Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Unde se duc sufletele celor morti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#91
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Si ce intelegi prin Sufletele care vor invia ? :naughty:

#92
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Sufletele celor care mor se duc in Regatul-Acvatic. Conform dogmei Sirenismului bazate pe Legendele Sirenelor.

Mai multe despre Sirenism si mai exact ce implica sa fii un Sirenist pe urmatorul thread: http://forum.softped...howtopic=760546

#93
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postjeremiah, on 21st March 2011, 19:48, said:

Si ce intelegi prin Sufletele care vor invia ? :naughty:

Sufletul reprezintă viața.  Ți-am arătat înainte cu versete din Biblie.
Oamenii sunt suflete.

(Ieremia 52:28–29) . . .Iată poporul pe care Nebucadrețar l-a dus în exil: în al șaptelea an, trei mii douăzeci și trei de iudei. 29 În al optsprezecelea an al lui Nebucadrețar: din Ierusalim, opt sute treizeci și două de suflete.

(1 Petru 3:20) . . .când răbdarea lui Dumnezeu aștepta în zilele lui Noe, când se construia arca, în care puțini, adică opt suflete, au fost salvați prin apă.

#94
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Sufletul reprezintă viața. Ți-am arătat înainte cu versete din Biblie.
Oamenii sunt suflete.

Oamenii sunt trup -duh -suflet .1 Tesal 5;23.

#95
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postjeremiah, on 21st March 2011, 20:00, said:

Oamenii sunt trup -duh -suflet .1 Tesal 5;23.

Pavel se referea la spiritul, sufletul și corpul întregii congregații creștine, din care făceau parte și creștinii unși cu spirit din Tesalonic. În loc să se roage pur și simplu pentru păstrarea congregației, el s-a rugat pentru ca „spiritul“ ei, sau dispoziția ei mintală, să fie păstrată. S-a mai rugat și pentru „sufletul“ ei, sau viața ori existența ei, dar și pentru „corpul“ ei, sau întreaga clasă de creștini unși (1 Cor. 12:12, 13).

M-am convins că nu înțelegeți scriptura ...

#96
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostEugen3, on 22nd March 2011, 16:08, said:

Pavel se referea la spiritul, sufletul și corpul întregii congregații creștine, din care făceau parte și creștinii unși cu spirit din Tesalonic. În loc să se roage pur și simplu pentru păstrarea congregației, el s-a rugat pentru ca „spiritul“ ei, sau dispoziția ei mintală, să fie păstrată. S-a mai rugat și pentru „sufletul“ ei, sau viața ori existența ei, dar și pentru „corpul“ ei, sau întreaga clasă de creștini unși (1 Cor. 12:12, 13).

M-am convins că nu înțelegeți scriptura ...

Si deci congregatia are suflet dar omul nu are ?Eugene chiar ca esti haios ....de fapt ca tine sunt multi ,ma intalnesc zilnic cu ei ,si cand ma abordeaza cu brosurele ,sunt amabil si vb cu ei ,dar dupa 10 min ,fug de mine de rup pamantul.Nici nu am stiut ca sunt exorcist de martori. :thumbup:

#97
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 22nd March 2011, 16:13, said:

dupa 10 min ,fug de mine de rup pamantul.Nici nu am stiut ca sunt exorcist de martori. :thumbup:


Și eu aș face la fel ....
De fapt, trebuia "să fug" mai de mult.  Nu are rost toată această discuție.

#98
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostEugen3, on 22nd March 2011, 16:27, said:

Și eu aș face la fel ....
De fapt, trebuia "să fug" mai de mult.  Nu are rost toată această discuție.

Eugene de ce ,draga ....doar nu mananc oameni .Eu doar ii eliberez de doctrine .... :kisstogether:

Edited by obadia, 22 March 2011 - 16:38.


#99
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postobadia, on 22nd March 2011, 16:38, said:

Eugene de ce ,draga ....doar nu mananc oameni .Eu doar ii eliberez de doctrine .... :kisstogether:

Obadia ,de ce nu i-ai zis si de preotul ortodox care se dadea exorcist ,si cand te-a vazut a zis ca esti antihristul si a fugit . :band:

#100
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Unde se duc sufletele celor morti ?
Cred ca se duc acasa.

#101
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostBen_Gal_1, on 22nd March 2011, 20:29, said:

Unde se duc sufletele celor morti ?
Cred ca se duc acasa.

Depinde ,ce casa ,a cui casa ? :naughty:

Ioan 14:2
În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
Ioan 14:3
Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.
Ioan 14.18-28; Fapt 1.11; Ioan 12.26; Ioan 17.24; 1Tes 4.17;
Ioan 14:4
Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo.”
Ioan 14:5
„Doamne”, I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci; cum putem să știm calea într-acolo?”
Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. :thumbup:

#102
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postobadia, on 22nd March 2011, 20:53, said:

Depinde ,ce casa ,a cui casa ? :naughty:

Ioan 14:2
În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
Ioan 14:3
Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.
Ioan 14.18-28; Fapt 1.11; Ioan 12.26; Ioan 17.24; 1Tes 4.17;
Ioan 14:4
Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo.”
Ioan 14:5
„Doamne”, I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci; cum putem să știm calea într-acolo?”
Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. :thumbup:
Eu Mă duc să vă pregătesc o salata de rosii cu vinete si ulei de masline.
Sare dupa gust.
Caci de nu-i piine, nici Biblie nu e.

#103
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostBen_Gal_1, on 22nd March 2011, 22:08, said:

Eu Mă duc să vă pregătesc o salata de rosii cu vinete si ulei de masline.
Sare dupa gust.
Caci de nu-i piine, nici Biblie nu e.


Matei 4:4
Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”

#104
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postobadia, on 23rd March 2011, 08:49, said:

Matei 4:4
Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”
Asa e, dar omul traieste si cu piine, caci doar cuvintul singur nu tine de foame.
Care e mai important? Intrebare inutile.
Care vine mai intai in ordinea cronologica? Fara indoiala ca e piinea.
Dupa o piine vine o floare.
Dupa asta, Biblia cu chef de cunoastere.

Rog a se adaug asta la evanghelii, caci in iudaism apare de mult timp.

View Postobadia, on 22nd March 2011, 20:53, said:

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. :thumbup:
Nu-mi plac intermediarii monopolisti exploatatori de popor. Sa se duca la muuunca.

#105
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 22nd March 2011, 16:38, said:

Eugene de ce ,draga ....doar nu mananc oameni .Eu doar ii eliberez de doctrine .... :kisstogether:


Tu asta îți "imaginezi" Obadia.  Dar realitatea ...... e alta.

#106
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postjeremiah, on 21st March 2011, 21:00, said:

Oamenii sunt trup -duh -suflet .1 Tesal 5;23.
Cum dreacu trup , duh si suflet ???
Hai ca suflet sa zicem ca accept (ca idee) , dar duh ??? Ce cacat mai e si ala ???

#107
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Biblia arată că sufletul are sânge, mănâncă și poate muri
(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovați. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.
(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui. . .
(Ezechiel 18:4) . . .Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.

Edited by Eugen3, 13 April 2011 - 09:33.


#108
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Matei 22. 31,32. „Cât privește învierea morților, oare n-ați citit ce vi s-a spus de Dumnezeu când zice: <Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isac, - Dumnezeul lui Iacov?> Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți ci al celor vii”. Luca 16. 19-31. „săracul a murit și a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și 1-au îngropat... era el în locuința morților în chinuri... grozav sunt chinuit de văpaia aceasta... el este mângâiat iar tu ești chinuit.. rogu-te... să nu vină și ei în acest loc de chin... “ 1 Tesaloniceni 5.10. „Care a murit pentru noi, pentru ca, fie că veghem, fie că dormim, să trăim împreună cu El”. (Noul Testament se referă întotdeauna la moartea fizică ca fiind un somn / adormire. Deși termenul somn este folosit în Scriptură pentru a indica moartea, totuși el nu este niciodată folosit pentru a descrie moartea naturii imateriale a omului, fie a sufletului sau a duhului. În Scriptură, termenul „somn” este întotdeauna aplicat doar trupului, devreme ce în moarte trupul împrumută înfățișarea unui om care doarme. Însă termenul de somn al sufletului nu se găsește nici unde în scriptură și de asemenea nici presupunerea că sufletul intră la moartea trupului fizic într-o stare de inconștiență). Luca 20.38. „Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii, căci pentru El toți sunt vii”.

Conștiența după moarte o mărturisește și Vechiul Testament: Isaia 14.9-11; 15-17. „Locuința morților se mișcă până în adâncimile ei, ca să te primească la sosire, ea trezește înaintea ta umbrele, pe toți mai marii pământului scoală de pe scaunele lor de domnie pe toți împărații neamurilor. Toți iau cuvântul ca să-ți spună: și tu ai ajuns fără putere ca și noi, și tu ai ajuns ca noi! Strălucirea ta s-a pogorât și ea în locuința morților, cu sunetul alăutelor tale; așternut de viermi vei avea și viermii te vor acoperi“. (corpul fizic, nu sufletul) „Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adâncimile mormântului! Cei ce te văd se uită țintă mirați la tine, te privesc cu luare aminte și zic: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul, și zguduia împărățiile, care prefăcea lumea în pustie, nimicea cetățile și nu dădea drumul prinșilor săi de război?”

Sufletul și duhul se despart la moarte de trup: Luca 8.54,55. „Dar El după ce i-a scos pe toți afară a apucat-o de mână și a strigat cu glas tare: „Fetițo scoală-te!” și duhul ei s-a întors în ea iar fata s-a sculat numaidecât. Isus a poruncit să-i dea să mănânce. Matei 10.28. „Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă (iad) “. Iacov 2.26. „După cum trupul fără duh este mort, tot așa și credința fără fapte este moartă “. 1 Împărați 17.21,22. „Și s-a întins de trei ori peste copil, a chemat pe Domnul și a zis: „Doamne, Dumnezeule, Te rog fă să se întoarcă sufletul copilului în el!” Domnul a ascultat glasul lui Ilie și sufletul copilului s-a întors în el și a înviat“.

Biblia afirmă că duhul și sufletul omului sunt mai mult decât suflare: 1 Samuel 18.1. „David sfârșise de vorbit cu Saul și atunci sufletul lui Ionatan s-a alipit de sufletul lui David și Ionatan l-a iubit ca pe sufletul din el”. Știind ce este acela suflet și cum se comportă el, poți explica cum se pot alipi două suflete și cum conlucrează acestea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate