Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Allview L2 Fit

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
claudiupb

claudiupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.11.2009
Am achizitionat recent acest telefon, fiind tentat de pretul mic si de faptul ca este dual sim. In principiu sunt multumit de el deoarece nu ma asteptam la foarte multe, totusi sunt cateva "defecte" peste care nu pot trece. Postez aici in ideea ca si alte persoane care au achizitionat acest telefon s-au confruntat cu diverse probleme aparute si au gasit solutii.
Prima problema de care m-am lovit este urmatoarea: desi telefonul are un slot de card, si are o mufa mini usb (folisita atat pentru incarcare cat si pentru casti) se pare ca nu se poate face transfer de date prin usb. Pana la urma am scos cardul din telefon, mi-am pus muzica pe el folosind un adaptor usb. Insa va fi cam incomod ca de fiecare data cand vreau sa pun ceva pe card sa fac asta.
A doua problema, ceva mai importanta este ca telefonul nu-si da seama ca 07ABCDEFGH si +407ABCDEFGH sunt unul si acelasi numar. De exemplu daca eu am trecut in agenta un numar sub forma 07... si primesc mesaj de la acest numar, in loc sa-mi afiseze numele din agenda ca expeditor, imi afiseaza numarul. Cum nu stiu numerele la toate persoanele din agenda, nu stiu cine mi-a trimis mesajul, si asta este o problema. M-am gandit sa schimb numerele din agenda sa le pun pe toate de forma +407... insa atunci am aceeasi problema cand ma suna cineva, in loc sa afiseze numele din agenda, afiseaza numarul. Singura solutie la care m-am gandit este am pentru fiecare contact doua intrari, una cu 07.. si una cu +407.... problema fiind ca nu am rabdarea sa fac asta.
Cam astea sunt problemele de care m-am lovit de cand am acest telefon ( de doua zile), o sa mai postez cand ma mai lovesc si de alte probleme (sunt sigur ca vor fi si altele...), ca un fel de review (din pacate doar negativ) util pentru persoanele care se gandesc sa achizitioneze acest telefon.

#2
nicky48

nicky48

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2006
I-am cumparat un tel d'asta fii-mei si are si alte probleme. Ref la 'nerecunoasterea' nr din
agenda, trebuie retinut ca:
ORANGE: trimite ID +4074xxxxx
COSMOTE: trimite ID +4076xxxx
VODAFONE: trimite scurt fara frefix de tzara: 072xxx
Daca le ai in agenda trecute ca mai sus, tel le va recunoaste ca 'nume, prenume'
Rgds,
Nicky

#3
claudiupb

claudiupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnicky48, on 28th February 2011, 01:33, said:

I-am cumparat un tel d'asta fii-mei si are si alte probleme.
Ce alte probleme?

#4
petrut_m

petrut_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.09.2007
Am achizitionat si eu un mobil Allview L2-fit la abonament la Cosmote acum 4 zile .
Pana acum m-a tinut bateria lui dupa o incarcare completa si 42 de minute vorbite. Am observat ca se potrivesc bateriile nokia BL-5c si lucreaza bine cu ele .
Intradevar afiseaza numar cu +40 si nu numele trecut in agenda ceea ce devine un pic deranjant dar nu ireparabil. Calitatea sunetului in castile cu care vine e infecta dar dupa cat de puternic e difuzorul cred ca poate mai mult dar nu sunt sigur ce modele de casti ar fii compatibile. Ca mp3 player nu imi vede melodiile de pe card in aplicatia "player audio" dar pot sa le ascult din "administrare fisiere" , sunt sigur ca e o smecherie dar nu mi-am batut capul cu ea. In rest cateva persoane cu care am vorbit la telefon au spus ca se aude putin cam ciudat dar personal nu am observat nimic. Radioul are receptie buna, mi-a luat ceva sa ma prind ca volumul e pe * si #. Daca incerc sa deschid imagini de rezolutie maricica (facute cu un samsung cu camera de 3 Mp) imi da o eroare, imagini de 500X500 merg.   Intentionez sa ma joc cu softul lui daca se poate sa il fac mai personalizat dar nu gasesc foarte multe date despre el.

Ca impresie: face ce zice ca trebuie sa faca , adica e un mobil dual sim ieftin care functioneaza simultan cu ambele sim-uri si e destul de usor de folosit. Bateria e ok , calitatea convorbiri la fel, sonerii si difuzor puternice chiar enervante, alarmele programabile sunt geniale si melodia enervanta trezeste si morti.  Daca gasesc o pereche de casti mai buna si cum sa imi ia fisierele de muzica in player atunci as fi chiar incantat.
Verdict: Raport foarte bun calitate pret, are strictul necesar si ceva in plus, daca mai aveti un smart-phone e alegerea perfecta pentru al doilea mobil.

Daca stie cineva : ce casti se potrivesc si functioneaza bine?
Cum pot sa fac sa imi "vada" melodiile de pe card?

#5
claudiupb

claudiupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.11.2009
La partea cu +40 am aflat de la ei ca un update de software are rezolva problema, nu stiu unde as putea sa fac un update, nu-mi surade ideea sa le trimit telefonul in brasov. La partea de player audio vezi ca se poate seta sa caute melodiile pe card sau pe telefon, poate e setat gresit la tine. Sau poate le cauta doar in root, eu nu am melodiile in niciun folder, se poate sa fie si asta problema. In legatura cu castile cred ca orice casti pe usb sunt bune.

#6
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Am și eu un L2 Fit de vreo 2 săptămâni, telefonul nefiind nou. Bateria ține acceptabil, cam 4 zile chiar și cu ascultat de muzică.

În schimb e mare păcat că nu se pot transfera fișierele prin usb. Prostie cât casa :deadtongue:

#7
sorin

sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.06.2004
Salut,

Dintre posesori, ce se intampla cand bagi cablul USB? Ii apare vreun meniu? Ma intereseaza daca poate fi folosit ca flash usb sau camera gsm. Multumesc!

#8
claudiupb

claudiupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.11.2009
Nu, mufa USB este doar de forma, are rol doar pentu incarcare, nu si de transfer de date. Este o mare porcarie, mai ales ca telefonul are si card. S-ar putea cu un update de soft sa rezolvi, insa nu e sigur, eu le-am scris pe mail si mi-au spus sa le trimit telefonul pentru un update de soft, insa ei au sediul in Brasov, si deja e prea complicat.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
muzica ca sa fie vazuta si in playerul lui trebuie bagata intr-un folder numit My Music
pe un forum spunea cineva ca in xp, spre deosebire de win 7 l-ar vedea si pentru transfer de date. nu am incercat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate