Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#55
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

rox, on Sep 7 2005, 17:16, said:

De fapt, din cate stiu eu, cea mai scumpa facultate, dupa medicina, e Universitatea de Arhitectura si Urbanism......
dar asta nu e relevant pentu discutie, ci doar asa, ca fapt divers...

<{POST_SNAPBACK}>

Cea mai lunga, nu cea mai scumpa. Cand am terminat eu  (acum 2 ani) era cam 500 $ anul.... nu mi se pare asa de mult...

Si acum ontopic: unforsaken, lasa forumurile si mai arunca si tu o geana pe cursurile alea ca nu se citesc singure :). Toti am trecut prin asta, teti am fost nevoit sa invatam aceleasi cursuri imbecile si vechi de cand lumea predate de bosorogi uitati de vreme prin facultati... imi aduc aminte ca prin anul doi la un curs, profesorul a spus : "si acum sa va prezint niste detalii(de constructii) de actualitate, din anii 60..."  :cursing: Asta e invatamantul romanesc... pana nu mor astia nu o sa se schimbe nimic.

#56
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Si tu crezi ca daca te iei cu el in clont in legatura cu regulamentul ai ceva de castigat? :huh:  <_<

#57
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
eu n-am spus nimic de regulament. incearca sa vorbesti frumos cu ei, si o sa vezi ca poate asa se rezolva. lucrarile de la examene ni le corectau profesorii de obicei intr-un timp destul de scurt (cateva ore), si stiau si ei ca era posibil sa greseasca... de aceea ne intrebau, cand ne spuneau notele, daca avem contestatii

#58
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

UnForsaken, on Sep 7 2005, 20:46, said:

Si tu crezi ca daca te iei cu el in clont in legatura cu regulamentul ai ceva de castigat? :huh:  <_<

<{POST_SNAPBACK}>



Nu cred ca ai inteles ce am spus eu in legatura cu regulamentul!

Hai sa-ti spun o intamplare: prin anul 3 de facultate, un diliman de profesor, la care aveam curs de 3 ore si dicta ca un nebun 50 minute intr-o ora.... corecta examenul cu acel curs in fata! Invatam la cursul ala pana nu mai aveam saliva in gura de la citit! L-am luat cu 9. Bineinteles ca nu am scris in examen exact cum era in curs. Eu nu am avut obiectii! Au fost colegi care nu l-au luat. La restante, sala de sustinere a fost afisata la catedra cu 2 zile inaite de sustinere, si a fost luata in chiar ziua in care se dadea restanta! Au fost studenti care nu au ajuns la examen. Urmatoarele zile colegii care au picat au intrebat de ce nu s-a afisat sala cf. regulamentului, pe care ei nu il stiau (au spus si ei la bluf!!). Stupoare: profesorul,  de 45 de ani in facultate, habar n-avea de regulamet, in acest sens. Colegii au mers cu jalba-n protap la seful de catedra! Seful de catedra, ca sa nu se creeze valuri in UPB, a incercat sa-i faca pe colegi s-o lase asa, ca vor lua ei examenul la urmatoarea sesiune! Printre acesti colegi, era si un student senator. Asta, senatoru', a spus ca el va ridica probema in Senat. Atunci seful de catedra l-a convocat pe profesorul diliman si au stabilit o noua data pt. restante!!!! Lucru total in discordanta cu regulamentul. S-a dat examenul, nul l-au trecut toti... si pe profesor l-a interesat cum sa faca hartiile, punte, puncteje, procente blabla.  Daca tu esti asa de idiot sa te iei in clont cu profesorul, la examen, si stii ca nu ai lucrarea de nota care ti-a dat-o, poti sa te duci sa-ti dai foc, deoarece cf. regulamentului, reexaminarea se face cu o comisie!

Edited by TIC, 07 September 2005 - 21:22.


#59
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

alexalecu, on Sep 7 2005, 20:51, said:

eu n-am spus nimic de regulament. incearca sa vorbesti frumos cu ei, si o sa vezi ca poate asa se rezolva. lucrarile de la examene ni le corectau profesorii de obicei intr-un timp destul de scurt (cateva ore), si stiau si ei ca era posibil sa greseasca... de aceea ne intrebau, cand ne spuneau notele, daca avem contestatii

<{POST_SNAPBACK}>

Tu nu intelegi probabil, uite am o restanta luni, poate vrei sa vii sa asisti sa vezi cum e.Cum ai deschis gura sa intrebi ceva, cum ei au impresia ca vrei sa-i contrazici sau sa le pui la indoiala statutul de zeu...

#60
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

UnForsaken, on Sep 7 2005, 21:07, said:

Tu nu intelegi probabil, uite am o restanta luni, poate vrei sa vii sa asisti sa vezi cum e.Cum ai deschis gura sa intrebi ceva, cum ei au impresia ca vrei sa-i contrazici sau sa le pui la indoiala statutul de zeu...

<{POST_SNAPBACK}>


E o falsa impresie a ta!! Incearca sa deschizi gura si vezi cum e!

Edited by TIC, 07 September 2005 - 21:20.


#61
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Da, am incercat.Eram la examenul de chimie organica. Era vorba despre un ciclu benzenic de 3 cu 2 legaturi duble si 1 tripla, faza la care am afirmat ca asa ceva nu exista. Profa sare in sus ca exista, eu ca nu. Pana la urma aveam dreptate, acel compus nu exista, este prea instabil pentru a putea fi izolat. Totul era pur teoretic, iar acel compus facea parte din subiectul de examen. Culmea este ca luasem 80 pcte la proba scrisa,aveam vreo 24 de puncte din seminar, care oricum le-ai calcula (ca nu se aduna si se impart la 2,logic) tot ieseau peste 5....tot m-a picat la oral, m-a plimbat prin toata materia si m-a prins la "noile descoperiri la acetilena", subiect EXTREM de aiurea...

#62
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

alexalecu, on Sep 7 2005, 20:11, said:

1. macar ai idee ce facultate am facut eu, ca sa poti sa-ti dai cu parerea despre mine ?
nu-i apăr asa de înverșunat pe cât crezi pe profesorii din poli, dar tu (sau alții ca tine) nu aveți dreptul să-i băgați pe toți în aceeași oală. o să treacă foarte multă apă pe dâmbovița până să ajungi să ai același nivel de cunoștiințe cu profesorii aia pe care-i desconsideri
2. poți să te iei de mână cu colegul forumist manolachedan (parcă așa-i zice, vezi că are un thread la fun).

<{POST_SNAPBACK}>

Da' tu ai idee la ce facultate sunt eu ca sa-ti dai cu parerea despre profesorii mei si sa ma iei peste picior? Nu mai face atat pe moralistu' ca nu impresionezi pe nimeni. Cei care stiu despre ce vorbesc pot sa confirme!
Am avut si profesori pentru care am tot respectul si care chiar se chinuiau sa ne faca sa pricepem, dand si notele la examen pe merit;  
din pacate cei din cealalta categorie sunt destul de multi (multi si din cadrul seminaristilor/laborantilor).

2. Da...il cunosc..suntem din aceasi secta. Pt noaptea asta avem programat sex salbatic cu minore urmat de proiectii cu Sandy Bell.  :smoke:

#63
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

sepguy, on Sep 7 2005, 22:08, said:

Da' tu ai idee la ce facultate sunt eu ca sa-ti dai cu parerea despre profesorii mei si sa ma iei peste picior?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai...nu ne intereseaza la ce facultate esti decat daca e in cadrul UPB...despre profesorii de acolo vorbim...

#64
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
off: guys, sper ca nu s-a mai discutat ca nu am apucat sa citesc, dar bobocelul din mine cand incepe facultatea ? (poli buc) 10x

#65
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
daca esti anul 1(ar trebui sa fi daca nu citesc eu threadul asta prea tarziu) politehnica se incepe maine(3 oct. 2005) deschiderea cel putin la mine la IMST e la ora 12 restu nush...:) deci vino si tu pe la 11:30 si cauta pe acolo..:P enjoy desi ai sa-ti blestemi zilele in politehnica...

#66
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
io m-am saturat de profesori care nici nu mai pot sa mearga si sa citeasca si vin si ma invata pe mine "cutting edge technology" -> si n-au pus mana pe calculator decat pe ala  stiintific cu logaritmi. ma rog...

ma mai seaca organizarea, respectiv dezorganizarea cazarilor in camine.  ma mai seaca secretarele care se plang ca ele stau acolo pe 4 milioane, Tanti, daca esti incompetenta si nu poti face altceva, ce vina am eu?????

#67
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

add, on Oct 2 2005, 15:19, said:

  ma mai seaca secretarele care se plang ca ele stau acolo pe 4 milioane, Tanti, daca esti incompetenta si nu poti face altceva, ce vina am eu?????

<{POST_SNAPBACK}>

Ce ma??? 4 mil? GET REAL! Alea sunt pline de aur pe ele din salariul ala? Secretara de la noi vine cu audi la facultate! :death:

#68
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Mie imi place de secretara de la faculta(defapt de una din ele)... :inlove:

#69
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
am shi yo parte de profi care se cred centrul universului dar am si profi de treaba....oricum politehnica e destul de grea bine acum depinde si la ce fac. din cadrul politehnicii ai intrat...:) si totusi...e valabila chestia cu "daca termini facultatea x de la politehnica esti cautat"?

#70
lute

lute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.09.2005

View Postadd, on Oct 2 2005, 15:19, said:

io m-am saturat de profesori care nici nu mai pot sa mearga si sa citeasca si vin si ma invata pe mine "cutting edge technology" -> si n-au pus mana pe calculator decat pe ala  stiintific cu logaritmi. ma rog...

ma mai seaca organizarea, respectiv dezorganizarea cazarilor in camine.  ma mai seaca secretarele care se plang ca ele stau acolo pe 4 milioane, Tanti, daca esti incompetenta si nu poti face altceva, ce vina am eu?????
Pun pariu ca un bosorog de ala te prinde la niste chestii elementare. "Cutting edge tehnology" nu trebuie sa invetzi in facultate. Singurul scop este sa-ti fundamentezi notiunile elementare si sa invetzi unde sa cautzi.

#71
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
mda... altul...

#72
lute

lute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.09.2005

View Postadd, on Oct 15 2005, 18:30, said:

mda... altul...
mda..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate