Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Ne-exteriorizarea stari

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010
Salut la toata lumea !
Deci: am 21 ani, mii de prieteni (doar vreo 700 nr in memoria telefonului) extrem de sociabil , o functie importanta , o viata agitata, nu am probleme de personalitate sau de autoritate (toata ziua vorbesc cu primari, doctori, directori manageri) nu ma simt subminat...
Problema mea este ca in anumite momente ma inrosesc la fata, dintr-o data , cu/fara motiv, ma inrosesc de zici ca sunt pictat cu marker-u , in acelasi timp transpir (zici ca fac dus) si m-am cam saturat, e penibil, si nu se potriveste cu stilul meu !
Nu sunt timid deloc, nu sunt inchis, fac sport , mananc cand apuc (dar nu cred ca se pune) si nu inteleg motivul !
Azi am avut de tinut o sedinta in fata a 54 de oameni, totul a decurs bine ca de obicei (nu am frica de vorbit in public etc.) pana in momentul in care i-a sunat la una telefonul, nu ma deranjat deloc, si mie mi se mai intampla, dar m-am inrosit atat de tare incat simteam ca imi ia foc fata, toata lumea a inceput sa o faca pe domnisoara cu telefonul nesimtita, ca m-am enervat din cauza ei , ca etc. dar nu era adevarat, eu nu ma enervasem deloc si nu vroiam sa o fac pe fata aia sa se simta prost dar zici ca cineva din mine a scos o stare pe care nu vroiam sa  simt, la suprafata, si ia iesit ! M-am simtit atat de prost...
Vorbesc cu fetele normal (nu mi se intampla doar cand e vorba de fete), nam o treaba, dar se mai intampla uneori sa ma inrosesc de la o discutie banala gen "ce buna a fost cafeaua..." . In fine, deja iese un roman intreg ! Problema a aparut de cateva luni...
Cum scap de asa ceva, sunt bolnav? E o chestie psihica, pasarele ? Exista tratament? A patit-o cineva? Cum a-ti rezolvat ?

Editat de adadoi, 01 martie 2011 - 21:14.


#2
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Timizii nu recunosc ca sunt timizi.
Esti timid, dar esti si fricos. De la frica te inrosesti. Tie frica sa nu te inrosesti si sa te faci de ras. :rolleyes:
Tratarea e simpla/complicata. Ori bei ceva sa nu mai ai emotii, ori te obsinuiesti cu mediul in care lucrezi.
Du-te cu incredere la intalniri si sedinte, M-am inrosit azi??? Nu conteaza, maine nu ma mai voi inrosi, pot sa ma controlez! Ca au zis aia ca m-am suparat pe fata??? Nu-i nimic adevarat! Chestia asta o cred doar eu, poate aia au zis ca am baut ceva si m-am irosit. Important e sa nu te simti vinovat de nimic si sa ai multa incredere in tine.

Editat de avlad18, 01 martie 2011 - 21:18.


#3
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.334
  • Înscris: 01.01.2011
Cine stie, tensiunea, cel mai probabil suna a trac, nu ai primit o reactie la care te asteptai (a fost o situatie noua), automat te-ai rosit.

Editat de Aether, 01 martie 2011 - 21:20.


#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010

 avlad18, on 1st March 2011, 21:11, said:

Timizii nu recunosc ca sunt timizi.
Esti timid, dar esti si fricos. De la frica te inrosesti. Tie frica sa nu te inrosesti si sa te faci de ras. :rolleyes:

Sper ca sti ce inseamna sa fi timid, eu nu sunt, iar la faza cu frica...s-ar putea, dar nu ma gandesc "sper sa nu ma inrosesc acum, nu,nu,nu te rog nuuu" f*uck too late :) , nici nu imi trece prin cap, si nu imi este frica daca ma fac de ras, astea sunt preconceptii ( a te face de ras) , nu dau doi bani pe cei care ma vorbesc sau cei care rad ca mam facut de ras, pentru mine este egal cu 0 , am trecut de faza aia...dar hey , este o posibilitate si ce ai zis tu , in lipsa de posibilitati !
Respect !

 Aether, on 1st March 2011, 21:19, said:

Cine stie, tensiunea, cel mai probabil suna a trac, nu ai primit o reactie la care te asteptai (a fost o situatie noua), automat te-ai rosit.

Ai pomenit de tensiune si ma gandesc sa nu fie de la cafea? De 1.5 ani beau zilnic o cafea naturala dimineata,  3-3in1 pana in amiaza si dupa amiaza 2 ness-uri !
Poate ca m-am defectat...

Editat de adadoi, 01 martie 2011 - 21:23.


#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.396
  • Înscris: 28.02.2007
moaamaaaa, cate greseli gramaticale impardonabile faci... cred ca de aia rosesti...

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.169
  • Înscris: 19.01.2008
Este ceva care nu tine total de vointa ta: eu zic sa nu te consumi si sa nu reprimi starea, iar peste un timp se va "descarca" din subconstientul tau si nu vei mai avea probleme.

#7
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010

 gigi_4476, on 1st March 2011, 21:36, said:

moaamaaaa, cate greseli gramaticale impardonabile faci... cred ca de aia rosesti...

Da, posibil :) nu iti zic ca m-am grabit sa scriu, iti zic doar ca data viitoare o sa fiu mai atent !
"nu cautam scuze, ci solutii " principiu de viata !

#8
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.813
  • Înscris: 04.12.2007
Refulezi tu acolo ceva, d-aia. Ce e refulat intotdeauna se intoarce, sub diferite forme.

#9
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 Business_style, on 1st March 2011, 21:01, said:

Salut la toata lumea !
Deci: am 21 ani, mii de prieteni (doar vreo 700 nr in memoria telefonului) extrem de sociabil , o functie importanta , o viata agitata, nu am probleme de personalitate sau de autoritate (toata ziua vorbesc cu primari, doctori, directori manageri) nu ma simt subminat...
Problema mea este ca in anumite momente ma inrosesc la fata, dintr-o data , cu/fara motiv, ma inrosesc de zici ca sunt pictat cu marker-u , in acelasi timp transpir (zici ca fac dus) si m-am cam saturat, e penibil, si nu se potriveste cu stilul meu !
Nu sunt timid deloc, nu sunt inchis, fac sport , mananc cand apuc (dar nu cred ca se pune) si nu inteleg motivul !
Azi am avut de tinut o sedinta in fata a 54 de oameni, totul a decurs bine ca de obicei (nu am frica de vorbit in public etc.) pana in momentul in care i-a sunat la una telefonul, nu ma deranjat deloc, si mie mi se mai intampla, dar m-am inrosit atat de tare incat simteam ca imi ia foc fata, toata lumea a inceput sa o faca pe domnisoara cu telefonul nesimtita, ca m-am enervat din cauza ei , ca etc. dar nu era adevarat, eu nu ma enervasem deloc si nu vroiam sa o fac pe fata aia sa se simta prost dar zici ca cineva din mine a scos o stare pe care nu vroiam sa  simt, la suprafata, si ia iesit ! M-am simtit atat de prost...
Vorbesc cu fetele normal (nu mi se intampla doar cand e vorba de fete), nam o treaba, dar se mai intampla uneori sa ma inrosesc de la o discutie banala gen "ce buna a fost cafeaua..." . In fine, deja iese un roman intreg ! Problema a aparut de cateva luni...
Cum scap de asa ceva, sunt bolnav? E o chestie psihica, pasarele ? Exista tratament? A patit-o cineva? Cum a-ti rezolvat ?

In primul rand, de unde stii ca te inrosesti? Ti-au spus cei din jur? Te uiti in oglinda mereu? Sau... deduci tu ca te inrosesti atunci cand simti ca ai fata calda? Ca... daca deduci tu, poti deduce fals...
Transpiri si cand e rece? Sau... numai cand te afli in incaperi foarte calduroase?
In al doilea rand, In ce fel te afecteaza treaba? Cum te simti in legatura cu banuiala/faptul ca rosesti la fata? Intreprinzi lucruri pt a o ascunde/preveni? Ce anume? Daca chiar te inrosesti, cum crezi ca interpreteaza cei din jur asta? Te gandesti cumva ca poate te-ar considera bolnav psihic?

#10
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 16.07.2007
da, s-ar putea sa fie psihosomatic. Zici ca nu ai probleme, ai prieteni, viata sociala, esti prietenos si apreciat, ai succes iar daca te-ai gandit ca nu-ti exteriorizezi starile inseamna ca ti se intampla in diferite ipostaze .

Ai observat cumva ca nu poti sa te exteriorizezi emotional cand ar fi normal sau cand simti ceva dar nu reusesti sa "simti" cu adevarat? Ai probleme in a simtii empatie ,chestii d-astea?

Am citit eu niste carti despre un tip ,personaj relativ cunoscut din istoria europeana recenta (ultimii 100 de ani) care pare sa seme cu tine. Era foarte carismatic si prietenos, era oarecum timid dar nu avea probleme in a vorbii cu oamenii sau in fata lor, trata pe toata lumea la fel, era de mare succes, de familie buna, casatorit cu copii si un tip foarte rational. Eh, omul asta de mic a inceput sa sufere de simptome psihosomatice. A avut o copilarie nesatisfacatoare emotional pt ca parintii nu-i dadeau prea multa atentie si fiind copil mijlociu fratii lui erau rasfatati si el nu, chestii d-astea. Astea toate au dus la un mecanism de autoaparare care practic l-a pazit pe tanarul si mai apoi adultul sensibil si emotional de suferinta. Era un om cald, sincer prietenos si interesat de binele prietenilor si rudelor dar nu putea sa-si exprime sentimentele ,simtea ca sunt acolo dar parca ii era imposibil sa le traiasca si aici vorbim inclusiv de lucruri negative gen stres, nervi ,etc. Toata lumea zicea ca are ceva care il face sa para putin deconectat . Eh, toate astea refulau din cand in cand. In loc sa simta cu adevarat stres, suparare, frica ,etc il apucau stari anxioase, avea mini atacuri de panica ,schimbari in ritmul cardiac (era sanatos tun btw), se inrosea ,il lua ba cu frig ba cu (virgula) cald ,ameteala ,senzatie de lesin.

Asa ca daca te regasesti in exemplul dat eu zic sa incerci sa vorbesti cu un psiholog

#11
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.730
  • Înscris: 03.12.2006
E posibil sa te straduiesti prea mult pentru a fi perfect iar asta sa duca la o acumulare de tensiune care sa rabufneasca chiar atunci cand esti in ipostaze in care nu ai dorii sa pierzi controlul. Practic subconstientul iti joaca farse. Tratament? E complicat. Am idei, dar cred ca problema trebuie discutata mai in detaliu, iar aici nu e locul. Ajutorul unui psiholog ar fi de folos. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate