Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#775
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asta nu stiu.

#776
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010

 parintele, on 03 aprilie 2015 - 18:09, said:

Cum dracu sa fie duminica ma frate?
21 de zile, 3 saptamani...ai pus luni la 12 ziua oua, luni la 12 ziua se termina cele 21 de zile...daca te incurci favi ca mamarea, tragi dunga cu un cui pe.tocul usii in.fiecare luni la pranz:lol:Posted Image
:)))))))))))))))))) Sper ca nu au murit saracii pui, am pus de ieri dupa-amiaza apa in alveola B si tot de ieri dupa-amiaza nu le-am mai intors.... Sunt prost tare de tot. :))))))))))))))

#777
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu imi fac un xls, sa pot pune observatii daca e nevoie ...
https://docs.google....dit?usp=sharing
dupa prima saptamana sunt in grafic, ouale au pierdut ~2.8% greutate cu umiditate ~41%

Edited by fr0ggybv, 03 April 2015 - 23:57.


#778
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Deja nu mai am rabdare... au trecut aproape 2 saptamani , dar parca au fost o luna... totul e normal temperatura oscileaza 37,5-38 , apa se evapora ok, closca nu a spart nici un ou si e tare cuminte si ascultatoare , pana acum sunt sanse sa fie totul bine :D  Cam din ziua de Paste ar trebuii sa apara micutii :D

#779
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 Langaschek, on 03 aprilie 2015 - 19:03, said:

:)))))))))))))))))) Sper ca nu au murit saracii pui, am pus de ieri dupa-amiaza apa in alveola B si tot de ieri dupa-amiaza nu le-am mai intors.... Sunt prost tare de tot. :))))))))))))))
N-au nicio treaba, stai linistit.
Aia care nu vor reusi sa iasa teferi si vioi, poti sa fii sigur ca oricum erau mai debili si crapau mai devreme sau mai tarziu.

Cat desprr treburile alea cu cantarit ouale, mirat la.2-3 zile, notite la fiecare in agenda...e frumos, mai ales la inceput cand iei totul ca pe un proces de invatare/experiment...
Dupa cateva zeci de serii ti se ia, nici nu te mai uiti sau te uiti ca sa mai eliberezi spatiul, vezi care iese si care nu va iesi desi e inca ok...se formeaza ochiul si dispare dileala de la inceputuri...


#780
Alinazapa

Alinazapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2015
Au ciocanit 5 ouă.unul de aseară care tot piuie dar numai o gaurica are si atât...în sfârșit!

#781
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 parintele, on 04 aprilie 2015 - 01:59, said:

Cat desprr treburile alea cu cantarit ouale, mirat la.2-3 zile, notite la fiecare in agenda...e frumos, mai ales la inceput cand iei totul ca pe un proces de invatare/experiment...
Dupa cateva zeci de serii ti se ia, nici nu te mai uiti sau te uiti ca sa mai eliberezi spatiul, vezi care iese si care nu va iesi desi e inca ok...se formeaza ochiul si dispare dileala de la inceputuri...

pai la gaini nu mai am nici un stres. incubez fara apa, pentru ca oricum am umiditate in casa peste 30%, verific din cand in cand sa fie temperatura ok si motorul sa mearga. in ultimele 3 zile umplu ambele tavite si asta e tot.

e prima data cand pun rate mute/gasti. am cerut niste sfaturi aici, http://forum.softped...8#entry16937891 dar nimic.
am mai cerut si pe alt forum in engleza, dar informatii cam aiurea. am citi o gramada de articole dar dadeau iar imformatii diverse rau.
asa ca pana la urma m-am decis sa fac de capul meu.
cel mai important e umiditatea. am gasit o gramada de idei de la incubatie fara umiditatea (mi se pare cam tampenie pentru ouale de pasari apa) pana la incubatie cu 80% umiditate permanenta. ceea ce iar e enorm.
asa ce am decis sa reglez umiditatea in functie de greutatea pe care o pierd ouale / 7 zile. vad ca merge ok daca o mentin la 40-45.
apoi mai e activitatea clostii, care vine cu fundul plin de apa si se aseaza pe oua. o sa le stropesc si eu.
pentru asta imi trebuie un rezumat detaliat al activitatii.
apoi nu am chef sa stau sa calculez in cat pica ziua a 10, in cat e ziua a 26 sa pun celalt incubator, mai ales daca ma intind in 2 luni diferite. nu totul se invarte la 3/5 saptamani ... deschid fisierul si ma uit. fac o operatie, trag o dunga, ca sunt cam ametit, si macar asa stiu ce am facut sau ce am uitat sa fac.

Edited by fr0ggybv, 04 April 2015 - 13:15.


#782
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Vezi ca gresesti rau cu umiditatea la gaini.
Ca idee, Ur aia oe care o citesti tu in casa e practic o valoare a.satuatiei cu vapori a aerului dar la o anumita presiune si temperatura.
In camera ai 20C si 30% umiditate.
In incubator, la 38C aproape, imiditatea e 15-17%
Tu incearva sa respecti un minim de conditii sau sa citesti corect niste parametri pt ca iti scapa niste fenomene si comii astfel niste gafe.
E drept, gaina iarta multe, puii vor sa iasa dar nici asa...

#783
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pentru gaini cam asta am la baza ca metoda de incubare : http://www.backyardc...cubation-method
stiu ce zici, m-am exprimat aiurea. in camera cu incubatorul am acvariu, si umiditatea poate sa creasca pana la 60%. dar pentru ca aerisesc dimineata si seara destul de rar ajunge sa fie 60% constant. (inlocuiesc saptamanal ~10 l de apa evaporata din acvariu.)
in incubator media se mentine pe la 33%, cu variatii intre 27 si 35 (fara apa pusa in tava). valoare masura cu o chinezarie de camera (care a fost verificata dupa metoda apa si sare) + http://www.adafruit.com/products/385 un senzor digital.

Edited by fr0ggybv, 04 April 2015 - 13:48.


#784
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010

 parintele, on 04 aprilie 2015 - 01:59, said:

N-au nicio treaba, stai linistit.
Aia care nu vor reusi sa iasa teferi si vioi, poti sa fii sigur ca oricum erau mai debili si crapau mai devreme sau mai tarziu.

Ca de obicei, salvator :)

#785
Alinazapa

Alinazapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2015
pufoseniile mele...am intrat in ziua 22 si pana acum am 5 puisori si mai astept altii

Attached Files



#786
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
in noaptea asta o sa iasa probabil in masa, daca poti mai trezeste-te in timpul nopii sa verifici si sa mai aranjezi ouale care probabil sa o fie mutate de pui in zbantuielile lor.

#787
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No bun, asteptam sa vedem tot cardul! :) Cred ca ai avut o temperatura cam mica, de-aia sunt in intarziere, in schimb closca mea supersonica ( o piticuta)  mi i-a scos pe toti  in ziua 19! Posted Image  Cand i-am dat mancare si apa in seara celei de-a 18 -a zile mai sa-mi sara ochii din cap cand am vazut un ousor ciocnit si am auzit corul de piuituri din celelalte!

#788
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Stau langa incubator, am vazut un ou miscandu-se, l-am pus langa ureche si piuie, l-am simtit cum se misca. Am luat-o razna :))))

#789
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Succes tuturor celor care va eclozeaza , peste o saptamana pe timpul asta , trec a 2-a oara prin emotiile acestea.. abia astept :))

#790
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Dupa Sf Paste voi mai pune inca o tura ,prima tura scoasa este ok,tare ar mai iesi pe afara....doar ca e frig,mai ales ieri ce vant si zapada a fost !Si nu am avut nici curent,au stat puisorii mei fara caldura !Posted Image spre dimineata a venit si curentul ! A doua tura este inca completa Posted Image am 13 cu gat golas si 20 normali ...Sunt vioi si cuminti Posted Image

Edited by nemrak, 04 April 2015 - 22:30.


#791
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Oameni buni, daca au spart astia micii si n-au inlaturat complet bucatica de coaja din dreptul ciocului, n-as putea s-o iau eu?

#792
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Parinte, tot dumitale mi te adresez, iarta-mi "stresaciunea" :)) cand verific sa vad daca au mai spart si altii, astia care au spart deja fac ceva scandal cand e ridicat capacul de la incubator, apoi cand il pun la loc, liniste aproape totala, cu pleonasmul de rigoare. E de bine, sau....? Ce trebuie imbunatatit?

Edited by Langaschek, 05 April 2015 - 08:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate