Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

miopie la 18 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011
hi all!
De mult mi-am propus sa deschid si eu un topic ca sa mai ma lamuresc in legatura cu problema mea de vedere destul de evident miopie pt ca m-am gandit ca cea mai sincera opinie pot sa o primesc de la alti cunoscatori ai situatiei

Am 18 ani.Port -1 la ambi ochi de aproape 1 an.Am inceput sa observa dificulatati de vedere cam pe la aproape 17 ani.Doctorul mi-a spus ca e din nastere insa sincer sa fiu nu inteleg pt ca mereu stateam la scoala in ultimele banci si nu am avut probleme deloc deloc.

Am incercat sa ii port mereu cum mi-a zis dar "onoarea" mea nu m-a lasat sa ii port prin oras.Dabia acum cateva luni am inceput sa ii port si cand ma intorc de la scoala dar in rest am fost zic eu fata cuminte si i-am purtat mereu.(si la citit si calculator+ scris teme tot)

Problema majora a aparut dupa doar cateva luni cand una din lentile s-a fisurat jos(ochelarii nu au jos rama) desi avusesem tota grija si costasera o avere.Neputand astepta 2 saptamani ca sa ii trimite la bucuresti sa le faca o lentila la fel ca originala am mers la un cabinet din orasul meu .La inceput nici nu am observat dar noua lentila era un pic diferita la "taiaturi" sau nu stiu cum sa le zic.Intrebarea mea e imi poate afecta asta vederea?Imi e ca dioptriile daca vor creste o sa creasca diferit din aceasta cauza.Le-am facut o poza ca sa intelegeti http://img688.images...dsc00469ws.jpg/

Deci cam da as vrea sau aud daca cineva a mai avut aceasta problema sau stie ....si cam cat sa ma astept sa imi fi crescut dioptriile cand ma duc luna viitoare la control? Oo.... si sa am vreo speranta ca imi va trece pe cale naturala fara operatie?

ms anticipat.

Edited by claudia_bb, 28 March 2011 - 16:08.


#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Ce scrie pe rama? GXYG ?

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu trebuie sa-ti faci griji pentru taiatul lentilei atat timp cat s-a tinut cont de aceasi dioptrie si nu au modificat-o. Nu afecteaza ochiul cu nimic. Iar la noul control, exista sansa sa iti puna dioptrii mai mici ori sa ti le lase la fel. Mai greu de crezut sa ti le mareasca, totusi esti tanara.

#4
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011
pe rama nu scrie absolut nimic

View Postgozmyn, on 28th March 2011, 17:14, said:

Nu trebuie sa-ti faci griji pentru taiatul lentilei atat timp cat s-a tinut cont de aceasi dioptrie si nu au modificat-o. Nu afecteaza ochiul cu nimic. Iar la noul control, exista sansa sa iti puna dioptrii mai mici ori sa ti le lase la fel. Mai greu de crezut sa ti le mareasca, totusi esti tanara.

:) fiu...eram cam ingrijorata pt ca am tot auzit ca montarea incorecta poate duce la cresteri diferite si m-am gandit ca si o taietura diferita ar putea afecta.
Sunt atat de speriata pentru ca mai sunt cativa colegi i clasa mea care au inceput sa poarte ochelari dabia la liceu si unuia i-a crescut pana la -2 si ceva de la -1 desi i-a purtat mereu.la altcineva doar 0,25 la un ochi si la colega mea de banca i s-a triplat in 2 ani dar ea chiar nu i-a purtat deloc si are un caz grav in familie de miopie

Ceea ce ma duce la alta mare intrebare.Daca eu nu am cazuri de miopie in familie(chiar deloc deloc nici in familia extinsa) e un lucru favorabil, un plus pt mine si o speranta in plus?

#5
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
miopia nu se vindeca,eventual se opereaza.eu port de la 14 ani,incepand cu 0.5 iar in 10 ani am ajuns la 1,25.dar se pare ca de vreo 3 ani stagnez la aceasta valoare.aceste valori le am la ambii ochi dar la alte persoane evolutia este diferita.esti tanara inca,nu dispera

#6
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Montarea incorecta cred ca se refera si la schimbarea dioptriei. Daca iti punea -0.75 in loc de -1 etc. Asa nu vad vreo eroare. Acum depinde si de defect. Daca nu ai cazuri in familie iar doctorul spune ca e din nastere... e mai greu de spus daca se va vindeca sau nu. El poate sa iti dea mai mult detalii. Oricum, nu e un lucru rusinos sa porti ochelari.

Edited by gozmyn, 28 March 2011 - 16:57.


#7
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

View Postasyx, on 28th March 2011, 17:55, said:

miopia nu se vindeca,eventual se opereaza.eu port de la 14 ani,incepand cu 0.5 iar in 10 ani am ajuns la 1,25.dar se pare ca de vreo 3 ani stagnez la aceasta valoare.aceste valori le am la ambii ochi dar la alte persoane evolutia este diferita.esti tanara inca,nu dispera

pai asa stiam si eu sau ca trebuie sa treaca 30 si de ani.oricum deja de aproape 2 ani a devenit ca o obsesie si nu e zi in care sa nu imi rasara alte si alte nelamurii sau sa ma panichez ca viata mea s-a dus de rapa.cred ca sunt un pic exagerata dar na cine a trebuit sa poarte deodata la o varsta destul de mare ochelari cunoaste.


View Postgozmyn, on 28th March 2011, 17:56, said:

Montarea incorecta cred ca se refera si la schimbarea dioptriei. Daca iti punea -0.75 in loc de -1 etc. Asa nu vad vreo eroare. Acum depinde si de defect. Daca nu ai cazuri in familie iar doctorul spune ca e din nastere... e mai greu de spus daca se va vindeca sau nu. El poate sa iti dea mai mult detalii. Oricum, nu e un lucru rusinos sa porti ochelari.

ms.pai nu prea ma lamurit doctorul ala si de aceea acum o sa merg la altu,nici nu stiu daca asta e bine ca celalta imi cunoaste cum ar veni cazul si imi facuse diagnosticarea.Oricum sper ca nu e de rau ca am asteptat 1 an pana sa merg la alt consult.Unii ziceau ca la fiecare 6 luni sa mergi dar na de unde atata banet  :D

#8
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Chiar se recomanda, la orice boala, sa te vada in general vreo 3 medici.Daca 2 rezultate coincid,inseamna ca e corect, dar deh... de unde bani?Noi, romanii, folosim doar unu, ca e bun/rau, nu ne pasa, mancam mici si stam la gratar. Adevaru' e ca si o consultatie e scumpa... prea scumpa pentru ce ofera un salariu mediu.
Cam din 6 in 6 luni se face cate un control, doctorul poate sa-ti monitorizeze mai precis evolutia. Dar nu strica nici din an in an, decat deloc. ;)

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View Postclaudia_bb, on 28th March 2011, 17:31, said:

pe rama nu scrie absolut nimic



:) fiu...eram cam ingrijorata pt ca am tot auzit ca montarea incorecta poate duce la cresteri diferite si m-am gandit ca si o taietura diferita ar putea afecta.
Sunt atat de speriata pentru ca mai sunt cativa colegi i clasa mea care au inceput sa poarte ochelari dabia la liceu si unuia i-a crescut pana la -2 si ceva de la -1 desi i-a purtat mereu.la altcineva doar 0,25 la un ochi si la colega mea de banca i s-a triplat in 2 ani dar ea chiar nu i-a purtat deloc si are un caz grav in familie de miopie

Ceea ce ma duce la alta mare intrebare.Daca eu nu am cazuri de miopie in familie(chiar deloc deloc nici in familia extinsa) e un lucru favorabil, un plus pt mine si o speranta in plus?
Citeste aici ca sa-ti mai creasca moralul, ai auzit destule: http://www.visionsofjoy.org/faq.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate