Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

De ce nu pot obține downloadarea unui fișier pdf prin fereastra File Download?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Bună

Am un site și vreu să ofer celor interesați posibilitatea de a descărca un fișier pdf.
M-am luat după codul de la lista madicamentelor de aici, doar că (binențeles) în loc de  <a href="http://www.cnas.ro/d...01_01_2011.pdf" title="Ordin Presedinte CNAS Lista 01 01 2011.pdf">Ordin Presedinte CNAS Lista 01 01 2011.pdf</a>

eu am scris, <a href="http://www.korea-hea...hermostat.pdf">

Adică, dacă vrei să descarci lista de medicamente de pe pagina dată ca exemplu, obți fereastra de download
Attached File  File_download.gif   9.89K   16 downloads

iar în cazul meu metoda nu funcționează așa, ci mi se încarcă conținutul fișierului pdf în browser și se afișează. Ori eu vreau să funcționeze ca în cazul listei cu medicamente adică să-mi apară fereastra de download. Vă rog să-mi spuneți ce-mi scapă?  :huh:
Vă mulțumesc.

Edited by MiculDexter, 09 March 2011 - 03:19.


#2
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Mi-e rusine sa-ti zic :) Nu stiu de ce, dar am impresia ca pentru fiecare fisier care ai incercat sa-l click-uiesti (sa il downloadezi), ai facut-o din browsere diferite. Daca in link-ul de la ei zici ca ti se deschide casuta de download, iar la tine, se deschide direct, nu vad alta "greseala".

Din cate stiu eu, treaba sta cam asa :

Pentru browserul Internet Explorer (versiuni vechi) e valabila intotdeauna varianta ta, cea in care sa se deschida o casuta cu optiunile save, open si cancel, iar pentru celelalte browsere (chiar si ie, dar versiuni mai noi) pot incarca/citi fisierul  pdf direct din browser datorita anumitor pluginuri. Practic tu ai pluginul de citire al pdf-urilor (cel putin pe browserul care ai deschis link-ul de la tine).

Pe Limba Romana : Nu ai ce sa-i faci atat timp cat vizitatorii tai au instalat plugin de afisare al pdf-ului direct in browser. Totusi daca ti neaparat sa fie downloadat poti arhiva fisierul pdf inainte sa-l pui pe site, astfel va fi cu extenzia .rar, care nu poate fi citit, decat downloadat.

Sper ca m-ai inteles si ca nu m-am inselat  :angel:

Edited by w3room, 09 March 2011 - 03:53.


#3
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Nu, indiferent de browser (am probat și cu IE6 și cu Firefox 3.6) se întîmplă diferit.

Dacă vrei să descarci lista de medicamente de aici, apare fereastra File download, la mine aici, se încarcă conțitunutul și se afișează în browser  :crying:
Poți să probezi și tu, dacă ai cîteva secunde libere.

#4
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
asa e cu PDF-urile - există posibilitatea să setezi din browser ca să ti se deschida direct ...


dacă vrei să fortezi download-ul direct (si dacă ai php) te pot ajuta eu cu o mică smecherie ...

#5
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostMiculDexter, on 9th March 2011, 11:48, said:

Nu, indiferent de browser (am probat și cu IE6 și cu Firefox 3.6) se întîmplă diferit.
Poți să probezi și tu, dacă ai cîteva secunde libere.
Am probat, crede-ma ca nu vorbesc aiurea. Atat timp cat utilizatorul are pluginul de citire al fisierelor pdf in browser, nu ai ce sa faci, se deschide automat. De ex mie mi se deschide cu casuta de download si din ie si din firefox 3.6, pentru ca nu am pdf reader plugin. Dupa cum ti-a zis si florin_buda, o solutie buna este sa aplici varianta asta.

Edited by w3room, 09 March 2011 - 15:56.


#6
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
super! super! :clapping:
Merci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate