Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Finisaje casa - procedura corecta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Buna ziua,

Am ridicat casa la la rosu si anul asta ma apuc de finisaje.

Din ce m-am gandit eu ordinea lucrarilor ar fi:
1) termopane
2) izolatie exterioara cu polistiren
3) izolatie pod
4) instalatia electrica
5) instalatia sanitara
6) tencuiala interioara

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca ordinea este cea corecta.

Mersi
Stefan

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Termopanele cat mai la sfarsit ca le faci varza de la adeziv si tencuiala. Chiar daca au folia aia de protectie, tot le zgarie Gigeii pe santier. In plus, vei tine folia pe ele multe luni de vara cu soare si nu se va mai da jos atat de simplu.

#3
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Termopanele DUPA tencuiala si inaintea executarii termosistemului ( pentru a putea finisa pe linga ele).

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 steffan, on 10th March 2011, 10:07, said:

Buna ziua,

Am ridicat casa la la rosu si anul asta ma apuc de finisaje.

Din ce m-am gandit eu ordinea lucrarilor ar fi:
1) termopane
2) izolatie exterioara cu polistiren
3) izolatie pod
4) instalatia electrica
5) instalatia sanitara
6) tencuiala interioara

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca ordinea este cea corecta.

Mersi
Stefan

1) instalatia electrica
2) instalatia sanitara
3) tencuiala interioara
4) sape
5) izolatie pod
6) izolatie exterioara cu polistiren
7) termopane
8) tencuiala decorativa exterioara

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
La punctele 6-7-8 trebuie sa-i pui cumva pe mesteri in legatura unii cu altii, e cel mai bine asa, dupa aia vine unul si zice 'trebuie sa-ti pun geamurile stranb, ca a pus alalalt izolatia aiurea' si faze din astea.

#6
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Multumesc pentru sfaturi.

Singura problema ar fi ca daca ma apuc de interior inainte sa inchid casa trebuie sa imi iau paznic.

#7
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Mie mi-a fost frica sa las casa fara ferestre si sa pun instalatiile, asa ca am pus intai ferestrele. Cel mai mult s-au murdarit de la tencuiala, restul au fost cam neglijabile. Am folosit folii de plastic sa le protejez, dar tot s-au mai murdarit.
Ideal ar fi sa faci intai instalatiile (electrice, sanitare), apoi tencuiala si polistirenul (oricum raman de finisat la geamuri) si la urma ferestrele.
Ferestrele trebuie sa fie montate cand ajungi la glet si decorativa. Sapa se pune dupa glet.
Ordinea ar fi:
- instalatiile (electrice, sanitare, se pot face simultan daca ai echipe separate)
- polistirenul la exterior (se poate face simultan cu instalatiile daca ai echipe separate)
- cand ai terminat cu polisitrenul (intre timp au terminat si instalatorii lucrarile), bagi baietii la tencuiala
- dupa tencuiala montezi ferestrele
- se gletuiesc peretii (cu reparatiile de rigoare la ferestre);
- torni sapele
- cat se usuca sapele, baietii pot trece sa finalizeze polistirenul pe la ferestre, sa dea cu tinci si cu decorativa
- idealul ar fi sa faci o pauza de cateva luni chiar si jumatate de an ca sa se usuce bine casa (daca ai mers cu santierul destul de repede, in casa este multa umezeala de la materiale: tencuiala, sape, glet).
In timpul asta cu pauza, poti face diverse lucruri: montarea usii de la intrare/garaj, izolatia podului si receptia constructiei pentru ca la exterior casa este finisata (cu decorativa data, inchisa cu usi si ferestre) iar in interior ai sapele si gletul (peretii sunt albi).

Edited by Dic1, 10 March 2011 - 17:33.


#8
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Revin pe acest topic cu o intrebare. Daca tencuiala interioara se face inainte de punerea ferestrelor, nu exista riscul sa ploua pe peretii proaspat tencuiti daca vine o furtuna ?

#9
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Daca faci termoizolatia inainte sau imediat dupa tencuieli, pe unde iese umezeala din pereti?

#10
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 pu101, on 24 august 2013 - 10:20, said:

Daca faci termoizolatia inainte sau imediat dupa tencuieli, pe unde iese umezeala din pereti?

se presupune ca casa va fi aerisita lasind ferestrele deschise astfel incit sa se formeze curenti de aer in interior lucru ce ajuta mult la eliminarea aerului "umed"
in mod natural apa va tinde sa migreze spre un mediu mai putin saturat de umezeala, deci va tinde sa iasa din perete, inspre interior , sau chiar prin porii polistirenuluisi apoi prin stratul de finisaj de la exterior. e un proces lent insa...Posted Image

#11
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Intrebari pt. cine si-a finisat casa deja :

- Daca ati tencuit si facut instalatii inainte de a pune ferestrele, nu v-a fost frica de furturile de materiale ? Sau cum ati procedat ?
- Daca ati pus ferestrele inainte de orice altceva , ati reusit sa le protejati de zgarieturi ?

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Hawkie, on 26 octombrie 2013 - 08:13, said:

Intrebari pt. cine si-a finisat casa deja :

- Daca ati tencuit si facut instalatii inainte de a pune ferestrele, nu v-a fost frica de furturile de materiale ? Sau cum ati procedat ?
- Daca ati pus ferestrele inainte de orice altceva , ati reusit sa le protejati de zgarieturi ?

Am plătit paza si am ieșit mai ieftin si mai ok.

#13
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
sau container maritim de 6m cumparat , folosit citeva luni apoi revindut cu minim de pierderi sau chiar profitPosted Image

#14
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Daca se face instalatia sanitara (alimentare apa, scurgeri apa rece/calda) inainte de a tencui exista un risc sa calce muncitorii care tencuiesc pe tevi sa le rupa. Corect ?
Deci ar fi mai bine invers ? Tencuit si facut instalatiile sanitare ulterior ?

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Hawkie, on 10 decembrie 2013 - 17:20, said:

Daca se face instalatia sanitara (alimentare apa, scurgeri apa rece/calda) inainte de a tencui exista un risc sa calce muncitorii care tencuiesc pe tevi sa le rupa. Corect ?
Deci ar fi mai bine invers ? Tencuit si facut instalatiile sanitare ulterior ?

Inainte de a incepe tencuielile / sapele se face proba de presiune a instalatiilor si atunci , daca s-a intamplat ceva cu vreo teava , se inlocuieste .
Daca faci invers , va fi o groaza de manopera suplimentara .

Edited by motanul13, 11 December 2013 - 07:55.


#16
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004
Sunt la faza in care trebuie sa decid parsul urmator la constructie, in conditiile in care voi face incalzire in pardoseala cu agent termic.
Am facut instalatiile electrice cu traseele in mare parte pe placa, inclusiv traseele pentru o instalatie de incalzire suplimentara (de backup) bazata pe calorifere (doar tevile pozate in perete) si apa calda si rece pe tot parterul.
Am dubii legate de care ordine ar fi mai bine de urmat. Cei cu care am vorbit pentru tencuiala mecanizata recomanda ca ei sa intre dupa ce este turnata sapa, pentru ca e singura metoda prin care pot lasa curat in urma.
Citind recomandarile pentru incalzirea in pardoseala, aici recomanda ca sapa sa fie prinsa intre rosturile acelea de dilatatie fata de perete, de fapt fata de tencuiala.
Credeti ca ar fi vreo problema daca nu respect intocmai ultima recomandare si sa fac intai incalzirea in pardoseala si sapa, dupa care sa vin cu tencuiala?
Orice sfat este binevenit,  multumesc!

#17
npn

npn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.02.2006
Cred ca o solutie optima ar fi:
1) instalatia electrica
2) tencuiala interioara
3) instalatia termica si sanitara
4) sape
6) termoizolatie polistiren
7) tamplarie termopan
8) glet interior si galfuri exterioare geamuri
8) tencuiala decorativa exterioara

#18
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005

 Nic, on 08 iulie 2015 - 14:09, said:

Sunt la faza in care trebuie sa decid parsul urmator la constructie, in conditiile in care voi face incalzire in pardoseala cu agent termic.
Am facut instalatiile electrice cu traseele in mare parte pe placa, inclusiv traseele pentru o instalatie de incalzire suplimentara (de backup) bazata pe calorifere (doar tevile pozate in perete) si apa calda si rece pe tot parterul.
Am dubii legate de care ordine ar fi mai bine de urmat. Cei cu care am vorbit pentru tencuiala mecanizata recomanda ca ei sa intre dupa ce este turnata sapa, pentru ca e singura metoda prin care pot lasa curat in urma.
Citind recomandarile pentru incalzirea in pardoseala, aici recomanda ca sapa sa fie prinsa intre rosturile acelea de dilatatie fata de perete, de fapt fata de tencuiala.
Credeti ca ar fi vreo problema daca nu respect intocmai ultima recomandare si sa fac intai incalzirea in pardoseala si sapa, dupa care sa vin cu tencuiala?
Orice sfat este binevenit,  multumesc!
Salut Nic,

Sint fix în același punct în care ai fost tu. Bănuiesc ca la tine s-a rezolvat între timp. Cum ai făcut? Ai turnat sapa inaintea tencuelii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate