Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Insecta in ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
M-am trezit azi-dimineata cu ceva gadilindu-ma in ureche si, din obicei, am bagat degetul sa scutur un pic, ca sa simt ca e ceva ce il atinge. Am sarit dupa penseta si dupa ce am introdus-o cu grija, am scos un gandacel (semana cu o buburuza, avea si aripi). Prietenul imi spune sa nu ma sperii, ca din moment ce-a iesit, nu mai sunt probleme. Insa as vrea sa intreb aici mai intai daca ar putea fi complicatii. Am citit deja despre spalaturile cu apa oxigenata.

Cum m-a lovit o raceala urata de ieri, evit sa ies afara. Asa ca as vrea sa stiu daca e recomandat sa merg la spital sau daca imi fac griji degeaba.

#2
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Normal e sa te duci la un ORL-ist, sa nu-ti faci spalaturi cu apa oxigenata singura.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
daca a iesit teoretic nu ar fi probleme. dar daca si-a lasat oole pe timpanul tau e nasol. recomand vizita la orl.

#4
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
E prima oara cand mi se intampla si normal ca m-am speriat. Cum sunt deja bolnava de o viroza afurisita nu as vrea sa ies afara decat daca e absolut necesar. Ma gandesc ca o solutie imediata care sa inlature alte griji ar fi o spalatura cu apa oxigenata. Odata ce ma insanatosesc ajung si la ORL (dar pentru acolo imi trebuie trimitere de medicul de familie la care imi trebuie programare pentru care oricum trebuie adeverinta de la facultate, s.a.m.d), asa ca sunt interesata de ce pot face singura acasa, pana sa ajung la o consulatie propriu-zisa.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mie odata mi-a intrat o ginganie in ochi. si am scos-o. altadata, iar o ginganie in ochi. si am scos-o si pe aia. si tot asa de enspe ori, tu-le grijania de ginganii. da inca n-am orbit. exista 100% sanse sa n-ai nici pe dracu, garantat

#6
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View PostSnowBlack, on 22nd March 2011, 12:05, said:

Lasa ca vede el la noapte.
MaryJaneS, chiar te rog sa revii maine cu impresii si sa ne spui ce s-a mai intamplat. Poate il convingem si pe SnowBlack ca e aiurea ce spune.

#7
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
Si referitor la subiectul propriu-zis, cum o sa ajung si la doctor mai tarziu in cursul sapatamanii (trebuie sa fac rost de programari si trimiteri), as vrea sa stiu daca sa las urechea in pace pana atunci sau sa o spal cu apa oxigenata ca precautie.

#8
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Ma enervezi cu urechea aia a ta.

Las-o dracu asa cum e, nu e nevoie nici la doctor sa te duci daca nu te doare sau ceva de genul. Te-a luat paranoia.

#9
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009

View PostSnowBlack, on 22nd March 2011, 12:33, said:

Ma enervezi cu urechea aia a ta.

Las-o dracu asa cum e, nu e nevoie nici la doctor sa te duci daca nu te doare sau ceva de genul. Te-a luat paranoia.


Cand esti "grijuliu" raspunzi pe langa subiect si cand esti pe subiect raspunzi ca un nesimtit... pardon, ca un trol. Dar daca te enervez, incetez imediat. /sarcasm

#10
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMaryJaneS, on 22nd March 2011, 11:39, said:

Cand esti "grijuliu" raspunzi pe langa subiect si cand esti pe subiect raspunzi ca un nesimtit... pardon, ca un trol. Dar daca te enervez, incetez imediat. /sarcasm

Ar trebui sa te duci de urgenta la doctor. De asemenea iti recomand sa te speli cu multa apa oxigenata, da-ti si pe par.

Edited by SnowBlack, 22 March 2011 - 12:47.


#11
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostMaryJaneS, on 22nd March 2011, 12:12, said:

E prima oara cand mi se intampla si normal ca m-am speriat. Cum sunt deja bolnava de o viroza afurisita nu as vrea sa ies afara decat daca e absolut necesar. Ma gandesc ca o solutie imediata care sa inlature alte griji ar fi o spalatura cu apa oxigenata. Odata ce ma insanatosesc ajung si la ORL (dar pentru acolo imi trebuie trimitere de medicul de familie la care imi trebuie programare pentru care oricum trebuie adeverinta de la facultate, s.a.m.d), asa ca sunt interesata de ce pot face singura acasa, pana sa ajung la o consulatie propriu-zisa.

Poti sa pui in ureche cu pipeta spirt medicinal (in timp ce stai culcata pe o parte cu urechea respectiva in sus).
Dupa un minut-doua intorci urechea in jos si se scurge spirtul cu eventualele "ramasite".
Cand eram mic si aveam otita externa un medic m-a tratat in modul acesta, adica nu este periculos deloc.

#12
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
Update

Raceala mentionata m-a tinut in pat o saptamana, deci nu am mai putut ajunge la medic. Urechea, in schimb, nu ma mai deranjat. Se pare ca a fost vorba de un singur locatar. O sa dau oricum si pe la ORL, in saptamanile urmatoare. Multumesc la toata lumea de raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate