Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1927
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Așa e, puneți stop loss să vadă brokerii până unde trebuie să manipuleze piața ca să vă triggereze stop lossul. Lăsați prostiile și nu tranzacționați în marjă. Cel mai bun stop loss...

#1928
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
@blotunga: fara SL ti.o poti fura de nu te vezi. Eu unul nu stau non stop sa urmaresc chart.urile. Pun SL la fiecare pozitie deschisa si TP. De ce as sta fara SL? Ai idee cam cat ar tb sa investeasca un broker sa mute piata sa.mi scoata mie un SL la 50pips distanta pt o pozitie de 1lot pe una din perechile majors? Dupa tine, merita?

#1929
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postdrepan, on 17 aprilie 2018 - 12:01, said:

@blotunga: fara SL ti.o poti fura de nu te vezi. Eu unul nu stau non stop sa urmaresc chart.urile. Pun SL la fiecare pozitie deschisa si TP. De ce as sta fara SL? Ai idee cam cat ar tb sa investeasca un broker sa mute piata sa.mi scoata mie un SL la 50pips distanta pt o pozitie de 1lot pe una din perechile majors? Dupa tine, merita?
Depinde de volatilitate și mărimea pieței/brokerului. Anyway eu nu investesc în marjă așa că n-am emoții de genul. Și nici nu fac daytrading.

#1930
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Broker.ul nu are nicio treaba cu marimea pietei. Vorbim de forex nu de bvb. Se tranzactioneaza cam 4trilioane zilnic.

Eu numai day trading si scalping. Folosesc leverage tot timpul. Altfel nu faci bani. Tu esti sigur ca vorbesti de forex si nu de stock trading?

#1931
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
posibil ca unii incepatori sa fie bagati in ceata cu termenii astia, intr-adevar blotunga a folosit termenul romanesc, nu cel original in engleza adica "leverage" adica marirea pozitiei deschise prin bani imprumutati de la broker (sau creditati) insa drepan are dreptate, cu sau fara "leverage", folosirea unui stop loss nu are legatura cu volumul cu care se intra in piata

blotunga e posibil sa se fi referit si la option contracts sau "futures" cum e numit in jargonul traderilor

#1932
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Daca folosesc SL stiu exact cat risc pe pozitia respectiva. Fara leverage nu.ti permiti sa ai pozitii destul de mari cat sa.ti permita profit ok la 30pips in favoarea ta.

Stiu ce e aia o marja, dar e mult mai apropiat sa folosim termenul corect chiar daca e in engleza.

#1933
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postdrepan, on 18 aprilie 2018 - 20:56, said:

Daca folosesc SL stiu exact cat risc pe pozitia respectiva. Fara leverage nu.ti permiti sa ai pozitii destul de mari cat sa.ti permita profit ok la 30pips in favoarea ta.

Stiu ce e aia o marja, dar e mult mai apropiat sa folosim termenul corect chiar daca e in engleza.
Am cochetat la un moment dat de forex, dar nu mai am nimic. Și da se poate și fără leverage și stop loss fizic (stop loss psihologic aplicam și eu). Dar nu câștigi din 30 de pipși. Știu pe cineva care chiar face bani așa. Dar are sume mari și le învârte pe câteva valute mari folosind anazlia tehnică și marcând la câteva sute de pipși profitul și investind pe orizont mai lung (adică luni, nu ore ca unii). În astfel de situații nu are nevoie de stop loss fizic.

#1934
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
La 1lot pe GBP/usd fiecare pips inseamna 10usd. La 3 tranzactii de 30pips eu zic ca e bine. Perechile majore se misca mai mult de 100pips zilnic. Ieri de exemplu in 10 minute 4 perechi au cazut mai mult de 100pips pe rapoartele legate de GBP. Ia vezi nu cumva se fac bani din 30pips? Nimeni nu ar tb sa tranzactioneze fara sa aiba un certificat de absolvire a unui curs de risk management.

Daca ai si un leverage ok poti sa iei pozitii mai mari de 1 lot cu un cont destul de sub 8k.

#1935
minxivixen

minxivixen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2018
deci daca am inteles bine, FOREX este mai mult pt trading - cumpar acuma si vand maine - si nu pt long time investment?

#1936
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

View Postminxivixen, on 01 iunie 2018 - 14:38, said:

deci daca am inteles bine, FOREX este mai mult pt trading - cumpar acuma si vand maine - si nu pt long time investment?

Fata de stock trading unde devii proprietar de actiuni pe forex doar pariezi ca o valuta va creste sau scade fata de alta. Poti sa tii pariul deschis cat timp vrei tu daca ai bani destui in cont in caz ca merge inpotriva ta sau pana incepe sa se schimbe trend.ul impotriva ta si scoti profitul.
Uita.te pe www.babypips.com sau www.investopedia.com ce inseamna forex.

#1937
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Salut! Am incercat sa folosesc Fx rate alerts via e-mailc a sa fiu notificat atunci cand se atinge un curs bun. Problema este ca toate ma anunta la n curs prestabilit. Stiti vreo posibilitate de a fi notificat cand se atinge min/max din ultimile x zile/luni? Multumesc!

#1938
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
nu prea vad cu ce te-ar ajuta asemenea "semnale"
caz concret, dolarul avea valoarea minima de vreo 1.43 in raport cu lira in martie adica era la cea mai scazuta valoare, dupa aia dolarul a inceput sa se aprecieze pana pe la 1.33 in luna mai. Aici probabil unii ar fi considerat un "semnal" de minim si sa cumpere dar au luat teapa ca in vara a atins devalorizarea maxima la 1.26 parca

ideea e ca doar pe semnale de genul asta, nu ai de unde sa stii cand e minimul sau maximul

#1939
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Da, clar nimic nu poate sa-ti spuna ca nu o sa mai creasca sau nu o sa mai scada. Eu ma refer ca in loc sa iti setezi tu anumite FX-uri la care sa fii avertizat, mi se pare mai simplu sa fii anuntat cand se atinge minimul/maximul din utlimile 1,2,3... luni.

#1940
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Imi puteti spune un website in care alegi o moneda si iti arata o lista cu toate celelalte monede si pretul lor la schimb ?

Eventual sa arate si un procentaj in functie de o anumita perioada, cum spunea cineva mai sus.

Sau grafice ca pe Google. Singurul lucru care nu-mi place la Google e ca trebuie sa deschid cursul pentru fiecare moneda in parte. Eu le vreau agregate sa ma uit dintr-o privire, ca nu caut ceva in mod specific. Ma intereseaza mai mult ca o stire, sa stiu ce se intampla in lume.

#1941
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Deschizi un cont demo la un broker, unde ai o platforma de tranzactionare cu cotatii:
Forex, indici, marfuri si crypto.
Sau www.xe.com, www.investing.com, care au si APP pentru smartphone!

Edited by focuscsv, 30 January 2019 - 20:52.


#1942
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postfocuscsv, on 30 ianuarie 2019 - 20:48, said:

Deschizi un cont demo la un broker, unde ai o platforma de tranzactionare cu cotatii:
Forex, indici, marfuri si crypto.
Sau www.xe.com, www.investing.com, care au si APP pentru smartphone!

Mersi, pe xe sunt foarte putine, am gasit pe investing asta https://www.investin...urrency-crosses

Incearca sa dai Quote sau MultiQuote sa anunti persoana ca ai raspuns.

#1943
Valentin19861234

Valentin19861234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2019
Buna seara...usd/jpy sell,107.310tp...nu mai folositi stop loss

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate