Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Finisaje casa - procedura corecta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Hermes12

Hermes12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2013
Toti dezvoltatorii se grabesc.
Conform normativului privind tencuielile umede, mai intai se tencuieste pe interior si abia apoi pe exterior.
Cred ca ordinea logica, intr-un santier pazit este urmatoare :

1. Instalatii electrice
2. Instalatii sanitare
3. Turnare sapa
4. Tencuiala interioara
5. Finalizare izolare pod/ mansarda
6. Montaj termopan
7. Glet si finisaje interior
8. Termoizolare si tecuire exterior
12. Lavabila interior
10. Montaj parchet.

Trebuie lasata cat mai mult sa iasa apa din tencuile,sape ...


#20
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Si eu ma gasesc in aceasta faza, doar ca mi-a recomandat electricianul, deoarece am casa din caramida porotherm, sa aplic mai intai tencuiala, ca sa nu trebuiasca sa sparga prea mult in caramida.  Tin sa mentionez ca e electrician cu experienta. Cum vi se pare ideea aceasta, ca eu chiar nu stiu ce sa zic?

#21
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Eu am facut instalatia electrica si apoi am tencuit. Intradevar am spart trasee pentru cablurile electrice in caramida sau am folosit rosturile dintre caramizi. Daca zidurile sunt cat de cat drepte, nu e nevoie sa aplici strat gros de tencuiala. Nu mi-ar fi incaput oricum copexul cu fire electrice doar in stratul de tencuiala.
Depinde si ce tip de tencuiala vei aplica. De exemplu tencuiala pe baza de ciment cu nisip,  multibat sau tenco este foarte dura. Nu cred ca e o mare problema faptul ca tai un traseu pt. cablu electric in caramida... Mai delicat este cand intalnesti stalpi de beton, grinzi sau centuri din beton in care nu prea ar trebui sa tai...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate