Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

vama noua?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
muresandorel

muresandorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.04.2006
Stie cineva de o noua vama intre bulgaria si grecia?
deschisa recent?

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cred ca te referi la al cincilea punct de intre Ivailovgrad (Bulgaria) si Kyprinos (Grecia). El cica trebuia sa fie deschis pana la sfarsitul anului 2010, dar eu nu am auzit inca nimic.

Asa ca, cel mai sigur, fie te interesezi si la MAE, fie folosesti unul din celelalte puncte deja existente.

#3
muresandorel

muresandorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.04.2006
cica scurteaza ruta bucuresti -thassos cu 200 de km ...adica destul de mult ca timp si bani!

#4
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postmuresandorel, on 13th April 2011, 13:40, said:

cica scurteaza ruta bucuresti -thassos cu 200 de km ...adica destul de mult ca timp si bani!
si pe unde s-ar afla acest nou punct de trecere?

#5
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postmuresandorel, on 13th April 2011, 13:40, said:

cica scurteaza ruta bucuresti -thassos cu 200 de km ...adica destul de mult ca timp si bani!
Exista un punct de frontiera la care se lucreaza de ani buni, ar fi trebuit deschis de vreo doi ani, dar se intarzie lucrarile.
(MAkaza )

Actualmente exista:
Kulata-Sidirocastro
Ormenio-Svilengrad
Zlatograd-thermi
??-Gothe Delchev , la 50 km spre est fata de Kulata.

#6
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postmuresandorel, on 13th April 2011, 13:40, said:

cica scurteaza ruta bucuresti -thassos cu 200 de km ...adica destul de mult ca timp si bani!
daca e cum zice lori si te referi la Makaza, nu scurteaza nimic. E un pic mai lung decat prin Zlatograd.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmuresandorel, on 13th April 2011, 12:40, said:

cica scurteaza ruta bucuresti -thassos cu 200 de km ...adica destul de mult ca timp si bani!
Salutare!

Cred că te referi chiar la vama Zlatograd, deschisă anul trecut prin ianuarie - februarie. Așa e, scurtează drumul mult (față de ruta prin Sofia, dar față de ruta prin Ormenio doar cu 30min). Eu am fost de 2 ori pe acolo. S-a tot scris la "Turism AUTO", topicul "Cu mașina spre Grecia".



View Postvmaster, on 13th April 2011, 14:30, said:

daca ... te referi la Makaza, nu scurteaza nimic. E un pic mai lung decat prin Zlatograd.
E un pic mai lung dar scapi de serpentine, așa că scurtezi timpul sigur.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 14 April 2011 - 01:55.


#8
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View PostOvidiuNS, on 14th April 2011, 02:55, said:

Salutare!

Cred că te referi chiar la vama Zlatograd, deschisă anul trecut prin ianuarie - februarie. Așa e, scurtează drumul mult (față de ruta prin Sofia, dar față de ruta prin Ormenio doar cu 30min). Eu am fost de 2 ori pe acolo. S-a tot scris la "Turism AUTO", topicul "Cu mașina spre Grecia".




E un pic mai lung dar scapi de serpentine, așa că scurtezi timpul sigur.

Sănătate și toate cele bune !
@OvidiuNS: tu sti bine parerea mea, nu mi se pare o solutie Zlatograd, sa imi incing ambreiajul, sa-mi inrosesc franele si sa vomite toti pasagerii ca sa castig o jumatate de ora la un drum de o zi si jumatatea aia discutabila. (cum bine ziceai si tu, s-a mai discutat pe topicul de auto spre Gr) Norocul meu ca nu ma duc in Thasoss.

Edited by vmaster, 14 April 2011 - 08:23.


#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvmaster, on 14th April 2011, 08:20, said:

... tu sti bine parerea mea, nu mi se pare o solutie Zlatograd, sa imi incing ambreiajul, sa-mi inrosesc franele si sa vomite toti pasagerii ca sa castig o jumatate de ora la un drum de o zi ...
Știu părerea ta, sunt de acord cu ea parțial. Adică sunt de acord în ce privește "răul de curbe". Dar dacă pasagerii nu au probleme, atunci nu mai putem fi de acord. Nu văd de ce să încingi ambreiajul și frânele, la mine nu se încing. Poți face economie chiar de vreo 20eur la combustibil la un drum dus-întors (atenție, compar ruta prin Zlatograd cu ruta prin Ormenio, de Sofia nici nu mai vorbesc). Și ajungi și cu juma' de oră mai repede (prin Zlatograd) la un dus. Evident, poți merge și pe ruta prin Ormenio toată autostrada cu 90-100km/h și atunci economisești și aici, dar timpul față de Zlatograd va fi mai lung cu o oră și jumate' la un dus.

În fine, hai s-o lăsăm baltă, de fapt ideea era că dacă s-ar deschide punct de trecere pe la Makaza, atunci serpentinele nu vor mai fi o problemă și drumul cel mai bun spre Thassos (și nu numai) ăla ar fi (din toate punctele de vedere).

Mă gândesc că întreg topicul s-ar încadra mai bine la Turism AUTO; chiar aș ruga un moderator să mute acolo tot topicul.


Sănătate și toate cele bune !

#10
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View PostOvidiuNS, on 14th April 2011, 20:44, said:

În fine, hai s-o lăsăm baltă, de fapt ideea era că dacă s-ar deschide punct de trecere pe la Makaza, atunci serpentinele nu vor mai fi o problemă și drumul cel mai bun spre Thassos (și nu numai) ăla ar fi (din toate punctele de vedere).
Mă gândesc că întreg topicul s-ar încadra mai bine la Turism AUTO; chiar aș ruga un moderator să mute acolo tot topicul.
Sănătate și toate cele bune !
Ai dreptate. hai s-o lasam balta ca tot aia e. Intr-adevar poate moderatorii vor muta posturile noastre. In fond nu e nici o vama noua, doar o alarma falsa. Ormenio, Makaza sau Zlatograd sund deja dezbatute de anul trecut.
cele bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate