Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#19
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 rand, on 30th April 2011, 15:17, said:

Ureea dizolvata stiu ca se foloseste in mica cantitate la erbicidare, pentru a spori efectul erbicidului.
Ca si ingrasamant lichid, nu stiu ce sa zic...  produce arsuri pe frunze, in afara cazului in care este administrata la presiune joasa cu diuze mari... ca sa nu adere picaturile la frunze.
stiti vreun soi de grau care da productii  f f bune?eu am luat de la rod bun dar nu e prea stralucit la seceta deaceea vreau altceva si nu stiu ce.

Edited by nicuenache, 19 May 2011 - 19:35.


#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 nicuenache, on 19th May 2011, 20:33, said:

stiti vreun soi de grau care da productii  f f bune?eu am luat de la rod bun dar nu e prea stralucit la seceta deaceea vreau altceva si nu stiu ce.

Pentru ce zona?
Eu folosesc Apullum si Ariesan, am mai folosit Transilvania si Turda81, cel din urma, cu spic fara mustati este f. sensibil la rugina, dar da faina de calitate superioara.
Transilvania - rezistent si productiv dar  i se spune "grau furajer" :)
Ariesean - cu pretentii fata de sol, dar f. productiv, rezistent la cadere ci calitate buna la panificatie.

Dar cred ca tu esti in alta zona, asa ca trebuie sa folosesti alte soiuri. :)

Uite un link util  - http://www.gazetadea...-cercetare.html

Edited by rand, 19 May 2011 - 21:11.


#21
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 rand, on 19th May 2011, 20:02, said:

Pentru ce zona?
Eu folosesc Apullum si Ariesan, am mai folosit Transilvania si Turda81, cel din urma, cu spic fara mustati este f. sensibil la rugina, dar da faina de calitate superioara.
Transilvania - rezistent si productiv dar  i se spune "grau furajer" :)
Ariesean - cu pretentii fata de sol, dar f. productiv, rezistent la cadere ci calitate buna la panificatie.

Dar cred ca tu esti in alta zona, asa ca trebuie sa folosesti alte soiuri. :)

Uite un link util  - http://www.gazetadea...-cercetare.html
salut,va spuneam zilile trecute de graul meu de la rodbun ca e slabut,acum cred ca nu as mai cultiva altceva,nu a mers al prea tare in primavara dar acum la spic e dublu fata de cal romanesc.cred ca scot 5tone.super si cu putine ingrasaminte.

#22
lucky30

lucky30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2011

 rand, on 8th April 2011, 15:21, said:

Tavalugesti daca graul este "descaltat", adica daca ingehtul-dezgehtul l-a lasat cu radacinile in aer. Altfel, nu are sens. Pana la urma, orice lucrare mecanizata se face doar daca este nevoie... altfel pierzi mai mult decat castigi. Sunt ani in care al grau nu este necesar nici erbicidatul :).

un tavalugit usor dupa semanat in perioada secetoasa este indicat.probat de mine in loturi comparative in aceeasi sola.o parte am tavalugit-o ,o parte nu.diferenta la rasarit a fost foarte vizibila.si in primavara se cunostea diferenta.din pacate la recoltat nu am mai tinut cont sa compar productiile astfel as fi vorbit si pe rezultate acum

#23
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ati inceput recoltatul?

#24
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
La grau? Nu, cam peste o saptamana e gata, acum la orz si rapita e batalia.
V-as spune o poveste cu fluctuatiile preturilor dar n-am timp si nici chef ca-s daramat dupa o zi pe combina.

#25
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Acu' c-o sosit ploaia si pe la tine(sper ca fara mari probleme) tre' sa fii odihnit, asa ca asteptam povestea cu interes.
P'aici n-o inceput nici la orz recoltatul...undeva in PH.

#26
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

 ucvph, on 25th June 2011, 17:27, said:

Acu' c-o sosit ploaia si pe la tine(sper ca fara mari probleme) tre' sa fii odihnit, asa ca asteptam povestea cu interes.
P'aici n-o inceput nici la orz recoltatul...undeva in PH.
Si eu astept povestea :D in ce zona din PH nu s'a inceput recoltatul ca la mine in zona tot PH au si terminat baietii :D

#27
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
In S-V Prahovei :D

#28
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Am obtinut anul acesta o productie de 2500 kg/ha cu soiul Alex, in conditiile in care am aplicat doar un ingrasamant foliar odata cu un fungicid si insecticid.
Intentionez anul acest sa folosesc soiul Boema. L-a folosit cineva ?

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 pamela200, on 22nd July 2011, 12:00, said:

2500 kg/ha

Nu-i cam putin ... ?

#30
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
pamela200
Am obtinut anul acesta o productie de 2500 kg/ha


Intreb si eu: daca graul se vinde cu aprox. 6000 lei vechi/kg, cit te costa lucrarile agricole de-ti mai ramane si profit?

#31
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Isaak, on 26th July 2011, 13:32, said:

pamela200
Am obtinut anul acesta o productie de 2500 kg/ha


Intreb si eu: daca graul se vinde cu aprox. 6000 lei vechi/kg, cit te costa lucrarile agricole de-ti mai ramane si profit?


Productia nu e mare... dar cam asta e media pe Romania de ani buni :). Foarte rar gaseti cu 5-6000kg/ha.
Daca e grau de panificatie, nu il da cu 0.6 lei.
Daca e putin si are unde s ail depoziteze, mai asteapta un pic si ia pret mai bun.

#32
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cu soiul ala Tisa m-am incheiat cu aprox. 5to la ha. Am avut 5800 pe un teren dar si 3500.

#33
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 katlin, on 3rd August 2011, 22:22, said:

Cu soiul ala Tisa m-am incheiat cu aprox. 5to la ha. Am avut 5800 pe un teren dar si 3500.


L-ai vandut acuma? Sau ai unde sa-l depozitezi pana la zile mai bune?

#34
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am vandut o mica parte pentru bani ptr. arat si restul ptr. arenda.

#35
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Am avut si eu doar un hectar de pe care am scos 5000 kg , destul de bine zic eu mai ales ca a primit doar 200 kg azot si un erbicid . In schimb sunt persoane care au scos si 7000-8000 aici in zona , deci se poate cu putina investitie.

#36
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Stie cineva, in zona Banat, de unde pot cumpara 500-600 kg samanta de grau toamna romanesc soiul GLOSA?
Merci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate