar sa filmeze, serios, cu tot dichisul, diferite finaluri...asta ma indoiesc.

#3369
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Deocamdata s-au anuntat regizorii, si Sapo (Hardhome, Battle of the Bastards, si The Winds of Winter) is back ! Miguel Sapochnik.
Alaturi de el, David Nutter (The Rains of Castamere, The Dance of Dragons si Mother’s Mercy)
Deocamdata nu se stie cate episoade vor regiza fiecare, pare ca le vor imparti pe primele cinci, ceva de genul trei Sapo si doua Nutter, dar nimic sigur.
Ultimul episod va fi regizat de cei doi D, show-runnerii Benioff si Weiss (Walk of Punishment si Two Swords).

In plus, s-au scos niste roluri la concurs, iar cel mai interesant dintre ele pare a fi asta, care ne trimite la Golden Company, desi nu se aseamna deloc cu ala din carte:
According to our sources, GoT is looking for a Mercenary, aged 35 – 50. He’s described as an authoritative, fit, cool and charismatic military type. He’ll be appearing in 2 episodes of season 8. The role requires he be able to ride a horse- no surprise for a mercenary on Thrones! The actor will be rehearsing in October, filming the week commencing December 11th, and then once again in May and June of 2018.

A se vedea si perioada filmarilor, daca astia filmeaza inca in iunie anul viitor, e clar sezonul 8 va veni sigur in 2019 si mi-e sa nu-l impinga spre perioada obisnuita lor, aprilie-mai.

#3370
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.ziare.com...es-foto-1482867

#3371
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 d-ardeleanu, on 27 septembrie 2017 - 14:34, said:

Aurorele?
Deci pe astia chiar cerul i-a adus impreuna, hi-hi...

#3372
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca tot stam degeaba... E petrecere la Winterfell!

https://www.facebook...57589230973192/

#3373
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Pentru ultimul sezon din GoT, cei de la HBO umbla la pusculita.

Potrivit publicaţiei Variety, fiecare episod din ultimul sezon va costa cel puţin 19 milioane de dolari, o sumă care ar putea deveni şi mai mare. Totul depinde de numărul de duble trase şi de volumul în plus de muncă. Astfel, HBO va cheltui aproximativ 115 milioane de dolari în producerea sezonului opt, iar dacă în penultimul sezon al serialului cel mai lung episod a fost de 80 de minute, se aşteaptă ca cele şase episoade finale să durze mai mult. Suma de 19 milioane de dolari pentru fiecare episod al serialului este mult mai mare decât orice sumă cheltuită de altă televiziune. De exemplu, Netflix a alocat un buget de aproximativ 13 milioane de dolari pentru „The Crown“, iar un episod din „House of Cards“ costă în jur de 4 milioane de dolari. De altfel, şi celelalte episoade din „Game Of Thrones“ au costat aproximativ 13 milioane de dolari, însă de această dată cheltuielile suplimentare vor fi puse pe seama mai multor cadre cu dragoni, mai multor scene cu Umblătorii Albi, dar şi cu lupi.

http://adevarul.ro/e...8dee/index.html

#3374
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Articolul ala la care face trimitere Adevarul l-am citit de-o saptamana...si nu ca l-am citit eu, dar n-am intalnit pe nicaieri suma de 19 milioane de dolari pe episod. Articolul e interesant din al punct de vedere, cel al "cursei inarmarilor", releva cumva de ce actori ai marelui ecran, cu pretentii cum ar veni, ajung in ultimul timp pe micul ecran, in televiziune, precum si lupta dintre posturile nou aparute, gen Netflix (dar nu numai) si cei vechi si mari (CBS, FOX, ABC, NBC). Ultimii sunt mai conservatori in a arunca cu banii, pe cand cei noi "strica" preturile datorita banilor atrasi de pe bursa, insa doresc sa faca contracte cat mai lungi si ieftine pentru a distribui productiile celorlalti, pentru care nu detin drepturile de autor. Star Trek Discovery de exemplu, este detinut si produs de CBS, dar Netflix cofinanteaza productia, il distribuie, dar in schimb CBS il da si el, pe "Netflix-ul lor"...care pierde si care castiga, ramane de vazut, e un fel de American Gods in televiziune.
Articolul se gaseste aici:
http://variety.com/2...-tv-1202570158/

#3375
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Pana mai aflam ceva despre GoT, nevasta astuia, Jane Goldman, tocmai a terminat primul proiect de spin-off.
http://content.jwpla...5nu40q-1280.mp4

#3376
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Am incercat si eu sa vad ce-i de capul serialului astuia ultra-mediatizat dupa 7 ani de la lansarea lui.
Vazut primele doua sezoane si zic ca este  OVERRATED.
Stiu ca o sa sariti  multi din fund in sus  , dar am vazut seriale cu tematici medievale  gen Accursed Kings, Vikings, Borgia, Tudors, The Pillars of the Earth, Marco Polo,  Da Vinci Demons  etc. care mi s-au parut mai bune si mai captivante.  De fapt, pana si serialul ala manelizat de  Spartacus mi s-a parut mai captivant, pentru ca avea o intriga motivanta. Toate aceste seriale aveau acel ceva care sa te motiveze sa continui sa vizionezi mai departe. Un alt serial marca HBO, Rome, urineaza cu bolta pe acest serial la capitolul  acting.


Ori pentru ca mie nu prea imi plac serialele fantasy si prefer mai mult serialele istorice, fie serialul GoT  nu mi se pare suficient de Fantasy cand   stiu ca exista pe piata jocuri RPG-uri fantasy  mai bune gen   Witcher, Dragon Age,  Warcraft sau Elder Scrolls care mi se par net superioare universului GoT.


Si da, pana si  universul LOTR , oricat de copilaresc pare si indiferent ca exagereaza cu contrastul bine/rau, mi s-a parut mult mai bine cladit, mult mai intunecat, mult mai atragator, mult mai captivant, cerand  mai multa implicare emotionala, cu o mai buna imersiune si o mai buna intriga, avand un fir narativ mult mai placut.  


Despre Game of Thrones pot sa spun ca:  
  • e plictisitor....desi  are dialoguri si  joc actoricesc peste medie,   e plicitisitor si prea lent, tot astept sa se intample ceva si nu se intampla mai nimic important
  • nu vad nimic MATUR, ba chiar pare o poveste demna pentru puberi. Discutii  filosofice despre sensul vietii si nemurirea sufletului  le vad si prin alte filme fantasy gen LOTR la greu.
  • nu apuc sa cunosc personajele si chiar sa empatizez cu ele ca imediat mor
  • comploturi si conspiratii politice la greu, dar necaptivante...degeaba e imprevizibil
  • personaje neatragatoare, ba chiar enervante, iar alea negative:  Joffrey, Cersei, sunt stereotipice, doar Degetel mi s-a parut ceva mai lucrat
  • Jon Snow ma enerveaza la culme cu mutra  lui de prost  care cere pumni  si  atitudinea lui de muiere....de fapt, actorul care il joaca ma enerveaza
  • Daenerys : nu stiu ce a fumat autorul cand a scris cartea aia prin 1996 sa puna tocmai o printesa blonda cu parul balai   care sa comande trei dragoni si un popor intreg ca sa-si recupereze tronul cica "cuvenit" , dar e "CRINGE" rau partea aia de poveste de tip Narnia, a  telenovela de pe Diva Channel!
  • lupte ecranizate cam putine...cu toate ca in carte sunt numeroase relatari despre lupte, foarte putine au fost redate cu tehnologia CGI
  • cica-i fantasy, dar nu e chiar fantasy ....in afara de vreo trei dragoni, mama lor, o vrajitoare ici colo si ceva zombilai,  ca in rest, e mai mult un serial fictional politic medieval  de tip House of Cards, dar unul al naibii de plictisitor
  • primul sezon a fost ok cat a fost Sean Bean, dar dupa,  a decazut total.
  • doar piticul Tyrion tine serialul asta in picioare, ca restul personajelor vreau sa le vad MOARTE
  • prea multe scene nud/sexuale care plictisesc....la un moment dat, mi se face sila sa tot mai vad tatze, buci  si organe genitale
  • nu am citit si nici nu vreau sa citesc cartile, stiu ca serialul respecta in mare firul narativ al cartilor, dar imi suna a poveste din aia scrisa in pauze  de o invatatoare plictisita  de scoala primara, frustrata ca n-a fost angajata ca profesor la un liceu filologic si care a citit la greu romanele lui Tolkien si le plagiaza
Merita vazut in continuare?
Ca din cate am auzit de la altii , de  la sezonul 5 incoace cica serialul devine cam   superficial   si telenovelistic de dragul de a mai mulge niste bani si  ca tinteste mai mult spre categoria de puberi si adolescenti.

 gumball3000, on 31 august 2017 - 15:10, said:

Ce va fi dupa games of thrones? vindem televizoarele?

Tu crezi ca se opreste   HBO din muls bani?
Mai are Martinel o gramada de carti de ecranizat, plus ca cine stie cate spin-offuri din universul GoT ar putea fi realizate in urmatorii 10 ani.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 00:53.


#3377
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mai bine nu te mai uita. Glumesc. Sezonul 3 este mult mai interesant deoarece apare Gollum/Smeagol(care e de fapt alter-egoul malefic al lui Tyrion) intonand tot serialul "My Preciousss....) Lord of the Light apare in fata tuturor sub forma lui Sauron, iar in timp ce personajele neatragatoare erau ocupate cu conflicte politice, Sauron ii transforma pe toti in niste orci care se bat in continuu in urmatoarele sezoane.... (PS.Inelul l-au furat zombilaii da' nu stiu ce sa faca cu el). In final, suspectez ca o sa moara toti, deoarece Martin  s-a saturat sa fie comparat cu Tolkien si vrea sa para original.)

Edited by diogene_din_butoi, 11 October 2017 - 01:04.


#3378
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

 diogene_din_butoi, on 11 octombrie 2017 - 01:01, said:

Mai bine nu te mai uita. Glumesc. Sezonul 3 este mult mai interesant deoarece apare Gollum/Smeagol(care e de fapt alter-egoul malefic al lui Tyrion) intonand tot serialul "My Preciousss....) Lord of the Light apare in fata tuturor sub forma lui Sauron, iar in timp ce personajele neatragatoare erau ocupate cu conflicte politice, Sauron ii transforma pe toti in niste orci care se bat in continuu in urmatoarele sezoane.... (PS.Inelul l-au furat zombilaii da' nu stiu ce sa faca cu el). In final, suspectez ca o sa moara toti, deoarece Martin  s-a saturat sa fie comparat cu Tolkien si vrea sa para original.)


Un spoiler atat de subtil nici eu nu puteam face.



Pana una alta, vorbim de un serial unde  de exemplu, episodul 10 din sezonul 2   nici nu incepe bine si deja ne uitam in curul calului cum se caca in fata telespectatorilor in PRIM PLAN.Posted Image

Atat respect au G.R. R. Martin si producatorii de la  HBO fata de fani.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 01:38.


#3379
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Bine man. Daca nu iti place pana la sezonul 2 nu are rost sa te mai chinui. Oamenii au gusturi diferite.

[ https://images.gr-assets.com/hostedimages/1422893219ra/13559841.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 11 October 2017 - 01:55.


#3380
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 kirkik, on 11 octombrie 2017 - 01:36, said:


Pana una alta, vorbim de un serial unde  de exemplu, episodul 10 din sezonul 2   nici nu incepe bine si deja ne uitam in curul calului cum se caca in fata telespectatorilor in PRIM PLAN.Posted Image

Serios? Eu n-am retinut.  Dar nu contest. Acum, ce sa facem! Fiecare retine  ce-l intereseaza si cu ce rezoneaza.
Scuza-mi sarcasmul, te rog, dar eu nu pot sa inteleg: daca te-ai chinuit sa te uiti doua sezoane si nu ti-a placut, ne mai intrebi pe noi(carora ne place, ce sa facem daca avem gusturi proaste) daca are rost sa te mai uiti sau nu? De fapt, n-are sens sa ma mir. Mai era unu' prin paginile anterioare care s-a uitat la mai multe sezoane, desi parea mai oripilat decat tine.

 diogene_din_butoi, on 11 octombrie 2017 - 02:15, said:


Serios? Eu n-am retinut.  Dar nu contest. Acum, ce sa facem! Fiecare retine  ce-l intereseaza si cu ce rezoneaza.
Scuza-mi sarcasmul, te rog, dar eu nu pot sa inteleg: daca te-ai chinuit sa te uiti doua sezoane si nu ti-a placut, ne mai intrebi pe noi(carora ne place, ce sa facem daca avem gusturi proaste) daca are rost sa te mai uiti sau nu? De fapt, n-are sens sa ma mir. Mai era unu' prin paginile anterioare care s-a uitat la mai multe sezoane, desi parea mai oripilat decat tine.

On a side note> Eu nu pricep nici cu ce e curul cacacios al calului mai respingator decat orcii din LOTR :)))

#3381
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Meh, cred ca voi continua sa ma uit doar de dragul sadismului de a vedea toate personajele moarte!   Sunt curios pentru ca vreau sa stiu cum poate insusi un autor sa-si urasca atat de tare proprile personaje de ajunge sa le ucida.  

La cat sictir mi-au provocat inca  din primul sezon, cred ca ar merita.

Mai ales fetita aia Arya cu moaca de Gollum in varianta feminina....imi provoaca cosmaruri.
Si parca as avea placerea furibunda sa-l vad pe natangul de  Jon Snow ucis prin sezonul 5, chit ca stiu ca a inviat dupa  numai un sezon.
La fel si pe   pitzi-printesa aia blonda care mai degraba ma irita decat ma excita as vrea sa o vad moarta.   Are niste faze cand face niste expresii faciale  de ma apuca dracii cand vad cat de CRINGE e in anumite momente.  





Pacat ca mai avem de asteptat pana in 2019, dar tare as vrea ca serialul sa sfarseasca cu Piticul Tyrion  violandu-le si pe  Cersei si pe Daenerys si  proclamandu-se God Emperor peste cele sapte regate, preluand comanda dragonilor, impunand suprematia. La final, va construi un nou Zid si va deporta toti imigrantii aia salbatici punandu-i sa plateasca si omorand toti teroristii aia de zombies inghetati  ....si gata,  The end!

Sunt 100% sigur ca Martin o sa bage asta ca final canonic.


[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/b8/da/26/b8da268608ba4e369b5c5fa218e9e03e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 03:14.


#3382
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Si cati 14 ani zici ca ai? :)))

#3383
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 kirkik, on 11 octombrie 2017 - 03:07, said:

...tare as vrea ca serialul sa sfarseasca cu Piticul Tyrion  violandu-le si pe  Cersei si pe Daenerys si  proclamandu-se God Emperor peste cele sapte regate, preluand comanda dragonilor, impunand suprematia. La final, va construi un nou Zid si va deporta toti imigrantii aia salbatici punandu-i sa plateasca si omorand toti teroristii aia de zombies inghetati  ....si gata,  The end!
RR Martin este copil de tata pe langa tine. Sper ca nu citeste pe softpedia, sau poate...Posted Image

#3384
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Mizu, on 11 octombrie 2017 - 01:54, said:

Bine man. Daca nu iti place pana la sezonul 2 nu are rost sa te mai chinui. Oamenii au gusturi diferite.
Nu-s nici eu admirator fara rezerve, departe de asta, dar cand apare cate un ''superior'' din asta, mi se apleaca aproape cat la un film prost.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate