Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Si Cosmote pierde clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postmarcu35, on 17 decembrie 2012 - 11:46, said:

dac nu vor mai investi in retea ( adica in acoperirea 3G macar ) vor pierde clietii

  Nu e nevoie sa investeasca in 3G ,caci au EVDO.  Posted Image)

Edited by micutuljhon, 17 December 2012 - 12:00.


#110
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postmicutuljhon, on 17 decembrie 2012 - 12:00, said:

  Nu e nevoie sa investeasca in 3G ,caci au EVDO.  Posted Image)

Aici ai dreptate , dar mi se pare mie ca au lasat EVDO pe planul doi .

#111
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
La finalul lui septembrie 2013, numarul total de clienti ai Cosmote Romania, inclusiv Zapp, a fost de 6,1 milioane clienti (n.a. SIM-uri valabile), din care 25,4% abonati. Cifra reprezinta o scadere cu 5,1% fata de aceeasi perioada din 2012, cand Cosmote avea peste 6,38 milioane de clienti. Pe de alta parte, Cosmote spune ca ARPU (venitul mediu per utilizator) a crescut cu 0,7% in primele 9 luni ale 2013 comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, datorita lansarii de oferte competitive.

http://economie.hotn...lioane-euro.htm

#112
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Nici nu mă miră, au investit numai în reclamă și în căcatul de Ev-Do pentru care oricum cică nu mai oferă echipamente. Tărâțe în loc de creier.

#113
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,848
  • Înscris: 13.07.2010
Cauza care a dus la scaderea veniturilor si profitului Cosmote

Cosmote Romania a inregistrat in trimestrul al treilea venituri de 116 milioane euro, in scadere usoara fata de aceeasi perioada din 2012, iar profitul EBITDA a coborat cu 3,5%, la 33 milioane euro, din cauza costurilor mai ridicate cu investitiile, scrie Mediafax.

Sursa:


http://www.wall-stre...ui-cosmote.html



#114
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

Quote

ne-am consolidat resursele, astfel incat sa putem urma un plan optim de investitii pentru dezvoltarea serviciilor in banda larga
E clar, s-au facut investitii probabil mari in 3G (ar fi excelent daca si in marirea acoperirii 2G, ca  nu e perfecta), si Hupogramos povestea despre extinderea semnificativa a 3G, care marire din pacate nu se regaseste si in informatiile comunicate de companie.

Edited by biogood, 07 November 2013 - 19:29.


#115
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Asta cu investitiile poate fi si o manevra de a eluda niste taxe. Investitii de genul "schimb ZTE cu Ericsson desi ZTE nu are nici o problema" (spre deosebire de Ericsson) mai bine s-ar abtine sa le faca.

#116
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postv_condratovici, on 07 noiembrie 2013 - 14:32, said:

Nici nu mă miră, au investit numai în reclamă și în căcatul de Ev-Do pentru care oricum cică nu mai oferă echipamente. Tărâțe în loc de creier.
Scuze, dar care evdo ca asta de la cosmote nu mai exista din martie.

#117
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Veniturile Cosmote a scazut cu 8,8% pana la 101,6 milioane euro in trimestrul incheiat la 30 iunie 2014, pe fondul reducerii tarifelor de interconectare

Cosmote, al treilea operator local de telefonie mobila, a raportat venituri de 101,6 milioane euro in trimestrul incheiat la 30 iunie 2014, in scadere cu 8,8% fata de aceeasi perioada a anului trecut, ca urmare a reducerii semnificative a tarifelor de interconectare din luna aprilie 2014, se arata in raportul grupului elen OTE. Excluzand impactul reducerii tarifelor de interconecatre, Cosmote ar fi raportat un alt trimestru de crestere a veniturilor. La 30 iunie 2014, Cosmote avea 5,99 milioane de clienti (SIM-uri valabile), in scadere cu 0,6% fata de aceeasi perioada din 2013.

Din numarul total de clienti de la sfarsitul trimestrului doi din acest an, 26,2% erau abonati. Numarul clientilor companii a crescut cu 10,1% comparativ cu trimestrul doi din 2013, reflectand ofertele adresate acestui segment dar si sinergiile realizate cu Romtelecom pe segmentul Business to Business (B2B), potrivit OTE.

Veniturile din servicii au scazut cu 14,6% comparativ cu trimestrul doi din 2013, in special ca urmare a reducerii tarifelor de interconectare (platite de fiecare operator pentru terminarea apelurilor clientilor proprii in retelele altor operatori) masura implementata in luna aprilie 2014.

http://economie.hotn...erconectare.htm

#118
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 04.09.2006
Sunt curios care-o fi procentul de cartelari la ceilalți "granzi" Posted Image și mai ales câți dintr-ăștia sunt cu cartele a căror perioadă de grație a fost prelungită sine die. Cunosc pe cineva care are o cartelă a cărei perioadă de grație expira în octombrie 2013 și i-au prelungit grația de patru ori până în acest moment.

#119
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Nasol daca au ajuns la 5.99 de milioane.

View PostSyneweap, on 07 august 2014 - 12:13, said:

Sunt curios care-o fi procentul de cartelari la ceilalți "granzi" Posted Image și mai ales câți dintr-ăștia sunt cu cartele a căror perioadă de grație a fost prelungită sine die. Cunosc pe cineva care are o cartelă a cărei perioadă de grație expira în octombrie 2013 și i-au prelungit grația de patru ori până în acest moment.
Despre ce operator este vorba, Orange cumva? Din iunie anul trecut tot ma ameninta ca imi inchid cartela si tot imi aloca cred de 0,0001 pentru a-mi prelungi valbilitatea. Vodafone si Cosmote nu stau la discutie, ti-l inchid si gata. Cam falsa baza de date la Orange pe care o prezinta.

#120
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
După cum arată treaba, mai un pic și Digi va depăși Cosmote la numărul de abonamente.

#121
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,848
  • Înscris: 13.07.2010

View Postgabybcr, on 07 august 2014 - 12:33, said:

Nasol daca au ajuns la 5.99 de milioane.
Despre ce operator este vorba, Orange cumva? Din iunie anul trecut tot ma ameninta ca imi inchid cartela si tot imi aloca cred de 0,0001 pentru a-mi prelungi valbilitatea. Vodafone si Cosmote nu stau la discutie, ti-l inchid si gata. Cam falsa baza de date la Orange pe care o prezinta.

Eu am dat unui prieten o cartelă acum vreo 3 ani jumate și nu a încărcat-o niciodată. Poți suna și acum pe ea.

#122
DeCeDaT

DeCeDaT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 07.05.2009
Azi am făcut cerere de portare în DIGI după ~ 6 ani de Cosmote (pentru numărul lui tata / Am avut și eu Cosmote 2 ani dar am renunțat la fel în favoarea albaștrilor pe monive financiare).
Dezamăgire mare la final când am vrut să intru în posesia facturii.
Dacă e să o descarc din contul online îmi permite doar în format PDF ( pt. celelalte 3 opțiuni da eroare) și când aduc fișerul pe PC în loc de scris apar liniuțe.
Atașez print screen:

Attached File  cosmote.JPG   179.04K   50 downloads


Dacă nu erau abonamentele Optim probabil nu solicitam portarea fiindcă a fost OK și cu Cosmote, nu au fost probleme.

#123
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Din păcate Cosmote a făcut varza myaccount. Ebill era super

Edited by micutu82, 07 August 2014 - 21:31.


#124
DeCeDaT

DeCeDaT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 07.05.2009

View Postmicutu82, on 07 august 2014 - 21:30, said:

Din păcate Cosmote a făcut varza myaccount. Ebill era super

Aprob pozitiv ;)
Și la voi se descarcă facturile la fel?

#125
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 27.02.2006
t mobilul l-a facut varza, informatii alambicate.

#126
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Nu stiu cine l-a făcut dar e plin de inf. incorecte. Pe formular nu merge sa faci sesizare, daca închizi mms nu-ti mai merge nici netul chiar daca zice ca dezactivarea se face doar la rc merge si din myaccount...o prostie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate