Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Ce tipuri de joburi se cauta in spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costin212

costin212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2006
Buna ziua

Ne confruntam si noi cu neajunsurile din Romania, si am dori sa plecam in spania pt o viata mai buna..sunt interesat cam cat de usor sau de greu se poate gasi un job inn Spania. Eu am experienta pe partea de retail ( pe post de mamagement chiar) iar sotia are o calificare in turism si un pic de experienta.
Nu avem foarte multi bani (doar cateva mii de euro) de investit intr-o eventuala plecare, si deaceea am avea nevoie de putin ajutor si anume, exsita copaniid e recrutare la care putem aplica de aici din tara..pt ca am dori sa plecam cu un job asigurat, mai ales in orasele marii/medii.
Cat de greu este inceputul...????

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Sper ca vorbesti ceva spaniola, cu romana vad ca nu stai prea bine :death:

In timpurile astea de criza, slujbele sunt rare si greu de gasit peste tot, acum depinde si de ce stii sa faci, cat de bun esti la ce stii sa faci, etc. As zice sa nu te arunci chiar cu capul inainte fara sa-ti lasi o portita de scapare.

P.S. De ce Spania, de departe tara cu cel mai mult somaj din UE ? :huh:

#3
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
E greu.
Eu pot sa-ti dau doua idei:
deschide o mica agentie de turism, inchiriezi sau cumperi un apartament pe coasta mediterana, faci contracte cu o linie aeriana low-cost care opereaza pe romania, in localitatea in care ai apartamentul faci intelegeri cu un bar sau restaurent tip bufet libre, si vinzi concedii pe litoralul mediteranean pentru romani, iti iese foarte bine numai ca trebuie sa fii foarte serios.
Deschide un restaurant cu specific romanesc, in perioada asta de criza gasesti foarte multe restaurante care transpaseaza afacerea. Legislatia e destul de simpla si primesti ajutor de la stat.
Important este sa vorbesti cat de cat limba. Atentie ca in zona Barcelona e important sa vorbesti catalana asa ca eu nu-ti recomand, o sa ai probleme la autoritati daca vorbesti castellana adica spaniola, ei fiind mai nationalisti.
Oricum indiferent ce vrei sa faci cauta un consilier care sa te indrume ca si printre spanioli sunt peroane de rea credinta care pot sa te faca.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 almeu, on 27th February 2011, 14:15, said:

E greu.
Eu pot sa-ti dau doua idei:

Ai citit macar ce a scris omul  ?Crezi ca daca avea bani de cumparat apartamente de lux in Spania , deschis afaceri, etc. mai avea nevoie sa plece ? :huh:

#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 lawrence38, on 27th February 2011, 15:49, said:

Ai citit macar ce a scris omul  ?Crezi ca daca avea bani de cumparat apartamente de lux in Spania , deschis afaceri, etc. mai avea nevoie sa plece ? :huh:

1.Nu a pronuntat sintagma apartament de lux.
2. A dat varianta de inchiriere.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 muteki, on 27th February 2011, 15:58, said:

1.Nu a pronuntat sintagma apartament de lux.
2. A dat varianta de inchiriere.

Pentru turisti nu poti sa oferi orice dugheana > de-aia am mentionat ca ar trebui sa fie un apartament mai deosebit atat apartamentul in sine cat si locatia.

Inchirierea unui asemenea apartament ar fi destul de costisitoare.

#7
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Un apartament nu este o dugheana. Eu stau intr-un apartament de cateva sute de euro pe luna, departe de a fi unul de lux, mi-as putea face si maine birou in el si nu mi-ar fi rusine sa aduc clienti.

Inchirierea intra la cheltuieli curente se deconteaza pe firma si nu este mai scumpa decat achizitia unui apartament.

Presupui multe, presupui prost, nu detii adevarul absolut. Incearca sa participi civilizat la o discutie. Parerea ta poate fi expusa fara sa ataci emitentul altei pareri cu care nu esti de acord.

#8
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Eu nu m-am referit la apartament de lux. Eu stau in chirie la 15 km. de mediterana si platesc 300 euro pe luna + cheltuieli. Un apartament normal la mediterana intr-o statiune normala il gasesti la 600 euro-luna, Cullera, Gandia, Denia, Tavernes. Tu oferi un sejur de 10 zile pentru o familie cu tot inclus. Avion , cazare si o masa pe zi. Exact cum o familie se duce pe litoralul romanesc si cauta o gazda .Eu nu ma refer la o chestie scumpa. Nu inteleg de ce toti din romania se gandesc la megaafaceri cand vor sa castige bani.

#9
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

 costin212, on 27th February 2011, 10:21, said:

Buna ziua

Ne confruntam si noi cu neajunsurile din Romania, si am dori sa plecam in spania pt o viata mai buna..sunt interesat cam cat de usor sau de greu se poate gasi un job inn Spania. Eu am experienta pe partea de retail ( pe post de mamagement chiar) iar sotia are o calificare in turism si un pic de experienta.
Nu avem foarte multi bani (doar cateva mii de euro) de investit intr-o eventuala plecare, si deaceea am avea nevoie de putin ajutor si anume, exsita copaniid e recrutare la care putem aplica de aici din tara..pt ca am dori sa plecam cu un job asigurat, mai ales in orasele marii/medii.
Cat de greu este inceputul...????


citeste cu atentie, nimeni nu e interesat sa te minta daca nu ii ies bani din asta. Eu iti scriu din experienta mea de 4 ani de Spania unde prin natura serviciului din sud (Andalucia toata) din zona centrala (Comunitat Valenciana) si din nord (Galicia si Bilbao/San Sebastian) am ajuns la urmatoarele concluzii : in sud unde e cel mai frumos si oamenii cei mai de calitate e si cel mai mare somaj si vara e cel mai rau din cauza caldurii, in zona Valencia /Alicante ai mai multa industrie si agricultura dar totusi somasul e destul de ridicat. Cel mai scazut somaj din Spania din cate stiu eu se afla in zona Bilbao/San Sebastian dar aceasta zona nu o recomand pentru preturile exorbitante la chirii si costul ridicat al vietii, oamenii un pic mai sceptici,etc.
Eu personal acum as alege insulele Canare sau Baleare pe unde am fost in vacante si am vazut ca sunt destule oportunitati mai ales in turism (care e mort iarna).

Nu plecati amandoi, pleaca numai tu (barbat) in perioada de primavara/vara si daca se poate pleaca in concediu medical...la o adica sa te poti intoarce daca intr-o luna nu gasesti nimic....desi unii stau si cate 3,4 luni pe la prieteni pana gasesc de munca.

Tine de bani ca de apa in desert macar pana te angajezi si daca poti cauta o companie straina care are punct de lucru in Spania.....evita romanii si companiile romanesti de japca

Succes.....

PS: mie nu mi-a parut rau de experienta Spania, iti trebuie si ceva noroc, dar nu as ramane aici nici macar o zi fara contract.


LE: cu joburile: in constructii civile e jale, restul cu care am avut contact/auzit santierele navale mai merg, agricultura, cresterea animalelor, asigurari, pescarie, turism

Edited by jocherjocher, 28 February 2011 - 23:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate