Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#793
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nivelul de trai in Romania trebuie imbunatatit.
Cand ridici capacul e zgomot si frig, closca a fugit de pe oua. Tu, daca ai fi ud si te-ar scoate unu de aripa in ger,n-ai bombani?
Cand vine capacul vine caldura si linistea, eventual intunericul, confort si siguranta adica.

#794
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postparintele, on 05 aprilie 2015 - 09:14, said:

Nivelul de trai in Romania trebuie imbunatatit.
Cand ridici capacul e zgomot si frig, closca a fugit de pe oua. Tu, daca ai fi ud si te-ar scoate unu de aripa in ger,n-ai bombani?
Cand vine capacul vine caldura si linistea, eventual intunericul, confort si siguranta adica.

Multumesc, insa n-am inteles-o pe aia cu nivelul de trai... :) Daca ma faci prost, ai dreptate, sunt, dar de asta intreb, ca sa nu gresesc. Nu mai intreb daca deranjez asa mult. :))

#795
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
A iesit maidanezul! Posted Image)

#796
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ai intrebat ce trebuie imbunatatit..nimic, sa nu-i mai zapacesti atata sau daca ii zapacesti sa nu te mai miri daca reactionraza la stimuli...
Daca totusi vei sa imbunatatesti ceva, atunci nivelul de trai, PIB-ul sau grosimea stratului de ozon...oricum ceva ce nu are nicio treaba cu puii aia.
Si nu deranjeaza intrebarile, dimpotriva, sunt amuzante prin candoarea lor...

#797
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postparintele, on 05 aprilie 2015 - 13:13, said:

Ai intrebat ce trebuie imbunatatit..nimic, sa nu-i mai zapacesti atata sau daca ii zapacesti sa nu te mai miri daca reactionraza la stimuli...
Daca totusi vei sa imbunatatesti ceva, atunci nivelul de trai, PIB-ul sau grosimea stratului de ozon...oricum ceva ce nu are nicio treaba cu puii aia.
Si nu deranjeaza intrebarile, dimpotriva, sunt amuzante prin candoarea lor...
Am inteles aiurea, cer scuze. Multumesc mult!

#798
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostLangaschek, on 05 aprilie 2015 - 06:34, said:

Oameni buni, daca au spart astia micii si n-au inlaturat complet bucatica de coaja din dreptul ciocului, n-as putea s-o iau eu?

Nu! N-ai tu grija ca daca puiul e in regula scapa el de coaja la momentul potrivit

#799
Alinazapa

Alinazapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2015
Am pus 51 de ouă.după 7 zile am aruncat 13(4 limpezi restul morţi).pana acum am 23 de incaltati si am intrat în ziua 23.clar temperatura nu a fost cea afişată pe ecran(38,5).mai am 2 ouă ciocanite de aseară dar nici o miscare.se vede cioculetul si piuie din cand în cand.sa-i las sa vad dacă ies singuri?restul oualelor le voi verifica mai tarziu...ce trebuie sa fac ca sa cresc temperatura incubatorului data viitoare?

#800
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ceva recomandari pentru un incubator hobby la cca 200 lei? Eu am gasit ce vedeti mai jos.
Cum e mai bine, sa intorc eu ouale sau sa iau incubator cu dispoztiv de intoarcere?
La primul incubator vad ca recomandarea ar fi pentru gaini si prepelite. La cel de-al doilea spune si de gaste de rate...La cel cu dispozitivul de intoarcere, cum se asigura umezirea oualor (daca voi pune de rata)?

http://www.zootehnic...c-5-60-oua.html
sau
http://www.zootehnic...e-a-oualor.html

Daca nu este permis si se considera reclama, va rog sa ma ajutati cu mp.

#801
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pentru ultimele posturi.
dupa ziua 18, incepe perioada cea mai importanta din incubatie. (la pui gaina).
cele mai importante chestii din perioada asta sunt :
pozitionarea corecta a puiului in ou. mentinerea umiditatii.
NU UMBLATI IN INCUBATOR.
puii care ciocane coaja o fac ca sa aiba acces la aer. puii pot sa traiasca 2 zile doar cu ce au din ou. nu ajutati puii sa iasa mai inainte de 2 zile dupa ce au ciocanit. daca umiditatea si pozitia sunt corecte o sa iasa singuri cand au chef (si daca nu au fost probleme majore de temperatura si dezvoltare, in care caz e oarecum inutil sa il ajuti, pentru ca o sa moara. eu in general ii ajut). in 5 minute, sau 48 de ore. nu inseamna mai nimic ca au facut gaura aia in corelatie cu timpul in care ies.
nu deschideti incubatorul in zilele astea doar asa ca sa va aflati in treaba. incubatorul se deschide pentru a scoate cojile/pui si a rearanja ouale la loc in caz ca au fost deranjate. operatie care se face la maxim de viteza, si cu un atomizor de apa landemana cu care se pufaie restul oualelor.
de ce ?
umiditatea scade brusc. sa zicem ca ai avut 60%, in mai putin de 30 de secunde scade la 30%, si de acolo urca inapoi incet. foarte incet. puii care au deja ciocanit coaja pot sa aiba mari probleme. pielita de sub coaja daca nu mai e umeda, se strange si nu mai lasa puiul sa foloseasca muschii sa iasa din ou.
daca incubatorul nu are indicator de umiditate folositi ceva de genul : http://www.ebay.co.u...=item3cf6061684
se calibreaza cu testul de apa + sare. http://exoticpets.ab...tm#step-heading
daca incubatorul nu reuseste sa duca umiditatea peste 60% in ziua 18, bagati servetele de hartie pe fundul lui care sa mareasca suprafata de evaporare. umiditatea este extrem de importanta la final, si deschiderile repetate si inutile ale incubatorului nu fac decat sa omoare puii.

din nou, inainte sa faceti ceva cititi : http://www.backyardc...sisted-hatching este un articol extrem de bun.

Edited by fr0ggybv, 05 April 2015 - 19:18.


#802
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@alinazapa, nu stiu ce sa te sfatuiesc cu privire la ouale ciocnite, daca esti sigura ca sunt de aseara in faza asta e cam nasol, pana acum ar fi trebuit sa iasa, sau cel putin la mine au iesit in 24 de ore cei care erau sanatosi. E greu sa stai sa te uiti la ele cum isi pierde puterile puisorul dinauntru si pana la urma moare, e ceva ce eu nu am reusit sa privesc fara sa intervin, am ajutat puisorul putin, pana la urma a iesit dar dupa 3 zile de chin a trebuit eutanasiat pentru ca nu reusea sa manance, nu putea inghiti. In general puii care nu reusesc sa iasa singuri din ou au ceva problema din start si asta de obicei se vede dupa, o sa pice primul la orice boala. Sigur, sunt si exceptii...
Ca sa cresti temperatura poti sa invelesti incubatorul intr-o patura, cu mentiunea ca trebuie sa ai grija sa lasi liber orificiul de aerisire.

Edited by claudia313, 05 April 2015 - 19:33.


#803
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postanasstasia, on 05 aprilie 2015 - 18:24, said:

Ceva recomandari pentru un incubator hobby la cca 200 lei? Eu am gasit ce vedeti mai jos.
Cum e mai bine, sa intorc eu ouale sau sa iau incubator cu dispoztiv de intoarcere?
La primul incubator vad ca recomandarea ar fi pentru gaini si prepelite. La cel de-al doilea spune si de gaste de rate...La cel cu dispozitivul de intoarcere, cum se asigura umezirea oualor (daca voi pune de rata)?

http://www.zootehnic...c-5-60-oua.html
sau
http://www.zootehnic...e-a-oualor.html

Daca nu este permis si se considera reclama, va rog sa ma ajutati cu mp.

cleourile sunt incubatoare decente, le-am folosti cu o rata de incubare ok.
personal nu imi place.motive:
1' -> rotirea in "picioare"
2' -> nu pot regla temperatura. in caz ca senzorul e reglat prost nu am ce face. sau daca vreau sa incubez la 36.5 de grade in loc de 37.5  in ultimele 3 zile iar nu am ce face. in plus acuarete de +/- 1C e mare. din pacate unul mai profesional trece de 1000.

de asta mi-am construit un incubator dupa modelul : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5g_Bsr7BWok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (adica rotire pe orizontala) + termostat programabil pentru diverse temperaturi.

orice incubator care mentine o temperatura de 37.5 grade poate sa incubeze curci/rata/gasca ... cam de toate in afara de struti :P.
in general la cele cu auto intoarcere se pot face pi de gaina/rate/curca (oua cam de aceeasi marime). gasca/potarnichi au alta marime si trebuie intoarse manual.

eu acu incubez de rata muta, pana acuma am mers pe temperatura 37.5, umiditate 40-44.
din ziua a 10 o sa folosesc un atomizor cu care le pufai 1 data pe zi.
neaparat verificata temperatura si umiditatea cu un alt termometru/hygrometru. nu te baza pe garantia de fabrica ca e fabricat perfect.

claudia313, temperatura nu se ridica asa, pentru ca termostatul opreste incalzirea automat. cu patura se mentine temperatura mai constanta in caz de pana de curent de exemplu.

Edited by fr0ggybv, 05 April 2015 - 19:44.


#804
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Se poate sa ai dreptate dar eu am incercat si cu patura si temperatura a fost mai mare in interior.Eu am folosit un model vechi, fara afisarea temperaturii, probabil nici termostatul nu functiona cum trebuie, cert este ca patura a ajutat.

Oricum, a fost un stres maxim, masuram temperatura de multe ori pe zi. Ca experienta a fost utila dar eu voi alege ori de cate ori voi putea incubarea sub closca, nu se compara cu nici un incubator. Sub closca nu am avut oua cu pui morti, tot ce a avut pui a iesit, au ramas doar ouale neviabile, limpezi

Edited by claudia313, 05 April 2015 - 19:56.


#805
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
apropo, pufuletii mei, varsta 1 saptamana si ceva maruntis.
~ 12 australorp si 10 italian potarnichiu

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 05 April 2015 - 19:58.


#806
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Pufuletii tai sunt adorabili, dar mi se par cam inghesuiti...sau asa pare din poza

#807
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
s-au inghesuit ca asteptau sa le dau de mancare. au o cutie mare formata din 2 cutii de imprimanta a3, italienii chiar zboara dintr-un capat in altul. din pacate e inca frig si nu i-am scos in corpul de cladire in care am animalutele, inca ii tin in casa. putin cam deranjant cu mirosul niata, dar ce sa faci.

Edited by fr0ggybv, 05 April 2015 - 20:08.


#808
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Ce ma fac cu sotia? A iesit unul cu o gheara lipita si nu vrea sa-l eutanasiez. Vreo idee?

#809
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
ghearuta lipita de alta ? daca puiul e sanatos, nu are alte probleme, incearca sa stea pe picior nu pe incheietura (genunchi) permanent si daca ii pui degetul la gheruta el incearca sa prinda (deci o misca) nu trebuie neaparat sa il eutanasiezi. cat de repede posibil ia un bisturiu (cel mai mic si subtire, farmacie umana), desparti gherutele, le bandajezi cu ceva antiinfectie (galbenele de exemplu sau albastru de metil) + un pansament subtire. incearca sa pui o adapatoare/hranitoare in care puii sa nu poata sa intre cu picioarele. pansamentul sa nu piarda fire, ca am scos o data un fir de 5 cm din ciocul unul pui, infasurat in jurul limbii. vreo 15 minute a durat.

Edited by fr0ggybv, 06 April 2015 - 08:00.


#810
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
apropo, daca ai o forfecuta mica care taie foarte bine, gen cea de la briceag victorinox poti sa o dezinfectezi si sa o folosesti. mai ales in cazul in care nu ai mainile sigure, un bisturiu poti sa il scapi si sa tai prea mult sau sa tai din deget in loc de piele (mai da si puiul din picioare). cu o forfecuta de genul limitezi usor distanta de taiere. te uiti la ceilalti pui cata piele sa lasi.
eventual rogi pe inca cineva sa te ajute, pui puiul pe spate persoana numarul 2 il tine asa, tu prinzi piciorusul cu o mana, si gherutele intre degete, limita degetelor sa fie acolo unde vrei sa te opresti din taiat, ca sa nu alunece bisturiul mai mult.
degetele lipite pot sa apara din cauza consangvinizarii. daca puiul nu are alta problema, eu l-as opera cu bisturiu/foarfeca si l-as tine.

Edited by fr0ggybv, 06 April 2015 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate