Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Senzatie de greata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
De vreo 5 zile am o senzatie de greata continua, chiar si atunci cand imi este foame. Abia reusesc sa mananc cate 1-2 inghitituri, pentru ca numai mirosul mancarii (mai ales carnea, dar nici cruditatile nu-mi pica bine) imi provoaca o senzatie de voma (nefinalizata  :rolleyes:  )
Nu sunt insarcinata.
Exista ceva remediu pentru dubiosenia asta? Deja am dat jos 3 kg, still descending, iar la medic nu stiu cand voi reusi sa ajung. Abia am timp pentru mers la medic pentru probleme mai serioase decat asta ..

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
alte simptome n-ai? că greața asta poate fi un simptom al unei probleme serioase, să știi.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 nile, on 2nd April 2011, 08:34, said:

De vreo 5 zile am o senzatie de greata continua, chiar si atunci cand imi este foame. Abia reusesc sa mananc cate 1-2 inghitituri, pentru ca numai mirosul mancarii (mai ales carnea, dar nici cruditatile nu-mi pica bine) imi provoaca o senzatie de voma (nefinalizata  :rolleyes:  )
Nu sunt insarcinata.
Exista ceva remediu pentru dubiosenia asta? Deja am dat jos 3 kg, still descending, iar la medic nu stiu cand voi reusi sa ajung. Abia am timp pentru mers la medic pentru probleme mai serioase decat asta ..
Simoptomul cel mai concludent al unei probleme cu fierea, nu neaparat o diskinezie biliara, ci o inflamatie minora cu incetinirea functiei (fiere lenesa). Daca te intrebi de ce a aparut, probabil pentru prima data, sa stii ca e ceva normal. Probabil ai avut o perioada mai stresanta, nu te-ai odihnit complet, etc.
Incearca sa tii un pic de regim vreo saptamana, baga sucuri de fructe (grepfruit in special) si ia de la farmacie Colebil/Bilichol/Farebil/Fiobilin, in combinatie cu Debridat daca vrei, care e foarte bun si metoclopramid neaparat sa scapi de greata si sa poti manca.

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cel mai des bila da astfel de stari , pentru a elimina aceasta supozitie poti lua de la farmacie anghinare sub forma de pastile (sau mag anghinare) . Nu are alte efecte asupra starii generale in caz ca nu este de la bila fiind extract natural de anghinare .

#5
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Poate esti prea stresata. Eu cand am examene sau mult de munca ma apuca asa niste stari de mai am putin lesin si nu pot sa mananc nimic, chiar daca am o foame intensa, simt un fel de greata ca tine. Asta mi se intampla deobicei cand dorm mai putin de 4-5 ore pe noapte. :lol:

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 adadoi, on 2nd April 2011, 08:38, said:

alte simptome n-ai? că greața asta poate fi un simptom al unei probleme serioase, să știi.
Nimic care sa fie asociat cu greata .. de fapt am niste pb endocrinologice (cred), dar le am dinainte de treaba cu greata. Astept a anumita zi luna asta, recomandata de endocrinolog ca sa merg sa fac o dozare de pro-numaistiucum.


 ripper, on 2nd April 2011, 09:24, said:

Simoptomul cel mai concludent al unei probleme cu fierea, nu neaparat o diskinezie biliara, ci o inflamatie minora cu incetinirea functiei (fiere lenesa). Daca te intrebi de ce a aparut, probabil pentru prima data, sa stii ca e ceva normal. Probabil ai avut o perioada mai stresanta, nu te-ai odihnit complet, etc.
Incearca sa tii un pic de regim vreo saptamana, baga sucuri de fructe (grepfruit in special) si ia de la farmacie Colebil/Bilichol/Farebil/Fiobilin, in combinatie cu Debridat daca vrei, care e foarte bun si metoclopramid neaparat sa scapi de greata si sa poti manca.
K, mersi .. O sa incerc vreo zi doua faza cu sucuri de fructe, si daca nu merge ma apuc de studiat prospecte (desi nu stiu cat o sa pricep). Nu prea imi vine sa bag medicamente, cu atat mai mult cu cat ar intra cam pe stomacul gol.

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
arsuri la stomac, oboseală nejustificată?

#8
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 adadoi, on 2nd April 2011, 10:18, said:

arsuri la stomac, oboseală nejustificată?
Fara arsuri, dar oboseala din plin, si justificata, la 5 ore de somn / noapte. O sa incerc sa mai  lucrez si la capitolul odihna.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai atunci e clar ce-am spus.
Ia pastilele alea si o sa-ti revii, nu-s chimicale nenorocite, te vor ajuta. Asta daca nu vrei sa se agraveze, ca e posibil.

#10
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Acum, dupa mai bine de o luna, pot spune ca a fost vorba doar de nesomn si stres. Slabisem de la 53 kg la 48. Am urcat din nou la ~51.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate