Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

control opc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
mdoyna

mdoyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 02.03.2009
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajute cineva sa imi spuna unde pot gasi atributiile functionarilor OPC si actele obligatorii pe care acestia trebuie sa le prezinte la efectuarea unui control. Defapt ma intereseaza daca pe langa legitimatia de serviciu si BI trebuie sa prezinte si un ordin de deplasare. Si daca sunt obligati sa completeze in Registrul unic de control.

Va multumesc, iar daca intrebarea mea nu trebuia pusa aici, rog a se muta topic-ul.

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 11.12.2008
Atribuțiile cred că le găsești pe site-ul OPC.
Ție trebuie să-ți prezinte legitimația de serviciu.
Comisarii OPC au obligația să completeze Registrul Unic de Control, în care vor menționa dacă este vorba de o acțiune tematică sau e o reclamație, precum și ordinul de serviciu.
Atenție, fie că este vorba e control tematic sau e reclamație, nu trebuie să le permiți să scormonească prin altele...

#3
mdoyna

mdoyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 02.03.2009
Multumesc pentru raspuns.
As dori sa stiu mai multe despre ceea ce inseamna "actiune tematica". Unde pot gasi aceste lucruri. Eu am incercat sa aflu cate ceva, dar nu am reusit. Fie ca nu am stiut unde sa caut, fie ca nu exista.
Ma intereseaza acest subiect, pentru ca nu cred ca este normal sa se faca 5 controale in 2 saptamani...din care ultimile doua controale la interval de 5 minute. Nu ajunsesera primii prea departe, ca au aparut altii. Mi se pare absurd sa nu aiba o evidenta ceva a controalelor efectuate.
Am intrat evident pe site-ul OPC dar nu ma ajuta cu nimic.
Asa m-am gandit si eu ca trebuie sa aiba un "ordin de lucru" sau cum s-o numi. Dar vroiam sa stiu exact, pentru eventualitatea in care ar exista un control sa stiu exact ce ar trebui sa fac.
Va multumesc.

#4
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 11.12.2008
În 16 ani de activitate în comerț am avut nenumărate controale, totuși, OPC-ul nu s-a înghesuit și nici nu prea am luat amenzi. Ce-i drept, activitatea mea se desfășoară perfect legal, tocmai de aceea mi-am ieșit din pepeni la ultimul control, găsiți aici povestea, precum și o copie a P-V de contravenție.

Am avut OPC-ul de două ori la reclamație, amândouă soluționate favorabil pentru mine și de cel puțin trei ori în control tematic.

Reclamații am avut așa:
- una de la un client căruia i se rupsese cureaua de distribuție (motor distrus, mașina a trebuit tractată, o căruță de bani voia), a venit inspectorul însoțit de reclamagiu, mi-a crerut actele de proveniență, certificatul de calitate și conformitate, eram în regulă. Avea la el obiectul reclamației, pe care, atunci când am pus mâna, m-am murdărit de funingine, drept care i-am cerut inspectorului să menționeze în procesul verbal că, datorită faptului că una din rolele distribuției s-a gripat, cureaua a frecat atât de mult încât cauciucul s-a carbonizat. 1-0 pentru mine.
- a doua de la un client care a reclamat o pereche de amortizoare din care se scursese uleiul. Inspectorii (au fost 2 atunci) căutau să mă convingă să accept să i le înlocuiesc deși prezentau amândouă zgârieturi profunde pe tijă, datorate faptului că, atunci când au fost montate, ciobanii au folosit un mops pentru a bloca tija. Pentru că, anterior, reclamagiul făcuse scandal în magazin, cu amenințări cu OPC-ul și Gardă șamd, chiar nu am putut să cedez, așa că am solicitat inspectorilor să menționeze în procesul-verbal faptul că într-o săptămână le voi prezenta o expertiză din care să rezulte că cele susținute de mine sunt adevărate, ceea ce am și făcut. 2-0

În ceea ce privește controalele tematice, despre două îmi aduc aminte:
- într-o iarnă, înainte de Anul nou, au venit cu tematica ”comercializarea produselor specifice sezonului rece” - antigel, lichid de parbriz. Sigur că eram în ordine cu actele, bidoanele aveau menționate pe etichetă toate caracteristicile inclusiv rețeta. În timp ce unul își nota câteva date despre antigel, pentru a fi menționate în P-V, celălalt tot verifica niște filtre pe raft iar la un momen dat m-a întrebat ceva de ele... atât am așteptat, pe loc l-am întrebat dacă filtrele sunt cumva produse de iarnă. 3-0
- mai acu 2-3 ani au avut o acțiune, dacă țin bine minte, pentru identificarea unor bujii contrafăcute (nu zic marca) pătrunse pe piață, nu a fost cazul la noi, dar tot așa, începuseră să scormonească prin marfă doar-doar o ieși ceva.
Am luat și o amendă de la ei, mai de mult, nu mai știu cum m-au păcălit...

Iar la ultimul control, cel din iunie 2010, când am văzut că menționează în Registrul Unic tematica ” comercializarea pieselor auto cf. OG 21/1992” am luat foc! Le-am spus de la început că o să contest, pentru că nu este control tematic din moment ce se referă la un întreg domeniu. În fine, nu am avut cum să-i împiedic să nu dea amendă deși sunt și acum convins că nu aveau competență pe domeniul meu de activitate,  comercializarea pieselor auto fiind sub incidența OG 80/2000 și a Legii 288/2008, în care RAR este organismul competent să constate abateri și să aplice sancțiuni.
În orice caz, șpagă nu am dat niciodată! La OPC :P

Editat de silviu_n, 01 martie 2011 - 00:05.


#5
mdoyna

mdoyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 02.03.2009
Va multumesc pentru raspuns.
Ideea este ca nu sunt decat angajat si trebuie sa fac ceea ce mi se spune...
Dar am vrut sa ma interesez personal de aceste controale pentru ca mi s-au parut abuzive. Nici la mine nu au gasit nereguli majore, dar m-am intrebat de ce nu mi-au lasat un proces verbal... ceva...care sa dovedeasca faptul ca au trecut pe acolo. Mi-au prezentat legitimatiile si BI, doar atat. Si tocmai asta vroiam sa aflu : daca trebuie sa aiba si un ordin de serviciu. I-am intrebat ce e drept daca am avut reclamatii. Mi-au spus ca NU dar vin in control de cate ori vor ei! Neavand un document ceva la mana ca au fost si altii cu 3 zile inaintea lor... Primul control am inteles... au gasit casa de marcat setata cu 20 min. diferenta de ora reala (greseala mea- ca habar nu am avut de chestia asta). Am remediat-o.
Ma rog alta greseala a fost ca nu am avut acel "Registru unic de control". Nu ca m-ar fi intrebat vreunul dintre ei de el. Dar am aflat eu de existenta lui si am cerut sa mi se aduca din contabilitate. Acum il am si nu-mi ramane decat la un eventual nou control sa ii invit sa scrie in el.
Idea era ca voiam sa ma documentez de aceste controale- sa stiu care imi sunt eventual si drepturile. Ca ei vin cu ideea de a te intimida. Sa stiu ce este un control de audit- ce este unul tematic   sau cate or mai fi ele.
Cand esti angajat esti pus intre ciocan si nicovala- trebuie sa iasa bine pentru ambele parti.
De aceea am vrut sa inteleg singura ceea ce ar trebui sa fac in eventualitatea controalelor in general.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate