Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Telecomanda masinuta nikko

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adyxd

adyxd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2004
Am o masinuta prin telecomanda nikko robodrive si nu mai am telecomanda. M-ar interesa daca pot sa folosesc o alta telecomanda, de la alta jucarie... ce stiu e ca functioneaza pe 27mhz.
Asta e modelul : http://kleinanzeigen...-nikko/15522961

Merci

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Teoretic functioneaza si alta telecomanda, dar semnalele pot sa difere, de ex. cand eram mai mic, eu aveam o Nikko de prin 1992 iar el una nou nouta model 1999, cand actionam telecomanda mea, la a lui nu se intampla nimic, dar cand la a lui ii dadea comanda de directie, a mea demara inainte sau inapoi, poti incerca cu o statie mai avansata dar nici asa nu iti garanteaza nimeni ce se intampla cu masinuta.

#3
skyppy

skyppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.02.2006
mie in general mi/au functionat telecomenzile de la alte jucarii care sunt pe aceiasi frecventa.

#4
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
@adyxd
Sunt in aceiasi situatie, sunt curios daca ai reusit sa gasesti o telecomanda compatibila. Pacat de masinuta ca numai gasesti ceva asemantor.

Edited by Zyx, 02 July 2012 - 13:01.


#5
musulache

musulache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2012
Am si eu o situatie asemanatoare. Am o jucarie cu comanda dar fara telecomanda, frecventa de lucru e trecuta pe ea: 27 MHz fix, si mai am o jucarie la care pe telecomanda scrie 27,145 MHz. Sigur ca m-am gandit ca poate as reusi sa le "impac" cumva. La jucaria fara telecomanda (singura la care as vrea sa "umblu", celelalte functionand f. bine asa cum au iesit din fabrica) placa electronica are vreo 8 tranzistori si o bobina cu 2-3 spire si miez de ferita. Nu am obtinut nici un rezultat jongland din miez, pana am ajuns sa scot complet miezul din bobina. In aceasta situatie, daca apropiu f. mult antenele masinuta reactioneaza; daca chiar le ating antenele masina raspunde corect la toate cele patru comenzi (inainte-inapoi, stg.-dreapta). Banuiti intrebarea: ce-i pot face bobinei receptoare sau daca am vreo alta varianta ca sa pot folosi telecomanda la ambele jucarii? Va multumesc anticipat si cer scuze electronistilor pentru stilul "babesc" si "dupa ureche" de abordare a problemei...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate