Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Aroganta ateista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Ce avem noi ateistii spre deosebire de o mare parte dintre cei care cred in ceva, in orice, in dumnezeu, in animale si in cel mai rau caz in  sirene. Avem inteligenta, o inteligenta nebuna, o inteligenta care te face sa nu-ti fie frica de nimic, o inteligenta pe care o ai din nastere, ateii adevarati nu sunt cei care au citi o gramada de carti anti-religie si si-au schimbat parerea despre lume, ai acest lucru in sange, de mic cand nu intelegi o gramada de lucruri, de ce lumea se comporta atat de "identic", de ce multi fac anumite lucruri de frica cuiva pe care nu il vad, nu il cunosc, nu sunt siguri ca exista, consideri ca isi bat joc de viata lor prin stilul religioas pe care il au, dar nu cunosti daca poate asta e fericirea lor si asta isi doresc ei de la viata.
E un fel de virus, de care nu te vindeci toata viata, indiferent de incercarile grele pe care le vei avea. Esti batjocorit si privit ca un ciudat pe oriunde, dar nu-ti pasa, nu-ti pasa de ce pareri au alti oameni despre tine, de parerea parintilor, parerea rudelor, iti pasa doar de parerea ta care este mereu "adevarata". Pierzi o gramada de lucruri care poate te-ar fi facut fericit. La moartea parintilor tai nu vei putea sa le aprinzi o lumanare, nu vei putea sa te intorci la mormintele lor, nu vei putea sa te rogi pentru ei si poate nu vei putea sa accepti sa le faci o slujba religioasa pe care ei si-au dorit-o din partea ta, de ce??? Pentru ca nu accepti aceste lucruri si nu poti sa-ti incalci regulile pe care ti le impui.
Nu ai puterea sa lasi de la tine ceva, nu-ti pasa de cei din jurul tau, iti pasa doar sa-ti respecti regulile pe care ti le impui, indiferent de suferinta "sufleteasca" a celor din jur, pe care nu o interpretezi ca suferinta sufleteasca religioasa, pentru tine sufletul nu exista; suferinta "sufelteasca" a cuiva e ceva normal prin care trebuie sa faca fata la fel ca tine, dar tu nu nu-ti dai seama da nu toti sunt asa, nu toti au puterea ta de a ignora lucrurile "spirituale", nu tot nu pun accent pe iubire, mila, familie, prieteni etc. Tie iti pasa doar de placerea ta, de nebunia ta, pentru tine prietenii sunt doar niste marionete pe care le folosesti sa ajungi unde vrei tu si pentru asta ii consideri "prosti". Daca tu esti "prostit" nu-ti pasa, nu-i porti ura celui care ti-a facut-o, e numai vina ta  ca nu ai fost in stare sa-ti gandesti actiunile si sa alegi ce e bun pentru tine nu pentru cel de langa tine. Pentru tine, iubita/iubitul e bun doar pentru sex, nu ai sentimente pentru el/ea. Tu ca ateu nu te vei casatori vreodata civil/religios, nu poti imparti ceva cu cineva, indiferent cine este acesta.
Pana aici ne consideram perfecti, dar pana la urma care este defectul nostru???
Defectul nostru ar fi dorinta aceasta de a le dovedi celor din jur cat de josi sunt in comparatie cu noi, sa le spunem ce stim noi si ei nu stiu; suntem plini de entuziasm cand cineva gresete ceva si este total diferit fata de ideile noastre si repede incepem sa-l batjocorim si sa-i dovedim cat de destepti suntem si ca doar noi avem dreptate. Daca cineva sustine un eseu despre un anumit lucru si exista in primele  doua, trei randuri ceva cu-care nu suntem de acord nu mai ascultam restul eseului, il consideram din start mai jos ca noi, chiar daca am fi putu invata ceva din urmatoarele randuri.
Pana la urma inteligenta noastra inseamna putere???? ce ne face pe noi fericiti?? Sexul, banii,rautatea, aroganta, ironia,nepasarea??? Nu m-am simtit niciodata fericit cu aceste lucuri, tot timpul mi-am dorit mai mult sex, mai multi bani, mai multi oameni de a rade, e ca un examen de viata, nu te simti bine pana nu atingi punctajul de trecere si pentru tine punctajul acela trebuie sa fie cel maxim. Si ce fericire am avut? Fericirea de a-mi respecta convingerile??? Ce ne face pe noi ateii fericiti sau mai bine zis vom fi fericiti vreodata??? Unde ar fi ajuns omenirea daca toti oamenii erau ca noi??? Dar nu toti sunt ca noi, asta inseamna ca avem dreptul de a ne folosi de ei??? Asta ne da dreptul ca nu multumi cuiva?? Asta ne da dreptul de a nu ne considera responsabili de faptele pe care le facem?? Ateii sunt oameni si ceilalti niste animale, sau invers??? Omul se naste rau sau bun??? Fiinta umana in radacinile ei pure are un mod de viata pe cont propiu sau colectiv????
Probabil ca nu voi gasi adevaratul raspuns la aceste intrebari niciodata si chiar daca l-as gasi nu l-as putea intelege pentru ca doar ce cunosc eu, un ateu, este adevarat.

Edited by errai, 08 April 2011 - 12:25.


#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Cat de dramatic... Pe alocuri sunt de acord cu tine dar multe lucruri mi se par exagerari.

#3
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Posterrai, on 8th April 2011, 13:23, said:

Ce avem noi ateistii ....
Ai facut cumva rost de dosarul vreunui tip de la un cabinet de psihiatrie?
Ar fi bine sa scrii si medicamentatia necesara, pentru o documentare completa.
S-ar putea sa le fie necesara unora.

Edited by johnnickelby, 08 April 2011 - 12:44.


#4
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Unde duce ignoranta...

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu cred că tu confunzi ateii cu sociopații...

#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postantigen, on 8th April 2011, 13:38, said:

Eu cred că tu confunzi ateii cu sociopații...
Nici pe departe.

#7
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postantigen, on 8th April 2011, 13:38, said:

Eu cred că tu confunzi ateii cu sociopații...

Asta e o confuzie "cam" intentionata ca sa sperie lumea de noi si ,normal, sa ii atraga catre ei.

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Către care "ei"?

#9
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Nu stiu daca poti asemana sociopatul cu ce am scris eu, unui sociopat nu-i pasa daca omoara pe cineva, mie-mi pasa ca-mi stric idealurile.

#10
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Posterrai, on 8th April 2011, 13:43, said:

Nici pe departe.

Te asigur ca asa e. Colegii de munca ma cunosc de ani de zile, dar au ramas masca atunci cand am spus ca sunt ateu pentru ca nu ma incadram in acele idei preconceput pe care le-ai ilustrat atat de elocvent. La fel si cu colegii de liceu care credeau ca provin dintr-o familie de intelectuali crestini avand in vedere felul in care ma comportam, desi nu era nici pe departe asa( ma refer la partea cu intelectualitatea. erau crestini intradevara, dar nu habotnici si tiranici).

Edited by archaeus5, 08 April 2011 - 12:58.


#11
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Se generalizeaza niste lucruri care depind de fiecare persoana in parte...

#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
si ateii cred...

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postarchaeus5, on 8th April 2011, 13:53, said:

Te asigur ca asa e. Colegii de munca ma cunosc de ani de zile, dar au ramas masca atunci cand am spus ca sunt ateu pentru ca nu ma incadram in acele idei preconceput pe care le-ai ilustrat atat de elocvent. La fel si cu colegii de liceu care credeau ca provin dintr-o familie de intelectuali crestini avand in vedere felul in care ma comportam, desi nu era nici pe departe asa( ma refer la partea cu intelectualitatea. erau crestini intradevara, dar nu habotnici si tiranici).

In mod sigur au inteles ca esti vegetarian. :rolleyes:

#14
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostDIVX2006, on 8th April 2011, 13:57, said:

si ateii cred...

Ei cred ca lasati disperare amestecata cu teama sa va intunece ratiunea.

View Postjohnnickelby, on 8th April 2011, 14:00, said:

In mod sigur au inteles ca esti vegetarian. :rolleyes:

De ce lasi frustarea fata de subiect si cei ca mine sa te copleaseasca aruncand astfel de afirmatii sarcastice gratuite?

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postarchaeus5, on 8th April 2011, 14:00, said:

Ei cred ca lasati disperare amestecata cu teama sa va intunece ratiunea.
Cred ca ai vazut prea multe filme de groaza.

View Postarchaeus5, on 8th April 2011, 14:03, said:

De ce lasi frustarea fata de subiect si cei ca mine sa te copleaseasca aruncand astfel de afirmatii sarcastice gratuite?
Dar ale tale cum sunt?

#16
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postjohnnickelby, on 8th April 2011, 14:04, said:

Cred ca ai vazut prea multe filme de groaza.


Dar ale tale cum sunt?

Nu vad legatura.

Ceea ce ai scris nu are legatura cu ce se discuta sau cu afirmatiile mele. E un atac direct la persoana ce nu poate fi confundat.  :puke: Case closed!

Edited by archaeus5, 08 April 2011 - 13:16.


#17
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Ultimul lucru de care are nevoie lumea asta este un teist care face pe ateul radical.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate