Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

power mac g5 contra dual xenon 3.6

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
In primavara vreau sa trec pe mac ( ma gandeam la un power mac g5 double processor 2.0Ghz) dar am cateva neclaritati:
Dupa cum se vede in graficul comparativ intre sistemele mac si cele dual Xenon, amd expuse pe apple.com dual mac 2.0 Ghz bate dual xenon 3.6 Ghz cam in toate testele, intrebarea mea este cum asa? datorita la FSB care este net superior la mac?
Mai este probabil si faptul ca pe mac g5 ruleaza OS TIGER?
Sunt testelea alea reale?
Va multumesc anticipat.

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
toate testele sunt strategii de marketing

in functie de cunostintele si feelingul tau, testele acelea reprezinta doar o justificare a ta, de ce cumperi un anumit produs...

#3
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
powermac are cumva racire lichida?

#4
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
În primul rând e vorba de xeon, nu de Xenon. În al doilea rând Os X pentru Intel e încă în fază experimentală. Nu e corectă comparația decât după ce apare Os X Intel, versiunea oficială. știi cu ce va construi firma Cray Supercomputers, cel mai puternic computer din lume? Cu procesoare Opteron. știi care este cel mai puternic procesor al momentului? Amd x2. Ca atare procesoarele Intel și cele compatibile Intel, nu sunt de loc de neglijat.

Nu este de neglijat nici PowerPC, care este un procesor excelent și care are niște performanțe deosebite. Dar la momentul actual nu se poate face o comparație obiectiva între Mac și Intel/Amd decât pe platforme linux. A compara deocamdată Mac și Intel care ruleaza Os X este total greșit.

Uite aici câteva comparații: http://www.anandtech...doc.aspx?i=2436

M-ar interesa dacă mi-ar putea spune cineva, cam care ar fi criteriul după care pot evalua viteza mac-ului față de viteza intel? Vreau să spun criteriul după care x mhz la mac = y mhz la intel ca performanță.

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
racire cu lichid doar de la 2.5ghz in sus per cpu.

#6
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
scuze de greseala cu "xenon",

probabil ca in testele alea performantele apple nu se datoreaza numai procesorului ci si sistemului de operare.
am vazut pe net conferinta apple unde CEO apple a vorbit despre tranzitia de la power g5 la procesoare intel, in italia se vand cu 999,00 euro sisteme power mac cu procesoare intel pentru software developers and hardware developers.

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu se vand, se imprumuta pe 2 ani.

#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
toate testele din reviste sau de pe materiale de marketing trebuie luate dup cum zice americanul "with a bit of salt". ma distrez de fiecare data cind cineva imi vorbeste de rezultate "reale" sau teste comparative in Photoshop.

performanta depinde foarte mult de aplicatia la care vrei sa folosesti computerul. ducind la extrem, un procesor de 1GHz "oboseste" asteptind intre apasarea tastei Ctrl si a tastei C cind faci Copy indiferent ca e mac, alpha, pc, sun etc.

daca ai nevoie sa de calcul matematic intens (sa zicem simulari matematice sau codare mpeg) atunci procesorul este cel care trebuie sa aiba performante mari. daca vrei sa faci server atunci partea de stocare (HDD, RAM etc) trebuie sa aiba capacitate de transfer mare. sunt foarte putine domeniile unde ai nevoie ca totul sa fie "de top"

in ziua de azi, culmea, nu piata profesionala cauta performante ucigatoare ci cea de "gaming", unde tinerii sunt obligati sa-si updateze computerul odata ce obtin un joc nou.

#9
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
eu am un sistem cu procesor hyper threading Pentium 4 3,06 cu ram ddr 1Gb placa ati radeon 256mb cu care ma descurc destul de bine in Photoshop 7.0, flash mx, dreamwaver, rareori ajunge procesorul la 100%, asta numai cand mai deschid cate vreun joc  atunci storc resursele calc. bine.
Deci al nivel profesional folosesc resursele calc. cam la 30%, nu fac nimic 3d, doar digital image editing for web unde din start imaginile sunt de mici dimensiuni si unde ram-ul care-l am instalat este arhisuficient.
motivul pentru care as vrea sa trec sa lucrez in ambele medii windows si mac este datorat de faptul ca ma indrept si spre grafica publicitara , domeniu in care se lucreaza numai pe mac.Am avut ocazia sa intru la lucrez in domeniu si nu am putu din cauza ca nu am mai lucrat niciodata pe un mac, chiar daca photoshop, illustrator, freehand au aceleasi instrumente pe ambele OS, a fost un minus faptul ca nu am lucrat pe mac.
La liceu am folosit pentru o perioada apple dar asta era acum 10 ani :).
Intentia mea este pana la urma sa iau un power mac la 2.0 ghz cu 2gb RAM cu monitor de 20-23, asta la anul urmator.
Sunt curios cand o sa apara primele mac-uri cu procesoare intel, deja am citil ca intel a construit un procesor pentru powerbook mac.
Din ce am citi este clar ca la mac avantajul nu sta neaparat in hard ci in stabilitatea sistemului de operare.
Sunt pc-uri care dispun deja de ram ddr2 533,627, hard 10.000-15.000, deci ca tehnologie este mult mai deschisa posibilitatea de optiuni la pc decat la mac.
Un lucru bun este ca mac a devenit accesibil si la user-ul obisnuit, este o offerta in italia pe un site 599,00 € mac mini 512ram+monitor lcd philips 17'' deci a devenit la indemana oricui cu alte cuvinte.

Edited by mindsoul, 03 September 2005 - 00:59.


#10
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pentru ce ai tu nevoie, un avantaj maricel este accelerarea Altivec si posibilitatea de a adauga cantitati imense de RAM. Inca nu se stie ce se va intimpal cu Altivec odata cu trecerea la Intel. opinia  mea este ca se va renunta la unitatea de calcul vectorial.

B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate