Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Stelvio PASS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
presario21

presario21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 31.08.2010
Salut.
Anul asta cred ca in locul statului la soare cu berea in mana aleg sa ma duc, cu masina, pe Stelvio pass din Italia.
Daca a fost cineva pe acolo il rog sa-mi spuna si mie detalii...costuri, pe unde e luat-o, unde a dormit, chestii care le faci intr-o excursie cu masina :peacefingers:

#2
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postpresario21, on 9th March 2011, 12:46, said:

... unde a dormit ...

Salutare !

La începutul lui aprilie 2002 am stat la Livigno (pt. ski). Am fost la Bormio o zi, dar Passo dello Stelvio era închis, era prea devreme. La acea vreme nu se punea problema vreunei taxe. Nici acuma nu cred să fie.
De la Livigno ne-am dus într-o altă zi la St. Moritz, în Elveția. Am trecut prin tunelul La Drossa.
Vara e superb de trecut în Italia prin Forcola di Livigno, când am fost noi era un panou ce bloca șoseaua, și era zăpadă mare pe carosabil. M-am dus totuși, ca pieton, pe șosea în sus vreo 3km pt. fotografii cu munții din jur.
Totul a fost superb în vacanța aia. Am făcut o groază de poze. Păcat că atunci nu aveam aparat digital.
Un pont ar fi că toată zona Livigno e zonă liberă de taxe - italienii erau vămuiți în Passo di Foscagno. Totul era mai ieftin la Livigno. Ne-am cumpărat ceva băuturi alcoolice și un ceas Seiko. Ca să-ți faci o idee, Chivas Regal de 12ani era 9eur, iar ceasul l-am luat cu 43eur (acum probabil totul e mai scump, datorită inflației, dar oricum mai ieftin decât oriunde).
Cazare bună găsești în Livigno sigur, poți să te duci liniștit fără rezervare, e plin de pensiuni, vile etc. Iar vara cazarea e și mai ieftină, fiind zonă de ski. Atâta că trebuie să ajungi ceva mai devreme, să poți umbla un pic înainte de a alege cazarea.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 March 2011 - 13:19.


#3
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008
Eu am stat undeva in Bagolino, la Hotel Piccolo (45°49'25.81"N, 10°29'25.85"E): super decent, undeva la 3 stele romanesti. Dimineata aveam o priveliste extraordinara catre lago D’Idro (vezi foto).  
Avantaje: relativ ieftin (aprox 50 EUR 2 persoane + mic dejun/zi in august 2010), zona merita prospectata, in apropiere se afla Pasul Croce Domini (doar 1975m). Dezavataj, poate putin departe de Stelvio. Noi am plecat pe la pranz spre Slevio si am abordat zona dinspre Trafoi. Sus erau o gramada de posibilitati de cazare, nu am retinut exact, dar nu mi s-au parut exagerate preturile. Mai multe detalii la: http://forum.softped...m...t&p=9061403
Tot cu privire la cazare, si Bormio mi s-a parut destul de aproape si bine plasat in zona si fiind oras turistic sigur vei gasi un loc de cazare avantajos.

Attached Files



#4
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Am fost anul trecut si e superb, insa nu stiu sa-ti spun de cazare- am stat in Merano la camping (foarte frumos, pentru cine prefera camping), si in Trento la niste prieteni.

Ca drum insa a fost asa - o zi Bucuresti-Zagreb, a doua zi Zagreb-Ljubljana-Bolzano-Cortina d'Ampezzo-Merano (pe Grande Strada delle Dolomiti) si a treia zi Stelvio, de unde am intrat in Elvetia pe un drum cu macadam!

Drumul e solicitant insa foarte frumos, foarte multe viraje de dreapta de viteza 1 (vizibilitate zero si panta relativ mare). La 8 am plecat din Merano si pe la 11 eram sus. Poti merge cu orice masina (eu am fost cu Fiat Albea 1.4, 77 cai)

Edited by horiamak, 10 March 2011 - 15:06.


#5
presario21

presario21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 31.08.2010
Danke schön!!!!

PS: am de citit link-ul pus de @cezarm  B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate