Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Kyros Consulting - agricultura in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006
Salutare tuturor! As avea ceva nelamuriri in legatura cu o companie de recrutare in domeniul agriculturii in Spania. Aceasta companie (ma rog, un oarecare Stoica Adrian) a dat anunturi pe mai multe site-uri din republica Moldova si suna cam asa:
'Descrierea firmei:

firma de intermediere si consultanta

Descrierea postului:

muncitori din Republica Moldova pentru cules fructe(mere,pere,piersici,nectarine prune) in Spania plecarea pe 20 Martie

Cerinte:

barbati si femei se accepta si cupluri varsta 20-45 ani ce detin pasaport Romanesc sanatosi clinic fara antecedente penale

Oferta (bonusuri, beneficii):

salariu 5-6.5 euro pe ora se lucreaza 48-60 ore saptamanal plata se face la fiecare sfarsit de saptamana obtinerea numarului de N.I.E gratuit asigurari medicale si sociale contract 6 luni cu posibilitatea prelungirii cazare asigurata contra cost (100 euro lunar)'



Dupa o corespondenta de cateva zile am aflat ca costul programului este de 150 de euro si se achita in 2 rate lunare dupa ce ajungi in Spania si incepi lucrul, procesarea dosarului costa 50 de euro si se achita doar la semnarea contractului. Ei iti fac rezervarea si tu achiti doar biletul de autocar. Plecarea se face deja pe 25 martie.
   Stie cineva, este de incredere sau nu? am gasit 2 adrese de mail la acelasi anunt: [email protected] si [email protected]
Cum as putea sa verific aceasta firma?

#2
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
N-am auzit, nu cunosc sa fie ceva serios, ca-l trimiteam si pe socrul meu. La nivelul de somaj din Spania este foarte ciudat. Castiga mai bine ca mine.

#3
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
din vaga mea experienta de pana acum, firmele serioase nu percep comisioane de plecare, ele deja avand comisioanele asigurate de ce.i care ii solicita pt a recruta lume :) acuma na ce sa iti zic intereseaza.te si tu daca e ceva serios, daca ai un nume de firma sa poti afla daca firma are profit si alte detalii de astea daca are cine sa ti le furnizeze si ce sa zic succes

#4
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006
Firma cica se cheama Kyros Consulting insa nu am gasit asa companie pe nicaieri....este doar Kyros Grup. Mai vad eu zilele asea care e treaba cu ei. Ciudat este ca imi raspund pe mail doar seara iar adresa nici pana acum nu am aflat-o.

Edited by marionline, 03 March 2011 - 07:58.


#5
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
o fi vreo firma de aia care are sediul fantoma sau care il schimba frecvent ... am patit.o si eu acum un an cu o firma care facea plecari in canada ... vezi fii precaut ca e periculos cu astia;)

#6
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006

View Postrob3r7o, on 3rd March 2011, 15:00, said:

o fi vreo firma de aia care are sediul fantoma sau care il schimba frecvent ... am patit.o si eu acum un an cu o firma care facea plecari in canada ... vezi fii precaut ca e periculos cu astia;)

Mersi pentru sfat, oricum sunt precaut. Dupa calculele mele poti pierde doar cei 50 de euro pentru inregistrarea dosarului (la semnare) si pretul biletului de autocar (Eurolines sau Atlassib), insa biletul il poti folosi oricum :)

#7
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007
adrian bearfighter....pai numai cat vezi asemenea aberatii de adrese de email si tre sa fugi.......acuma toti carnatii vor sa faca bani din asteptarile si naivitatile/greutatile oamenilor.....astia merita bagati cu ursii in cusca numai cu credinta la el......

de ce crezi ca s-a orientat la moldoveni? ce, crezi ca romanilor li se apleaca cu 1000 euro pe luna?.....in fine....nu te baga decat daca iti asigura tot..asa cum zicea cineva mai sus.....

LE: nu e ciudat in legatura cu somajul din Spania....a aratat si la tembelizor pe TVE.....undeva in Leida......don juanii cam fug de munca la tara ca asta implica si relocare si munca in frig si bani mai putini si etc.......

Edited by jocherjocher, 03 March 2011 - 20:18.


#8
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Personal despre aceasta firma nu cunosc insa despre culesul la mere si alte alea va pot apune ca o cunostinta de a mea a fost in Lerida la cules la o spanioloaica , tot prin contract , a inceput sa culeaga un soi de mere din care nu avea prea multi pomi si urma o livada care era plina de mere , speranta unui castig cat de cat acolo era .
Si ce s-a intamplat ?
Surpriza ! Cand erau de cules merele din a doua livada , datorita timpului rau care se anunta , proprietara a adus o masina de recoltat care in cateva zile a golit livada .
Oamenii au cules putine zile si practic au iesit in pierdere .

Nu este suficient sa fii precaut cu firma care te recruteaza , mai trebuie sa stii si ca poti sa ajungi acolo si sa nu ai ce culege ca o furtuna a pus la pamant toate merele .

La fel in zona Valencia , de pe sosea de multe ori poti vedea livezi de portocali fara fructe in pomi dar pe jos un covor portocaliu .

#9
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007
vesti proaste pentru capsunari....a aratat azi la televizor cum ca 4 studenti spanioli au inventat o masina de recoltat capsuni...am vazut si eu demonstratia..cu senzor de detectare a capsunilor de cules cu scos frunze cu selectat capsuni etc ...un robot operat de o singura persoana...cost intre 100 si 200 mii euro....zic ei amortizare in doua sezoane......deci pe sectorul asta o sa mai mearga treaba inca un sezon doua pana se inteapa si ceilalalti producatori ca functioneaza.....


LE in ceea ce priveste portocalele cazute imi zicea un producator ca de multe ori prefera sa le lase pustiului decat sa le culeaga/adune si sa le vanda pentru ca nu e rentabil economic....

Edited by jocherjocher, 04 March 2011 - 00:39.


#10
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Anul acesta au inghetat multe campuri de portocale, proprietarii incaseaza asigurarea pentru inghet si dau toate fructele pe jos, mai sunt romani si tigani spanioli care umbla si culeg portocalele de pe jos, le duc pentru procesare la fabricile de sucuri. Desi in ultimul timp cooperativele prefera sa trimita echipe sa culeaga campirile oamenilor, la cererea si pe bani loradica ai proprietarilor, intrucat tiganii cand intra in campuri culeg tot si nu se dau inapoi sa rupa si crengi.
Despre firma aia eu sunt aproape sigur ca e o teapa si inca mare. Prinde cateva sute de oameni si ia de la fiecare 50 euro pentru dosare si a facut bani de o distractie.

daca asi gasi o modalitate ca fiecare softpedist sa-mi dea 1 euro de-a moaca, ce bogat ajung!

#11
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007

View Postalmeu, on 4th March 2011, 21:03, said:

daca asi gasi o modalitate ca fiecare softpedist sa-mi dea 1 euro de-a moaca, ce bogat ajung!
e buna initiativa asta :)) imi povestea cineva acum cateva luni ca era un roman in Zaragoza in Plaza del Pilar unde e aglomeratia mai mare si tam-tam care avea o pancarta pe care scria ca are nevoie de 1 euro sa isi cumpere biletul pentru a se  intoarce in tara ... si noaptea o ardea prin discoteci si cluburi =))))) poti incerca eu te sustin Mult succes :D:D:D

#12
luci0303

luci0303

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.12.2007
cine a luat teapa de la tipul asta kyrosconsulting sa-mi dea un pm ca il cunosc !

#13
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Ia uitati-l, un fript care se ocupa cu datul de tepe.

https://www.facebook.com/stoicaa

Luci, cand il intalnesti sa-i spui sa se uite in spate de fiecare data cand coboara din masina.

#14
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View PostAttreyu, on 27th April 2012, 08:17, said:

Ia uitati-l, un fript care se ocupa cu datul de tepe.

https://www.facebook.com/stoicaa

Luci, cand il intalnesti sa-i spui sa se uite in spate de fiecare data cand coboara din masina.
Se pot da mai multe detalii despre acest cavaler?(in sensul ce tepe a dat,unde poate fi localizat,etc.),nu de altceva dar sa nu cada si altii in "plasa" lui!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate